111
Views

1. Suma wydana na prawa do igrzysk jest bardzo duża (1,3 mld eur). Na początku zobaczymy igrzyska w Korei. Podobno Eurosport ma dla fanów sportu prawdziwą niespodziankę?

Tak, igrzyska olimpijskie to dla nas bardzo ważne wydarzenie i od początku nasze plany były bardzo ambitne. Przez ostatnie dwa lata pracowaliśmy nad tym, aby całkowicie zmienić sposób pokazywania wydarzeń sportowych w telewizji i nie tylko. Naszym celem jest dotarcie z przekazem do widzów w każdym miejscu za pośrednictwem nie tylko telewizji linearnej, ale także platform cyfrowych i mediów społecznościowych. Chcemy, aby igrzyska były bliżej widzów niż kiedykolwiek i aby śledziło je jak najwięcej młodych osób. Dlatego też nawiązaliśmy globalną współpracę ze Snapchatem i Facebookiem. Stworzyliśmy dedykowany zespół, który publikuje materiały digitalowe. Oprócz samych zmagań sportowców pokazujemy też materiały zza kulis oraz ciekawostki dotyczące koreańskiej kultury. Pomaga nam w tym między innymi znany youtuber Krzysztof Gonciarz oraz Ewa Bilan-Stoch, żona Kamila. Mamy również cały sztab znakomitych ekspertów, którzy komentują i analizują występy sportowców. Mowa o takich gwiazdach, jak Tomasz Sikora, Martin Schmitt, Sven Hannawald czy Bode Miller. Część z tych analiz prowadzona jest w bardzo nowoczesnym, stworzonym specjalnie na te igrzyska studiu – The Cube. Pierwszy raz zrealizowaliśmy taki projekt – studio wykorzystujące rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość.

Nowe technologie podczas Igrzysk w Korei. Rozmowa z Adamem Widomskim, CHANNEL DIRECTOR EUROSPORTU W POLSCE

Getty/ Eurosport

2. Jak przygotował się Eurosport do transmisji? Jakie technologie zamierza wykorzystać?

Relacje Eurosportu realizowane są z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Nowością jest np. wirtualna rzeczywistość – korzystamy z niej zarówno w studiu The Cube, jak i podczas samej transmisji. Dzięki temu nasi widzowie mogą oglądać rozgrywki za pomocą gogli VR i naprawdę poczuć atmosferę sportowych zmagań. Umożliwia to aplikacja mobilna Winter Olympics Eurosport VR. Eurosport udostępni ponad 50 godzin relacji na żywo w technologii VR, pełne powtórki na żądanie oraz codzienne zestawienia najważniejszych wydarzeń. Prezentujemy też powtórki w 4D. To oznacza, że w momencie zatrzymania akcji można je obejrzeć pod wieloma kątami. W niektórych obiektach rozmieszczonych zostało po kilkanaście kamer. W większości są to areny dyscyplin lodowych, bo nie wszędzie dało się to zrobić. Przykładowo na stokach rozmieszczenie kamer na całych trasach i z każdej strony nie jest możliwe.

 

3. Aplikacja, studio virtual reality – ile tak naprawdę osób zaangażowanych jest ten projekt?

W samym Pyeongchang pracuje ponad 1000 osób międzynarodowej ekipy Eurosportu. Zawieźliśmy tam około 40 ton sprzętu i 10 tys. km kabli. Do tego dochodzi sztab ludzi, którzy w trakcie igrzysk pracują w 17 studiach w całej Europie oraz zespoły zajmujące się materiałami digital.

Nowe technologie podczas Igrzysk w Korei. Rozmowa z Adamem Widomskim, CHANNEL DIRECTOR EUROSPORTU W POLSCE

Autor: David Carlier dla Eurosportu

4. Eurosport Cube – jak wygląda ta technologia? O co w niej chodzi?

The Cube to fizycznie zbudowane studio 3×3 m. Cała jego powierzchnia wewnątrz jest pokryta panelami LED-owymi, na których możemy wyświetlić dowolną arenę igrzysk. Dzięki temu ma się wrażenie, że reporter wirtualnie przenosi się na miejsce rozgrywek i stoi obok zawodnika. Może on dowolnie zatrzymać akcję, przybliżyć kadr i wyjaśnić widzom detale danej dyscypliny oraz szczegóły, które decydują o zwycięstwie bądź przegranej konkretnego sportowca. Do tak wnikliwej analizy widzowie nigdy wcześniej nie mieli dostępu. Nawet dla samych Olimpijczyków i ich sztabów szkoleniowych ta technologia może okazać się przełomowa.

