101
Views

Komputery PC

Zakup mocniejszego komputera lub nowszych podzespołów to bardzo popularna kwestia w środowisku graczy PC. Urządzenia te są jednymi z najbardziej uniwersalnych w tym zestawieniu. Możemy do nich bezproblemowo podczepiać różnej maści kontrolery, a sama biblioteka gier jest naprawdę ogromna.

Jinx z League of Legends

Jinx i Vi z League of Legends.

Komputery mogą mieć formę zarówno stacji roboczej, jak i laptopa oraz urządzeń na wzór Steam Machines. Ich wielką zaletą jest to, że poza grami, można wykorzystać je do pracy, jednak mają też dużą wadę — jeśli nie stawiacie na podzespoły z najwyższej półki, praktycznie przy każdej większej premierze nowej gry jesteście zmuszani do wymieniania części bazowych waszego urządzenia aby nie poczuć się odizolowanymi od możliwości jej uruchomienia. Najczęściej wymienianymi częściami tej platformy są karty graficzne, które w dzisiejszych realiach potrafią kosztować tyle, co konsole do gier.

Counter Strike: Global Offensive jest jedną z gier, dla której miliony instalują Steam'a

Counter Strike: Global Offensive jest jedną z gier, dla której miliony instalują Steam’a.

Kolejnym, mocnym plusem komputerów są ekskluzywne tytuły, jeśli nie całe gatunki gier. Strategie, bardziej zaawansowane RPG, MMO oraz MOBA to ich koło napędowe, a nie możemy zapomnieć również o tym, że grając w gry FPS mamy do czynienia z bardziej dynamiczną rozgrywką niż w przypadku konsol do gier, gdzie stawia się na taktykę i tworzenie zasadzek na wroga, czego najlepszym przykładem jest gra w Battlefielda na obydwóch tych platformach. Komputery znajdują się w praktycznie każdym domu, stąd dostęp do nich i gier im dedykowanym ma każdy z nas – jedyną kwestią zostaje poprawne rozbudowanie stacji roboczej lub kupna nowej jednostki.

Plusy:

  • Uniwersalność pod względem urządzeń peryferyjnych oraz możliwości wypożyczania gier od znajomych (forma tradycyjna, DVD).
  • O wiele tańsze gry niż w przypadku konsol do gier.
  • Ekskluzywne gry z gatunków strategii, MMO oraz MOBA.
  • Większa frajda z gier akcji ze strzelaniem w roli głównej.
  • Lepsza grafika niż w przypadku pozostałych urządzeń z dzisiejszej listy.
  • Starcza na wiele dłużej, jeśli z upływem lat nie chcemy grać na najwyższych ustawieniach graficznych.

Minusy:

  • Konieczność aktualizowania hardware swojego komputera praktycznie co dwa lata, jeśli chcemy wciąż grać na najwyższych ustawieniach graficznych we wszystkie możliwe gry.
  • Brak uniwersalnej platformy do gier multiplayer — istnieje Steam, Origin, Xbox Live (od niedawna) i kilka innych platform kontra jeden sklep i konto online w konsolach do gier, gdzie nie przełączamy się między klientami firm produkujących gier, aby zagrać w tytuł z ich stajni.

Xbox, PlayStation oraz konsole stacjonarne Nintendo

Konsole stacjonarne są dobrą alternatywą dla komputerów PC. Ceny tego rodzaju urządzeń są zwykle niskie, jednak gry na nie dostępne są znacznie droższe niż w przypadku np. Steam. Ich niebywałą zaletą jest to, że kupując sobie tego typu urządzenie, możesz spać spokojnie przez następne pięć-sześć lat, kiedy to praktycznie każda gra będzie tworzona najpierw z myślą o twoim PlayStation, Xboxie czy konsoli Nintendo (teoretycznie, w praktyce niestety urządzenia Nintendo nadal cechują się dość ograniczoną bazą gier od producentów niepowiązanych z wielkim N), a następnie ów produkt zostanie przeniesiony lepiej lub gorzej na PC.

Nathan Drake z Uncharted, w które zagracie tylko na PlayStation

Nathan Drake z Uncharted, w które zagracie tylko na PlayStation.

