103
Views

Nadbałtycka perła

Jeżeli do tej pory nie miałeś okazji, poznać wyjątkowego miasta, jakim z pewnością jest Kołobrzeg, uczyń to niezwłocznie. Od ponad dwóch wieków, ludzie czerpią zdrowie i urodę, korzystając ze skarbów, którymi natura obdarowała to miejsce. Lokalny mikroklimat oraz skarby w postaci wody mineralnej i borowin, tworzą unikalne połączenie. Sprawia ono, że Kołobrzeg jest w stanie zaoferować osobom odwiedzającym szeroki wachlarz usług. Zarówno zdrowotnych, jak i kosmetycznych. W tym mieście zadbasz o swoje zdrowie i urodę oraz skutecznie oderwiesz się od codziennych obowiązków. Klimatyczna plaża oraz piękne tereny zielone wydatnie w tym pomogą.

W Kołobrzegu znajduje się molo, dzięki któremu możemy odbyć spacer w morze. Warto również zwiedzić kołobrzeską katedrę, latarnię morską oraz odwiedzić miejscowy port.

 

Historia solanką pisana

Początki Kołobrzegu, datowane są na VII stulecie. Badania archeologiczne nie pozostawiają wątpliwości, że funkcjonowała wówczas osada, której powstanie miało bezpośredni związek ze słonymi źródłami. I to właśnie one dały początek miastu. Jak mówi legenda, przypadek zadecydował o jej odkryciu. Zabłąkany pies myśliwski ugrzązł w bagnie. Kiedy właściciel odnalazł i uwolnił czworonoga, zorientował się, że woda w tym miejscu jest słona. To zdarzenie miało właśnie dać początek miastu oraz wydatnie przyczynić się do jego bogactwa.

Sól pozyskiwano metodą odparowywania. Stanowiła ona źródło znacznych dochodów dla mieszkańców. Najbardziej zasobne w sól tereny leżą na Wyspie Solnej. Średnie zasolenie wynosi tam około 6 promili. Należy więc przyjąć, że w jednym litrze wody, rozpuszczone jest ok. 6 dkg soli.

 

Uzdrowisko Kołobrzeg

W roku 1830 powstał w Kołobrzegu pierwszy zakład kąpieli solankowych. Co ciekawe ludzie zażywali zdrowotnych kąpieli, korzystając z wanien wykonanych z drewna. Rzecz jasna za tę przyjemność trzeba było zapłacić.

Historia Kołobrzegu jako uzdrowiska nad wyraz barwna i bardzo ciekawa. Wiele wydarzeń z nią związanych, z pewnością wzbudzi dziś uśmiech. Poznajmy więc kilka z nich:

  • Do końca XVIII wieku morskie kąpiele, odbywane publicznie były uważane za coś wyjątkowo niestosownego, a nawet nagannego. Potępiano je w kościołach i szkołach, porównując do nadużywania alkoholu lub rozpusty. Twierdzono również, że są one wyjątkowo szkodliwe dla kapiących;
  • Hans Heinrich von Held to pierwszy, znany z nazwiska kołobrzeski kuracjusz. Co ciekawe, z dobrodziejstw uzdrowiska korzystał… odbywając karę więzienia w Kołobrzegu. Był to rok 1802;
  • Pierwsze kosze plażowe zostały wykonane w roku 1883, ich twórcą był rzemieślnik z niemieckiego miasta Rostock;
  • Ciekawa była ewolucja strojów plażowych. Początkowo, w wieku XIX, damski strój stanowiły obszerne pantalony, bluzka, gorset, tunika. Całości dopełniały specjalne, plażowe trzewiki. Zmiany pojawiły się na początku wieku XX. Wówczas eleganckie panie, przywdziewały spodnie poniżej kolan, gorset tunikę oraz pończochy. Ubiór plażowy panów stanowiły kolorowe lub pasiaste niczym zebra stroje, zakrywające korpus i nogi do kolan. Rewolucja nastąpiła po pierwszej wojnie światowej. Strój plażowy odsłaniał dekolt i nogi. Mimo wysokich kar za podglądanie pań na plaży podglądaczy nie brakowało;
  • Kołobrzeg jako kurort osiągnął swój szczyt popularności w okresie międzywojennym. Przeprowadzonym w 1938 roku w Niemczech plebiscycie na najlepsze uzdrowisko, Kołobrzeg zajął pierwsze miejsce, zostawiając w pokonanym polu 124 miejscowości uzdrowiskowe. To wówczas powstało określenie „Perła Bałtyku”.
  •  

Koleją po zdrowie i urodę

W jaki sposób dojechać z Warszawy do Kołobrzegu? Odpowiedź może być tylko jedna. Najlepszym rozwiązaniem jest podróż pociągiem. Kuracjusze mają taką możliwość, już od roku 1859, kiedy to do Kołobrzegu zostaje doprowadzona kolej. Obecnie warunki podróżowania pociągiem są jednak zdecydowanie bardziej komfortowe. Przekonajmy się sami.

Wybierając usługi PKP Intercity trasę Warszawa – Kołobrzeg pokonamy w czasie porównywalnym do przejazdu samochodem. Jednak wygoda rozwiązania w postaci podróżowania pociągiem nie podlega dyskusji. Oddając się lekturze ulubionej książki, rozmawiając z najbliższymi, nie zorientujemy się nawet jak szybko i co najważniejsze bezpiecznie dotrzemy do Kołobrzegu. Wcześniejszy zakup biletów lub możliwości skorzystania z zakupu biletu rodzinnego przełoży się na atrakcyjną cenę za przejazd. Wybierz zatem ofertę PKP Intercity, załoga pociągu relacji Warszawa – Kołobrzeg będzie cały czas do Twojej dyspozycji.

 

Artykuł zewnętrzny.

Kategoria artykułu
Podróże
Wpis partnerski

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.