Site icon MenWorld.pl

Likwidacja szkody z AC krok po kroku

Spowodowałeś stłuczkę, w której ucierpiał Twój samochód? Zarysowałeś karoserię na parkingu? Jeśli masz AC, obejmujące zakresem takie zdarzenia, ubezpieczyciel zapłaci za naprawę Twojego auta. Co wpływa na wysokość odszkodowania z AC, jak zgłosić szkodę i na co uważać? Podpowiadamy jak wygląda likwidacja szkody z AC.

Ubezpieczenie Autocasco chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych — kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia. Zakres ochrony AC zależy od wybranego wariantu i może obejmować jedynie konkretne zdarzenia (np. kradzież) lub zapewniać kompleksową ochronę od wszystkich ryzyk. AC o najszerszym zakresie są najdroższe, te zapewniające jedynie podstawowe świadczenia – najtańsze (więcej informacji na temat cen i zakresu AC znajdziesz w sekcji Wiedza na https://mubi.pl).

Odszkodowanie z AC – na co zwrócić uwagę?

AC zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku szkody całkowitej i częściowej. Na wysokość świadczenia wpływa kilka czynników: rozmiar szkód, wariant rozliczenia, amortyzacja części i wysokość udziału własnego.  Warto dowiedzieć się jak wygląda likwidacja szkody z AC krok po kroku.

Szkoda całkowita i częściowa

Szkoda całkowita ma miejsce, gdy koszt naprawy auta przekracza 70% (w zależności od TU proc procentowy może być inny) jego wartości w dniu wystąpienia zdarzenia drogowego. W takim przypadku naprawa auta staje się dla ubezpieczyciela nieopłacalna. Kierowca otrzymuje zatem odszkodowanie w kwocie równej wartości pojazdu przed szkodą, pomniejszone o wartość nieuszkodzonych elementów (tzw. pozostałości).

Do szkody częściowej dochodzi natomiast, gdy naprawa uszkodzeń nie przekroczy równowartości 70% wartości rynkowej auta w dniu szkody. W zależności od wybranego wariantu rozliczeń ubezpieczyciel:

Rozliczenie gotówkowe i bezgotówkowe

Jeśli wybierzesz wariant gotówkowy określany również jako kosztorysowy, ubezpieczyciel dokona wyceny uszkodzeń, a następnie prześle pieniądze na Twoje konto. To Ty będziesz musiał znaleźć warsztat i rozliczyć się z nim. Niestety, jak pokazuje praktyka, wypłacona przez ubezpieczyciela kwota nie zawsze bywa wystarczająca do wykonania wszystkich potrzebnych napraw. Zwłaszcza, jeśli w trakcie naprawy zostaną wykryte kolejne usterki, a części okażą się droższe, niż wcześniej przypuszczano lub zamiast zamienników konieczne będzie użycie oryginalnych elementów.

Jeżeli zdecydujesz się na wariant bezgotówkowy (warsztatowy), ubezpieczyciel rozliczy się bezpośrednio z warsztatem. Choć ta opcja jest nieco droższa niż wariant gotówkowy, pozwala uniknąć formalności. Daje także gwarancję, że pieniędzy na naprawę nie zabraknie.

Amortyzacja części

Przy ustalaniu kwoty odszkodowania w wariancie kosztorysowym TU biorą pod uwagę amortyzację części, czyli ich zużycie w czasie. Po dwóch latach korzystania z pojazdu może ona wynieść 15%, a po 8 latach — nawet 50%. Wyższa wartość amortyzacji to niższe odszkodowanie z AC.

Udział własny, a likwidacja szkody z AC

Udział własny pozwala obniżyć składkę. Obniża jednocześnie kwotę odszkodowania. Jeśli kupisz AC z 15-procentowym udziałem własnym, składka będzie niższa o 15%. Po zdarzeniu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie niższe o taką właśnie wartość.

Jak zgłosić szkodę z AC — procedura krok po kroku

Aby zgłosić szkodę, skontaktuj się z ubezpieczycielem telefonicznie, e-mailowo lub osobiście, odwiedzając stacjonarne biuro TU. Pamiętaj, aby zrobić to w terminie wskazanym przez ubezpieczyciela (informacji na ten temat szukaj w OWU). Jeśli się spóźnisz, kwota odszkodowania może ulec zmniejszeniu.

Likwidacja szkody — z OC sprawcy czy z własnego AC?

Jeśli uszkodzenie Twojego samochodu powstało z winy innej osoby, możesz zlikwidować szkodę z jego OC. Czy warto to zrobić? To zależy.

Likwidacja szkody z AC — co jeszcze warto wiedzieć?

– wykup ochronę zniżek,

– wykup dodatkowe ubezpieczenia, chroniące poszczególne elementy auta np. szyby lub opony,

– znajdź ubezpieczyciela, który doceni Twoją historię ubezpieczeniową. Niektóre towarzystwa umożliwiają zachowanie zniżek kierowcom, którzy przez dłuższy czas jeździli bezszkodowo.

Więcej o likwidacji szkody przeczytasz w artykule:  https://mubi.pl/poradniki/likwidacja-szkody-z-ac/

Exit mobile version