Site icon MenWorld.pl

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Stoki na Podhalu i w Tatrach – gdzie wybrać się na narty / snowboard?

Gdzie na narty? Oczywiście na Podhale, w Tatry, gdzie będziemy mogli zaznać ten prawdziwy klimat gór. Po całym dniu na stoku możemy udać się do jednej z wielu karczm, aby spróbować lokalnych specjałów czy zabawić się przy góralskiej muzyce granej na żywo. Tatry mają swój wyjątkowy klimat, dlatego są tak często wybierane jako miejsce urlopowe nie tylko przez Polaków, ale także przez osoby innych narodowości. W tym artykule wybrałem ciekawe stoki na Podhalu. Mam nadzieję, że artykuł przypadnie Wam do gustu. Jeśli pominąłem jakiś stok, a warto wziąć go pod uwagę dajcie znać w komentarzach!

 

Stoki w Zakopanem. Na narty do zimowej stolicy Polski!

Myślisz Podhale, mówisz Zakopane! Zimowa stolica Polski każdego roku jest odwiedzana przez około 2 miliony turystów z całego świata. Nic więc dziwnego, że w tej małej miejscowości znajduje się kilkanaście wyciągów. Dzięki różnorodności w kwestii poziomów trudności każdy amator sportów zimowych znajdzie coś dla siebie.

 

Ośrodek narciarski Nosal

Co prawda Nosal oferował kiedyś naprawdę ciekawą trasę dla wymagających narciarzy, jednak dziś można uznać ten ośrodek bardziej za szkoleniowy. Do dyspozycji mamy pięć tras z czego najdłuższa ma 250 metrów. Przy stoku działa szkoła narciarska, dwie wypożyczalnie nart oraz wypożyczalnia odzieży. Jest też spory parking oraz karczma. Warto zaznaczyć także, że możemy tu jeździć także po zmroku, ponieważ ośrodek wyposażył stok w oświetlenie. Kiedy dostępna była długa trasa (600m) mieliśmy do dyspozycji wyciągi krzesełkowe. Dziś jednak dostępne są tylko orczyki. Trasy na Nosalu są ratrakowane.

Informacje na temat ośrodka narciarskiego Nosal znajdują się na stronie internetowej.

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Stok Nosal

Wyciąg narciarski Polana Szymoszkowa

Polana Szymoszkowa odwiedzana jest praktycznie przez cały rok. To za sprawą pięknych widoków z góry, gdzie widzimy panoramę Tatr. W okresie letnim mamy również możliwość skorzystania z kąpieliska termalnego. W zimie natomiast czekają na nas dwie trasy. Pierwsza z nich ma długość 1291 metrów, różnica wysokości wynosi 261 m. Druga jest o wiele krótsza, ponieważ zjazd ma długość 360 metrów. Na stoku zainstalowane są wyciągi krzesełkowe – 6 i 4 osobowe. Polana Szymoszkowa oferuje nocne oświetlenie, a trasy są ratrakowane. Tuż przy stoku znajdziemy wypożyczalnię sprzętu oraz karczmę.

Aktualne warunki pogodowe panujące na stoku można sprawdzić na stronie wyciągu Polana Szymoszkowa.

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Polana Szymoszkowa

Ośrodek narciarski Harenda

Kolejny stok z Zakopanego. Proponowałbym go narciarzom, którzy mają już doświadczenie w jeździe. Oczywiście mówię głównie o trasie krzesełkowej, która oferuje różnicę poziomów wynoszącą aż 197 m. Długość trasy po stoku wynosi 650 m (FIS Trudna). Harenda posiada także inne opcje. Oprócz kolei krzesełkowej mamy cztery wyciągi orczykowe oraz jeden taśmowy. Trasy na orczykach to odpowiednio: 470 m (różnica poziomów 100 m), 320 m (różnica poziomów 55 m), 250 m (różnica poziomów 30 m), 80 m (różnica poziomów 15 m). Taśmowy wyciąg ma zaledwie 70 m i 15 m różnicy poziomów. Trasy są ratrakowane, jest kilka wypożyczalni sprzętu, a także oczywiście przy stoku stacjonuje karczma. Harenda oferuje także przedszkole narciarskie.

