126
Views

Nieograniczona ilość stacji

Być może trochę przesadziłem z tym „nieograniczona ilość”, ale około 30000 stacji radiowych robi wrażenie, prawda? Mało tego, mamy także dostęp do ponad dziesięciu tysięcy podcastów z całego świata. Najważniejsze jest jednak to, że aby korzystać z takich „dobrodziejstw” wcale nie musimy włączać komputera. Wystarczy skorzystać z radia internetowego Hama IR350.

Radio internetowe Hama IR350 – szybki test

Albo podwieszony, albo w pionie

Jest to sprzęt, który łączy się z Internetem za pomocą sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Jego wygląd jest… specyficzny. Bardziej przypomina podwieszone w ciężarówce CB-Radio niż klasyczny sprzęt, który położymy np. na blacie w kuchni. A to przez specjalny stelaż, który pozwala na zamontowanie IR350 właśnie np. pod półką. Osobiście pomysł producenta nie przypadł mi do gustu. Chodzi mi o to, ze głośnik (niestety mono, moc 5W) znajduje się na dolnej części obudowy. Jeśli więc położymy IR350 na stole dźwięk będzie mocno zniekształcony. Dlatego urządzenie musi być ustawione w pozycji pionowej, co znów sprawia, że nie wygląda zbyt dobrze – przyciski i ekran są umieszczone wtedy na górnej części. Krótko mówiąc, jeśli chcemy, aby radio Hama IR350 było ustawione poziomo musimy wyposażyć się w głośnik zewnętrzny. Pomoże w tym wyjście słuchawkowe. Dodatkowo możemy do urządzenia podpiąć za pomocą wejścia liniowego 3,5 mm inny, zewnętrzny sprzęt.

Wygląd zewnętrzny Hama IR350

Pomarudziłem na projekt, czas przedstawić wygląd zewnętrzny urządzenia. Jeśli rzeczywiście położymy Hama IR350 głośnikiem do dołu na froncie zobaczymy duży przycisk do regulacji głośności, który umieszczono po prawej stronie ekranu. Wyświetlacz to kolorowa, 2,4-calowa matryca TFT. Możemy zobaczyć na niej jaką aktualnie wyświetlamy stacje bądź utwór muzyczny. Nad ekranem i pod nim umieszczono przyciski funkcyjne. Z tyłu natomiast wejście liniowe, słuchawkowe, zasilające. Są tam także cztery koreczki, które umożliwiają postawienie urządzenia w pionie. Co jednak, jeśli podpinamy tam np. słuchawki? Wtyczka zazwyczaj jest dość długa co może uniemożliwić podpięcie ich do Hama IR350. Rozmiar urządzenia to 21 x 21 x 7,3 cm, natomiast waga to 1,2 kg. Do produkcji wykorzystano dobrej jakości plastik. Spasowanie poszczególnych elementów obudowy jest dobre, nie miałem się do czego przyczepić.

Interesujące funkcje

Oczywiście głównym zadaniem jest odtwarzanie stacji – od tego jest przecież radio internetowe Hama IR350. Sprzęt ten jest jednak kompatybilny także z UNDOK Multiroom, posiada możliwość odtwarzania muzyki ze Stofity Connect (łączność możliwa jest wtedy, gdy posiadamy Spotify Premium). Model ten może być obsługiwany aplikacją UNDOK dostępną na smartfony iOS oraz Android. Może to być nasz budzik. Alarm możemy ustawić w wielu opcjach: codziennie, w dni robocze, weekendy, albo po prostu, tylko raz.

Za pośrednictwem portalu Frontier Silicon Web możemy wyszukać stacje radiowe z wykorzystaniem filtrów. Dzięki temu znajdziemy takie, które będą dopasowane do naszych wymagań. Możemy więc wyszukiwać po gatunku muzycznym, kraju, języku, czy nawet popularności. Za sprawą UNDOK możemy sterować radiem Hama IR350 poprzez nasz smartfon lub tablet. Oprócz ustawień radia możemy także tworzyć grupy multiroom, zmieniać stacje czy zarządzać tymi ulubionymi.

Co to znaczy multiroom? To bardzo łatwe. Ta funkcjonalność pozwala na połączenie grupy kompatybilnych głośników oraz np. radia. Pomimo tego, że urządzenia znajdują się w różnych pomieszczeniach muzyka i tak jest odtwarzana jednocześnie. To duży atut jeśli organizujemy domówkę lub po prostu chcemy, aby muzyka rozbrzmiewała we wszystkich pomieszczeniach.

Podsumowanie

Radio internetowe Hama IR350 to ciekawy produkt posiadający naprawdę dużo ciekawych funkcji. Niestety sam projekt jest mocno irytujący. Chodzi mi konkretnie o umieszczenie głośnika. Mało tego, gra on niestety dość… marnie, dlatego powinniśmy wykorzystywać głośnik zewnętrzny podłączany gniazdem miniJack. Niestety brakuje łączności Bluetooth, która ułatwiłaby podpięcie np. bezprzewodowego źródła dźwięku. Krótko mówiąc, około 500 zł za radio internetowe to kwota znacznie wygórowana. Wolałbym kupić jakiś najtańszy tablet, zainstalować aplikację odpowiedzialną za odtwarzanie radia internetowego oraz podpiąć zewnętrzny głośnik Bluetooth. Podsumowując, być może producent miał dość dobre zamiary, jednak ostatecznie wyszło… średnio.

Kategoria artykułu
Nowe technologie
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.