Connect
To Top

Jesienią ogród staje się prawdziwym wyzwaniem

Wiosną i latem ogród zachwyca rozkwitem różnych odmian kwiatów. Na jesieni natomiast przygotowuje się do nadejścia zimy i do odpoczynku. Im zaś lepiej takie przygotowania wypadną, tym mniej będzie strat.

.

Rośliny nie lubią niskich temperatur

By mieć pewność, że kolejna wiosna przyniesie bujny pęd ku życiu i wszystkie rośliny pięknie rozkwitną, trzeba o nie zadbać właśnie na jesieni. Przede wszystkim muszą zostać zabezpieczone przed mrozem, w czym pomaga wiele różnych materiałów. Najczęściej stosuje się:

  • słomę,
  • nawóz,
  • agrowłókninę,
  • korę,
  • trociny.

Wybór konkretnego materiału zależy głównie od tego, jak bardzo dana roślina jest wrażliwa na niskie temperatury. Te, które najgorzej je znoszą, warto okryć słomą. Nie można jednak tego dokonać zbyt wcześnie, zarówno z uwagi na jesienne deszcze, jak i na gryzonie, które lubią się zagrzebywać w matach ze słomy i podgryzać rośliny.

Należy więc zwrócić uwagę na rodzaj rośliny, gdyż na przykład krzewy owija się przed przymrozkami, a byliny zaraz po pierwszych przymrozkach. Ma się więc sporo czasu do tego, by zacząć osłaniać najbardziej narażone na mróz części roślin, czyli przede wszystkim korzenie. W międzyczasie można usunąć martwe gałęzie, zgrabić liście i inne martwe elementy roślin, które zanieczyszczają trawnik. To również idealna pora do tego, by pozbyć się chwastów, szczególnie tych jednorocznych. W trakcie pielenia należy jednak uważać na to, by nie odsłonić korzeni roślin, przysypując wokół nich ziemię, a nawet tworząc kopczyki.

Rośliny, które są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury to rośliny ciepłolubne. Tych z kolei nie można ochronić w tradycyjny sposób przed mrozem, gdyż zaczynają marnieć już przy niskich, dodatnich temperaturach. W związku z tym należy je przemieścić z ogrodu do zamkniętego pomieszczenia na okres zimy i dodatkowo okryć, na przykład folią bąbelkową. Do roślin ciepłolubnych zalicza się szczawik zajęczy, kopytnik pospolity, przylaszczka pospolita, czy marzanka wonna.

Nie zaleca się również pozostawiania w ogrodzie roślin doniczkowych. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że nawet jeśli osłoni się je przed mrozem, mogą ucierpieć. Problem z przeniesieniem takich roślin do pomieszczenia pojawia się wtedy, gdy donica jest wyjątkowo ciężka. Niekiedy więc warto sadzić rośliny w mniejszych i mniej efektownych pojemnikach, by później można było bez trudu odpowiednio zadbać o dobre środowisko dla takich roślin zimą.

.

Jak zadbać o trawnik

Mogłoby się wydawać, że trawnik nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie trzeba go bowiem otulać na zimę, nie trzeba wyrywać z niego chwastów, jednak nie oznacza to, że można go pozostawić samemu sobie. Przygotowanie ogrodu do zimy musi więc uwzględnić troskę o trawnik, która powinna objawiać się przede wszystkim chęcią wygrabienia liści. Do tego zadania należy dobrać odpowiednie narzędzie, czyli takie grabie, które nie będą wyrywać trawy podczas zbierania liści.

