108
Views

Samsung Gear Fit 2 wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Ułatwiała mi korzystanie z telefonu np. podczas jazdy autem. Samsung stworzył opaskę, która cechuje się zaawansowanymi funkcjami sportowymi oraz zakrzywionym ekranem Super AMOLED.

Wyposażenie

W skład wyposażenia opaski nie wchodzi dużo elementów. W pudełku znajdziemy tylko i wyłącznie stację dokującą podpinaną do kostki za pomocą USB. Stacja nie jest indukcyjna, więc ładowanie odbywa się w tradycyjny sposób, czyli za pomocą metalowych styków. Jest ich cztery, więc nieważne jak położymy opaskę, ta i tak się naładuje.

Samsung Gear Fit 2 - asystent na nadgarstku

Wykonanie – najwyższa klasa

Samsung Gear Fit 2 bardzo przypomina swojego poprzednika z 2014 roku, jednak po bliższym poznaniu “dwójki”, możemy zobaczyć różnicę generacji. Druga generacja Gear Fit ma atrakcyjniejsze kształty i jest wygodniejsza w noszeniu od poprzednika.

Pierwszą zauważalną zmianą jest mniejszy ekran. Zakrzywiony sAMOLED o przekątnej 1.5-cala został ubrany w bardzo dobrej jakości szkło, które strzeże go przed zarysowaniami czy upadkami z niskiej wysokości. Ekran w Fit 2 jest węższy i bardziej wydłużony, a co za tym idzie smartband wygląda o wiele lepiej od Gear Fit pierwszej generacji.

Ekran zajmuje cały przód opaski i tak jak wcześniej wspomniałem, został wykonany w technologii Super AMOLED. Cała obudowa Gear Fit 2 została wykonana z półmatowego plastiku, który odporny jest na lekkie zarysowania czy też przetarcia. Pod ekranem, czyli spodem obudowy, znajdziemy pulsometr oraz metalowe styki do ładowania baterii.

Długowieczny pasek

Pasek Gear Fit 2 wykonano z wysokiej jakości materiałów. Bardzo przyjemna i miękka w dotyku guma, z której wykonany został pasek posiada pofalowaną powierzchnię, a ta nadaje sportowy charakter zegarkowi. Zapięcie jest bardzo solidne i nie miałem problemu by zapiąć zegarek na swoim nadgarstku przy użyciu jednej ręki. Producent użył tutaj jednoczęściowej sprzączki, a sam pasek nie podlega zginaniu, więc posłuży on użytkownikowi przez bardzo długi czas.

Podczas noszenia i używania urządzenia nie miało miejsca przypadkowe czy samoczynne odpięcie się zaczepu w opasce, nawet gdy moje ruchy były bardziej intensywne. Pasek oczywiście jest wymienny i możemy zrobić to własnoręcznie, gdyż nie potrzebujemy tutaj żadnych specyficznych narzędzi.

Samsung Gear Fit 2 - asystent na nadgarstku

Dwie wersje

Samsung Gear Fit 2 możemy nabyć w dwóch wersjach rozmiarowych. Wszystko zależy od naszego obwodu nadgarstka – mniejsza wersja 125-170 mm, większa 155-210 mm. Wersja z krótszym paskiem waży ok. 28 gramów, zaś z dłuższym 30. Wersje rozmiarowe nie różnią się między sobą ani wielkością ekranu, ani funkcjonalnością.

Gear Fit 2 to jedna z najwygodniejszych opasek obecnie dostępnych na rynku. Idealnie dopasowuje się do ręki, a pasek nie wywołuje uczucia dyskomfortu podczas noszenia opaski na nadgarstku. Urządzenie to jest również uniwersalne jeśli chodzi o ubiór. Pasuje praktycznie do każdego stroju, zaczynając na zwykłym sportowym T-Shirt’cie, a kończąc na troszkę bardziej eleganckiej koszuli. Testowany przez nas czarny egzemplarz naprawdę może się podobać.

Woda i pył nie są takie straszne

Czym byłaby tego typu opaska, gdyby nie była odporna na pył i wodoszczelna? Samsung Gear Fit 2 posiada certyfikat szczelności IP68. Odporność na pył czy wodę jest bardzo ważna w tego typu urządzeniach, bo nie wiadomo jakie warunki pogodowe spotkają nas podczas treningu. Opaskę można zanurzyć w wodzie na głębokość ok. 1,5 metra przez 30 minut.  Więc jeśli przypadkiem zapomniecie ściągnąć opaski z nadgarstka gdy wchodzicie pod prysznic lub do basenu, to nie ma się czego obawiać – Gear Fit 2 poradzi sobie w takiej sytuacji.

