Site icon MenWorld.pl

Jak przygotować motocykl na zimę – poradnik.

Długi okres zimy lub przerwa w jeździe na dłuższy czas, wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeżeli wiesz, że nie będziesz miał okazji poszaleć na swoim ukochanym motocyklu przez jakiś czas warto skorzystać z poniższych porad i stosowanie zadbać o swój skarb. W zależności od tego jak długo zamierzasz przechowywać motocykl w stanie bezruchu, warto upewnić się czy wszystkie elementy są należycie zabezpieczone przed rdzą, korozją i samą w sobie bezczynnością.

.

Czego możesz potrzebować?

Przede wszystkim wszystko co potrzebne do czyszczenia w tym wodę, środki pielęgnacyjne, ściereczki, ręczniki papierowe, a także środek do odtłuszczania łańcucha, silnika oraz WD-40.

Przydadzą się także stabilizatory paliwa, olej silnikowy, wosk do lakieru, ochronna pokrywa z oddychającej tkaniny.

Jeżeli przykładowo łańcuchy wymagają czyszczenia czy odświeżenia, przydadzą się środki konserwujące. Warto także przygotować drewniane klocki lub urządzenia pomocne przy podniesieniu opony z ziemi, gdy motocykl nie jest wyposażony w centralną podpórkę.

ducati-desmosedici-rr-red-motorcycle-hd-wallpaper

Przygotuj silnik, układ wydechowy oraz akumulator do długotrwałego przechowywania.

Są to pierwsze rzeczy, które należy wykonać. Silnik, który będzie przez dłuższy czas oczekiwał w bezruchu, wymaga weryfikacji oleju, który musi być świeży i czysty. Zanieczyszczenia, które powstały podczas użytkowania mogą wpływać na uszkodzenia uszczelek i pogorszenie stanu silnika. Warto zatem dokładnie sprawdzić stan zarówno silnika jak i filtra.

Jeżeli planujesz co najmniej kilka tygodni czy nawet miesięcy przechowywać motocykl, warto upewnić się również czy wszystkie systemy dostarczania paliwa są przygotowane do bezczynności.

Ponieważ wilgoć może gromadzić się w zbiornikach w połowie pustych, warto zapełnić je do pełna, stabilizatorem zalecanym przez producenta.

maxresdefault

Jeżeli przechowywanie motocykla będzie trwało dłużej niż sześć miesięcy, warto zadbać również o ochronę pierścieni tłoka i cylindra, które narażone są na rdzewienie. Należy zatem każdą świecę zapłonową dopieścić olejem silnikowym lub specjalnym aerozolem odpowiednim do ich pielęgnacji. Często lepiej wymienić całkowicie przewody zapłonowe, a także kilkakrotnie wyłączyć silnik, aby rozprowadzić dokładnie olej przed wymianą świec.

Rurę wydechową dobrze jest spryskać WD-40, aby zapobiec pojawieniu się w niej wody, co skutecznie zapobiegnie pojawieniu się korozji. Można również wykorzystać w tym celu pogniecione torby foliowe, które wypełniając rurę pomogą utrzymać wilgoć z dala.

Warto również w pełni naładować akumulator, aby po okresie oczekiwania był gotowy do pracy. Tutaj świetnie sprawdzi się prostownik lub inna dostosowana do akumulatorów ładowarka.

maxresdefault

Dokładnie oczyść i umyj motocykl przed zimowym postojem.

Kurz i brud mogą skutecznie uszkodzić motocykl w okresie spoczynku, dlatego tak ważne jest aby dokonać dokładnego oczyszczania zarówno kosmetycznego jak i mechanicznego. Jest to element nieodzowny, jeżeli pragniesz wyjechać swoim ukochanym, w pełni sprawnym motocyklem na wiosnę.

Umycie wszystkich elementów i zakamarków, a także ich dokładne wysuszenie jest kluczowe dla jego dobrej kondycji i uniknięcia pojawienia się rdzy. Dopiero porządnie dopieszczony motocykl możesz przykryć zabezpieczającym nakryciem, najlepiej z oddychającego materiału. Warto również zabezpieczyć go odpowiednimi kosmetykami pielęgnacyjnymi, które oczyszczą, odtłuszczą i poprawią kondycję wszystkich elementów. Warto powierzchnie nawoskować i nadać jej piękny połysk.

Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie motocykla w pomieszczeniu np. garażu pod przykryciem. Jeżeli jednak nie masz takowej możliwości, warto zainwestować w solidne nakrycie odporne na warunki atmosferyczne, które uchroni motocykl przed wilgocią, mrozem, słońcem i innymi warunkami zewnętrznymi.

maxresdefault

Sprawdź hamulce, sprzęgła i układy chłodzące.

Warto przed odstawieniem motocykla na czas zimy zweryfikować jego płyn hamulcowy. Podobnie sytuacja ma się w kwestii płynu hydraulicznego sprzęgła. Wszystkie te detale należy dokładnie sprawdzić i odświeżyć w razie potrzeby, gdyż zapobiegną one dostaniu się tam wilgoci. Nie należy zapomnieć o płynie chłodzącym, który należy wymienić na świeży. W razie problemów z tymi wymianami i ogólną weryfikacją stanu technicznego pojazdu, warto skontaktować się z odpowiednim serwisem, który pomoże wszystkie te elementy wykonać prawidłowo – zapewniając bezpieczne korzystanie z motocykla po sezonie spoczynkowym.

29122-black-motorbike-1680x1050-motorcycle-wallpaper

Rozluźnij zawieszenie.

Jeżeli Twój motocykl ma stać w miejscu przez dłuższy czas, warto rozważyć odpowiednie podparcie go za pomocą bloków. Jeżeli zrobisz to prawidłowo, podniesienie motocykla załagodzi stres zawieszenia i opon wywołany długotrwałym staniem w jednej pozycji i bezruchu. Napompowane opony zachowają wówczas odpowiedni kształt i formę. Jeżeli pozostawiasz motocykl w miejscu gdzie może potencjalnie lekko się zmrozić, warto opony podnieść znad ziemi przy użyciu drewnianych bloków z drewna.

ws_BMW_Motorbike_1920x1080

Exit mobile version