138
Views

Co to jest aspartam – kilka słów o historii tego produktu

Jak to zostało wyżej wspomniane, aspartam to syntetyczny słodzik, który jest aż 200 razy słodszy od cukru pozyskiwanego z buraków cukrowych. Substancja ta została odkryta zupełnie przypadkowo w 1965 roku w Stanach Zjednoczonych przez Jamesa Schlattera w czasie prac nad lekiem mającym pomóc w leczeniu wrzodów. W czasie prac nad lekiem chemik przypadkiem spróbował substancji, jaka się wytworzyła z etanolu, dzięki czemu poznał słodki smak aspartamu. Do produkcji i obrotu w branży spożywczej na dużą skalę został dopuszczony w 1981 roku.

Wokół aspartamu w ostatnich latach wynikło wiele kontrowersji związanych potencjalnie z tym, jakie choroby może wywołać jego spożywanie. Jednak jak możemy przeczytać między innymi na stronie http://zdrowie.dziennik.pl/diety/artykuly/549041,ministerstwo-zdrowia-aspartam-slodzik-bezpieczny-dodatek-do-zywnosci.html, jest środkiem dopuszczonym do użytku, w tym w przemyśle spożywczym i jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Jak do tej pory żadne badania przeprowadzane przez znaczące jednostki badawcze nie potwierdziły tego, żeby aspartam spożywany w zalecanych ilościach mógł szkodzić zdrowiu.

Jako bezpieczną dawkę aspartamu dla człowieka podaje się 40 mg/kg masy ciała w ciągu dnia. Jedynie osoby cierpiące na fenyloketonurię muszą uważać, aby unikać produktów, w których jest zawarty (więcej informacji dotyczących tej kwestii znaleźć można na stronie https://biotechnologia.pl/farmacja/aspartam-wciaz-wzbudza-kontrowersje,13424). Słodzik ten jest polecany natomiast osobom zmagającym się z cukrzycą – jest bezpieczny dla diabetyków.

 

Skład aspartamu

Co w sobie zawiera? Słodzik ten jest produktem syntetycznym. W jego składzie znajdziemy substancję takie jak kwas asparginowy, fenyloalanoinę oraz alkohol metylowy. Pod względem chemicznym aspartamu można szukać pod nazwą ester metylowy dipeptydu. Składniki aspartamu mogą hydrolizować do wolnego dipeptydu i metanolu. Dipeptyd z kolei na wolne aminokwasy, a mentanol do formaldehydu oraz kwasu mrówkowego.

 

W jakich go produktach znajdziemy?

Wykorzystywany jest głównie w branży spożywczej. Można znaleźć go przede wszystkim w napojach gazowanych i słodzonych – popularnych oranżadach oraz sokach i napojach owocowych. Dodawany jest też do przetworów owocowych oraz produktów mlecznych smakowych takich jak np. mleka czekoladowe czy jogurty owocowe. Warto wiedzieć, że aspartam często wykorzystywany jest również w produkcji przetworów mięsnych – znajduje się w wielu wędlinach. Oprócz tego wykorzystywany jest także przy produkcji leków, w szczególności musujących tabletek np. leków przeciwbólowych czy suplementów diety mających na celu uzupełnienie poziomu danego składnika w organizmie. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy w składzie danego produktu znajduje się aspartam, musimy szukać na opakowaniu oznaczenia E951. Więcej informacji o produktach, jakie zawierają aspartam oraz o samym aspartamie znaleźć można na stronie http://technologzywnosciradzi.pl/aspartam-11-faktow/.

 

Artykuł zewnętrzny.

Kategoria artykułu
Zdrowie
Wpis partnerski

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.