Niestety, rozwiązanie to ma również sporą wadę — grafika w grach konsolowych często stoi na niższym poziomie względem komputerów, a to z powodu podzespołów, których nie da się w nich bezproblemowo wymienić. Co za tym idzie, gry trzeba przygotowywać z myślą o procesorze, karcie graficznej oraz pamięci operacyjnej zaimplementowanych w urządzeniu. Jest to jednak zmartwienie programistów, bo sami gracze, gdy tylko wyjdzie nowa gra, idą do sklepu, kupują sobie pudełko i po prostu grają, bez większych problemów, za co uwielbiają ten sprzęt.

controller-pad-afternoon-xbox

Kontroler od Xboxa One.

Plusem konsol są ich ekskluzywne tytuły, w które nie zagracie na komputerach oraz konkurencyjnych platformach. Prym wiedzie tu Nintendo, które posiada gigantyczną bibliotekę naprawdę niesamowitych tytułów, które w naszym kraju przechodzą bez większego echa. Są to różne odmiany Super Mario, Donkey Konga, Legend of Zelda oraz tytuły takie jak Xenoblade Chronicles, Super Smash Brothers, Wii Sports i Bayonetta.

Drugie miejsce należy do Sony, gdzie zagramy m.in. w Uncharted, Gran Turismo, Ratchet & Clank, God of War, Killzone i Infamous. Xbox, który znajduje się na końcu owej listy, od swojej najnowszej odsłony, tzn. One posiada bardzo bogatą bibliotekę ekskluzywnych tytułów, w które warto zagrać. Są to m.in. serie: Forza, Sunset Overdrive, Gears of War, Quantum Break, Feble, Halo, Killer Instinct oraz Ryse. Gry te znacznie kontrastują od gier ekskluzywnych na sprzęt japońskich producentów, celując swoją rozrywką oraz fabułą w iście Hollywoodzkie standardy, co dla jednych jest wadą, dla drugich zaletą.

Co ciekawe, patrząc na globalną sprzedaż konsol do gier, PlayStation prasuje się na pierwszym miejscu, a zaraz po nim znajdziemy Wii U. Microsoftowy Xbox prasuje się na samym końcu listy, raz na jakiś czas prześcigając i dając się wyprzedzić Nintendo. Niestety z racji praktycznej nieobecności konsol wielkiego N na naszym rynku, nie da się zauważyć tego przetasowania w Polsce, gdzie konsola Microsoftu trzyma się naprawdę dobrze.

Super Smash Brothers - gra dla której warto kupić Wii U

Super Smash Brothers – gra dla której warto kupić Wii U.

Plusy:

  • Masa naprawdę dobrych, ekskluzywnych gier.
  • Dłuższy czas życia sprzętu o jednych podzespołach względem nowych gier.
  • Niska cena urządzenia.
  • Wsteczna kompatybilność umożliwiająca nabywanie gier dedykowanych starszym generacjom konsol za grosze (w przypadku Xboxa i Wii U możemy użyć płyt ze starszych konsol).
  • Aktualizacje oprogramowania stale dodające nowe funkcje.
  • Możliwość zakupu konta Gold, który co miesiąc dostarcza nam kilka darmowych produkcji.
  • EA Access w Xboxie One.

Minusy:

  • Brak wsparcia dla myszki i klawiatury.
  • Wysokie ceny gier.
  • Konieczność opłacenia usługi Gold, aby grać przy wykorzystaniu sieci internetowej.
  • Przestarzała konfiguracja sprzętowa w dniu premiery.

PlayStation Portable/Vita oraz kieszonkowe konsole Nintendo

Kieszonszolki do bardzo ciekawa kategoria sprzętowa, która łączy w sobie wszystkie zalety urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety oraz plusy posiadania fizycznego kontrolera z konsoli stacjonarnej. Urządzenia te są stworzone praktycznie tylko do grania, abstrahując od multimedialnych, potężniejszych, stacjonarnych maszyn. Tytuły tworzone z myślą o nich bardzo często są zmodyfikowanymi na ich potrzeby grami, które wcześniej pojawiły się na konsolach stacjonarnych, choć i tu odnajdziemy miłe odstępstwa od natury w postaci dobrze przemyślanych produkcji.

