Site icon MenWorld.pl

Test Honor 200 Lite. Czy to budżetowiec wart swojej ceny?

Honor 200 Lite. Czy to budżetowiec wart swojej ceny?

Honor 200 Lite. Czy to budżetowiec wart swojej ceny?

Duże grono odbiorców nie poszukuje flagowych modeli telefonów, które są drogie. Za 1500 złotych możemy znaleźć naprawdę udany smartfon, który spełni nasze oczekiwania. Czy model Honor 200 Lite z najnowszej serii producenta, jest właśnie taką opcją? Sprawdźmy to!

Nienaganny design i wysoka odporność na upadki

Seria 200 marki Honor zadebiutowała w czerwcu tego roku, a w jej rodzinie znajdziemy trzy modele – Honor 200, Honor 200 Pro i Honor 200 Lite. To właśnie ten ostatni trafił do naszej redakcji i jego recenzją się zajmiemy. Czego można spodziewać się po smartfonie, którego cena nie przekracza 1500 złotych?

Na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z naprawdę ładnie wyglądającym telefonem, który po prostu jest twardzielem. Dlaczego tak piszę? Ponieważ Honor 200 Lite został odpowiednio wzmocniony, co pozwala przetrwać mu upadki z wysokości 1,5 metra. Potwierdza to pięciogwiazdkowy certyfikat SGS. Pomimo tego, że telefon ma być odporny na upadki, nie ucierpiała na tym estetyka, a także wymiary smartfona. Smukły design, cienka i płaska konstrukcja sprawiają, że telefon bardzo dobrze leży w dłoni. Wymiary telefonu to 161.05 x 74.55 przy 6,78 mm grubości i 166 gramach wagi. Telefon jest solidny, ale lekki i kompaktowy, co czuć, kiedy trzymamy go w dłoni.

Przeczytaj także: OnePlus 12. Flagowy smartfon, który mnie zachwycił

Honor 200 Lite trafił do nas w kolorze ciemnoniebieskim, który jeszcze bardziej dodaje stylu całokształtowi. Znajdziemy tutaj duży i przejrzysty płaski ekran z niewielkim wcięciem w ekranie. Na prawej krawędzi telefonu umieszczono przyciski do regulacji głośności oraz zasilania. Ten drugi jednocześnie skrywa w sobie bardzo dobrze działający czytnik linii papilarnych. To, co od razu można zauważyć, to dość spora wyspa aparatów wystająca mocno poza obrys konstrukcji. Co ciekawe, na brzegach wyspy aparatów znajdziemy grawerowaną „metalopodobną” ramkę dodającą konstrukcji uroku.

Telefon prezentuje nienaganny design i w ciemnoniebieskim kolorze nie zbiera odcisków palców, co pozytywnie oddziaływuje na jego estetykę.

Jasny AMOLED ma jedną skazę

W smartfonie Honor 200 Lite producent zastosował wyświetlacz AMOLED, oferujący 6,7-cala przekątnej. Ekran ten wyświetla obraz w rozdzielczości 2412 x 1080 pikseli, co jest absolutnym standardem w tej półce cenowej. W tej kwestii nie ma się do czego przyczepić. Jedno „ale” pojawia się w momencie, kiedy bierzemy pod lupę częstotliwość odświeżania obrazu. Rozumiem, że jest to najsłabszy telefon z najnowszej serii producenta, ale 120 Hz dziś jest standardem nawet w tej kategorii cenowej. Niestety, w przypadku modelu 200 Lite mamy do czynienia „jedynie” z odświeżaniem na poziomie 90 Hz.

Jeśli zamieniacie telefon, który wcześniej oferował wyższą częstotliwość, to różnica będzie widoczna gołym okiem i po prostu trzeba będzie się do tego przyzwyczaić. Jeśli wasz poprzedni telefon oferował 60 Hz, będziecie zadowoleni z przesiadki, niemniej jednak na pokładzie Honor 200 Lite powinien znaleźć się ekran z odświeżaniem 120 Hz.

