Connect
To Top

Nike Air Huarache – lekkość i wygoda na każdym kroku

Pierwszy but Nike Huarache został stworzony w 1991 roku przez legendarnego projektanta firmy Nike – Tinkera Hatfielda. Trzeba przyznać, że wygląda dość dziwnie, stąd spotkałem się z mieszanymi odczuciami wśród znajomych. Według niektórych jest to zaleta bo buty rzucają się w oczy (zwłaszcza w jaskrawych odcieniach) jednak, są tacy, którzy myślą wręcz odwrotnie. Ale przecież wygoda jest również ważna co wygląd, prawda? Jakie jest moje odczucie po miesiącu chodzenia w obuwiu od Nike?

Inspiracją dla Hatfielda przy tworzeniu tego obuwia był indyjski sandał, wiec dość nietypowa inspiracja przy tworzeniu obuwia sportowego. Największą zaletą Huarache jest na pewno lekkość. W sklepie stałem przed wyborem między właśnie opisywanym produktem, a chyba najbardziej znanymi butami na świecie – Air Max’ami. Po wzięciu do ręki obydwu butów, różnica była kolosalna. AH były lekkie jak piórko, zaś AM w moim odczuciu ważyły tonę. To w dużej mierze zdecydowało, że skłoniłem się ku Huarache.

Buty od Nike przyzwyczaiły nas do historycznego logo, które zazwyczaj znajduje się na bokach buta. Tutaj na próżno czegoś takiego szukać. Na pięcie znajdziemy napis NIKE, a poniżej na środkowej podeszwie umiejscowiony został napis „AIR”.

„Pięta” kończy się mniej więcej dwa centymetry wcześniej niż podeszwa. Być może dlatego ludzie dziwnie patrzą na to obuwie.

Co mamy w bucie?

4    Z czego wykonany jest but? Mamy tutaj materiał o nazwie neopren, środkowa cześć podeszwy została wykonana z pianki Phylon oraz a dolna cześć twardej gumy. Znajdziemy tutaj również części gumowe oraz materiał, który w dotyku przypomina skórę.

Cholewka została wykonana z wcześniej wspomnianego neoprenu, który został wykorzystany w kołnierzu, przy pięcie oraz po bokach stopy. Wydawać się może, że jest to materiał, który nie ma prawda trzymać dobrze stopy. Stwierdzenie to może być mylące, gdyż but daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa w głównie mierze, dzięki wzmocnieniom z gumy po bokach ciągnących się od połowy buta, aż po stopę.

Pianka Phylon zastosowana w środkowej części podeszwy to bardzo dobre zastosowanie. Nie dość, że jest ona bardzo lekka, to jest również bardzo miękka zapewniając przy tym bardzo dobrą amortyzację podczas biegu czy zwykłego chodzenia. Technologia ta sprawia, że chodzenie w tych butach to czysta przyjemność. Dodatkowo buty posiadają również technologię amortyzującą Nike Air, która chroni przed wstrząsami, nierównościami zapewniający przy tym elastyczność. Inną technologią, którą Nike włożyło do buta to Dynamic Fit, która eliminuje przestrzeń miedzy butem a stopą, zapewniając przy tym niewiarygodny komfort.

Toebox został pokryty siateczką, która ma zapewnić dobrą wentylację stopy.

Jeśli chodzi o samą podeszwę, to mamy na niej bieżnik, który zapewnia dobrą przyczepność do podłoża oraz odporność na wszelkie nierówności. Głównym zastosowaniem buta jest bieganie, więc taka powierzchnia podeszwy jest jak najbardziej potrzebna, jednak w używaniu butów na co dzień również może się przydać.

Jak w to wygląda w praktyce?

3

Nike Air Huarache są butami bardzo wygodnymi. Kolorystyka Wolf Grey prezentuje się bardzo ładnie. Jest stonowana, bez rażących kolorów, które widać z odległości kilometra. Jak wcześniej wspomniałem, największą zaletą tego obuwia jest lekkość. Niekiedy nie czułem, że mam na stopach buty. Wielki plus!

Dzięki wykorzystanym technologiom, noga jest bardzo dobrze zabezpieczona i chodzenie w nich jest niczym stąpanie po chmurach. Wszystko w środku jest mięciutkie, a technologia Dynamic Fit działa bardzo podobnie co FlyWire w butach do koszykówki (Nike Hyperdunk 2015), w których przychodzi mi rozgrywać popołudniowe spotkania ze znajomymi. Stopa jest ustabilizowana i nie lata na wszystkie strony, jak to zdarza się przy niektórych butach.

Obuwie jest dość wysokie, więc to kolejny plus, zwłaszcza gdy masz ledwo ponad 170 cm wzrostu. 😉

Zlokalizowana między poduszką gazową a cholewką pianka Phylon stanowi idealne dopełnienie platformy amortyzacyjnej, gwarantując płynny i pewny krok.

Kołnierz bardzo dobrze dopasowuje się do kostki i kształtu stopy, więc tak jak w moim przypadku noszenie obuwia bez zawiązanych sznurówek jest jak najbardziej możliwe. Duża w tym zasługa Dynamic Fit.

Jeśli chodzi o przewiewność, to jest ona prawidłowa. Noga oddycha, co jest najważniejsze, ale niekiedy wentylacja powinna być lepsza.

Jak dbać o Nike Air Huarache?

W wersji kolorystycznej Wolf Grey brud jest widoczny i to dość wyraźnie. Kurz, odcisk czyjegoś buta, zostawiony przypadkiem na naszym obuwiu czy plamy na neoprenie są chyba największą zmorą AH. Do czyszczenia na pewno nie możemy używać szczotki, gdyż materiał skóropodobny zostanie porysowany i dość mocno. Najlepsza w tym przypadku będzie chyba gąbka i zwykła woda. Oczywiście można zakupić w Internecie woreczki plastikowe, do których wkładamy buty i pierzemy normalnie w pralce.

Podsumowanie

Nike Air Huarache to najlepsze obuwie jakie kiedykolwiek miałem na swoich nogach. Bardzo wygodny, dobrze trzymający nogę oraz naszpikowany technologiami but to podstawa w każdej szafie. Dość specyficzny wygląd butów może być jego największą zaletą, ale też wadą. Mnie osobiście Air Huarache przypadły do gustu.1

More in Fashion

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media