Mario and Laugi: Paper Jam to świetna gra dla Nintendo 3DS.

Mario and Laugi: Paper Jam to świetna gra dla Nintendo 3DS.

Prym wiodą tu dwie marki — Sony oraz Nintendo, a ich obecne konsole: PlayStation Vita oraz Nintendo 3DS i 2DS sprzedają się naprawdę dobrze w erze wszędobylskich smartfonów, choć zdecydowanie w tej walce na prowadzenie wychodzi wielkie N.

W przypadku Vity, z ekskluzywnych dla niej gier, zagramy w wiele tytułów z PlayStation Portable oraz PlayStation (1), ale znajdą się tu też produkcje dedykowane tylko temu sprzętowi, takie jak: Tales from Space: Mutant Blobs Attack, Super Stardust Delta i Escape Plan. Nie możemy zapomnieć też o grach przenoszonych tu z PlayStation 3, a więc konsoli stacjonarnej. Najciekawsze z nich to m.in.: PlayStation All-Stars: Battle Royale, MLB 13 The Show, When Vikings Attack, Street Fighter X TEKKEN, Hustle Kings, MotorStorm RC, WipEout 2048 oraz Dead or Alive 5 Plus.

Co więcej, niektóre wymienione na tej liście tytuły posiadają wersję stacjonarną – mobilną i pełnoprawną, w których mamy możliwość zagrać na jednych serwerach gier wieloosobowych zarówno na Vicie, jak i PlayStation 3/4, nie posiadając przy tym dwóch urządzeń tego samego rodzaju. Takim przykładem jest m.in. Metal Gear Solid: Peace Walker. Naturalnie nie możemy zapomnieć tu o możliwości strumieniowania obrazu ze stacjonarnych konsol Sony na ekran przenośnej konsolki, mogąc dzięki temu grać w niesamowite produkcje prosto ze swojego łóżka.

Nintendo 3DS oraz 2DS również mają się czym pochwalić. W listę kompatybilnych, ekskluzywnych gier wchodzą tytuły z poprzednich konsol, a więc m.in. Nintendo DS. Z najciekawszych tytułów, w które zagracie tylko na tym sprzęcie, znajdziemy m.in.: Mario & Luigi: Paper Jam, Metroid Prime: Federation Force, Metal Gear Solid 3D: Snake Eater, New Super Mario Bros. 2, Etrian Odyssey V, Tekken 3D: Prime Edition, Tom Clancy’s Ghost Recon: Shadow Wars, Yo-kai Watch 2, Pokémon X and Y, RollerCoaster Tycoon 3D oraz Dead or Alive: Dimensions.

PlayStation Vita

PlayStation Vita – konsola, która miała być hitem, a okazała się sprzedażową porażką.

Kieszonkowe konsole są tańsze, bardziej mobilne, ale przy tym mniej wydajne od swoich stacjonarnych wersji. Trzeba jednak pamiętać, że podczas częstych podróży nie mamy możliwości gry na naszej dużej konsoli, stąd posiadanie mniejszej może być całkiem przydatne. Jeżeli nie jesteście do tego przekonani, sprawdźcie PSP lub Nintendo DS, za które zapłacicie około 200 złotych. Wejdźcie do ekosystemu i sprawdźcie, czy jest to świat dla was. Może się wciągniecie?

Plusy:

  • Mobilność.
  • Wiele konwersji gier z konsol stacjonarnych.
  • Wygodne sterowanie i dobra optymalizacja.
  • Mnogość ekskluzywnych tytułów.
  • Atrakcyjna cena urządzeń.

Minusy:

  • Niszowość i brak popularności w kraju nad Wisłą.
  • Średni czas pracy przy jednym cyklu ładowania.
  • Ceny gier oraz brak możliwości kupowania gier używanych w przypadku Vity.
  • Blokady regionalne.
  • Przeciętna jakość wykonania, oraz podzespołów względem flagowych smartfonów.

Smartfony i tablety

iPhone z przykładowym kontrolerem do gier.

iPhone z przykładowym kontrolerem do gier.

