Site icon MenWorld.pl

GTA – polskie akcenty w serii

Nie mam pojęcia czym jest to spowodowane, ale lubimy, jako polacy być zauważani. Niezależnie, czy mówimy tu o filmach, muzyce, czy właśnie o grach. Cieszymy się praktycznie z każdej wzmianki, w której pojawia się Polska. Ba! Jakby tego było mało, nawet jeśli dana osoba wcale nie jest polakiem, a ma jedynie polskie nazwisko również z entuzjazmem informujemy wszystkich wokół, że to przecież rodak. Nie uważam, jakby to było coś złego. W tym artykule chciałbym przedstawić polskie akcenty w serii GTA.

Polskie akcenty w serii GTA III

Pierwszy raz nawiązanie do naszego kraju pojawiło się, gdy GTA wkroczyło w świat trójwymiarowy. Mowa więc oczywiście o GTA III. To właśnie w tej grze mogliśmy zobaczyć Raya Machowskiego. Był to skorumpowany policjant pracujący dla Yakuzy, a więc mafii. Jego współpracownikiem był Leon McAffrey, czyli inny stróż mafii, który twierdził że… lepiej pomagać przestępcom, niż pracować dla policji. Co ciekawe Ray Machowski najczęściej pojawiał się w publicznej toalecie. To właśnie tam rozmawiał z głównym bohaterem i zlecał mu zadania. Jeśli jednak zagłębimy się w to, czy Machowski rzeczywiście był polakiem to muszę was zasmucić. Aktor, który podkładał mu głos nie miał akcentu wschodnioeuropejskiego. Dlatego też możemy jedynie domyślać się, że to potomek imigrantów z Polski.

Ray Machowski czyli skorumpowany policjant
Ray Machowski czyli skorumpowany policjant

Nasi rodacy w GTA San Andreas

Autorzy serii po raz kolejny tworząc postać nawiązującą do naszego kraju wykorzystali… skorumpowanego policjanta. Tym razem jest to Eddie Pulaski. Gliniarz zasłynął również tym, że nie grzeszy inteligencją oraz jest rasistą. Kiedy na początku gry aresztuje Carla nie przeszedł obojętnie obok meksykańskiego taksówkarza którego obrażał. Niestety nie była to pozytywna postać w grze. Co ciekawe (dla osób, które nie grały w GTA:SA) ginie on w pewnym momencie z rąk głównego bohatera, czyli CJ-a.

Eddie Pulaski - policjant z Grand Theft Auto San Andreas
Eddie Pulaski – policjant z Grand Theft Auto San Andreas

Więcej Polski, czyli GTA IV

Grając w GTA IV możemy doświadczyć znacznie więcej polskich akcentów. Przede wszystkim na ulicy można spotkać kobietę z polski, która wypowiada takie słowa jak: “uważaj”, “przepraszam”, “nie, nie zastrzel mnie”, “kiedy wy ludzie przestaniecie się bić”, “nigdy więcej”, “druga bitwa, ja nie myślę”. Co ciekawe, zaglądając w system policji Liberty City możemy sprawdzić listę najbardziej poszukiwanych przestępców. Jednym z nich jest Scott Guzowski, a więc Amerykanin polskiego pochodzenia. Co przeskrobał Scott? Współpracował z gangami. Jest także inny poszukiwany przestępca z polsko brzmiącym nazwiskiem. Jest to Alonso Goralski, który pojawił się w kartotekach za liczne włamania. Co prawda Niko Bellic jest jugosłowianinem, to jednak wiele razy słyszymy podczas rozgrywki, że inni bohaterzy fabuły nazywają go polakiem. Ostatnim polskim akcentem, jaki można znaleźć w GTA IV jest zdanie, które wypowiada Krystyna w radiu Vladivostok FM. Kobieta mówi: “Uwielbiam tę radiostację!”. Co ciekawe, jeśli posłuchacie Public Liberty Radio możecie dowiedzieć się od radiowej wróżki, że słuchacz w poprzednim wcieleniu był homoseksualistą mieszkającym w… Krakowie. Z kolegi w radiu Fusion FM możemy usłyszeć utwór Aleksandra Maliszewskiego pt. “Pokusa”.

Witamy polonię w USA, czyli GTA V

Jeśli bacznie uważaliście podczas grania w część fabularną Grand Theft Auto V to możecie dowiedzieć się, że przyjaciel Trevora to Ron Jakowski. O ile przyjacielem można go nazwać, bo przecież wszyscy dobrze wiemy jak bardzo boi się on Trevora. W sumie, kto by się nie bał. Jak wiadomo, jest to postać bardzo ważna i towarzysząca nam praktycznie przez całą rozgrywkę. W jednej z misji dla Maude musimy złapać Ralpha Ostrowskiego, a więc osobę z polsko brzmiącym nazwiskiem. Z kolei w stacji radiowej Mirror Park możemy usłyszeć utwór Neon Indian – Polish girl. Tak na marginesie, bardzo przyjemna piosenka, warto posłuchać. Oczywiście chodzi tylko o tytuł utworu, ponieważ grupa pochodzi z USA i nie ma żadnego związku z naszym krajem. Jeśli przejdziemy się aleją gwiazd Vinewood (odpowiednikiem tej znanej z Hollywood) możemy zobaczyć takich celebrytów jak Jennifer Zielinski, czy Gorge Kozielski (reżyser między innymi “Rozwód po Amerykańsku”). Jak widać, nasi rodacy również wybili się w świecie gwiazd w Los Santos.

 

Polonia w USA

Dlaczego wspominam o polonii w USA? Na niektórych ścianach budynków handlowo-usługowych możemy zobaczyć ogłoszenia w języku polskim. Co prawda w przypadku ogłoszeń ciężko jest je odczytać, ponieważ są mocno zniszczone, aczkolwiek jeśli się dobrze przyjrzymy zauważymy takie słowa jak: “wakacyjna wyprzedaż”, “muzyka”, “ośrodek” itp. Jeśli podróżując po mieście znajdziecie bilbord reklamujący program telewizyjny “Rehab Island” możecie zobaczyć, że jest on bardzo podobny do logo “Dead Island”, a więc gry polskiego wydawnictwa Techland. Jeśli natomiast przyjrzymy się samochodom, mam na myśli tym należącym do różnych przedsiębiorstw możemy zobaczyć, że np. firma oferująca usługi dźwigiem nazywa się “Nowinski Construction Corp”. Zapewne założył je polak, który wyemigrował za ocean.

Polskie akcenty w serii GTA

Cóż, wszyscy dobrze wiemy skąd te polskie akcenty w serii GTA. Jak dobrze wiecie, USA to kraj założony przez kolonistów, a naszych rodaków jest tam naprawdę dużo. Pierwszy Polacy trafili do Ameryki już w 1620 roku. Według Wikipedii w USA żyje prawie dziesięć milionów amerykanów polskiego pochodzenia. Żyją oni głównie w Chicago, Denver, Detroit, Los Angeles, Nowym Jorku i Seattle. Co ciekawe, zakłada się, że około 600 tys. osób używa języka polskiego na co dzień. Jakby tego było mało, Chicago jest drugim na świecie miastem pod względem ilości Polaków. Wyprzedza je tylko… Warszawa. Co prawda w GTA tak naprawdę sami na siłę doszukujemy się polskich akcentów, jednak jak już na początku tego artykułu wspomniałem lubimy być zauważani na świecie, niezależnie czy chodzi o pozytywny, czy negatywny aspekt.

Banner wygląda jak logo Dead Island Techlandu - GTA V
Banner wygląda jak logo Dead Island Techlandu
Exit mobile version