Link do ośrodka Harenda.

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Harenda

Kasprowy Wierch – kolej linowa

Kasprowy Wierch warto odwiedzić w każdej porze roku. Przepiękne widoki, świetne szlaki oraz oczywiście bardzo interesujące stoki. Można uznać, że Kasprowy Wierch to tak naprawdę „dzikie trasy”, ponieważ nie oferują naśnieżania ani oświetlenia, dlatego zapomnijcie o jeździe po zmroku. Są też bardzo trudne, dlatego wybierajcie się tam, jeśli jesteście pewni swoich umiejętności. Narciarze mają do dyspozycji cztery trasy, których długość to: 1770 m (Goryczkowa), 1200 m (Gąsiennicowa), 8500 m (szlak narciarski z Hali Gąsiennicowej) oraz 3500 m (nartostrada z Goryczkowej). Wyciąg na Kasprowy Wierch ma 4261 m długości i jest to kolej kabinowa. Natomiast Gąsiennicowa ma długość 1155 m i jest to kolej krzesełkowa (4 osoby). Goryczkowa ma długość 1736 m i również jest koleją krzesełkową (2 osoby).

Informacje o trasach, kolejach i wyciągach, a także o aktualnej pogodzie znajdziecie na stronie PKL.pl.

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Kasprowy Wierch

Gdzie na narty? Może Witów-SKI?

Stacja narciarska Witów-SKI oferuje kolej krzesełkową o długości 1000 metrów (przewyższenie 150 m) oraz wyciąg orczykowy o długości 110 m (przewyższenie 30m). Co ciekawe z krzesełka można podziwiać panoramę Tatr Zachodnich, dlatego warto się wybrać tam choćby dla widoków. Miejsce to posiada oczywiście udogodnienia takie jak wypożyczalnia sprzętu narciarskiego czy restaurację. Stok w Witowie jest oświetlany oraz sztucznie naśnieżany. Trasy zjazdowe są łatwe, dlatego nawet początkujący dadzą sobie z nimi radę. Warto również dodać, że stacja ta oferuje wspólny skipass, czyli karnet, z którego można korzystać zarówno w Witowie jak i w Suchem, Polanie Szymoszkowej oraz na Harendzie.

Szczegóły na temat warunków pogodowych oraz ogólnych informacji o Witów-SKI szukajcie na stronie tej stacji narciarskiej.

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Witów

Poronin zachęca narciarzy. Warto sprawdzić stację Suche

Kolejna stacja, która współpracuje z Góral Skipass. Ośrodek położony jest w Suchem koło Poronina. Całkowita długość tras ma około dwa kilometry. Najdłuższa oferuje około 1,3 km jazdy, a więc całkiem nieźle. Stacja dysponuje dwoma wyciągami. Jeden z nich to wyciąg krzesełkowy o długości 950 metrów, natomiast drugi to wyciąg orczykowy o długości 400 metrów. Trasy są łatwe, dlatego z jazdą po stoku poradzą sobie nawet amatorzy. Przy stacji Suche działa restauracja, szkoła narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu.

Aby dowiedzieć się więcej najlepiej odwiedzić stroję stacji narciarskiej Suche.

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Suche

Stoki na Podhalu – Murzasichle

Murzasichle to mała wieś w gminie Poronin. Wiele osób ma problem z wypowiadaniem nazwy tej miejscowości. Pamiętajcie, jest to Mur-zaśichle, a więc litery r i z czytamy oddzielnie, a litera i zmiękcza s. Wróćmy jednak do stoków. W Murzasichle znajdziemy pięć wyciągów na trasach, które oferują długość od 180 do 450 metrów. Są to więc stoki dla początkujących o niewielkiej różnicy poziomów. Przy stoku działa wypożyczalnia oraz oczywiście karczma. Stoki są ratrakowane oraz oferują oświetlenie, dlatego też można jeździć po zmroku. Oprócz jazdy na nartach można spróbować tzw. snow tubing. Jest to nic innego jak jazda z góry na oponie.

