Connect
To Top

Kierowco zwolnij! Kierujesz życiem!

W ubiegłym, 2016 roku w ponad trzydziestu trzech tys. wypadków drogowych zginęło aż trzy tysiące osób, a ponad czterdzieści tysięcy zostało rannych. Liczby te szokują. Niestety z danych Policji wynika, że wiele wypadków spowodowanych jest nadmierną prędkością, która niedostosowana jest do warunków ruchu. Zwolnij! Pamiętaj, że kierujesz życiem.

Młodzi ludzie nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość

Osoby w wieku od 18 do 24 lat w ubiegłym roku byli sprawcami aż 5823 wypadków (20% wypadków powstałych z winy kierujących) w których zginęło aż 542 osoby, a 7790 było rannych. Niestety brak umiejętności oraz doświadczenia, a także skłonność do brawury i ryzyka sprawiła, że przyczyną prawie 40% wypadków było niedostosowanie prędkości pojazdu do warunków ruchu.

Dlatego też Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa apelują o rozważną jazdę i uruchamiają kampanię pt. „Kierujesz życiem”. Ma ona kształtować pozytywną postawę oraz budować świadomość w zakresie negatywnych skutków nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego, szczególnie w przypadku obowiązujących limitów prędkości oraz niedostosowania prędkości do panujących warunków drogowych.

Niestety liczba wypadków nie maleje, a wręcz niepokojąco wzrasta. Zbyt duża prędkość była przyczyną ponad siedmiu tysięcy wypadków (21,4%) w 2016 roku. Wzrost w porównaniu do roku 2015 wyniósł 5,4%. Sprawcami 29 081 (86,4%) wypadków w 2016 r. byli kierujący pojazdami, przy czym największą liczbę̨ sprawców wypadków w tej grupie – 4503 (15,5%) – stanowiły osoby w wieku 18-24 lata, w tym 1327 kobiet (29,5%) i 3176 mężczyzn (70,5%).

 

Kierujesz życiem

Kierujesz życiem

Nowy spot Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma zwrócić uwagę na problem niedostosowania prędkości do warunków ruchu. Pamiętajmy, że ograniczenie pokazane na znaku to prędkość maksymalna w dobrych warunkach. Przypominamy o tym, bo każde uratowane na drodze życie i ochronione zdrowie jest warte tego, by powtarzać informacje o zasadach bezpiecznej jazdy i ograniczonego zaufania do innych użytkowników drogi – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Zachęcamy do obejrzenia filmu, a także udostępniania go dalej. Dzięki temu wspólnie dotrzemy do jak największej liczby osób, co pozwoli na uświadomienie wielu kierowców, którzy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego.

 

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

https://www.facebook.com/KrajowaRadaBRD/

More in Motoryzacja

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media