Site icon MenWorld.pl

Jak czytać oznaczenia na opakowaniach olejów silnikowych?

Silnik jest bez wątpienia sercem samochodu. Aby ono biło, konieczne jest odpowiednie zadbanie o jego działanie. Z tego względu istnieje kilka koniecznych czynności, które powinno się wykonywać w trosce o zdrowie jednostki napędowej w naszym samochodzie. Są to regularne przeglądy, wymiany rozrządu, a także wymiana oraz dobór poszczególnych olejów. Jak czytać oznaczenia na opakowaniach olejów silnikowych?

Spośród wszystkich olejów i płynów, które musimy uzupełniać, najistotniejszy jest olej silnikowy. To właśnie on zapewnia odpowiednie smarowanie wszystkich ruchomych części jednostki oraz dba o utrzymywania prawidłowej temperatury w środku, a także chroni przed tworzeniem się osadów i powstawaniem korozji. 

Oleje silnikowe posiadają oznaczenia względem przyjętych standardów. Dzięki nim możemy bez problemu dobrać odpowiedni typ dla naszego rodzaju silnika. Aby jednak to nastąpiło, konieczne jest poznanie wszystkich klas i typów.

Jak czytać oznaczenia na opakowaniach olejów silnikowych? Klasyfikacja ACEA i API

Te dwa zestawienia mają na celu przekazać nam, do jakiego rodzaju silnika przeznaczony jest olej oraz jaka jest jego jakość. 

W przypadku klasyfikacji ACEA (Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów) posiadamy cztery klasy, które oznaczone są kolejno A, B, C, E, gdzie:

Po każdej z liter, występuje cyfra od 1 do 5 symbolizująca jakość oleju. Im wyższa cyfra, tym lepsza jakość. 

W przypadku zestawienia API (Amerykański Instytut Nafty), oznaczenia są nieco inne. 

Odnośnie klasyfikacji jakości, również występuje ona po oznaczeniu rodzaju silnika z tą różnicą, że zamiast cyfr stosowane są litery alfabetu. Im dalsza litera, tym olej posiada wyższą jakość.

Sprawdź również nasze inne artykuły z kategorii motoryzacja.

Jak czytać oznaczenia na opakowaniach olejów silnikowych?
Jak czytać oznaczenia na opakowaniach olejów silnikowych?

Klasyfikacja SAE

Jak czytać oznaczenia na opakowaniach olejów silnikowych? Zgodnie z obowiązującymi normami, o klasyfikacji olejów względem lepkości decyduje SAE. Zajmujący się hurtowaniem i doradztwem w kwestii doboru oleju dystrybutor Orlen, pomógł wytłumaczyć, na czym polega owa norma. 

W pierwszej kolejności zajmijmy się literą “W”. Oznacza ona zgodność na używanie oleju przez cały rok. Pomiędzy daną literą, występują dwie cyfry. Pierwsza z nich określa wartość lepkości oleju w warunkach zimowych i rozróżniamy wśród nich sześć klas (0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W). Logiczne jest, że skoro mowa o warunkach zimowych, to korzystniejsza jest niższa wartość. Odwrotnie w drugą stronę. Wartości letnie, występujące po literze “W” posiadają aż osiem klas i lepszą opcją jest wybranie wyższej wartości. 

Jak czytać oznaczenia na opakowaniach olejów silnikowych? Klasyfikacja względem procesu produkcji

W tym przypadku wyróżniamy trzy rodzaje. Oleje syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Wszystkie z nich powstają w procesie destylacji ropy naftowej. Pierwsze posiadają najwięcej dodatków chemicznych, pozwalających na doskonałe zadbanie o silnik samochodu. Oleje mineralne natomiast powstają czysto naturalnie, a półsyntetyczne są mieszanką dwóch powyższych. Najpopularniejsze w kwestii samochodów osobowych są właśnie półsyntetyki, które mogą zadowolić ceną, a także jakością. 

Aby dobrać odpowiedni typ oleju dla swojego samochodu, warto jest wejść na stronę OrlenOleje.pl i skorzystać z pomocy specjalistów poprzez dobór oleju online.  

Exit mobile version