Site icon MenWorld.pl

Czym jest dywidenda?

Pojęcie dywidendy

Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że dywidenda jest częścią podzielonego zysku netto spółki kapitałowej. Zysk ten to zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, należnym urzędowi skarbowemu. Część zysku przypada wspólnikom lub akcjonariuszom spółki akcyjnej, dywidendowej, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych.

Zanim wypłata dywidenda nastąpi, spółka musi podjąć decyzję o podziale, a nie zatrzymaniu wypracowanego zysku. Dywidendy wypłacane są na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy danej spółki.

 

Dywidenda może być wypłacana w formie:

Edukacja XTB: www.xtb.com/pl/co-to-jest-dywidenda-kb

Co ciekawe, dywidendę wypłacać może spółka nie tylko z zysku netto, jaki został osiągnięty w ostatnim roku obrotowym, ale również może ona pochodzić z kapitałów rezerwowych, jeśli powstały z zysku spółki, z kapitału zapasowego, o ile także powstały z zysku spółki albo z niepodzielnych zysków z lat poprzednich. W efekcie w niektórych przypadkach akcjonariusze mogą otrzymać wypłatę dywidendy nawet wtedy, gdy w danym roku obrotowym przedsiębiorstwo poniesie stratę.

 

Kiedy realizowana jest wypłata dywidendy i w jakim trybie?

Przy dobrej kondycji finansowej i wypracowywaniu regularnie pokaźnych zysków, spółka akcyjna będzie skłonna wynagrodzić swoich akcjonariuszy czy wspólników za pomocą dywidendy. Zysk w taki sposób dzielą spółki dywidendowe, które definiowane są jako przedsiębiorstwa, które systematycznie i nieprzetrwanie dzielą się wypracowanymi zyskami. Z tytułu inwestowania w akcje spółek tego typu inwestor może liczyć na stałe źródło dochodów. Dlatego przed podjęciem inwestycji i przed zakupem akcji (więcej o akcjach giełdowych: www.xtb.com/pl/akcje-kb), gracz giełdowy powinien sprawdzić czy dywidenda z danej spółki w przeszłości była wypłacana, czy spółka wypłaca ją regularnie i jaka jest jej wysokość. Wszystko to tworzy w spółce politykę dywidendową.

 

Kto wypłaca dywidendę?

Podmiotem wypłacającym dywidendę mogą być wyłącznie spółki kapitałowe, czyli spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wszelkie zasady uiszczania części zysku na rzecz wspólników lub akcjonariuszy spółki, znaleźć powinny się w umowie – statucie spółki. Muszą być one również w pełni zgodne z regulacjami prawnymi, które zostały ujęte w przepisach Kodeksu Spółek Handlowych.

 

Jak obliczyć wysokość dywidendy?

Wysokość dywidendy bezpośrednio zależna jest od tego, ilu wspólników lub akcjonariuszy jest uprawnionych do udziału w zysku spółki oraz od tego, jaki jest roczny wynik finansowy spółki. Przy podejmowaniu decyzji przez walne zgromadzenie akcjonariuszy lub zgromadzenie wspólników o wysokości przyszłej dywidendy, wspólnicy biorą pod uwagę horyzont spółki na najbliższe miesiące oraz jej plany inwestycyjne. Jeśli wypłacana jest dywidenda niższa niż wynikałoby to z wysokości zysku netto, oznacza to, że większa część wypracowanego zysku jest przeznaczana na rozwój spółki i pozostaje w niej.

Warto podkreślić, że jeśli już dywidenda zostanie ustalona, to akcjonariusze są uprawnieni generalnie do wypłaty jednakowo wysokiej dywidendy na każdą posiadaną akcję. Wyjątkiem od tej reguły są akcje uprzywilejowane co do dywidendy. Ich właściciele mogą liczyć na wypłatę wyższego świadczenia. Zgodnie z przepisami, świadczenie to nie może być większe niż o 50 proc. dywidendy przysługującej dla posiadaczy akcji zwykłych.

Wypłata dywidendy nie następuje w dniu dywidendy, który jest momentem ustalenia prawa do jej otrzymania. Dzień wypłaty dywidendy jest dniem, w którym przedsiębiorstwo rzeczywiście wypłaca podzielony zysk netto na rzecz wspólników lub akcjonariuszy. Warunkiem otrzymania dywidendy jest posiadanie w dniu dywidendy akcji spółki dywidendowej.

 

Artykuł zewnętrzny.

Exit mobile version