Connect
To Top

Błaszczykowski urażony? Nawałka wybrał!

Jakub Błaszczykowski wraca do gry po ponad 10-miesięcznej przerwie spowodowanej urazami. Wydawałoby się, że właśnie w tej chwili potrzebuje jak największego wsparcia, bo przecież nie grał tyle czasu, jednak Adam Nawałka, dał mu być może kolejny powód do smutku.

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że opaskę kapitana Reprezentacji Polski dalej będzie dzierżył Robert Lewandowski. Dzisiaj dowiadujemy się, że Kuba Błaszczykowski czuje się urażony takim obrotem spraw. Czy słusznie?
Robert Lewandowski poprowadził Reprezentację do bardzo dobrego bilansu w Eliminacjach do Mistrzostw Europy 2016. Kto by pomyślał, że po 4 kolejkach to my będziemy liderować grupie, w której to przecież grają z nami obecni mistrzowie świata, zdobywając przy tym 15 bramek, a tracąc zaledwie 2! Ja brałbym to w ciemno, bez żadnego „ale”. Wygrana z Gibraltarem nie była zaskoczeniem, zwycięstwo z Niemcami to już osiągnięcie na skalę światową. No przecież kto o zdrowych zmysłach myślał, że wygramy z najlepszą drużyną na świecie, i to dwoma bramkami!? Ja na bank nie. Później przyszła pora na Szkocję, apetyty były duże, bo przecież odprawiliśmy z kwitkiem triumfatorów mundialu! Chłopaki nie zawiedli, wynik 2:2 był bardzo dobry, jednak w moim sercu, jak i pewnie w sercach milionów kibiców pozostała jakaś pustka! Mecz z Gruzją stał pod wielkim znakiem zapytania. Gruzini zawsze niebezpieczni na swoim boisku, wyciągali piłkę z siatki czterokrotnie! Taka sztuka na terenie Gruzji nie udała się nawet Hiszpanii!

Lewandowski był liderem tej drużyny bez żadnych wątpliwości. Nie tylko sam walczył do upadłego, często nawet ryzykując własne zdrowie (mecz ze Szkocją), podrywał kolegów, inicjował ataki, cofał się do obrony, stawał za sowimi kolegami z drużyny murem. Był wokalnym przywódcą tego składu. Oglądając tą grę, moje serce wypełniało się dumą, mimo, że wole rzucać piłkę do kosza, a nie kopać ją do bramki. Oczywiście to nie tylko zasługa Lewego, bo przecież Milik czy Mila dali nam tyle radości, że mało się nie popłakałem! Szczęsny wyrabiał takie rzeczy na bramce, jak Boruc na mistrzostwach Europy, Glik był twardszy niż SuperMan! Dawno nie oglądałem takiej reprezentacji!
Cała drużyna zapracowała na uznanie i sukces jaki osiągnęli!

Lewy
Powracając do sprawy kapitana. Trener Adam Nawałka, na początku swojej kadencji ogłosił, że kapitanem będzie zawodnik, który ma największą ilość rozegranych meczów w Reprezentacji. Na początku nie było wątpliwości, że jest nim Kuba Błaszczykowski. Jednak później przytrafiła się feralna kontuzja, pomocnik zerwał więzadła klubowe. Opaska przeszła na rękę Roberta Lewandowskiego, który jeszcze wtedy był klubowym kolegą Błaszcza. Wtedy też licznik wystąpień Kuby w reprezentacji wynosił 68 spotkań. Po 10 miesiącach Błaszczykowski wraca na boisko, i od razu powinno być jasne, że opaska wraca do niego, bo licznik Lewego zatrzymał się na 66 występach w reprezentacji kraju. Spotkanie z Irlandią ma być pierwszym występem po powrocie do drużyny narodowej Kuby, oraz otrzymanie z powrotem opaski. Wszystko wydaje się jasne, jednak Adam Nawałka postanawia zmienić zasady tego przywileju. Moim zdaniem nie należy zmieniać czegoś co dobrze pracuje, i mieszać w tym, zwłaszcza, że wszystko przynosi sukcesy. Z takiego założenia wyszedł też selekcjoner oraz jego sztab szkoleniowy! Jak dowiadujemy się z różnych źródeł, tylko trzech zawodników w kadrze było za tym by kapitanem był ponownie Błaszczykowski. Reszta była za Lewym, twierdząc, że to on jest naturalnym przywódcą. Jak czytamy na stronie PZPN.pl w wywiadzie z Nawałką:

– Robert w trudnych meczach eliminacyjnych szybko stał się prawdziwym liderem zespołu. Grał odpowiedzialnie i z poświęceniem. Zawsze jest gotowy do wzięcia ciężaru gry na siebie, pracując jak na kapitana przystało.

Ponoć trener po decyzji wybrał się do Niemiec, by porozmawiać z obojgiem zawodników. Błaszczykowski był rozczarowany decyzją selekcjonera. Wcale mu się nie dziwię, bo zawsze zostawiał na boisku wszystko, łzy, pot czy nawet krew. Dał nam tyle powodów do dumy i radości, i nikt mu tego nie odbierze. Ma czuć się nawet urażony, ale jednak po tym co widziałem, niestety tylko w TV, Lewandowski ma więcej respektu w oczach kolegów z drużyny. Przynajmniej tak mi się wydaje! Błaszczykowski na szczęście nie rezygnuje z kadry. W sumie opaska kapitana dla mnie nigdy nie była aż tak ważna. To samo można robić bez niej. Lider nie musi być jeden, a co najważniejsze opaska nim go nie czyni. Jedynym przywilejem jest to, że podczas faulu, czy innego tego typu sytuacji, kapitan może podyskutować z sędzią! To wszystko!
Kuba jest jednym z najbardziej doświadczonych polskich zawodników, tak samo jak Lewandowski, Piszczek, Krychowiak, Boruc czy Glik. Każdy z nich jest w jakimś stopniu liderem, nie tylko swoich formacji, ale też w szatni czy poza nią. Każdy z nich może wnieść do drużyny tyle, że powinniśmy się bez trudu zakwalifikować do finałów Mistrzostw Europy. Trzymam za to mocno kciuk i co najważniejsze w nich wierzę!

More in Sport

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media