116
Views

Od lat jestem wielkim miłośnikiem biegania i taka forma aktywności fizycznej sprawia mi wielką satysfakcję. Jak wiadomo, sport to zdrowie i aby zadbać o swoją kondycję nie trzeba specjalnego sprzętu, a wystarczą chęci i silna wola. Aby jednak bieganie sprawiało nam jeszcze większą frajdę i co ważniejsze aby prawdopodobieństwo kontuzji było znikome należy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Różne rodzaje nawierzchni wymagają doboru różnych butów i wbrew pozorom sprawa nie jest aż tak prosta. Przyznam szczerze, że moim ulubionym miejscem do biegania jest teren i to taki z prawdziwego zdarzenia. Z racji tego, że za moim domem dominują takie właśnie warunki, buty muszą być uniwersalne i niezniszczalne. Wały, lasy, kamieniste szlaki przeplatane piaszczystymi odcinkami, a często nawet błoto – takie podłoże to mój chleb powszedni. Testowe buty Saucony Xodus Iso 3 nie będą miały łatwego zadania ale czy ktoś powiedział, że tak będzie?

 

Test butów do biegania SAUCONY XODUS ISO 3

 

PIERWSZE WRAŻENIE

Gdy otworzyłem pudełko i zobaczyłem na żywo Saucony Xodus Iso 3 od razu się uśmiechnąłem. Kolorystyka bardzo przypadła mi do gustu. Oczywiście to kwestia indywidualna czy się komuś podobają czy nie, ale czerń przeplatana jaskrawym czerwono-pomarańczowym kolorem może się podobać. Buty wyglądają bardzo masywnie i niestety biorąc je do ręki czuć, że nie należą do najlżejszych. Ich waga w zależności od rozmiaru to ok. 330g. Ale czy to duży problem ? O tym później.

Cholewka została wykonana w technologii siateczki wzmocnionej swego rodzaju pancerzem który stanowi ochronę w newralgicznych miejscach. Zabezpiecza między innymi duży palec oraz jest elementem mocowania sznurówek. Usztywnia całą konstrukcję dzięki czemu pewnie stabilizuje stopę.

 

 

Największe wrażenie robi jednak podeszwa. Środkowa jej część w całości składa się z solidnej ilości pianki EVERUN, która ma za zadnie amortyzować stopę na całej jej powierzchni. Spodnia jej część zbudowana jest natomiast z bardzo wytrzymałej gumy, na której osadzono agresywny bieżnik o grubości aż 6mm. Wygląda to naprawdę świetnie, jaskrawa podeszwa uwydatnia swój charakter na tle czarnej cholewki. Bieżnik w przedniej części skierowany jest do przodu, co ułatwia wspinanie się po ostrych wzniesieniach, natomiast w tylnej części skierowany jest w przeciwnym kierunku dzięki czemu zapobiega ześlizgiwaniu się podczas zbiegania.

 

Test butów do biegania SAUCONY XODUS ISO 3

Bieżnik w Saucony Xodus ISO 3 robi wrażenie

 

Saucony Xodus ISO 3 – BUTY NA NOGI I W TEREN

Zakładając Saucony Xodus ISO 3 po raz pierwszy moją uwagę zwróciło niewielkie wejście do wewnątrz buta przez co trudniej się je zakłada. Oczywiście jest to zabieg celowy, gdyż dzięki temu nasza stopa jest szczelnie otulona. Żaden piach, czy inne drobiny nie będą w stanie dostać się do środka. Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Buty są bardzo wygodne, a materiał wokół kostki jest mięciutki i przyjemny w dotyku.

 

Test butów do biegania SAUCONY XODUS ISO 3

 

Jak wspomniałem wcześniej Xodusy są dość ciężkie, lecz szybko można się do nich przyzwyczaić . Po pierwszych kilometrach okazało się, że amortyzacja jest świetna. Jest optymalna do biegania w trudnych warunkach, użył bym wręcz określenia jako delikatna. Zbyt duża amortyzacja szczególnie w jednym punkcie jak na pięcie może nadmiernie obciążać stawy oraz kręgosłup. Niektórzy myślą, że im większa tym lepiej, lecz nie zawsze tak jest. Wszystko zależy od naszego stylu biegania, a co najważniejsze od stopnia twardości podłoża. Pianka EVERUN sprawia, że energia uderzenia rozchodzi się po całej powierzchni stopy dzięki czemu bieganie jest bardziej naturalne.

 

 

Ogromny bieżnik zbudowany z odpornej na ścieranie gumy bardzo skutecznie niweluje wszelkie nierówności. Bieganie po kamieniach, czy wystających w lesie korzeniach nie stanowiło żadnego problemu. Agresywna podeszwa skutecznie też wgryza się w ziemię i stanowi solidne podparcie. Moja trasa biegowa jest bardzo zróżnicowana, lecz wydaję się buty dobrze sobie z nią radzą. Zastanawiam się tyko jak będą spisywać się podczas deszczu i na bardzo mokrej nawierzchni. Niestety nie miałem możliwości tego sprawdzić. Buty trailowe muszą zmagać się z każdym rodzajem pogody, więc siłą rzeczy producent musiał to przewidzieć. Ale czy tak jest naprawdę – tego nie wiem. Ich największa zaletą jest wygoda. Niezależnie od ilości zrobionych kilometrów nie czułem żadnego dyskomfortu. Należy też pamiętać aby dobrać odpowiedni rozmiar, buty do biegania muszą być nieco większe bo stopa musi mieć więcej luzu.

 

Saucony Xodus Iso 3 służą do biegania w terenie, lecz z przyjemnością zabrał by je na długie wędrówki po górach czy lesie. Jedynie czego bezwzględnie należy się wystrzegać to używania ich na asfalcie. Nie są do tego przeznaczone. Ja rozumiem, że mały odcinek dzielący nas z przykładowym lasem może być asfaltowy i z tym nie ma najmniejszego problemu, ale ich żywiołem i głównym przeznaczeniem jest teren. Pamiętajcie o tym.

 

 

PODSUMOWANIE

Saucony Xodus ISO 3 jest bez wątpienia świetną propozycją dla osób ceniących bieganie terenowe. Moim zdaniem najbardziej nadają się do długich dystansów, ponieważ ich największą zaletą jest wygoda. Stopa ma odpowiednią cyrkulację, a mnóstwo pianki EVERUN daje odpowiednią amortyzację. Za sprawą agresywnego bieżnika żadna nawierzchnia (prócz asfaltu oczywiście) nie stanowi dla nich wyzwania. A czy mają jakieś słabe strony? No cóż myślę, że prócz wspomnianej wcześniej wagi ich bolączką może być cena. Buty do biegania Xodus ISO 3 kosztują w granicach 500 zł i oczywiście nie jest to mała kwota. Jednak patrząc na to z drugiej strony za te pieniądze otrzymujemy produkt, który jest bardzo uniwersalny. Jeśli szukasz butów na ekstremalne trasy jak i do turystycznego biegania po okolicznych lasach to czemu nie – Saucony Xodus ISO 3 jest bez wątpienia propozycją godną rozważenia.

Test butów do biegania SAUCONY XODUS ISO 3

Kategoria artykułu
Sport · Zdrowie
Damian Szczesniak

Na łamach MenWorld.pl praktycznie "od zawsze". Lubi muzykę, która brzmi dobrze, a więc na dobrym sprzęcie i to właśnie testy audio są jego głównym zajęciem. Dodatkowo, od czasu do czasu opisuje swoje wrażenia z jazd samochodami testowymi.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.