Connect
To Top

Płaca minimalna wzrasta o… śmieszne 70 zł.

Nadszedł nowy, 2015 rok – mamy nadzieję, że będzie on lepszy od swojego poprzednika. W przypadku, gdy posiadasz umowę o pracę Twoje wynagrodzenie wzrośnie (o ile otrzymywałeś minimalną płacę). Kwota ta jest jednak według mnie śmieszna i nie pozwoli godnie, co ja mówię, nie pozwoli w żadnym wypadku na utrzymanie się w naszym kraju. Dziwić się, że tyle ludzi wyjeżdża za granicę…

Minimalne wynagrodzenie jakie może otrzymać pracownik na umowę o pracę wyniesie teraz 1750 zł brutto. W przypadku pierwszego wynagrodzenia może ono wynosić 1400 zł brutto. To na Komisji Trójstronnej ustalane jest minimalne wynagrodzenie dla pracownika. Wszystko zależy od inflacji, od prognozowanego wzrostu PKB. Aby jeszcze bardziej rozśmieszyć nas wszystkich porównam płacę minimalną w innych krajach. Stan na grudzień 2014 pokazuje, że pensja minimalna w naszym kraju wynosiła 404 Euro. W Wielkiej Brytanii 1301 Euro, natomiast w Luksemburgu 1921 Euro. Najmniej, bo 191 Euro zarobią według minimalnej płacy Bułgarzy.

1286,16 zł netto – tyle dokładnie wynosi płaca minimalna w Polsce. Pomyślmy teraz. Wynajmujemy pokój (bo na mieszkanie nas nie stać) i to taki skromny za 400 zł. Do tego życie kosztuje nas drugie 400 zł (oczywiście też po najniższych kosztach). Zostało nam 480 zł na np. na rozrywkę, kupno ubrań itp. bo raczej o samochodzie możemy sobie pomarzyć (koszty utrzymania takowego będą za wysokie). Zastanówmy się, czy życie w takich warunkach na dłuższą metę może zdać egzamin? Ileż można mieszkać w małym pokoiku, nie pozwolić sobie na odrobinę luksusu. Ileż można tak żyć?

More in Biznes

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media