Site icon MenWorld.pl

Jaki uchwyt do monitora wybrać? AOC, SilentiumPC czy ART

Wygoda pracy przy komputerze dla niektórych to jeden z ważniejszych czynników branych pod uwagę przy doborze sprzętu do naszego stanowiska komputerowego. Jego dużą częścią są monitory, a dokładniej ich ustawienie wobec naszej głowy. Ułatwiają nam to wszelakiego rodzaju ramiona monitorowe. Dzięki nim w dużym stopniu zwiększa się nasze pole manewru tymże monitorem. Przy współpracy z 3 markami, które w swoim asortymencie posiadają uchwyty monitorowe stworzyliśmy dla Was porównanie, które powinno wam pomóc i nakierować Was przy wyborze tego typu sprzętu. Jaki uchwyt do monitora wybrać? Podpowiadamy.

Uchwyt do monitora ART L16-GD

Najtańszy z wszystkich modeli, które znalazły się w tym zestawieniu. Jego cena oscyluje w okolicach 169 zł. ART w swym ramieniu zastosował sprężynę gazową z udźwigiem do 7kg. Jest to moim zdaniem idealny udźwig. Dlaczego? Ponieważ starsze monitory mogą ważyć około 5 – 6 kg. Jak wiadomo producent gdzieś musiał uciąć koszta. Niestety odbiło się to na jakości wykonania. Śrubki od organizera na kable musimy wykręcać przy użyciu niemalże całej siły. Możliwe, że ja dostałem akurat wadliwy sampel, ale tego nie jestem w stanie potwierdzić.

Uchwyt do monitora ART L16-GD
Uchwyt do monitora ART L16-GD

Jakość wykonania

Ogólna jakość wykonania, jak na ramiona monitorowe jest… neutralna. ART L16-GD jest wykonany poprawnie. Malowanie jest jak najbardziej okej. Da się je zadrapać, ale trzeba się postarać by to osiągnąć. Co do jakości samego plastiku, mógłby być delikatnie grubszy, bo jest on podatny na wygięcia. Podstawa ART L16-GD jest jak najbardziej w porządku. Metalowa część do której jest przymocowana śruba dociskowa nie wygina się. Niestety w tym przypadku producent nie zastosował żadnych gumowych podkładek, które chroniłby by nasze biurko przed niechcianymi uszkodzeniami spowodowanymi przez mocowanie. W przypadku tego uchwytu również dużym minusem dla mnie będzie zastosowanie metalowych zamiast gumowych nakładek jako dystans między monitorem, a uchwytem VESA. Producent mógłby rozważyć moim zdaniem dodanie dodatkowego plastiku przy podstawie tak jak jest to w przypadku SilentiumPC. ART jest jedynym producentem, który w kartonie zastosował styropianowe wytłoczki zamiast kartonowych. To poprawia bezpieczeństwo podczas transportu.

 

Wady i zalety

Zalety:

Wady:

ART L16GD
ART L16GD

Specyfikacja techniczna – uchwyt do monitora ART L-16GD

Producent: ART
Symbol producenta: L-16GD
Rodzaj produktu: Uchwyt biurkowy do 2-ch monitorów LCD/LED – na sprężynie gazowej
Zastosowanie: Montaż 2-ch monitorów LED/LCD 13-27″
Standard VESA: Tak, 100mm x 100mm, 75mm x 75mm
Rozmiar telewizora: 13-27″
Maksymalna waga telewizora: Każdy monitor w przedziale 2-6,5kg
Regulacja w pionie (nachył): od -45 do +90 stopni
Regulacja w poziomie (obrót): 360 stopni
System ukrywania kabli: Tak, możliwość ukrycia przewodów w uchwycie dzięki czemu poprawiamy porządek i estetykę
Materiał wykonania: Metal
Sposób lakierowania: Proszkowo
Kolor: Czarny
Zestaw śrub do montażu: Tak
Inne cechy: – Wbudowana sprężyna gazowa umożliwia (nawet jednym palcem) swobodny i płynny ruch w dowolnym kierunku (szeroki zakres regulacji w pionie/poziomie jak i wysokości).Uchwyt pozostaje dokładnie w wyznaczonym miejscu. Uchwyty regulowane są niezależnie. – Podwójna możliwość mocowania: montaż do krawędzi blatu lub montaż w otworze blatu. Uchwyt przeznaczony także do monitorów typu CURVED. – Funkcja PIVOT – umożliwia obrót ekranu o 360 stopni. Łatwa i prosta instalacja – dzięki zdejmowanej płycie VESA.
Gwarancja: 24 miesiące

