172
Views

Spowodowałeś stłuczkę, w której ucierpiał Twój samochód? Zarysowałeś karoserię na parkingu? Jeśli masz AC, obejmujące zakresem takie zdarzenia, ubezpieczyciel zapłaci za naprawę Twojego auta. Co wpływa na wysokość odszkodowania z AC, jak zgłosić szkodę i na co uważać? Podpowiadamy jak wygląda likwidacja szkody z AC.

Ubezpieczenie Autocasco chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych — kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia. Zakres ochrony AC zależy od wybranego wariantu i może obejmować jedynie konkretne zdarzenia (np. kradzież) lub zapewniać kompleksową ochronę od wszystkich ryzyk. AC o najszerszym zakresie są najdroższe, te zapewniające jedynie podstawowe świadczenia – najtańsze (więcej informacji na temat cen i zakresu AC znajdziesz w sekcji Wiedza na https://mubi.pl).

Odszkodowanie z AC – na co zwrócić uwagę?

AC zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku szkody całkowitej i częściowej. Na wysokość świadczenia wpływa kilka czynników: rozmiar szkód, wariant rozliczenia, amortyzacja części i wysokość udziału własnego.  Warto dowiedzieć się jak wygląda likwidacja szkody z AC krok po kroku.

Szkoda całkowita i częściowa

Szkoda całkowita ma miejsce, gdy koszt naprawy auta przekracza 70% (w zależności od TU proc procentowy może być inny) jego wartości w dniu wystąpienia zdarzenia drogowego. W takim przypadku naprawa auta staje się dla ubezpieczyciela nieopłacalna. Kierowca otrzymuje zatem odszkodowanie w kwocie równej wartości pojazdu przed szkodą, pomniejszone o wartość nieuszkodzonych elementów (tzw. pozostałości).

Do szkody częściowej dochodzi natomiast, gdy naprawa uszkodzeń nie przekroczy równowartości 70% wartości rynkowej auta w dniu szkody. W zależności od wybranego wariantu rozliczeń ubezpieczyciel:

 • przesyła odszkodowanie na konto kierowcy (rozliczenie gotówkowe),
 • rozlicza się bezpośrednio z warsztatem (rozliczenie bezgotówkowe).

Rozliczenie gotówkowe i bezgotówkowe

Jeśli wybierzesz wariant gotówkowy określany również jako kosztorysowy, ubezpieczyciel dokona wyceny uszkodzeń, a następnie prześle pieniądze na Twoje konto. To Ty będziesz musiał znaleźć warsztat i rozliczyć się z nim. Niestety, jak pokazuje praktyka, wypłacona przez ubezpieczyciela kwota nie zawsze bywa wystarczająca do wykonania wszystkich potrzebnych napraw. Zwłaszcza, jeśli w trakcie naprawy zostaną wykryte kolejne usterki, a części okażą się droższe, niż wcześniej przypuszczano lub zamiast zamienników konieczne będzie użycie oryginalnych elementów.

Jeżeli zdecydujesz się na wariant bezgotówkowy (warsztatowy), ubezpieczyciel rozliczy się bezpośrednio z warsztatem. Choć ta opcja jest nieco droższa niż wariant gotówkowy, pozwala uniknąć formalności. Daje także gwarancję, że pieniędzy na naprawę nie zabraknie.

Amortyzacja części

Przy ustalaniu kwoty odszkodowania w wariancie kosztorysowym TU biorą pod uwagę amortyzację części, czyli ich zużycie w czasie. Po dwóch latach korzystania z pojazdu może ona wynieść 15%, a po 8 latach — nawet 50%. Wyższa wartość amortyzacji to niższe odszkodowanie z AC.

Udział własny, a likwidacja szkody z AC

Udział własny pozwala obniżyć składkę. Obniża jednocześnie kwotę odszkodowania. Jeśli kupisz AC z 15-procentowym udziałem własnym, składka będzie niższa o 15%. Po zdarzeniu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie niższe o taką właśnie wartość.

Jak zgłosić szkodę z AC — procedura krok po kroku

Aby zgłosić szkodę, skontaktuj się z ubezpieczycielem telefonicznie, e-mailowo lub osobiście, odwiedzając stacjonarne biuro TU. Pamiętaj, aby zrobić to w terminie wskazanym przez ubezpieczyciela (informacji na ten temat szukaj w OWU). Jeśli się spóźnisz, kwota odszkodowania może ulec zmniejszeniu.

Likwidacja szkody — z OC sprawcy czy z własnego AC?

Jeśli uszkodzenie Twojego samochodu powstało z winy innej osoby, możesz zlikwidować szkodę z jego OC. Czy warto to zrobić? To zależy.

 • W przypadku likwidacji szkody z OC sprawcy cały proces może trochę potrwać. Zwłaszcza jeśli sprawca nie uznaje swojej winy. Jeżeli wybierzesz taką opcję, możesz jednak otrzymać nie tylko odszkodowanie na naprawę uszkodzonego auta, ale również dodatkowe świadczenia: zwrot kosztów leczenia i zakupu leków czy wynajmu samochodu zastępczego.
 • Jeśli zdecydujesz się zlikwidować szkodę ze swojego AC, cała procedura przebiegnie zdecydowanie szybciej. Istnieje jednak duże ryzyko utraty zniżek. A to sprawi, że w kolejnym roku cena ubezpieczenia będzie wyższa nawet o kilkaset złotych.

Likwidacja szkody z AC — co jeszcze warto wiedzieć?

 • Zanim zawrzesz umowę AC, sprawdź, czy wybrane przez Ciebie towarzystwo stosuje franszyzę integralną. Jeśli tak, nie bierze ono odpowiedzialności za niewiele szkody, których wartość nie przekracza zazwyczaj kilkuset złotych.
 • Jeśli zależy Ci na tym, aby po kolizji nie stracić zniżek z AC:

– wykup ochronę zniżek,

– wykup dodatkowe ubezpieczenia, chroniące poszczególne elementy auta np. szyby lub opony,

– znajdź ubezpieczyciela, który doceni Twoją historię ubezpieczeniową. Niektóre towarzystwa umożliwiają zachowanie zniżek kierowcom, którzy przez dłuższy czas jeździli bezszkodowo.

Więcej o likwidacji szkody przeczytasz w artykule:  https://mubi.pl/poradniki/likwidacja-szkody-z-ac/

Kategoria artykułu
Motoryzacja
Wpis partnerski

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

  • Bardzo przydatny artykuł, chociaż sam korzystam z AC, ponieważ jestem kierowcą w firmie spedycyjnej.

   amd.bialystok 12/02/2020 20:00