Connect
To Top

Jakie czynniki wpływają na wahania poziomu cholesterolu we krwi?

Zdiagnozowanie hipercholesterolemii powinno dać do myślenia. Zbyt wysokie stężenie cholesterolu to problem zdrowotny, na który pracuje się latami. Należy jak najszybciej przyjrzeć się swoim codziennym nawykom i zmienić złe przyzwyczajenia. Jakie czynniki wpływają na wahania poziomu cholesterolu we krwi?

Dlaczego wysoki poziom cholesterolu jest niebezpieczny dla zdrowia?

Nieprawidłowe stężenie cholesterolu we krwi wymaga jak najszybszej analizy codziennego trybu życia i zmiany przyzwyczajeń, które wpływają negatywnie na stan zdrowia. Choć mogłoby się wydawać, że hipercholesterolemia to nic innego, jak po prostu wynik badań krwi odbiegający od normy, to jednak nieprawidłowość może zacząć poważnie zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi może spowodować miażdżycę i chorobę wieńcową, a nawet zawał serca i udar mózgu. Na baczności powinni mieć się wszyscy, niezależnie od wieku. Szczególnie wyczuleni na punkcie cholesterolu muszą być rodzice, z których jedno albo oboje zmagają się z hipercholesterolemią – ich dzieci muszą być systematycznie poddawane badaniom krwi już od 3. roku życia. Wszystkim osobom powyżej 20. roku życia zaleca się sprawdzanie profilu lipidowego (trójglicerydy, cholesterol całkowity, cholesterol HDL i LDL) przynajmniej raz na 5 lat. Chociaż grupę ryzyka ostatecznie określa lekarz, to regularnie kontrolować powinny się te osoby, u których bliskiego krewnego stwierdzono przed 50. rokiem życia nieprawidłowy profil lipidowy.

Dieta obfitująca w złe tłuszcze i węglowodany proste na cenzurowanym

Tłuszcze nasycone i kwasy tłuszczowe trans to – obok białego cukru i produktów przygotowanych z mąki z niepełnego przemiału – najwięksi wrogowie w walce o utrzymanie poziomu cholesterolu w normie. Należy więc zrezygnować ze słonych przekąsek i gotowych produktów cukierniczych, wyeliminować z diety wymagają także tłuste przetwory mleczne, czerwone mięso i wędliny gorszej jakości. Na cenzurowanym jest również tzw. białe pieczywo, makaron z mąki pszennej z niepełnego przemiału i biały ryż. Wszystkie te produkty należy zastąpić gotowanymi, duszonymi lub pieczonymi potrawami przygotowywanymi w domu. Domową spiżarnię warto zapełnić kaszami i pełnoziarnistym makaronem, owocami (świeżymi i suszonymi), warzywami, roślinami strączkowymi, a także rybami morskimi i mięsem drobiowym. Potrawy warto doprawiać naturalnymi przyprawami, np. koperkiem, bazylią, czosnkiem, pieprzem albo solą morską, unikając soli kuchennej i gotowych mieszanek przypraw z solą. W roli słodzika zamiast białego cukru dużo lepiej sprawdzi się domowy sok owocowy albo naturalny miód. Smarując kanapki warto natomiast sięgnąć po Benecol, który zawiera stanole roślinne regulujące poziom cholestrolu.

Mała aktywność fizyczna i używki podwyższają poziom cholesterolu

Na wahania poziomu cholesterolu wpływ mogą mieć także używki (szczególnie alkohol wypijany w większych ilościach i papierosy), niewielka aktywność fizyczna, a także nadwaga lub otyłość. Pierwszym krokiem, który należy podjąć po otrzymaniu niepomyślnych wyników badań krwi, jest nie tylko poważna zmiana diety, ale też zerwanie z tymi dwoma nawykami – o ile kieliszek czerwonego wina wypijany do obiadu od czasu do czasu nikomu jeszcze nie zaszkodził, o tyle różnorodne alkohole pite systematycznie już na pewno. Z aktywnością fizyczną też nie należy przesadzać – radykalna zmiana siedzącego trybu życia na kilkugodzinne treningi może nie wyjść na zdrowie, za to codzienne krótkie przebieżki albo kilkudziesięciominutowe spacery nie tylko ułatwią unormowanie stężenia cholesterolu we krwi, ale także zapewnią dobre samopoczucie, pomogą zrzucić zbędne kilogramy i poprawią humor.

Warto pamiętać, że dieta, aktywność fizyczna i rezygnacja z używek to dopiero połowa sukcesu. Wzorcowe dbanie o zdrowie dopełnia stała opieka medyczna i stosowanie się do wskazówek lekarza, w tym także przyjmowanie leków na obniżenie stężenia cholesterolu.

BIBLIOGRAFIA:
1. http://dieta.mp.pl/lista/show.html?id=93479
2. http://dieta.mp.pl/zasady/show.html?id=117035
3. http://www.jaimojeserce.eu/co-wplywa-na-poziom-cholesterolu-we-krwi-.php
4. http://obnizamycholesterol.ptd.org.pl/jestem-pacjentem/wysoki-poziom-cholesterolu—skad-sie-bierze
5. http://cojesc.net/cholesterol/
6. http://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece/sprawdz-cholesterol-u-dziecka-,artykul,1680472.html

More in Zdrowie

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media