Uchwyt do monitora SilentiumPC Atlas Arm AA201

Uchwyt do monitora firmy SilentiumPC został wyceniony na 200zł. Względem uchwytów od ART i AOC cechuje go przede wszystkim jakość wykonania, która jest na najwyższym poziomie. Jakość plastiku nie sprawia wrażenia taniego. W przypadku farby również się nie zawiedziemy. Niestety jakość wykonania powoduje, że producent musiał zaoszczędzić na innych cechach produktu, a dokładniej na sprężynie gazowej, bowiem ma ona udźwig do raptem 5 kg. W przypadku tego uchwytu producent już przemyślał sprawę z dystansami, bowiem zamiast metalowych podkładek zastosował pianki, które możemy przykleić do uchwytu. Jest to moim zdaniem dużo lepsze rozwiązanie ze względu na to, że metalowe podkładki podczas przykręcania mają tendencję do zarysowania plastiku. Pianki dość, że są stale przy uchwycie to nie rysują naszego monitora. Jeśli chodzi o nasze przewody, producent zastosował wtłoczenia w ramionach w których możemy je schować. Dużym minusem tutaj będą śruby, które trzymają poziom. Mimo dokręcenia ich na siłę to dalej monitor ma tendencję do pochylania się w dół. Występuje to tylko w momencie kiedy nasz monitor jest ustawiony pionowo (9:16).

Uchwyt do monitora SilentiumPC Atlas Arm AA201
Uchwyt do monitora SilentiumPC Atlas Arm AA201

Wady i zalety:

Zalety:

Wady:

Mocowanie SilentiumPC Atlas Arm AA201 fot 2
Mocowanie SilentiumPC Atlas Arm AA201 fot 2

Specyfikacja techniczna SilentiumPC SPC184

Producent: SilentiumPC
Kod produktu: SPC184
Gwarancja: 24 miesiące
Kod kreskowy EAN: 5904730204866
Standard VESA: Tak, 100mm x 100mm, 75mm x 75mm
Waga netto: 4370g
Waga brutto: 5430g
Wymiary opakowania: 350mm x 402mm x 209mm
Standard VESA: 100mm x 100mm / 75mm x 75mm
Dopuszczalna przekątna ekranu: 10″ ÷ 27″
Dopuszczalna waga monitora: 1,5kg ÷ 5kg
Ilość ramion: 2
Regulacja stopnia nachylenia: -15° ÷ +85°
Możliwość obrotu – PIVOT: 360°

AOC AD110D0

AOC jest najdroższym uchwytem w całym zestawieniu i jest to spowodowane sprężyną gazową, która ma udźwig, aż do 9kg. Uchwyt do monitora AD110D0 ma kilka niecodziennych rozwiązań. Jednym z nich jest połączenie ramion ze sobą na stałe, ale za to nie są one połączone na stałe z podstawą. Zostało to opracowane tak, że w podstawie mamy rurkę, na którą nakładamy oba ramiona. Z jednej strony jest to ciekawe rozwiązanie i powoduje płynniejsze ruchy. Z drugiej strony połączone ramiona uniemożliwiają nam poruszanie 1 monitorem, więc ma to swoje wady i zalety. Ciekawą sprawą jest zrobienie dwóch dziur w podstawie w kształcie prostokąta. Możemy w nie włożyć przedłużacz USB i dzięki temu będziemy mieć miejsce na podłączenie naszego urządzenia niemalże pod ręką. Na plus też będzie zastosowanie gumowych podkładek pod podstawę. Dzięki temu nie zarysujemy naszego biurka podczas ruszania monitorami. Oczywiście nie mogło tutaj zabraknąć miejsca na organizację kabli. Możemy je schować w ramieniu ściągając plastikowe osłony. Niestety, nie ma tam zbyt dużo miejsca na okablowanie i jeśli mamy gruby przewód zasilający i sygnałowy, to niestety mogą się nie zmieścić i u mnie właśnie to się wydarzyło.

