Connect
To Top

MISTRZOSTWA POLSKI STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW Stihl TIMBERSPORTS

Już w ten weekend odbędą się Mistrzostwa Polski w dwóch odmianach sportów związanych z cięciem i rąbaniem drewna. W sobotę zmierzą się ze sobą strażacy ochotnicy startujący w sportowej odmianie zawodów w cięciu i rąbaniu drewna na czas, w ramach Mistrzostw Polski Stihl TIMBERSPORTS®, a w niedzielę do rywalizacji przystąpią drwale zmagający się w tradycyjnych konkurencjach związanych z pracą w lesie w ramach Mistrzostw Polski Drwali.

Zawody składające się z sześciu dyscyplin wymagają od zawodników dużej siły, wytrzymałości i zręczności. Muszą przemyśleć każdy swój ruch, gdyż może on zadecydować o zwycięstwie lub porażce.

 

KOSZĘCIN, SOBOTA 11.08.2018 (Zespół Pałacowo-Parkowy)

15:50 – Prezentacja zawodników

 

Runda 1

16:00-16:35 – Underhand Chop (Zawodnik stoi w rozkroku na leżącej kłodzie drewna o średnicy 32 cm i stara się w jak najkrótszym czasie przerąbać ją uderzeniami siekiery.)

16:40-17:00 – Stock Saw (W tej rywalizacji wszyscy zawodnicy pracują takimi samymi pilarkami łańcuchowymi. Po rozgrzaniu silników, pilarki zostają odłożone, a obydwie ręce zawodnika spoczywają na kłodzie drewna. Na dany sygnał, zawodnik odcina od kłody o średnicy 40 cm dwa równoległe krążki drewna. Pierwsze cięcie odbywa się z góry na dół, drugie z dołu do góry. Zawodnik nie może podczas cięcia przekroczyć określonej grubości krążka.)

17:05-17:40 – Standing Block Chop (Zawodnik przerąbuje siekierą pionowo stojącą kłodę drewna. Kłoda drewna topolowego ma średnicę 30 cm, a zadaniem zawodnika jest jej przerąbanie w jak najkrótszym czasie.)

17:45 – Ogłoszenie wyników Rundy 1 i nazwisk 8 zawodników, którzy zakwalifikowali się do kolejnej Rundy.

 

Runda 2                    

18:15-18:30 – Single Buck (Zawodnik odcina od kłody (o średnicy 46 cm) jeden krążek drewna przy pomocy olbrzymiej piły ręcznej.)

18:40-19:20 – Springboard (Ta nadzwyczaj widowiskowa konkurencja rozpoczyna się wyrąbaniem siekierą dwóch „kieszeni” w umieszczonej pionowo kłodzie. Następnie zawodnik wspina się na kłodę, umieszczając deskę w przygotowanej „kieszeni” i odrąbuje wierzchołek kłody (średnica 27 cm) uderzając w niego z dwóch stron.)

19:25 – Ogłoszenie wyników Rundy 2 i nazwisk 6 zawodników, którzy zakwalifikowali się do Rundy finałowej.

 

Runda 3 – finał

19:35-19:50 – Hot Saw (2 zawodników na scenie) (Pilarki używane w tej dyscyplinie zadziwiają nie tylko swą wielkością i mocą (27 kg, 80 KM), ale również szczególnym dźwiękiem przypominającym odgłosy znane z Formuły 1. Zadaniem zawodnika jest odcięcie w możliwie najkrótszym czasie trzech krążków o określonej grubości z leżącej poziomo kłody o średnicy 46 cm.)

19:55 – Dekoracja zwycięzców

 

MISTRZOSTWA POLSKI DRWALI 2018

(tradycyjne konkurencje związane z pracą w lesie)

KOSZĘCIN, NIEDZIELA, 12.08.2018 (Zespół Pałacowo-Parkowy)

 

08:30 – 09:00 – Oficjalne otwarcie Mistrzostw Polski Drwali

 

Runda 1

09:00   – 11:00 – Konkurencje w ramach Mistrzostw Polski Drwali

 

Runda 2

15:00   – 16:30 – Mistrzostwa Polski Drwali – okrzesywanie 

17:30 –  uroczysta dekoracja zwycięzców

 

Opis konkurencji:

Okrzesywanie z „gałęzi”

Do umieszczonej na stojakach poziomej kłody nabijanych jest 30 okrągłych palików imitujących gałęzie, które zawodnik musi jak najszybciej odciąć bez uszkodzenia kłody

 

Ścinka i obalanie drzew na cel

W tej niezwykle widowiskowej konkurencji oceniana jest precyzja obalania drzewa, tak, aby padło ono dokładnie w wyznaczonym punkcie.

 

Wymiana piły łańcuchowej (łańcucha tnącego)

Zmiana prowadnicy i łańcucha tnącego, przy czym dwie kolejne konkurencje (przerzynka kombinowana i przerzynka na dokładność) muszą być przeprowadzone bez „majstrowania” przy pilarce. Rekord świata w tej konkurencji to 8 sekund!

 

Przerzynka kłód na dokładność

Zawodnik musi odciąć krążki z dwóch leżących na ziemi kłód bez uszkodzenia zamaskowanej trocinami deski znajdującej się pod kłodą.

 

Przerzynka złożona (kombinowana)

Precyzyjne odcięcie krążków drewna z dwóch ukośnie ułożonych na stojakach kłód.

 

Team Poland competes during the Team Competition of the Stihl Timbersports World Championships at the Hakons Hall in Lillehammer, Norway on November 3, 2017.

More in Sport

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media