Dbałość o trawnik nie kończy się jednak na samym grabieniu, ale również wiąże się z koszeniem, co powinno mieć miejsce aż do końca okresu wzrostu trawy. Dopiero wtedy można zaprzestać kosić, pamiętając przy tym, że po ostatnim koszeniu trawnik nie powinien być wyższy, niż na pięć centymetrów. To odpowiednia wielkość na zimę, która pozwoli dostarczyć ziemi niezbędnej wody.

liscie

Co zrobić jeśli jesień jest sucha

Porządkując ogród, trzeba mieć na względzie wszystkie czynniki, jakie mają wpływ na kondycję roślin. W tym również warunki atmosferyczne, jakie panują jesienią. Jeśli zaobserwuje się bardzo niewielkie opady, wówczas taka sytuacja powinna mobilizować do regularnego podlewania roślin, jak i trawnika. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że to właśnie jesienią rośliny gromadzą wodę, która będzie stanowić dla nich pożywienie w okresie zimowym. Analogicznie należy postąpić w sytuacji, kiedy jesień będzie wyjątkowo obfita w opady atmosferyczne. Wtedy można pozostawić naturze dbałość o właściwe nawodnienie ogrodu.

dynie

Jak zadbać o meble ogrodowe

Nie da się ukryć, iż meble ogrodowe są częścią krajobrazu. Jednak jesienią są tak samo narażone na warunki atmosferyczne i na niskie temperatury, jak rośliny. Szczególnie dotyczy to mebli wykonanych z drewna, które nie tylko należy zabrać z ogrodu, ale również oczyścić i zaimpregnować. Nieco mniej pracy jest przy meblach plastikowych, które wystarczy oczyścić z ziemi, a także pozbyć się przebarwień. Można tego dokonać, stosując wodę z octem, co zarazem będzie doskonałą dezynfekcją. Najmniej problemów sprawiają z kolei meble z technorattanu, które można po prostu pozostawić na zewnątrz. Jest to bowiem materiał odporny na oddziaływanie czynników zewnętrznych, a przy tym niezwykle wytrzymały.

.

Co zrobić z dużymi i ciężkimi urządzeniami ogrodowymi

Zastanawiając się nad tym, jak przygotować ogród do zimy, nie można zapomnieć o urządzeniach, które ułatwiają realizację różnych projektów. Szczególnie zaś kłopotliwe są te sprzęty, które zajmują wiele miejsca. Z jednej strony będą to prawdopodobnie jedne z pierwszych urządzeń, po jakie sięgnie się na wiosnę, z drugiej, stawianie ich na widoku może blokować dostęp do innych przedmiotów. Znalezienie dla nich miejsca to nie jedyny problem.

Trzeba bowiem upewnić się, że ich przewody są w pełni sprawne, a także opróżnić pojemnik z paliwem i innymi płynami. Nierzadko zapomina się też o wyczyszczeniu i o zabezpieczeniu powierzchni tnących przed korozją. W ten sposób bardzo często okazuje się, że po niedługim czasie trzeba myśleć o zakupieniu nowych maszyn, bądź części zamiennych.

.

Jesień to też pora sadzenia i przesadzania roślin

Prace porządkowe w ogrodzie nie przeszkadzają temu, by część roślin zmieniło swoją dotychczasową lokalizację. Wręcz przeciwnie, jest to idealny czas na tego rodzaju działania. Ziemia jest wtedy wilgotna, częściej pada deszcz, co stwarza warunki do tego, by rośliny się przyjęły po sadzeniu, jak i po przesadzeniu, czy po pikowaniu. Sadząc rośliny warto pamiętać o tym, że najlepiej radzą sobie wtedy krzewy i drzewa owocowe, a także rośliny cebulowe, takie jak tulipany.

Po posadzeniu, nie można zapomnieć o tym, by tak samo jak pozostałe rośliny okryć przed zbliżającą się zimą. By mieć pewność, że przeprowadzone działania dadzą dobry rezultat, najlepiej trzymać się ogrodowego kalendarza. Dzięki niemu nie trzeba pamiętać dokładnie od kiedy do kiedy należy sadzić konkretne rośliny, mając wszystko dokładnie zobrazowane. Taki kalendarz jest szczególnie pomocny dla ogrodników, którzy nie mają jeszcze wielkiego doświadczenia.

.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Informacje Prasowe

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media