Connect
To Top

Wymiana zawieszenia to większe bezpieczeństwo i osiągi w terenie

Zawieszenie samochodu to element pojazdu, który zużywa się tak samo jak pozostałe części, ale kierowcy decydują się na wymianę dopiero, gdy amortyzatory są bardzo uszkodzone. Dlaczego warto zadbać o jakość zawieszenia?

Sprawny układ zawieszenia odpowiada za komfort jazdy, poprzez tłumienie drgań na nierównej nawierzchni. Równie ważną rolę odgrywa także podczas hamowania pojazdu, a w warunkach offroadowych pozwala na pokonywanie trudniejszych przeszkód. Odpowiednio dobrane zawieszenie terenowe zwiększy prześwit, co znów umożliwi założenie większych opon.

.

Układ zawieszenia a hamowanie

Na drogę hamowania pojazdu mają wpływ nie tylko prędkość, warunki na drodze i sprawność układu hamulcowego czy szybkość reakcji, ale także jakość zawieszenia. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki droga zatrzymania pojazdu przy prędkości 30km/h wyniesie ok. 17 m, przy prędkości 50 km/h – ok. 32 m. Samochód jadący z prędkością 70 km/h zatrzyma się po ok. 52 m, a jadący 90 km/h będzie hamował na dystansie 80 m. Udowodniono doświadczalnie, że jazda ze zużytymi amortyzatorami wydłuża drogę hamującego pojazdu. Auto z zawieszeniem wyeksploatowanym w 50 proc. jadące z prędkością 50 km/h zatrzyma się dwa metry dalej niż samochód z nowymi amortyzatorami. Te wyniki dotyczą suchej nawierzchni o dużej przyczepności, a oczywiste jest, że na mokrej lub oblodzonej jezdni droga hamowania będzie jeszcze większa.

.

Układ zawieszenia a prowadzenie pojazdu

To jeszcze nie koniec groźnych sytuacji, które mogą się zdarzyć podczas jazdy z mocno wyeksploatowanym zawieszeniem. Samochód po najechaniu z dużą prędkością na wodną przeszkodę wpada w tzw. poślizg hydrodynamiczny, który jest bardzo niebezpieczny, ponieważ pod kołami tworzy się „poduszka” wody. Wyjście z takiego poślizgu jest bardzo trudne, bo traci się jakąkolwiek kontrolę nad samochodem. Zużyte amortyzatory sprawiają, że tzw. aquaplaning może zdarzyć się już przy prędkości 81 km/h.

Stare amortyzatory źle wpływają na pokonywanie zakrętów, ponieważ nie przeciwdziałają sile odśrodkowej, która wypycha auto poza pas ruchu. Wypadnięcie z trasy lub poślizg są możliwe przy prędkości 60 km/h. Nie bez znaczenia jest także komfort jazdy. Przy zużytych amortyzatorach podróżujący samochodem będą odczuwać każdą dziurę na drodze, a „bujający się” samochód może oślepiać światłami innych użytkowników drogi.

.

Zawieszenie dla wymagających

Z tych powodów warto sprawdzać stan zawieszenia pojazdu, a w razie problemów zgłosić się do serwisu. Szczególnie należy monitorować stan zawieszenia w pojazdach przysposobionych do pokonywania trudnego terenu, ponieważ jest ono wtedy jeszcze mocniej eksploatowane. Jeżeli uznamy, że konieczna jest wymiana amortyzatorów, to warto pomyśleć o zwiększeniu prześwitu. Najczęściej wykonuje się lift zawieszenia o 1 do 2 cali. Zwiększenie prześwitu o 3” lub 4” wymaga bardziej skomplikowanych przeróbek i ingerencji w pozostałe układy jezdne. Po każdorazowej wymianie zawieszenia konieczne jest ustawienie geometrii pojazdu. Dla wymagających kierowców, którzy wykorzystują swoje terenówki do jazdy w offroadzie eksperci z sklepu i serwisu off-road Janpol4x4 polecają akcesoryjne zawieszenia terenowe marki Ironman lub firmy Dobinsons. Amortyzatory, sprężyny i resory tych producentów są wytrzymałe w każdych warunkach, zwiększają możliwości przełajowe samochodu oraz zapewniają lepsze prowadzenie i bezpieczne pokonywanie trudniejszych przeszkód. Montaż specjalnego terenowego zawieszenia znacząco zwiększa wysokość zawieszenia, co umożliwia montaż większych kół. Wyższe zawieszenie implikuje również możliwość zabrania większego ładunku do auta. W ten sposób możemy dołożyć ciężkie akcesoria 4×4 takie jak: płyty osłonowe, wyciągarkę, stalowe zderzaki itp. przydatne gadżety. Podwyższenie nadwozia da nam także możliwość założenia opon w większym rozmiarze.

Czy zamierzamy zwiększyć lift, czy tylko wymienić układ zawieszenia na nowy, pamiętajmy, aby zawsze było ono najwyższej jakości, a jego montaż przebiegał w profesjonalnym serwisie 4×4. Zawieszenia Ironman posiadają gwarancję na 3 lata użytkowania lub 60 tys. przejechanych kilometrów. Z takim wyposażeniem żadne bezdroża nie będą nam straszne. Pełną ofertę zawieszeń Ironman znajdziecie tutaj.

More in Informacje Prasowe

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media