Site icon MenWorld.pl

Czujnik ruchu, czyli podstawa inteligentnego domu

Marzysz o domu wyposażonym w sztuczną inteligencję? Z pewnością musisz pomyśleć o odpowiednim wkomponowaniu czujników ruchu. To znacznie powiększy zarówno jego bezpieczeństwo, jak i komfort użytkowania.

Jak działa czujnik ruchu

Działanie czujnika ruchu można opisać bardzo łatwo: czujnik wykrywa ruch i na jego podstawie wykonuje odpowiednie działanie. Jest kilka rodzajów czujników. Możemy je podzielić ze względu na zasadę działania. Są czujniki aktywne, radarowe – wysyłają i odbierają fale elektromagnetyczne, aktywne, ultradźwiękowe – wysyłają i odbierają fale ultradźwiękowe oraz pasywne, na podczerwień – wykrywają zmiany w promieniowaniu podczerwonym. Inteligentne domy wyposażane są najczęściej w czujniki pasywne, które ze względu na swą popularność są w ofercie wielu firm, np. firmy ZAMEL. Technologia zastosowana w tego rodzaju czujnikach opiera się na wykrywaniu ruchomych pól ciepła. Aby zapobiec przypadkowemu zadziałaniu czujnika, który wykryje ciepły ruch powietrza wyemitowany przez piec w kotłowni, rozgrzane auto, czy biegnącego kota, stosuje się w nim skomplikowane algorytmy wyczulone na ruch człowieka.

Czujnik ruchu może być przewodowy albo być pozbawiony kabla. Ten drugi działa na baterie. W jego przypadku nie musimy rozkładać kabla po domu, ale dochodzi konieczność kontrolowania stanu naładowania baterii. Ważnym elementem jest też wejście do domu. O tym przeczytasz w artykule: Jakie technologie zastosowane w dzwonkach bezprzewodowych są najmniej zawodne?

Do czego potrzebny czujnik ruchu

Pierwszym, podstawowym i najbardziej popularnym sposobem wykorzystania czujnika ruchu jest zapalanie i gaszenie światła w pomieszczeniu. Może to być szczególnie istotne w przypadku miejsc, gdzie przebywamy często ale krótko, takich jak ubikacja, czy garderoba. W wyniku wykrycia ruchu, czyli naszej obecności w pomieszczeniu, czujnik uruchamia automatycznie włącznik światła. Jest to związane nie tylko z komfortem, ale też z oszczędnością.Wykrywając brak człowieka w danym miejscu, czujnik po chwili również wyłączy światło. W czujnikach mogą byś montowane dodatkowe moduły pozwalające nie tylko włączać oświetlenie, ale i regulować stopień jego natężenia.

Czujniki ruchu pozwolą Ci się poczuć bezpiecznie w Twoim wymarzonym inteligentnym domu. Żeby osiągnąć ten cel należy połączyć czujniki ruchu z domowym systemem alarmowym. Czujnik wykrywając ruch w wyznaczonej strefie, od razu uruchomi alarm informujący o pojawieniu się niechcianego gościa. A co z domami, w których mieszkają biegające wszędzie zwierzęta? Nie ma obawy, można zaprogramować czujnik tak, by odróżniał ruch zwierząt od ludzkiego. 

Obsługa oświetlenia i funkcje antywłamaniowe nie wyczerpują możliwości użycia czujników ruchu w inteligentnym domu. Jeśli mamy przy domu ogród to z pewnością musimy go podlewać. Czujniki ruchu mogą np. chwilowo wyłączać zraszacz trawy w momencie kiedy człowiek przechodzi blisko niego. Dzięki temu unikniemy przypadkowego zmoknięcia. Czujnik ruchu może się okazać pomocny także dla młodych rodziców. Można go ustawić tak, by reagował gdy nasza pociecha się budzi i np. włączał mu jego ulubioną melodię. Rodzice będą wiedzieli, że dziecko się obudziło, a ono wstanie w dobrym humorze. 

Sprawdź również artykuł pt. “Czy nasza codzienność to świat science-fiction?

Niezbędny element

Podsumowując, należy stanowczo stwierdzić, że inteligentny dom nie może się obejść bez czujników ruchu. Jeśli chcemy oszczędzać czas, pracę i energię, nasz dom musi posiadać takie czujniki. Są one niezbędnym elementem wyposażenia. Trudno sobie wyobrazić nowoczesny, w pełni automatyczny dom, w którym światło nadal włącza się palcem. Dlatego przy planowaniu takiego domu, już dziś musisz zastanowić się nie czy, ale jakie, czujniki ruchu w nim zamontujesz.

Exit mobile version