Samsung Gear Fit 2 - asystent na nadgarstku

Funkcjonowanie z telefonem

Opaskę Gear Fit 2 sparowałem z Huawei P9 Lite 2017, który działa na najnowszym systemie Google – Android 7.0 Nougat. Parowanie odbyło się bez najmniejszych problemów. Wystarczy tylko ściągnąć ze Sklepu Play aplikację Samsung Gear, a ona sama wyszuka urządzenie znajdujące się w okolicy. Fit 2 działa praktycznie z każdym telefonem, który posiada Android 4.4 lub wyżej oraz co najmniej 1.5 gigabajtów pamięci RAM.  Możliwość połączenia z urządzeniami Apple także istnieje.

Dzięki Samsung Gear, możemy łatwo i wygodnie zarządzać opaską z telefonu. Dzięki tej aplikacji możemy zmienić tarcze zegarka, układ aplikacji czy system wysyłania powiadomień. Możemy ustawić jakie aplikacje mają wysyłać nam powiadomienia. Aplikacja również pozwala na wysłanie muzyki na zegarek za pomocą Bluetooth. To jednak nie wszystko. Również dzięki tej aplikacji, możemy ustawić szybkie odpowiedzi tekstowe na SMS czy Messenger, które możemy wysyłać za pomocą opaski. Samsung Gear zapewnia nam również szybki dostęp do aplikacji, jednak wybór ich jest mocno ograniczony i nie równa się z tym co oferuje Android Wear. Mamy nadzieję, że oferta apek niebawem się powiększy. Opaska łączy się z telefonem nie tylko za pomocą Bluetooth, ale także za pomocą Wi-Fi. Mimo, że tak druga opcja zużywa więcej energii, to daje nam większy zasięg.

Nowatorski system i obsługa

Samsung Gear Fit 2 działa na nowatorskim systemie koreańskiego producenta o nazwie Tizen. System sprawuje się bardzo dobrze, działa płynnie i jego interfejs jest naprawdę prosty w obsłudze.

Zegarek, tak jak interfejs, jest bardzo prosty w obsłudze. Ogólnie zegarkiem operujemy za pomocą dotykowego ekranu, oraz dwóch przycisków znajdujących się po jego prawej stronie. Górny przycisk odpowiada za cofanie do poprzednio odwiedzanego ekranu lub wstrzymanie treningu. Dolny zaś odpowiada za włączanie/wyłączanie zegarka, powrót do menu głównego oraz otwarcie listy aplikacji. Największym jednak mankamentem w obsłudze tego urządzenia jest to, że nie da się wrócić do poprzedniego ekranu za pomocą prostego ruchu przesunięcia palca od lewej do prawej, co wydaje się bardzo intuicyjne. Aby uśpić ekran, wystarczy zasłonić go dłonią lub opuścić rękę.

Tarcze i ekrany z funkcjami

Z reguły, praktycznie wszystkie tarcze zegara pokazują liczbę pięter, które pokonaliśmy, liczbę pokonanych przez nas kroków oraz liczbę spalonych kalorii przez nasz organizm. Oczywiście na każdym ekranie znajduje się aktualna godzina. Mamy możliwość ściągnięcia innych tarcz z Samsung Apps. Po przesunięciu ekranu od lewej do prawej pokazuje nam się ekran powiadomień. Przesunięcie od prawej do lewej otwiera nam widgety z aplikacjami do fitnessu.

Z górnej krawędzi ekranu możemy wysunąć panel, gdzie wyświetla nam się poziom naładowania energii, czy włączone są funkcje Bluetooth oraz Wi-Fi oraz możliwość szybkiego przejścia do odtwarzacza muzyki. Na telefonie jest 4 GB pamięci wewnętrznej, więc na zegarku możemy zapisać kilka utworów. Po przejściu do menu odtwarzania muzyki, mamy możliwość przewijania utworów czy zmiany poziomu głośności. Możemy operować również aplikacjami muzycznymi takimi jak np. Spotify czy Tidal, które zainstalowane są na telefonie.

