Site icon MenWorld.pl

Podstawy produkcji muzycznej – od czego zacząć?

Podstawy produkcji muzycznej

Z tego artykułu dowiesz się, jak powinny wyglądać podstawy produkcji muzycznej. Pamiętaj, że musisz również kontynuować praktyki i rozwijać swoje umiejętności. Dziś zaczniemy od domowego studia. Jeśli temat będzie interesujący pokażemy jak podłączyć sprzęt oraz jak nagrywać wokale, instrumenty na żywo oraz jak dodać instrumenty wirtualne i utworzyć ostateczną mieszankę.

 

Lekcja 1: Zakup sprzętu do domowego studia.

W naszej pierwszej lekcji, przyjrzymy się sprzętowi, który będzie Ci potrzebny do przygotowania własnego studia w domu. Nie musisz mieć tego wszystkiego, ale raczej to, co jest niezbędne by nagrać rodzaj muzyki, który chcesz dokonać w swoim domowym studiu.

 

Co będzie Ci potrzebne w przypadku podstawy produkcji muzycznej?

Zanim będziemy mogli rozpocząć naukę nagrywania, będziesz potrzebować kilka rzeczy. Urządzenia rejestrujące będą kosztować trochę pieniędzy, ale nie trzeba dużo wydawać, aby dużo uzyskać. W dalszej części artykułu dowiesz się, co proponuję na start.

Podstawy produkcji muzycznej - od czego zacząć?
Podstawy produkcji muzycznej – od czego zacząć?

Interfejs audio 

Twój komputer prawdopodobne jest wyposażony w gniazdo wejściowe mikrofonu, do którego można dokupić mikrofony oraz podłączyć je bezpośrednio do karty dźwiękowej. Niestety zazwyczaj nie będzie możliwości osiągnięcia wysokiego poziomu jakości. Dodatkowo, wbudowane karty dźwiękowe zapewniają niewielką kontrolę nad sygnałem.

Interfejs audio

Dlaczego więc warto wybrać interfejs audio,? Zapewnia możliwość skorzystania z wysokiej jakości mikrofonu oraz głośników studyjnych (monitory). Focusrite Scarlett 2i2, Presonus AudioBox 22VSL i Native Instruments Komplete Audio 6 oferują dwa wejścia mikrofonowe i dobrą jakość nagrania bez poniesienia wysokich kosztów. Jeśli potrzebujesz cztery wejścia, ale nie możesz sobie pozwolić na duży wydatek, możesz spojrzeć na Presonus AudioBox 44VSL oraz MOTU 4pre. Osoby z większym budżetem powinny rozważyć MOTU Track16 and MOTU 896mk3, a także  Apogee Duet oraz Quartet podczas pracy na komputerach Apple. Każdy interfejs na tej liście będzie działać dobrze, o ile jest on zgodny z Twoim komputerem. Zalecam sprawdzić wymagania systemowe przed zakupem.

Mikrofony

Jeśli zamierzasz nagrywać wokale do żywych instrumentów, musisz posiadać co najmniej jeden mikrofon. Na przykład Shure SM-57 jest popularnym wyborem do nagrywania werbli, a AKG 535 EB produkuje świetne wokale. Możesz również dokonać własnych wyborów w celu wytypowania odpowiedniego mikrofonu, ale ponieważ dopiero zaczynamy, wybierzemy te, które nie są aż tak drogie. Szczególnie polecam Behringer C-1 oraz Samson C01. Dla większego budżetu, polecam Shure SM-27-SC lub Rode NT3, które oferują czystszy i lepszy dźwięk.

Mikrofony

Monitory studyjne

Nie mylić z monitorem komputerowym, który wyświetla obraz. Monitory studyjne to głośniki, które starają się reprezentować nagrany dźwięk tak jasno i precyzyjnie, jak to możliwe. Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś muzyki przez parę porządnych monitorów studyjnych, możesz zostać zdmuchnięty przez szczegóły jakie się z nich wydobywają. Co ciekawe, można to uzyskać za rozsądną cenę. Oczywiście, znacznie mniej można by zapłacić za wysokiej jakości głośniki rozrywkowe. Nie o to nam jednak chodzi. Dla niskiego budżetu polecam szczególnie Samson Resolv A6, które jak na niską cenę, działają przyzwoicie. Dla większego budżetu polecam Yamaha HS50M.

Podstawy produkcji muzycznej - od czego zacząć?

Klawiatura MIDI / kontroler

Jeśli planujesz używać wirtualnych instrumentów do swojego projektu, musisz posiadać klawiaturę MIDI. Z tanich klawiszy polecam MAudio KeyStation 49. Można ją podłączyć poprzez interfejs USB. Ewentualnie ciekawym modelem jest M-Audio KeyStation 61. Klawiatury te dostarczają jedynie podstawowe elementy sterujące, jednak jeśli masz zamiar manipulować instrumentem będziesz musiał zaopatrzyć się w sprzęt M-Audio Oxygen 49.

Klawiatura MIDI

Kable

Do podłączenia całego sprzętu będziesz potrzebował trochę kabli. Na szczęście większość sprzętu posiada już kabel USB, który bez problemu możesz podłączyć do swojego komputera. Mikrofony korzystają z interfejsu XLR, więc trzeba będzie zakupić tego typu przewód. Monitory studyjne także potrzebują kabli do podłączenia. Większość z nich bardzo dobrze współpracuje z przewodami XLR, ale twój interfejs audio może używać 1/4″ kabla TRS. Sprawdź opcje wyjściowe na interfejsie audio i opcje sygnału wejściowego w monitorach studyjnych, aby uzyskać parę, która będzie działać.

Kable

Exit mobile version