 

5. Aplikacja Eurosport Player – dlaczego warto ją zainstalować? Jakie posiada zalety?

To jedyne miejsce, gdzie można obejrzeć dosłownie każdą sekundę igrzysk – na żywo i na żądanie. Można z niej korzystać w dowolnym miejscu, na dowolnym urządzeniu – zarówno na komputerze, jak i smartfonie czy tablecie z systemem iOS bądź Android. Eurosport Player oferuje całe mnóstwo dyscyplin – nie tylko olimpijskich. Fani koszykówki, tenisa, kolarstwa i wielu innych sportów też znajdą coś dla siebie.

Nowe technologie podczas Igrzysk w Korei. Rozmowa z Adamem Widomskim, CHANNEL DIRECTOR EUROSPORTU W POLSCE

Autor: David Carlier dla Eurosportu

6. Kto będzie wspierał Eurosport na igrzyskach? Z iloma ekspertami będziecie współpracować?

Naszymi ekspertami są głównie byli sportowcy, oni najlepiej mogą przybliżyć widzom tajniki poszczególnych dyscyplin. Na czas igrzysk mamy w zespole Eurosportu 59 Olimpijczyków, którzy zdobyli w sumie 78 medali olimpijskich. Są tam takie sławy, jak Bode Miller, Sven Hannawald, Martin Schmitt, Michael Greis czy Kjetil Andre Aamodt. Polscy widzowie najczęściej oglądać będą Tomasza Sikorę oraz Jakuba Kota, którzy przeanalizują występy Polaków i innych reprezentantów w codziennym studiu. Oprócz tego wspierają nas wspomniani influencerzy społecznościowi – Ewa Bilan-Stoch oraz Krzysztof Gonciarz.

 

7. Słyszeliśmy o współpracy Eurosportu z właścicielem Snapchata. Jak ma wyglądać ta współpraca?

Na Snapchacie udostępniamy ekskluzywne materiały dotyczące rozgrywek w Pyeongchang, szczególnie na temat snowboardu, narciarstwa dowolnego oraz hokeja. Są to krótkie reportaże, relacje z zawodów, rozmowy z zawodnikami oraz ekspertami.

Nowe technologie podczas Igrzysk w Korei. Rozmowa z Adamem Widomskim, CHANNEL DIRECTOR EUROSPORTU W POLSCE

Getty/ Eurosport

8. Na koniec pytanie o pieniądze. Wiele osób zapyta, ile to kosztuje. No właśnie – jaki jest koszt oglądania igrzysk dla klienta końcowego (chodzi o abonament)?

Kanały Eurosport 1 i Eurosport 2 są dostępne w ofercie wielu operatorów kablowo-satelitarnych. Co ważne, każdy kibic może wypróbować aplikację Eurosport Player przez pięć dni całkowicie za darmo. Osoby, które już z niej korzystają nie ponoszą dodatkowych opłat za relacje z igrzysk. Z kolei zainteresowani wykupieniem abonamentu zapłacą standardową kwotę 15 zł za jeden miesiąc. Jeśli natomiast ktoś chciałby wykupić dostęp na dłużej, to koszty są jeszcze mniejsze, czyli 10 zł miesięcznie w przypadku deklaracji korzystania z usługi przez rok. Niektórzy operatorzy udostępniają także na czas igrzysk 3 dodatkowe kanały Eurosportu, gdzie kibice mogą śledzić zmagania na olimpijskich arenach 24/7 w jakości HD, bez przerw reklamowych. Opłaty za dostęp do wszystkich pięciu kanałów linearnych zależą od stawek operatora.

 

Nowe technologie podczas Igrzysk w Korei. Rozmowa z Adamem Widomskim, CHANNEL DIRECTOR EUROSPORTU W POLSCE

ADAM WIDOMSKI, CHANNEL DIRECTOR EUROSPORTU W POLSCE

Kategoria artykułu
Ciekawostki · Nowe technologie
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

    Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.