107
Views

Największa zbrojna akcja podziemia w okupowanej przez Niemców Europie

Przypominamy, że 1 sierpnia 1944 roku, gdy żołnierze Armii Czerwonej wkraczali już na tereny Generalnej Gubernii, a Alianci posuwali się na wschód przez Francję o godzinie 17:00 padły pierwsze strzały powstania warszawskiego. Za broń chwyciło ok. 40-50 tys. powstańców i pełni entuzjazmu ruszyli do walki z nazistowskim okupantem, gdyż jak zakładali, w kilka dni miała się ona zakończyć zwycięstwem. Niestety, trwała ponad dwa miesiące i skończyła się klęską – miasto zostało doszczętnie zniszczone, ok 18 tys. powstańców poniosło śmierć, lecz największą hekatombę ponieśli cywile – zginęło ich ok. 180 tys, nierzadko dręczonych i gwałconych przed śmiercią przez zbrodnicze dywizje SS. Nie oszczędzano kobiet i dzieci, nie brano jeńców. Resztę populacji Warszawy – 500 tys ludzi – wygnano lub wywieziono w głąb Rzeszy na przymusowe roboty. Straty Niemców wyniosły około 10 tys. żołnierzy. Powstańcy liczyli na pomoc Armii Czerwonej stacjonującej na prawym brzegu Wisły jak i na pomoc Aliantów. Nigdy nie nadeszła.

Obecnie trwają gorące spory i debaty nad słusznością przeprowadzenia tej akcji zbrojnej – ma ona tyle samo zwolenników jak i przeciwników. Nie mniej jednak powstanie nie przyniosło zamierzonych oczekiwań. Oczywiście nie umniejsza to bohaterskości osób biorących w nim udział.

 

Tegoroczne uczczenie powstania

Obchody tego wydarzenia trwają już od wczoraj (wtorek wieczór), ale to dzisiaj wypada ich główna część. Zainauguruje ją złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela “Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia powstania. Prezydent RP – Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wraz z kombatantami oddadzą hołd powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. Wtedy również na minutę zostaną włączone wojewódzkie i miejskie syreny alarmowe systemu alarmowania i ostrzegania ludności. W ciągu dnia kwiaty zostaną złożone również pod pomnikami gen. Stefana Roweckiego “Grota” oraz przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. O godzinie 19:30 przy pomniku “Polegli-Niepokonani” zostanie odprawiona modlitwa międzyreligijna za poległych w powstaniu. Później, o godzinie 20:00 na Placu Piłsudskiego odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych przy akompaniamencie orkiestry i chóru. Obchody zakończy rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego o godzinie 21:00.

Źródło zdjęcia: Wikipedia.

Kategoria artykułu
Ciekawostki

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.