116
Views

Zestawy komputerowe dla graczy – czym kierować się podczas zakupu?

W przypadku zestawów komputerowych dla graczy, gdzie budżet jest dość okrojony musimy zrezygnować z jakiegoś elementu lub podjąć się overclockingu. Pierwsze dwa zestawy komputerowe nie mają dedykowanej karty graficznej, przez co nie możliwe jest uruchomienie ulubionych tytułów. Nie oznacza to jednak, że w ich przypadku musimy całkowicie zrezygnować z grania. Na przykład w pierwszym zestawie za około tysiąc złotych pracuje Radeon Vega 3. Według testów na niskich ustawieniach graficznych uruchomimy takie gry, jak: FIFA 18, Fortnite, Farming Simulator 17, The Sims 4, a na upartego nawet GTA V.

Zestawy komputerowe dla graczy w różnych przedziałach cenowych

Zestawy komputerowe dla graczy – mogłoby się wydawać, że PC do gier jest łatwo wybrać. Okazuje się, że nie jest to takie łatwe, jeśli nie dysponujemy dużym budżetem.

Zestaw za około 1000 zł

Pierwszy zestaw komputerowy dla gracza to typowo budżetowy sprzęt, jednak ma potencjalnie możliwość późniejszej rozbudowy poprzez zamontowanie dedykowanej karty graficznej. Niestety, w tym zestawie procesor ma zablokowany mnożnik. Oznacza to, że nie będzie możliwe jego podkręcanie. Jednak AMD Athlon 200GE z dwoma rdzeniami, który oferuje taktowanie na poziomie 3,2 GHz, jest w tej cenie (około 250 złotych) naprawdę dobrym wyborem. Płyta główna w przypadku tego peceta to MSI A320M PRO-VH Plus. Jest ona oparta o chipset AMD A320. Ma oczywiście slot PCI-Express, który można użyć do montażu karty graficznej. W komputerze musi znaleźć się także pamięć. Wybór padł na 4 GB RAM polskiej firmy GoodRAM. Częstotliwość, z jaką pracuje, to 2666 MHz. Za magazynowanie danych odpowiadają dwa dyski. Jeden, SSD, to Patriot Burst o pojemności 120 GB. Na nim możemy zainstalować system operacyjny i podstawowe aplikacje. Do dużej ilości plików, np. gier, muzyki, filmów, możemy użyć klasycznego HDD, który jest co prawda wolniejszy, ale za to oferuje aż 1 TB (1024 GB) miejsca. Mowa o modelu Toshiba P300. Zasilacz w tym przypadku to także produkt polskiej firmy. SPC Elementum E2 o mocy 350W oferuje sprawność 80Plus.

  • Procesor: AMD Athlon 200GE
  • Płyta główna: MSI A320M PRO-VH Plus
  • RAM: 4 GB GoodRAM
  • Dysk: SSD Patriot Burst 120 GB + HDD Toshiba P300 1024 GB
  • Zasilacz: SPC Elementum E2 350 W

 

Zestaw za około 1500 zł

Mając 500 złotych więcej, możemy już cieszyć się przede wszystkim o wiele szybszym procesorem i to jest główna różnica w porównaniu z zestawem za 1000 zł. W tym przypadku możemy zdecydować się na o wiele szybszy AMD Ryzen 3 2200G, który ma odblokowany mnożnik. Procesor oferuje taktowanie 3,5-3,7 GHz, ma cztery rdzenie i cztery wątki. Płyta główna to MSI AB350M PRO-VDH, ponieważ w tej cenie jest to naprawdę rozsądny wybór. Oprócz tego mamy inną pamięć RAM. Jest to 8 GB (2 x 4 GB) HyperX FURY, a więc produkt firmy Kingston. Częstotliwość, z jaką pracuje, to 2666 MHz. Dane przechowywać możemy tak jak w poprzednim PC, a więc na SSD Patriot Burst o pojemności 120 GB i na HDD Toshiba P300 o pojemności 1 TB. Zasilacz to SPC Elementum E2 350 W.