 

Jakość wykonania

Podstawa jest przymocowana do biurka za pomocą śruby narożnej, która jest przymocowana do metalowej części, która jest dystansem i właśnie z nią są problemy, mianowicie jest ona na tyle cienka, że podczas dokręcania śruby ona się wygina, co nie jest przez nas pożądanym rezultatem. Co do jakości plastików jak i malowania to nie mam do czego się przyczepić, bowiem wszystko jest dobrze wykonane w czarnej kolorystyce, jedynie w niektórych miejscach plastik wygląda na tańszy. Niestety przez to, iż oba ramiona są ze sobą połączone nasza regulacja monitorów jest mocno ograniczona, co jest moim zdaniem sporym minusem. Kolejnym minusem będą śruby trzymające nasz monitor w poziomie, bowiem mają one tendencję do szybkiego luzowania się przez co nasz monitor po paru godzinach jest w stanie być skierowanym w biurko, aniżeli w naszą twarz. Przy dokręceniu śrub z całej siły problem ustąpił. Uchwyt VESA jak wiadomo łączy monitor z ramieniem i jak wiadomo mogą się one porysować jeśli będziemy poruszać monitorem, więc producent pokusił się o zastosowanie dystansów, lecz nie wiem dlaczego w formie metalowych podkładek, bo w przypadku SilentiumPC rozwiązali to za pomocą gumowych pianek, które dość, że są łatwiejsze w montażu to w dodatku nie rysują ani uchwytu, ani monitora. Co do samego zapakowania uchwytu nie mam żadnych zastrzeżeń. Ramiona zostały włożone do kartonowej wytłoczki, która jest wystarczająco wytrzymała, by nasze ramiona dotarły do nas w całości.

Uchwyt do monitora AOC AD110D0
Uchwyt do monitora AOC AD110D0

Wady i zalety:

Zalety:

Wady:

Mocowanie monitora w AOC AD110D0
Mocowanie monitora w AOC AD110D0

Specyfikacja techniczna AOC AD110Do

Producent: AOC
Ilość obsługiwanych monitorów: 2
Gwarancja: 24 miesiące
Maksymalna przekątna monitora: 2x 27″
Obsługiwana waga monitora: 2x 2 – 9kg
Montaż VESA: 75 x 75 mm, 100 x 100 mm
Materiał: Stop aluminium
Montaż: Do krawędzi blatu lub otworu na przewody
Regulacja: Sprężyna gazowa
Pochylenie: Od -65° do 90°
Obrót na boki: Od -90° do 90°
Regulacja wysokości: 230mm
Zasięg ramienia: 100 – 520 mm
Rotacja monitora (pivot): 360°
Waga (bez opakowania): 5,7kg
EAN: 4038986636735

Podsumowanie

Dotarliśmy już do końca i nasuwa się pytanie, które ramie wybrać? Moje spostrzeżenia są takie, jeśli nasz monitor waży do 5kg to warto rzucić okiem na uchwyt od SilentiumPC. Jeśli przekracza on 5kg to tutaj z pomocą przychodzi ART. AOC od razu bym odrzucił z propozycji, ze względu na cenę, bowiem w mojej opinii jest ona zdecydowanie za wysoka oraz nieuzasadniona. Dużym minusem też jest połączenie obu ramion. Jest to niewygodne w momencie kiedy chcemy ruszyć jeden monitor. Więc finalnie zastanawiałbym się między propozycją od SilentiumPC oraz ART. Końcowy wybór oczywiście pozostawiam Wam i moje porównanie ma na celu pomóc w wyborze.

Exit mobile version