Honor 200 Lite. Czy to budżetowiec wart swojej ceny?
Ekran jest jasny i dobrze odwzorowuje kolory, ale jego odświeżanie wynosi jedynie 90 Hz.

Na tym minusy ekranu zamontowanego w smartfonie się kończą. Mamy przecież tutaj styczność z ekranem wykonanym w technologii AMOLED, a to oznacza, że kolory są odpowiednio nasycone i cieszą oko, za każdym razem, kiedy wybudzamy wyświetlacz. System daje nam możliwość dostosowania barw, dlatego też każdy dobierze nasycenie i temperaturę barw „pod siebie”. Sama jasność ekranu również jest bardzo zadowalająca, a świadczy o tym fakt, że pozwala ona na użytkowanie smartfona w słoneczne dni i w jasnych pomieszczeniach. Podobnie jest z minimalną jasnością – korzystanie z telefonu po zmroku jest komfortowe, a do tego wszystkiego mamy oczywiście filtr światła niebieskiego.

Na górze ekranu znajdziemy coś na wzór dynamicznej wyspy z telefonów Apple. Działanie tego elementu zresztą jest bardzo podobne jak w przypadku iPhone. Oczywiście, schowany jest tam przedni aparat i czujniki. W momencie, gdy korzystamy z określonych aplikacji, kiedy np. leci muzyka, klikając w wyspę, możemy sterować odtwarzaczem. Podczas rozmowy telefonicznej widzimy, ile minut trwa konwersacja.

Honor 200 Lite. Czy to budżetowiec wart swojej ceny?
Wyspa, w której kryją się aparat i czujniki, nie dość, że prezentuje się dobrze, to ma ukryte funkcje.

Jak z wydajnością Honor 200 Lite?

Jak już wiecie Honor 200 Lite to „najskromniejszy” ze wszystkich modeli z tej serii, co oczywiście odzwierciedla jego specyfikacja. Testowany przeze mnie egzemplarz wykorzystuje procesor SoC MediaTek Dimenisty 6080, który wspierany jest przez układ graficzny ARM Mali-G57 MC2, 8 GB pamięci RAM. Smartfon oferuje 256 GB na dane użytkownika. Nie ma się co oszukiwać, Honor 200 Lite nie jest demonem prędkości, który może mierzyć się z topowymi urządzeniami.

Podczas testów nie doświadczyłem jednak gorszego działania telefonu. Wręcz przeciwnie! Honor 200 Lite to budżetowe urządzenie, które bardzo dobrze radzi sobie w codziennych zadaniach. Świetnie sprawdzi się jako smartfon do przeglądania mediów społecznościowych i jednoczesnego słuchania ulubionej muzyki czy podcastów. Nawet szybkie przełączanie się pomiędzy opcjami w aplikacji Aparat nie powodowało spowolnienia. Zero przegrzewania i zacinania oprogramowania, a tego przecież oczekujemy od naszego smartfona, niezależnie od tego ile za niego zapłaciliśmy.

Telefon radzi sobie także z grami, choć te najbardziej wymagające sprawiają mu kłopoty. Tak czy inaczej, Honor 200 Lite oferuje odpowiednią wydajność w stosunku do ceny, za jaką możemy go kupić. Zdecydowanie nie jest to smartfon gamingowy i wybierając go, musicie mieć to na uwadze.

Honor 200 Lite posiada zainstalowany system Android 14 z nakładką MagicOS 8.0, który wspierany jest przez AI. System pracuje sprawnie, wielkim plusem jest to, że na pokładzie nie znajdziemy dużej ilość preinstalowanych aplikacji. Honor stworzył naprawdę dobrze wyglądającą i sprawnie działającą nakładkę z ciekawymi i przede wszystkim funkcjonalnymi rozwiązaniami (np. wcześniej wspomniana wyspa aparatu przedniego). Nie ma się do czego przyczepić, wszystko jest na swoim miejscu i działa tak, jak powinno.

Czas pracy na baterii. Ile bez ładowania wytrzyma Honor 200 Lite?

