Connect
To Top

Zmanipulowane papierosy i ładowarki USB

W ostatnim czasie w mediach pojawiło się mnóstwo informacji na temat e-papierosów zarażonych malwarem oraz o zainfekowanych ładowarkach udostępnianych na lotniskach, barach itp. Przedstawiane problemy nie są czymś zupełnie nowym. Po raz pierwszy zainfekowanie telefonu poprzez zmanipulowaną ładowarkę miało miejsce na jednej konferencji bezpieczeństwa IT w 2014 roku. Do tej pory nie było żadnych dowodów świadczących o dużej skali ataków realizowanych za pośrednictwem stacji ładujących w miejscach publicznych czy malwarze pojawiającym się w e-papierosach.

G DATA dostrzega znacznie większe ryzyko w atakach przez port USB, gdzie z pozoru bezpieczny pendrive po podłączeniu do komputera, może zalogować się jako klawiatura, by obejść zabezpieczenia antywirusowe.

Już w 2014 roku G DATA opracowała rozwiązanie G DATA USB Keyboard Guard, uniemożliwiające realizację ataków przez zainfekowane nośniki USB. Jest to technologia dostępna we wszystkich systemach bezpieczeństwa G DATA. Producent dostarcza użytkownikom wskazówek w jaki sposób chronić urządzenia mobilne i komputery.

W praktyce nie zaobserwowaliśmy jeszcze żadnych poważnych infekcji lub kradzieży danych realizowanych za pośrednictwem zmanipulowanych ładowarek lub e-papierosów. Ataki przeprowadzane za pośrednictwem USB odbywają się w publicznych miejscach, takich jak np. lotniska lub są nakierowane na określone grupy odbiorców. mówi Łukasz Nowatkowski – Dyrektor IT, G DATA Software. Prewencyjna ochrona przeciwko tego typu zagrożeniom jest łatwa i polega na przestrzeganiu prostych zasad i wykorzystywaniu technologii, takich jak USB Keyboard Guard.

Porady dotyczące ochrony

Urządzenia mobilne

  • Do ładowania smartfonów i tabletów używać wyłącznie zaufanych ładowarek USB i komputerów.
  • Nie odblokowywać urządzeń mobilnych podczas ładowania
  • Korzystać z kompleksowych rozwiązań bezpieczeństwa do ochrony smartfonów i tabletów, które zapewniają ochronę przeciwko wirusom i innym zagrożeniom
  • Zastosować specjalny adapter USB (USB Condom), gwarantujący, że dane nie wyciekną podczas ładowania.

Dla komputerów

  • Kompleksowe rozwiązanie bezpieczeństwa, zawierające skaner wirusowy, firewall, filtry antyspamowe, ochronę w czasie rzeczywistym
  • G DATA USB Keyboard Guard chroni przed atakami przy pomocy zmanipulowanych nośników USB. Technologię wykorzystują wszystkie systemy bezpieczeństwa G DATA oraz jest także dostępna jako bezpłatne narzędzie
  • Należy korzystać z uaktualnień, aby system operacyjny i zainstalowane programy były zawsze na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami.

More in Tech

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media