Każdy ma smartfona. Nowszego lub starszego. Każdy znajdzie coś dla siebie. Urządzenia te posiadają Androida, iOS lub Windows Phone/10 Mobile na swoim pokładzie. Każde z nich ma dostęp do sklepu, gdzie odnajdziemy setki mniej i bardziej skomplikowanych gier, w które można zagrywać się godzinami, jeśli nie dniami. MMORPG, MOBA, strategie, gry akcji, strzelaniny, wyścigi – na ogół wszystko, co odnajdziemy na konsolach, komputerach i handheldach.

Plusem smartfonów i tabletów jest ich wielozadaniowość i ich docelowy zasięg, co zmusza programistów do skupiania się na wydawaniu właśnie gier mobilnych. Zresztą, dobrze o tym wiedzą fani Konami.

Wielką wadą tych urządzeń jest dość toporne sterowanie w bardziej zaawansowanych produkcjach, takich jak remastery Grand Theft Auto czy w bardziej zaawansowanych strzelaninach. Brak fizycznych przycisków i analogów rekompensowane dotykowym ekranem nie są dobrym wyborem, dlatego — według mnie, jeśli chcemy grać w bardziej ambitne produkcje mobilne, warto zaopatrzyć się w alternatywne kontrolery. Z dostępnością takowych nie ma większych problemów, a uniwersalność i popularność systemów mobilnych jest ostatnim gwoździem do trumny kieszonkowych konsol. W końcu z roku na rok ich moc wzrasta, a nieudane eksperymenty w postaci Sony Xperii Play pokazują, że istnieje nisza, którą dobrze byłoby zapełnić.

Grand Theft Auto: Vice City uruchomiony na Samsungu Galaxy S6

Grand Theft Auto: Vice City uruchomiony na Samsungu Galaxy S6

Plusy:

  • Globalna dostępność.
  • Elastyczność pod względem producentów i podzespołów.
  • Wiele różnej maści gier, od prostych gier logicznych po remastery największych hitów gier akcji.
  • Umiarkowane ceny względem przenośnych konsol za sprzęt, na którym pogramy wygodnie w znaczną większość gier.
  • Otwartość na bardzo wygodne peryferia.
  • Mobilność.
  • Zależnie od platformy, w urządzeniach znajdują się uniwersalne platformy zrzeszające graczy.

Wady:

  • Tragicznie krótki czas pracy na jednym cyklu ładowania.
  • Brak fizycznych przycisków i analogów.
  • Dość ograniczona liczba bardziej zaawansowanych tytułów ogółem, gry podzielone są często między systemami operacyjnymi.
  • Brak możliwości kupowania gier na fizycznych nośnikach oraz wymieniania się nimi ze znajomymi.
  • Szybkie starzenie się sprzętu względem wymagań gier co bezpośrednio zmusza do wymiany urządzenia na nowsze.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie o to, na którą platformę do gier powinniście się zdecydować, pozostawiam wam. Jeśli lubicie grę, jednak wolicie wydać pieniądze raz i płacić więcej za gry, nie martwiąc się wymaganiami sprzętowymi, możecie spróbować konsol. Jeżeli lubicie grzebać przy sprzęcie i preferujecie grę przy pomocy klawiatury i myszy, komputery dla graczy są dla was.

Jeżeli jesteście zafascynowani konsolami oraz uniwersum gier, które odnajdziecie tylko tam i lubicie w podróżach zajmować się czymś innym niż spaniem i przyglądaniu się światu przez okno, handheldy są dla was.  Co jeśli naprawdę nie przepadacie za kontrolerami i chcecie sobie czasami poświęcić parę chwil na wątpliwą przyjemność odmóżdżania się w slasherze lub rozwijanie swojej kreatywności w grach logicznych? Mocniejszy smartfon lub tablet jest drogą, którą powinniście podążać.

Każda z wymienionych przeze mnie platform ma swoje plusy i minusy. Wiele z nich powtarza się, ale jedną rzeczą, która cieszy, jest fakt, że granice pomiędzy nimi powoli zaczynają się zacierać. Rzeczą, na którą czekam z niecierpliwością, jest połączenie graczy komputerów PC, konsol PlayStation oraz Xbox czy Nintendo na jednych serwerach, grając w jedne i te same gry na różnych urządzeniach. Co wybieracie lub wybraliście?

Kategoria artykułu
Nowe technologie

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.