Informacje na temat stoku w Murzasichle znajdują się na stronie stacji.

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Murzasichle

Na narty zaprasza także Małe Ciche

Przeglądając stoki na Podhalu wręcz nie da się przeoczyć stacji narciarskiej Małe Ciche. Posiada aż sześć wyciągów i siedem tras. Wszystkie posiadają kolor niebieski, a więc uznawane są za łatwe. Najdłuższa ma długość wynoszącą 1300 m, a jej różnica poziomu wynosi 220 m. Są też dwie trasy o długości 800 metrów, a także mniejsze, o długości 550 m, 90 m, 210 m i 110 m. Przy najdłuższej działa kolej Zgorzelisko Express, która ma długość 1250 metrów. Stoki są oświetlone, oczywiście ratrakowane. Przy stacji działa kilka restauracji, szkoła narciarska oraz kilka wypożyczalni sprzętu.

Jeśli planujecie się tam udać warto sprawdzić informacje na stronie stacji narciarskiej Małe Ciche.

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Małe Ciche

Stoku na Podhalu – Jurgów-SKI

Kolejną propozycją, bardzo ciekawą za sprawą swojej „uniwersalności” może być stok w Jurgowie. Siedem tras o różnej długości i stopniu trudności sprawiają, że Jurgów-SKI jest naprawdę interesującym miejscem zarówno dla początkujących jak i wymagających narciarzy. Ośrodek posiada sześć wyciągów, z czego dwa to kolej linowa o długości 760 i 705 metrów, a także cztery wyciągi talerzykowe o długościach: 640 m, 370 m, 200 m, 120 m. Na narciarzy czeka siedem tras. Co prawda większość jest oznaczona kolorem niebieskim, a więc łatwym, jednak wśród nich znajduje się jeden trudny o długości 950 m oznaczony jako FIS. Jest też czarny, a więc bardzo trudny, również o długości 950 metrów. Najdłuższy ma 1150 metrów. Wszystkie trasy posiadają oświetlenie. Przy stoku znajdziemy karczmę, kilka parkingów oraz oczywiście wypożyczalnię.

Informacje o stacji narciarskiej Jurgów-SKI znajdują się na stronie internetowej.

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Jurgów

Czarna Góra Koziniec – panorama Tatr, którą warto zobaczyć

Stacja narciarska Czarna Góra, Koziniec jest kolejnym miejscem, gdzie warto udać się na narty. Słynie ona z bardzo rozległej i pięknej panoramy Tatr. Gdzie dokładnie znajduje się miejscowość Czarna Góra? W sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. Jeśli więc planujecie pobyt w tych miejscowościach warto także sprawdzić Koziniec. Na narciarzy czeka pięć tras, z czego jedna jest trudna, a dwie bardzo łatwe. Warto więc udać się do stacji Koziniec, aby wypróbować swoje umiejętności. Najdłuższa trasa ma tysiąc metrów i 130 metrów różnicy poziomów. Biegnie początkowo między drzewami, aby następnie ukazać panoramę Tatr. Wyjedziemy na nią za pomocą wyciągu krzesełkowego o długości 650 metrów. Stok jest oświetlony, dlatego pojeździcie także po zmroku.

Szczegóły nt. Koziniec-SKI znajdziecie na stronie internetowej.

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Koziniec

Narty Bukowina Tatrzańska – którą stację narciarską wybrać?

Zarówno w Bukowinie jak i w Białce liczba stacji jest naprawdę duża. W samej Bukowinie Tatrzańskiej jest aż trzynaście wyciągów. Wybór jak widać jest spory. W większości przypadków oferują one wyciągi talerzykowe lub orczykowe, a długość tras nie przekracza pięciuset metrów. Postanowiłem wybrać jeden z nich. Jeśli według Was inne także zasługują na uznanie dajcie znać w komentarzach. Chętnie zaktualizuję ten artykuł.

