Connect
To Top

Wymiana zawieszenia to większe bezpieczeństwo i osiągi w terenie

Zawieszenie samochodu to element pojazdu, który zużywa się tak samo jak pozostałe części, ale kierowcy decydują się na wymianę dopiero, gdy amortyzatory są bardzo uszkodzone. Dlaczego warto zadbać o jakość zawieszenia?

Sprawny układ zawieszenia odpowiada za komfort jazdy, poprzez tłumienie drgań na nierównej nawierzchni. Równie ważną rolę odgrywa także podczas hamowania pojazdu, a w warunkach offroadowych pozwala na pokonywanie trudniejszych przeszkód. Odpowiednio dobrane zawieszenie terenowe zwiększy prześwit, co znów umożliwi założenie większych opon.

.

Układ zawieszenia a hamowanie

Na drogę hamowania pojazdu mają wpływ nie tylko prędkość, warunki na drodze i sprawność układu hamulcowego czy szybkość reakcji, ale także jakość zawieszenia. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki droga zatrzymania pojazdu przy prędkości 30km/h wyniesie ok. 17 m, przy prędkości 50 km/h – ok. 32 m. Samochód jadący z prędkością 70 km/h zatrzyma się po ok. 52 m, a jadący 90 km/h będzie hamował na dystansie 80 m. Udowodniono doświadczalnie, że jazda ze zużytymi amortyzatorami wydłuża drogę hamującego pojazdu. Auto z zawieszeniem wyeksploatowanym w 50 proc. jadące z prędkością 50 km/h zatrzyma się dwa metry dalej niż samochód z nowymi amortyzatorami. Te wyniki dotyczą suchej nawierzchni o dużej przyczepności, a oczywiste jest, że na mokrej lub oblodzonej jezdni droga hamowania będzie jeszcze większa.

.

Układ zawieszenia a prowadzenie pojazdu

To jeszcze nie koniec groźnych sytuacji, które mogą się zdarzyć podczas jazdy z mocno wyeksploatowanym zawieszeniem. Samochód po najechaniu z dużą prędkością na wodną przeszkodę wpada w tzw. poślizg hydrodynamiczny, który jest bardzo niebezpieczny, ponieważ pod kołami tworzy się „poduszka” wody. Wyjście z takiego poślizgu jest bardzo trudne, bo traci się jakąkolwiek kontrolę nad samochodem. Zużyte amortyzatory sprawiają, że tzw. aquaplaning może zdarzyć się już przy prędkości 81 km/h.

Stare amortyzatory źle wpływają na pokonywanie zakrętów, ponieważ nie przeciwdziałają sile odśrodkowej, która wypycha auto poza pas ruchu. Wypadnięcie z trasy lub poślizg są możliwe przy prędkości 60 km/h. Nie bez znaczenia jest także komfort jazdy. Przy zużytych amortyzatorach podróżujący samochodem będą odczuwać każdą dziurę na drodze, a „bujający się” samochód może oślepiać światłami innych użytkowników drogi.

.

Zawieszenie dla wymagających

Z tych powodów warto sprawdzać stan zawieszenia pojazdu, a w razie problemów zgłosić się do serwisu. Szczególnie należy monitorować stan zawieszenia w pojazdach przysposobionych do pokonywania trudnego terenu, ponieważ jest ono wtedy jeszcze mocniej eksploatowane. Jeżeli uznamy, że konieczna jest wymiana amortyzatorów, to warto pomyśleć o zwiększeniu prześwitu. Najczęściej wykonuje się lift zawieszenia o 1 do 2 cali. Zwiększenie prześwitu o 3” lub 4” wymaga bardziej skomplikowanych przeróbek i ingerencji w pozostałe układy jezdne. Po każdorazowej wymianie zawieszenia konieczne jest ustawienie geometrii pojazdu. Dla wymagających kierowców, którzy wykorzystują swoje terenówki do jazdy w offroadzie eksperci z sklepu i serwisu off-road Janpol4x4 polecają akcesoryjne zawieszenia terenowe marki Ironman lub firmy Dobinsons. Amortyzatory, sprężyny i resory tych producentów są wytrzymałe w każdych warunkach, zwiększają możliwości przełajowe samochodu oraz zapewniają lepsze prowadzenie i bezpieczne pokonywanie trudniejszych przeszkód. Montaż specjalnego terenowego zawieszenia znacząco zwiększa wysokość zawieszenia, co umożliwia montaż większych kół. Wyższe zawieszenie implikuje również możliwość zabrania większego ładunku do auta. W ten sposób możemy dołożyć ciężkie akcesoria 4×4 takie jak: płyty osłonowe, wyciągarkę, stalowe zderzaki itp. przydatne gadżety. Podwyższenie nadwozia da nam także możliwość założenia opon w większym rozmiarze.

Czy zamierzamy zwiększyć lift, czy tylko wymienić układ zawieszenia na nowy, pamiętajmy, aby zawsze było ono najwyższej jakości, a jego montaż przebiegał w profesjonalnym serwisie 4×4. Zawieszenia Ironman posiadają gwarancję na 3 lata użytkowania lub 60 tys. przejechanych kilometrów. Z takim wyposażeniem żadne bezdroża nie będą nam straszne. Pełną ofertę zawieszeń Ironman znajdziecie tutaj.

More in Informacje Prasowe