Site icon MenWorld.pl

AstraZeneca – dlaczego europejskie kraje rezygnują z tej szczepionki?

Ze szczepionek przeciw wirusowi COVID-19 korzystają wszystkie kraje na świecie. Pandemia koronawirusa trwa już rok, a przez ten czas udało się wynaleźć kilka szczepionek, które są mniej lub bardziej bezpieczne i skuteczne. W ostatnim czasie kilkanaście europejskich krajów zawiesiło szczepiona lekiem przygotowanym przez firmę AstraZeneca. Dlaczego tak się dzieje?

Szczepionka AstraZeneca wycofana w kilku europejskich krajach

Pierwsze problemu po podaniu szczepionki produkowanej przez firmę AstraZeneca dotarły do nas ze Skandynawii, dokładniej z Norwegii i Danii. U osób zaszczepionych tym preparatem pojawiły się zakrzepy krwi. Co prawda nie udowodniono, że to właśnie szczepionka wywołała do schorzenie. Tak stwierdziła Europejska Agencja Leków oraz Światowa Organizacja Zdrowia.

Niestety, w poniedziałek dotarły do nas znacznie gorsze informacje, ponieważ norwescy lekarze przekazali, że jedna z osób przebywających w szpitalu po podaniu szczepionki AstraZeneca zmarła. Po tym incydencie Niemcy wstrzymali szczepienia wykonywane tym preparatem, a po nich ogłosiła to Francja. Szczepienia lekiem przeciwko COVID-19 zawieszono również we Włoszech, Hiszpanii, na Cyprze, Portugalii czy w Słowenii.

Decyzji o wycofaniu szczepionki AstraZeneca w Polsce jeszcze nie ma.

AstraZeneca
Szczepionka AstraZeneca wycofywana jest w kolejnych krajach. Co z Polską?

Nieszczęśliwy zbieg okoliczności czy nieprzewidywalne skutki uboczne?

Oczywiście firma produkująca szczepionkę AstraZeneca od razu zaczęła badać sprawę. Firma przeanalziowała ponad 17 milionów przypadków, w których to ludzie zostali zaszczepieni właśnie ich szczepionką. Spośród tych 17 milionów u 37 osób potwierdzono przypadek zakrzepów krwi. Badania jednak nie odbiegały od normy. W żadnym z krajów, w których stosowana jest szczepionka nie zarejestrowano wzmożonych występów tego zjawiska.

W samej Wielkiej Brytanii wykonano 11 milionów szczepień z wykorzystaniem preparatu AstraZeneca. Zanotowano tam jedynie 11 przypadków, mówiący o zakrzepach krwi, które wystąpiły po podaniu szczepionki. Oczywiście nie udowodniono żadnego związku występowania zakrzepów ze szczepionką.

Patrząc przez pryzmat tego jaką ilość szczepionek AstraZeneca podano, liczba osób z problemami może wydawać się nie wielka, jednak coś musi leżeć na rzeczy, skoro zakrzepy krwi powstają po podaniu dawki tej właśnie szczepionki. Być może jest to nieszczęśliwy zbieg okoliczności?

Exit mobile version