Site icon MenWorld.pl

Czego głównie słuchają Polacy? Zapewne już się domyślacie

Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków o ulubiony gatunek muzyczny

Na przełomie lipca i sierpnia CBOS przeprowadził ankietę, dzięki której dowiedzieliśmy się jakie gatunki muzyczne trafiają w gusta naszych rodaków. Czego głównie słuchają Polacy? Oczywiście disco polo. Tego gatunku słucha aż 63% badanych. Jeśli zagłębimy się w statystyki, tego typu muzyki rozrywkowej słucha się głównie na wsi, ponieważ 80% mieszkańców małych miejscowości potwierdziło, że jest to ich ulubiony gatunek. Są to osoby o wykształceniu średnim, podstawowym lub zawodowym.

W dużych miastach, które mają powyżej pół miliona mieszkańców 32% pytanych osób także lubi gatunek disco polo. Mało tego, fani tego typu muzyki deklarują, że odczuwają dumę z bycia Polakami. 

 

Czego głównie słuchają Polacy już wiemy. A co z innymi gatunkami?

Wiemy już, że nasi rodacy lubią słuchać Akcentu, z Zenkiem Martyniukiem, Boys i innych, tego typu wykonawców. Trochę inaczej wygląda kwestia ulubionego gatunku. Tu najczęściej ankietowani wybierali pop. Ten lekki, komercyjny gatunek wybrało 29 % osób. Na drugim miejscu znalazło się disco polo z wynikiem 20 %. Ostatnie miejsce na podium zdobył rock, którego wybrało 19 % osób. 

 

Gdzie i jak często słuchamy muzyki?

Muzyka jest dla wielu z nas bardzo ważnym elementem życia. CBOS informuje, że aż 86% osób słucha muzyki minimum kilka razy na tydzień. Na czym słuchamy ulubionych utworów? Głównie za pośrednictwem radio (68%), ale także telewizji (39%) i platform internetowych. Co ciekawe, płyty CD i DVD (14%) nadal są w obiegu pomimo wszechobecnych portali streamingujących muzykę. Pliki mp3 przechowywane na różnych nośnikach wykorzystywane są przez 11 % naszych rodaków. Wspomniane wsześniej serwisy streamingowe są nieco mniej popularne, ponieważ korzysta z nich 8% osób. Ankietowani wskazali także, że korzystają z płyt winylowych, ale jest ich wręcz garstka, a dokładnie 2%. A co z muzyką na żywo? Na koncerty wybiera się regularnie 8% osób, które brały udział w ankiecie CBOS. 

Exit mobile version