Connect
To Top

Dlaczego Polacy tak często wybierają wakacje w Bułgarii?

Polacy podróżują coraz więcej. Jesteśmy głodni świata, egzotycznych smaków, ciepłego morza, niezapomnianych wspomnień. Jednocześnie podróżujemy „z głową”, nie będziemy przecież nadmiernie przepłacać za splendor na social mediach. Szczególnie że można zrobić to tanio i wygodnie. Gdzieś w oceanie oczekiwań Polskiego konsumenta wypłynęła zielona wyspa, która jest w stanie spełnić wszystkie marzenia o idealnym urlopie (albo prawie wszystkie) – Bułgaria.

Jak myśli Polski konsument

Wyobraźmy sobie sytuację: siedzimy w odpowiednim gronie i zastanawiamy się jak spędzić wakacje. Na samym początku myślimy o transporcie, jakie kraje są w zasięgu naszych kierowców, lub dokąd mamy odpowiednie połączenie komunikacyjne. Zanim ktoś się obruszy, uspokajam – żartuję. Tak naprawdę zaczynamy od kosztorysu. Bo z jednej strony egzotyka jest przez nas bardzo pożądana, ale pusty portfel już nie. I teraz trzeba to pogodzić. Tak więc widzimy pierwszą, główna zaleta Bułgarii – jest to jeden z najtańszych krajów wypoczynkowych. Alternatywy: Francja, Hiszpania, czy chociażby zdominowana przez turystów z Niemiec Chorwacja są znacznie droższe. Nie chodzi tu tylko o zakwaterowanie, ale też o żywność, alkohol itd. A nawet i transport (głównie loty obsługiwane przez Wizzair, alternatywnie samochód), nie uderzy nas mocno po kieszeniach.

Aspekt naturalny – ekologia, ciepło, natura

Bułgaria jest krajem ciepłym. Dlatego często zdarzają się tam pożary lasów, a sam kraj nie jest bynajmniej zielony, ale raczej pożółkły, właśnie ze względu na ogromny żar jaki leje się z nieba w okresie letnim. Żółte są też słoneczniki, których w Bułgarii jest od groma. Lekarstwem na gorąc jest Morze Czarne – stosunkowo słone, ciepłe i w niektórych miejscach mocno zanieczyszczone. Niestety, rynek turystyczny niszczy ekologiczną stronę tego kraju. Tony śmieci znajdują swoje miejsce pod nogami, w morzu, właściwie to wszędzie. Ale nie w kurortach! Tam jest stosunkowy porządek, chociaż też możemy się natknąć na odpady bezładnie porozrzucane po ulicy. W Bułgarii są dwa szczególne miejsca dla pasjonatów natury: rezerwat przyrody Ropotamo i rezerwat przyrody Kamczija. Ropotamo jest rzeką, która płynie na południe od Burgas, możemy tam pływać statkiem i oglądać zieloną taflę wody, w której pływają węże wodne i żółwie. Kamczija jest położona pomiędzy Warną, a Słonecznym Brzegiem i właściwie to oferuje to samo co Ropotamo, ale jest rzadziej uczęszczana przez turystów – dlatego warto się tam udać i wyciszyć w otoczeniu pięknej natury.

No dobra, dobra, ale ja chcę na plażę

W Bułgarii dominuje wybrzeże piaszczyste. Najpiękniejsze plaże są w okolicy Słonecznego Brzegu i Albenie. Morze nie jest tak przejrzyste jak Adriatyk, czy morze Egejskie, ale w końcu nazwa „Czarne” zobowiązuje. Same kąpieliska są dosyć atrakcyjne, nie spotyka się tam zbyt wielu uprzykrzających się zwierząt (oczywiście są meduzy), chociaż uprzykrzać się nam mogą setki turystów, szczególnie w największych kurortach (Sozopol, Nesebyr, Achtopol, Bałczik). Większość hoteli dysponuje basenami – co jest ciekawą alternatywą dla plaż, ale równie tłoczną.

Słowiański kierunek

Języki słowiańskie słychać w Bułgarii wszędzie. Nie tylko ze względu na to że sam Bułgarski należy do tej grupy. Poza Polakami, najczęściej możemy się natknąć na Rosjan. W niektórych restauracjach menu nie posiada angielskiej wersji językowej, a jedynie Rosyjską i nieco nieudolne Polskie nazwy potraw. Pewnie części z czytelników nasunęło się pytanie – czy z Bułgarem możemy nawiązać konwersację, bez korzystania z języka angielskiego. Przecież ze Słowakami się dogadujemy. Odpowiedź brzmi: „tak, jeśli znamy Rosyjski”. Niestety Bułgarski nie jest podobny do Polskiego, za to z umiejętnością mówienia po Rosyjsku załatwimy wszystko. Wracając do ludności słowiańskiej – nie jest to bez znaczenia dla Polskiego turysty. Dotąd tak bardzo rozchwytywane kraje arabskie jak Tunezja, Egipt, ustawicznie tracą na popularności. Nie zabierzemy przecież rodziny w miejsce gdzie, nawet jeśli jest to niesamowicie mało prawdopodobne – może dojść do zamachu terrorystycznego. Ten sam mechanizm działa jeśli chodzi o wczasy we Włoszech, Francji. Bułgaria zdecydowanie jest bezpieczna dla zwykłego turysty (chociaż był tam zamach terrorystyczny, w nie tak dalekiej przeszłości bo w 2012, wymierzony jedynie w Izraelitów).

Kultura i zabytki

No umówmy się że większość z nas nie jest uwrażliwiona na wybitne dzieła rąk ludzkich. Każdy kraj ma swoją historię, kulturę. Bułgaria była pod wpływem Rzymu i Turcji. Tak więc większość zabytków pochodzi z tych dwóch kręgów kulturowych. Ale umówmy się – nie to będzie kierować naszym wyborem. To nie jest kraj, słynący z pięknych świątyń (wyjątek to Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii), albo architektury miast. Jest kilka atrakcji – bardzo sławne klasztory, termy rzymskie, zabytkowe miasto Nesebyr, w którym kupimy piękne pocztówki. Kupimy, albo dostaniemy – od naszych krewnych, znajomych. Bo na 100% znamy kogoś kto chociaż raz był w Bułgarii.

Reasumując Bułgaria jest taka „swojska”. Atrakcyjne plaże, Słowianie, bezpieczeństwo, łatwy transport samolotem (również możliwy, chociaż dosyć trudny samochodem) i niskie ceny – to przesądza o jej popularności.

More in Podróże

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media