Connect
To Top

Ameryka ma tak dużo ropy, że nie ma jej gdzie magazynować!

Tytuł brzmi bardzo ciekawie, prawda? Czy to oznacza, że znów zaobserwujemy spadek cen paliw na stacjach? Oby właśnie tak było, ponieważ znów możemy zaobserwować wzrost. Import jak i wydobycie surowca w USA przez ostatnie siedem tygodni był o milion baryłek większy niż jego konsumpcja. Oznacza to, że dodatkowa ropa trafiła do zbiorników sprawiając, że są to największe od 80 lat zapasy surowca w Ameryce. Jeżeli taka tendencja będzie kontynuowana to USA nie będzie miała gdzie składować ropy, a to może spowodować spadek cen zarówno surowca jak i tworzonych z niego produktów.

Według Eda Morse, szefa komórki analitycznej rynku surowców w Citibanku cena baryłki może spaść nawet do 20 USD. Jeśli tak się stanie koncerny naftowe przestaną wydobywać surowiec do czasu wzrostu ceny. Cushing, 80-tysięczne miasto, które leży na przecięciu kilku rurociągów. To właśnie tam składowana jest większość ropy – znajdują się tam zbiorniki, które potrafią magazynować aż 85 mln baryłek tego surowca. Według firmy Genscape, która dwa razy w tygodniu szacuje zapasy ropy z miasta Cushing twierdzi, że zbiorniki wypełnione są już w dwóch trzecich co może oznaczać, że do połowy kwietnia mogą być wypełnione do pełna.

1371019793-ropa-spadek

Niestety ekonomiści twierdzą, że sytuacja nie jest tak “kolorowa” jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy od regionu USA. Niektóre konsumują jej więcej niż wydobywają, inne wręcz przeciwnie wyjaśnia Richard Barrington, analityk MoneyRates.com. Oczywiście możemy cieszyć się ze spadków cen ropy, jednak “kij ma dwa końce”. Wiele spółek naftowych będzie zapewne ogłaszało zbiorowe zwolnienia, pojawią się także bankructwa niektórych spółek. Odwierty, które nie będą opłacalne zostaną zamknięte – szczególnie te droższe w eksploatacji, złoża łupkowe. Co ciekawe, łączne zadłużenie sektora naftowego wynosi szacunkowo aż 200 miliardów dolarów! Jeśli ceny paliw będą utrzymywać się przez dłuższy czas na niskim poziomie problem nadal będzie się pogłębiał. Osobiście jednak twierdzę, że tańsza ropa to oczywiście tańszy transport, a co za tym idzie większość towarów będzie miało obniżoną cenę co ruszy do przodu ogólną gospodarkę i popyt na towary.

More in Biznes

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media