Męski garnitur na rozmowie o pracę – tylko w niektórych sytuacjach
Garnitur, nawet dwuczęściowy, to zdecydowanie strój formalny, stąd w niektórych sytuacjach może być jedynym stosownym wyborem, w innych zaś – nieadekwatnym, czy nawet niestosownym. Nie ma jednej zasady, która mówi, czy na rozmowę o pracę należy wkładać garnitur, czy raczej go unikać. Wynika to z prostej przyczyny – jest to uzależnione od rodzaju pracy, o jaką stara się kandydat, dress code’u w firmie, a także stanowiska, o które się ubiega. Inaczej na taką rozmowę powinien ubrać się grafik, który stara się o posadę w agencji reklamowej, a inaczej kandydat do pracy w banku, który chciałby obsługiwać klientów biznesowych. Ten pierwszy może pozwolić sobie na więcej swobody, a nawet ekstrawagancji, dla drugiego – elegancki garnitur męski będzie jedynym słusznym wyborem, który sprawi, że będzie prezentował się stylowo i stosownie do sytuacji.
Skąd wiedzieć czy garnitur męski jest dobrym wyborem?
Przed podjęciem pracy nie zawsze wiadomo, czy w firmie lub na konkretnym stanowisku obowiązuje dress code, a tym samym trudno jednoznacznie stwierdzić, czy wybrać garnitur męski, czy może strój mniej formalny, na przykład w stylu smart casual. W takiej sytuacji warto dokładnie przeczytać ogłoszenie o pracę, na które złożyło się swoją aplikację. Czasem znajdują się tam informacje dotyczące zasad ubioru w pracy – jeśli jest napisane, że obowiązuje strój formalny, wówczas również na rozmowę najlepszy będzie garnitur męski. Dobrze jest też zajrzeć na stronę internetową firmy – wiele przedsiębiorstw wprost pisze o zasadach dla pracowników, również tych dotyczących dress code’u. Nie będzie również nietaktem, aby zapytać telefonicznie lub mailowo, czy firma ma wewnętrzne zasady dotyczące ubioru i wymaga garnituru, czy może wystarczy marynarka męska z koszulą i materiałowe spodnie. Na koniec warto też pamiętać o zdrowym rozsądku i własnym wyczuciu. Czasem w takich kwestiach warto zdać się na intuicję. Jeśli kandydat sądzi, że garnitur będzie pasował do spotkania z potencjalnym pracodawcą, może go włożyć.
Co zamiast garnituru męskiego?
Zanim omówione zostaną alternatywy dla garnituru męskiego, dobrze jeszcze chwilę poświęcić na jego omówienie. Wybór garniturów jest obecnie bardzo szeroki, przykład oferty można znaleźć pod tym linkiem: https://www.lancerto.com/kolekcje/garnitury.html. Klasyczny garnitur można zastąpić na przykład garniturem w kratkę. W zależności od jej wzoru może być to nieznaczne obniżenie formalności stroju lub – jeśli krata jest wyraźna i kontrastowa pod względem kolorystycznym – ekstrawagancka i odważna stylizacja. Dobrym rozwiązaniem jest również styl smart casual, na który składać się mogą takie elementy jak sportowa marynarka męska, gładka lub kraciasta koszula (w zależności od wzoru na marynarce) i chinosy. Na większą dowolność można sobie pozwolić, jeśli aplikuje się na stanowiska tak zwane kreatywne – w reklamę, agencji interaktywnej, mediach, jako programista i podobnych.
W garniturze męskim i w t-shircie – uniwersalne zasady stroju na rozmowę o pracę
Bez względu na to, czy aplikuje się na wysokie stanowisko w banku lub korporacji, czy stara się o staż w agencji reklamowej, warto stosować się do kilku uniwersalnych zasad, które sprawią, że potencjalny pracownik będzie się lepiej prezentował. Strój na rozmowę o pracę zawsze powinien być schludny, świeży i wyprasowany. Bardzo ważne są również buty, które koniecznie muszą być czyste, a jeśli są wykonane ze skóry – również wypastowane. Trzeba bowiem pamiętać, że kandydatów do podjęcia pracy ocenia się przede wszystkim przez pryzmat kompetencji, doświadczenia i wykształcenia, ale wrażenie, które się po sobie zostawia, jest również niezmiernie istotne, na to zaś głównie wpływa dobre przygotowanie do rozmowy, otwarta, przyjazna mowa ciała i odpowiednio dobrany strój.
Artykuł sponsorowany.