Connect
To Top

Router z kosmosu? Test Tenda AC18

Niecodziennie bierzemy pod lupę routery. W końcu przecież to sprzęt, który ma działać po tym jak technik zainstaluje go w naszym domu. Trafił do nas jednak tak ciekawy model. Producent twierdzi, że to bardzo wydajny router, który spełni wymogi każdego użytkownika, także graczy. Sprawdźmy więc co oferuje Tenda AC18. Zapraszam do lektury testu! Zapewniam, że będzie krótko i treściwie.

Zawartość opakowania

Router Tenda AC18 dotarł do nas w opakowaniu, gdzie przeważają ciemne kolory. Wyjątkiem jest kilka elementów pomarańczowych na których umieszczono najważniejsze cechy sprzętu. Wiemy mniej więcej, że jest to dwuzakresowy router, który umożliwia streaming nawet w 4K. To ważne dla osób, które oglądają np. wideo na Netflixie i nie chcą, aby ulubiony serial bądź film się zacinał. Chyba nie ma nic gorszego, prawda?

Wróćmy jeszcze do zawartości opakowania. Jest bardzo skromnie, ale też standardowo jak na tego typu sprzęt. Producent umieścił w pudełku przewód do podłączenia komputera, który nie posiada karty sieciowej Wi-Fi oraz ładowarka. Co ciekawe, możemy zmieniać sobie wtyczki, dlatego jeśli chcemy swój router zabrać ze sobą, gdziekolwiek, np. do Anglii to nie musimy martwić się o zakup dodatkowego elementu zestawu. Dodatkowo w opakowaniu znajdziemy także instrukcję obsługi, ale prawdę mówiąc nie będzie ona potrzebna, bo konfiguracja sprzętu jest wręcz banalna.

Tenda AC18 test

Jeszcze przed właściwym testem routera Tenda AC18 sprawdźmy jego wygląd. Producent chwali się, że to sprzęt typowo dla graczy i rzeczywiście, trzeba przyznać, jego design nadaje się na biurko prawdziwego gamera. Czerń, niebieskie diody, ogromne anteny. OK, może nie na biurko, ale nie będzie wstydu, jeśli router będzie umieszczony w widocznym miejscu. Krótko mówiąc: wygląd jak najbardziej na plus, aczkolwiek ten sprzęt ma dobrze działać, a nie wyglądać. O tym zapomnieć nie możemy.

Jeszcze przed sprawdzeniem jego możliwości sprawdźmy jakie porty umieścił producent. Zacznijmy od frontu. Tutaj zdecydowano się na USB typu 3.0. Osobiście uważam, że lepiej jakby ten port był na tylnej części obudowy, ale jest tam tak ciasno, że pewnie to było powodem do zmiany umieszczenia. Możemy do niego podpiąć np. drukarkę czy pendrive co pozwoli na utworzenie naszej prywatnej chmury. Z tyłu znajdziemy cztery gigabitowe porty LAN oraz jeden gigabitowy port WAN. Oprócz tego przycisk do wyłączania Wi-Fi, reset, WPS (do szybkiego parowania urządzeń) oraz przycisk do wyłączania/włączania routera. Niestety te anteny o których już pisałem nie są odłączane. Z racji tego, że są to anteny dookólne polecam umieszczenie routera w centralnym miejscu domu.

Testy praktyczne

Czas na sprawdzenie możliwości routera. Sprawdziliśmy np. przesyłanie wewnątrz sieci, a także prędkość portu USB. Wyniki? Półtora metra od routera na paśmie 5 GHz (czyli tym szybszym) uzyskaliśmy 424 MB/s, a więc całkiem rozsądnie. Prawie pięć metrów dalej powoduje spadek prędkości do 360 MB/s, a więc nadal akceptowalnie. Dla porównania pasmo 2,4 GHz (czyli to bardzo często używane) oferowało prędkość przy 1,5 m od routera na poziomie 126 MB/s, a przy 4,5 metra od routera już 105 MB/s.

Jeśli chodzi o transfer z USB, sprawdziliśmy go po podłączeniu pendrive. Przesyłaliśmy 2 GB danych. Odczyt wyniósł 51 MB/s natomiast zapis 33 MB/s. Jest więc naprawdę bardzo dobrze.

Podsumowanie

Czas podsumować test routera Tenda AC18. Czy to dobry sprzęt? Z pewnością! Model oferuje bardzo dobry zasięg. Nawet przy znacznym oddaleniu się od Tenda AC18 nadal uzyskujemy bardzo dobry transfer. To ważne podczas streamingu wideo w wysokiej rozdzielczości lub grania w gry on-line. Nie znalazłem go jeszcze w ofercie polskich sklepów, ale za granicami naszego kraju można kupić go za około 90 dolarów co za router dwuzakresowy AC1900 jest ceną naprawdę atrakcyjną. Zdecydowanie polecam!

More in Tech

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media