 

Stacja narciarska Rusin-SKI

Rusin-SKI znajduje się na zboczu Wierchu Rusińskiego. Kto odnajdzie się na tym stoku? Przede wszystkim osoby zaczynające przygodę ze sportami zimowymi, ale także średnio zaawansowani narciarze. Najdłuższa trasa ma około 1100 metrów. Na szczyt wozi nas kolej sześcioosobowa. Jest też krótsza trasa, o długości 850 metrów, która posiada osobną kolej krzesełkową. Dla początkujących przygotowano także krótsze trasy: o długości 400 m z wyciągiem orczykowym, 200 m także z orczykiem. Jest też trasa sportowa dla średniozaawansowanych o długości 900 metrów. Przy stacji działa oczywiście wypożyczalnia oraz sklep ze sprzętem narciarskim. Jest szkoła nauki jazdy, a także karczma.

Szczegóły nt. warunków pogodowych oraz wszystkie informacje o stokach znajdują się na stronie stacji Rusin-SKI.

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Rusin SKI

 

Na narty do Białki Tatrzańskiej

Kolejna miejscowość na Podhalu, która oferuje narciarzom duże możliwości, jeśli chodzi o wybór stoków. Dziś chciałbym zaprezentować dwa ośrodki: Kotelnica oraz Kaniówka Ski.

 

Kotelnica Białczańska

Trudno byłoby pominąć tą stację w zestawieniu stoków narciarskich na Podhalu. Kotelnica Białczańska posiada łącznie aż czternaście kilometrów tras. Po zakończonych zmaganiach możemy udać się na termy, aby wypocząć po całym dniu aktywności. Kotelnica oferuje zarówno trasy narciarskie jak i biegowe. Zróżnicowany poziom trudności sprawia, że odnajdą się tam zaawansowani narciarze jak i osoby, które dopiero zaczynają przygodę z nartami lub snowboardem. Najdłuższa trasa ma 1900 metrów. Jest także kilka powyżej 1000 metrów oraz trudne, posiadające homologację FIS. Wszystkie trasy są naśnieżane, ratrakowane oraz posiadają oświetlenie. Przy ośrodku działa kilka karczm, jest tam także duży hotel oraz sporo wypożyczalni sprzętu.

Szczegóły na temat ośrodka znajdują się na stronie: Kotelnica Białczańska.

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Kotelnica

 

Kaniówka Białka Tatrzańska

Gdzie na narty? Może do Kaniówki? To miejsce posiadające cztery łatwe trasy, które idealnie nadają się dla początkujących narciarzy. Najdłuższa trasa ma długość 470 metrów. Przy ośrodku działa szkoła narciarska, wypożyczalnie sprzętu oraz karczma. Stok jest oświetlony, dlatego można jeździć także w nocy. Co ciekawe, w tym sezonie narciarskim nastąpi połączenie wyciągu Kaniówka z Kotelnicą.

Informacje o Kaniówka Ski znajdują się na stronie stacji.

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Kaniówka SKI

 

Liczba stoków jest oczywiście o wiele większa. Gdzie więc udać się na narty?

Wybór odpowiedniego stoku nie jest taki oczywisty. Wszystko zależy od naszych umiejętności. Warto jednak poznawać różne stacje narciarskie, aby poznać wszystkie ich wady i zalety. W tym artykule przedstawiłem wybrane stoki na Podhalu. Być można po lekturze tego tekstu stwierdziłeś, że nie umieściłem tu Twojego ulubionego stoku, który jest naprawdę godny uwagi. Napisz o nim w komentarzu, aby mogło go poznać większe grono czytelników MenWorld.pl. Pozostaje mi tylko życzyć Wam samych udanych zjazdów i ogromnej frajdy podczas spędzania wolnego czasu na stokach narciarskich.

 

Zdjęcia pochodzą z oficjalnych stron ośrodków narciarskich, które zostały wymienione w tym artykule.

Gdzie na narty? Sprawdzamy stoki na Podhalu i w Tatrach!

Exit mobile version