  • Procesor: AMD Ryzen 3 2200G
  • Płyta główna: MSI AB350M PRO-VDH
  • RAM: 2 x 4 GB HyperX
  • Dysk: SSD Patriot Burst 120 GB + HDD Toshiba P300 1 TB
  • Zasilacz: SPC Elementum E2 350 W

 

Gamingowy PC za około 1800 zł

W tej cenie możemy już mówić o PC do gier. A to dlatego że zestawy komputerowe dla graczy powyżej tej kwoty zawierają już dedykowaną kartę graficzną. Zacznijmy jednak od procesora. W tym przypadku mamy nadal do czynienia z AMD Athlon 200GE, ponieważ jest to dobry CPU oferowany w bardzo rozsądnej kwocie. Płyta główna to MSI A320M PRO-VH Plus, znana z pierwszego zestawu. Za wyświetlanie grafiki, a także płynność pracy w grach odpowiada Palit GTX 1050 StormX, która oferuje taktowanie rdzenia na poziomie 1354 MHz, natomiast pamięci 7008 MHz. Jest to model wyposażony w 2 GB pamięci GDDR5. Komputer ma też 8 GB pamięci RAM firmy Patriot. Model Viper oferuje szybszą częstotliwość pracy (3000 MHz), a jest nieznacznie droższy od HyperX (około 20 zł). Dyski i zasilacz pozostają bez zmian. Jest to HDD Toshiba o pojemności 1 TB oraz Patriot Burst o pojemności 120 GB. Zasilacz to SPC Elementum E2.

  • Procesor AMD Athlon 200GE
  • Płyta główna: MSI A320M PRO-VH Plus
  • Karta graficzna: Palit GTX 1050 StormX
  • RAM: 2 x 4 GB Patriot Viper
  • Dysk: SSD Patriot Burst 120 GB + HDD Toshiba P300 1 TB
  • Zasilacz: SPC Elementum E2 350 W

 

Zestaw dla gracza za około 2300 zł

Zestaw dla gracza , na który musimy wydać kwotę powyżej 2000 zł, a właściwie prawie 2500 (dodajmy do tego obudowę), można już nazywać pełnoprawnym PC do gier. Po pierwsze mamy do dyspozycji odblokowany procesor AMD Ryzen 3 1200. Jest to procesor oferujący taktowanie 3,1-3,4 GHz. CPU ma cztery rdzenie i cztery wątki. Płyta główna w tym przypadku to MSI B350M, pracująca na chipsecie Intel B350. Jako że procesor to produkcja AMD, socket na płycie musi być do niego dostosowany, a więc jest to AM4. Karta graficzna to naprawdę mocny zawodnik: MSI GTX 1050 Ti OC. Ma 4 GB pamięci GDDR5, taktowanie rdzenia 1341 MHz, natomiast pamięci 7008 MHz. Za płynność pracy aplikacji odpowiada 8 GB pamięci RAM firmy G.Skill, która tak jak w poprzednim przypadku oferuje częstotliwość 3000 MHz i są to dwie kości po 4 GB. Magazynowanie danych może odbywać się na dwóch dyskach. SSD o pojemności 128 GB możemy przeznaczyć na system, natomiast multimedia przechowywać będziemy na dysku twardym o pojemności 1 TB. Taki zestaw potrzebuje o wiele mocniejszego zasilacza – SilentiumPC Vero L2 o mocy 500 W. Cechuje go sprawność 80PLUS Bronze.

  • AMD Ryzen 3 1200
  • Płyta główna: MSI B350 Tomahawk
  • Karta graficzna: MSI GTX 1050 Ti OC
  • RAM: 2 x 4 GB G.Skill
  • Dysk: SSD ADATA SP920 128 GB + HDD Toshiba P300 1 TB
  • Zasilacz: SilentiumPC Vero L2 500 W

 

Zestawy komputerowe dla graczy – jaka obudowa?

Wybierając zestawy komputerowe dla graczy nie zapominajmy o obudowie. Kierujmy się przede wszystkim tym, jaką oferuje wentylację wewnątrz. Najlepiej sprawdzić recenzje na portalach piszących o tematyce komputerowej. Dobrze, jeśli obudowa ma kilka fabrycznie zainstalowanych wentylatorów, sporo zatok na dyski, a także zawiera filtry przeciwkurzowe. Ciekawie wypadają produkty firm takich jak: SilentiumPC, Fractal Design, be quiet! czy Phanteks.

Kategoria artykułu
Gry · Nowe technologie
Daniel Laskowski

Jestem pomysłodawcą magazynu, który właśnie przeglądasz. Miałem okazję pisać treści dla wielu portali internetowych, a także gazet. Interesuję się nowymi technologiami, motoryzacją (przede wszystkim samochodami, chociaż coraz mocniej patrzę w kierunku motocykli typu bobber) oraz muzyką. Nie skupiam się jednak na jednym gatunku. Słucham zarówno jazzu, jak i muzyki elektronicznej. Na łamach MenWorld.pl zajmuję się zarówno tworzeniem treści, jak i zarządzaniem całym portalem.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.