112
Views

Krótka historia schronów w Nowej Hucie w Krakowie

Schrony zlokalizowane w Nowej Hucie zostały udostępnione zwiedzającym dzięki Małopolskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Historii „Rawelin”. Jego działania, polegające m.in. na gromadzeniu pamiątek oraz literatury związanej ze schronami z okresu PRL, zaowocowały powstaniem wystawy „Atomowa Groza” zorganizowanej w wyremontowanym schronie w podziemiach kina Światowid. W roku 2015 „Rawelin” rozpoczęło współpracę z Nowym Centrum Administracyjnym, co doprowadziło do zaprojektowania trzech tras wycieczkowych pod budynkami Kombinatu. Podczas spacerów można zwiedzić wnętrze budynku Z, jednego z najbardziej charakterystycznych przykładów polskiej architektury socrealistycznej, oraz schron pracowniczy z kompletnym wyposażeniem. Celem projektu Schrony Nowej Huty było rozszerzenie oferty turystycznej Krakowa i wypromowanie dzielnicy.

 

Kraków – co czeka pod ziemią Nowej Huty?

W podziemiach dawnego kina Światowid mieszczą się dwa schrony przeciwlotnicze. W Jednym z nich, a także w korytarzach podziwiać można wystawę „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”. Na specjalnych planszach umieszczono opowieści dotyczące sytuacji politycznej z początku lat 50., wyścigu zbrojeń, obronie cywilnej i budownictwie przeciwatomowym. Wystawa obejmuje również prezentacje multimedialne oraz trójwymiarowe dioramy. Zwiedzającym udostępniono też najciekawsze pomieszczenia oraz schron budynku Z będącego częścią Centrum Administracyjnego. Twórcy projektu tego kompleksu inspirowali się włoskim zamkiem Caprarola, wieżyczkami autorstwa Michała Anioła zaprojektowanymi dla Bazyliki św. Piotra oraz polską architekturą renesansową. Krakowianie nazywają go z tego powodu „Pałacem Dożów” lub „Watykanem”. Wyjątkową częścią nowohuckich schronów jest Stanowisko Dowodzenia Kombinatu z doskonale zachowanym wyposażeniem z końca lat 50., w którym w razie zagrożenia miały przebywać osoby odpowiedzialne za prowadzenie akcji ratunkowych oraz nadzór nad procesami technicznymi.

 

Laser Tag, czyli zabawa laserami w Krakowie

We wnętrzach budynku Z wydzielona została arena do gry Laser Tag, często nazywanego laserowym lub elektronicznym paintballem. Podczas gry nie wykorzystuje się kulek z farbą, dzięki czemu uczestnicy nie muszą posiadać specjalnego ubrania ani ochraniaczy, a rozrywka jest w 100% bezbolesna i całkowicie bezpieczna. Gracze zdobywają punkty poprzez trafienie przeciwnika wiązką podczerwieni, która zostaje przechwycona przez nadajnik umieszczony na opasce zakładanej na głowę. Zabawa przeznaczona jest dla osób pełnoletnich. Aby być blisko wydarzeń, koniecznie zarezerwuj z wyprzedzeniem hotel w Krakowie, np. Mercure Kraków Stare Miasto zlokalizowany w najdogodniejszej części miasta. Dysponuje on centrum fitness, restauracją, barem oraz licznymi udogodnieniami dla rodzin. Najlepsze ceny znajdziesz na stronie .

Kategoria artykułu
Podróże
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.