Samsung Gear Fit 2 w swoim żywiole

Opaska została wyposażona w wyświetlacz sAMOLED, który oferuje bardzo dobrze nasycone kolory oraz kontrastowy obraz. Samsung Gear Fit 2 to przede wszystkim opaska służąca polepszeniu jakości życia użytkownika. Podczas treningu, Gear Fit 2 jest w swoim żywiole. Poza mierzeniem pulsu, możemy monitorować np. swój bieg (przy pomocy odbiornika GPS, który jest bardzo dokładny), a także spalanie kalorii podczas wysiłku fizycznego.

Do wyboru mamy 14 dyscyplin sportowych:

  • Bieganie
  • Chód
  • Piesze wycieczki
  • Kolarstwo
  • Stepper
  • Rower treningowy
  • Orbitrek
  • Bieżnia
  • Wykroki
  • Brzuszki
  • Przysiady
  • Pilates
  • Joga
  • Ergometr

Opaska posiada również automatyczne wykrywanie sprawności fizycznej. W moim przypadku był to szybki i intensywny spacer. Samsung zaoferował również użytkownikowi takie rzeczy jak monitorowanie wypitej ilości kofeiny lub wody mineralnej.

Gospodarowanie energią

Bateria to bardzo ważny aspekt podczas wybierania tego typu urządzeń. Po co użytkownikowi smartband, który trzeba ładować codziennie? W tym przypadku wygląda to o wiele lepiej. Gear Fit 2 posiada akumulator o pojemności 200 mAh i jak zarzeka się producent, ma to starczyć na od 3 do 4 dni funkcjonowania opaski. Mowa o ciągłym korzystaniu z urządzenia oraz sparowanym telefonie. Taki też wynik udało mi się osiągnąć i może nie jest to jakiś słaby rezultat, to zawsze mogłoby być lepiej. Pełne naładowanie akumulatora odbywa się w okolicach 50 minut od podłączenia go do stacji dokującej.

Samsung Gear Fit 2 - asystent na nadgarstku

Podsumowanie

Samsung Gear Fit 2 to bardzo dobrze wykonany smartband, który może cieszyć oko swoim wyglądem. Bardzo dobrze sprawdza się jako osobisty asystent podczas treningu czy po prostu monitorowania swojego życia. Posiada w sobie wszystkie najważniejsze funkcje fitnessowe i to czyni z tej opaski bardzo dobry produkt dla ludzi preferujących aktywny styl życia. Nadaje się również do codziennego życia, oferując takie funkcje jak odbieranie powiadomień, odpisywanie krótkimi zwrotami na wiadomości czy obsługa odtwarzacza muzycznego i bezprzewodowych słuchawek. Cena Gear Fit 2 to około 790 złotych i myślę, że nie jest to wygórowana cena, zważając na to co oferuje nam ten model. Opaska Samsung Gear Fit 2 jest godna polecenia!

Samsung Gear Fit 2 - asystent na nadgarstku

Specyfikacja Samsung Gear Fit 2

  • Łączność
    • Technologia określania lokalizacji GPS, GLONASS
    • Wi-Fi 802.11 b/g/n 2.4GHz
    • Wersja Bluetooth Bluetooth v4.2
  • System Tizen
  • Wyświetlacz
    • Technologia wyświetlacza Zakrzywiony Super Amoled
    • Wielkość wyświetlacza 1,5″ (38,6 mm)
    • Rozdzielczość wyświetlacza 216 x 432
    • Głębia kolorów wyświetlacza 16M
  • Informacje ogólne
    • Kolor Czarny
  • Pamięć
    • Wielkość RAM (GB) 0,5 GB
    • Wielkość ROM (GB) 4 GB
    • Dostępna pamięć (GB)* 2 GB
  • Czujniki Akcelerometr, Barometr, Czujnik żyroskopowy, Pulsometr
  • Parametry fizyczne
    • Wymiary (WxS) 51,2 x 24,5 mm
    • Waga 30 g
  • Bateria
    • Pojemność baterii 200 mAh
    • Typowy czas użytkowania 3 ~ 4 dni
    • Czas pracy baterii z wł. GPS Do 9 godz.
  • Audio i Wideo
    • Odtwarzacz muzyki i biblioteki Tak
    • Format odtwarzania audio MP3, M4A, AAC, WAV, WMA, AMR, AWB, OGG, OGA, 3GA
  • Usługi i Aplikacje
    • Rodzaj powiadomienia Wibracje
    • Funkcje dodatkowe Automatyczne śledzenie aktywności (Bieg, Spacer, Jazda na rowerze, Orbitrek, Ergometr wioślarski, Sen), Social Challenge (Ranking liczby kroków, Wyzwanie liczby kroków)
Kategoria artykułu
Nowe technologie
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.