Jedną z najważniejszych kwestii w smartfonach jest czas pracy. Jak pod tym względem wypada Honor 200 Lite? Producent zastosował baterię o pojemności 4500 mAh, którą możemy ładować z maksymalną mocą 35.2W (jeśli mamy oryginalną ładowarkę, której nie ma w zestawie). Taki akumulator pozwoli na cały dzień pracy, kiedy korzystamy z telefonu przeglądając internet, media społecznościowe czy słuchając muzyki. Uruchomienie gry i dłuższe granie wiąże się z drastycznym obcięciem czasu pracy – nawet o połowę.

Można więc napisać, że Honor 200 Lite pod względem czasu pracy jest typowym przedstawicielem swojej półki cenowej. Czas działania wygląda tak samo, jak w przypadku konkurencji. Szkoda, że telefon nie obsługuje większej mocy ładowania, bo ta z pewnością by się przydała.

Honor 200 Lite. Czy to budżetowiec wart swojej ceny?
W zestawie nie znajdziemy ładowarki, co nie powinno nikogo już dziwić.

Aparaty zadowolą miłośników social mediów

Producent wyposażył Honor 200 Lite w trzy obiektywy – główny o rozdzielczości 108 Mp i przysłonie f/1.75, ultraszerokokątny 5 MP oraz makro 2 MP. W przypadku głównego obiektywu nie znajdziemy optycznej stabilizacji obrazu (OIS). Jest za to wsparcie AI, autofocus i automatyczny HDR.

Honor 200 Lite. Czy to budżetowiec wart swojej ceny?
Wyspa aparatów jest spora i mieści w sobie trzy obiektywy.

Obiektyw główny mocno wybija się na tle pozostałych i zarówno w dobrych warunkach oświetleniowych, jak i tych gorszych, sprawuje się dobrze. Ujęcia mogą się podobać – są szczegółowe, kolory są odpowiednio odwzorowane, a sztuczna inteligencja pracuje nad ich delikatnym podkręceniem. Niestety, muszę zauważyć, że obiektyw szerokokątny gubi szczegółowość.

Honor 200 Lite to urządzenie, które sprawdzi się w rękach osób kochających robić zdjęcia, które później publikują w mediach społecznościowych. W żadnym przypadku nie jest to ukryta fotograficzna perełka, a telefon oferujący zadowalające możliwości fotograficzne. Na pokładzie znajdziemy różne tryby fotograficzne. Jeśli chodzi o możliwości wideo, to filmy możemy nagrywać z maksymalną rozdzielczością Full HD przy 30 klatkach na sekundę. Taka specyfikacja tyczy się zarówno obiektywu głównego, jak i szerokokątnego.

Na wielki plus należy zaliczyć przednią kamerę oferującą 50 MP. Wspierana jest zarówno przez algorytmy sztucznej inteligencji, jak i diodę doświetlającą LED, dzięki czemu ujęcia w słabym oświetleniu wypadają naprawdę dobrze. Na pokładzie znajdziemy tryb portretowy, radzący sobie z rozmywaniem tła.

Honor 200 Lite. Czy to budżetowiec wart swojej ceny?
Przednia kamerka bardzo dobrze radzi sobie w różnych warunkach oświetleniowych, a tryb portretowy ze wsparciem AI skutecznie wymazuje tło.

Jakim smartfonem jest Honor 200 Lite? Podsumowanie recenzji.

Rozglądając się za smartfonami w cenie do 1500 złotych, możemy wpaść do studni bez dna. Wybór jest naprawdę ogromny, a telefony te mocno się od siebie nie różnią. Jakim więc smartfonem jest Honor 200 Lite? Dobrym, ale nie wybitnym, nawet w tej kategorii cenowej. Trzeba przyznać, że nie ma on wielkich wad – oferuje świetny design, smukłą i wytrzymałą konstrukcję, zadowalającą wydajność i pracę na baterii. Ma też swoje mankamenty. Boli brak ekranu z odświeżaniem 120 Hz, który znajdziemy u niejednego konkurenta, naprawdę szybkiego ładowania, a jedynym dobrym obiektywem jest ten główny (i oczywiście kamera selfie).

Podsumowując, Honor 200 Lite to dobry, budżetowy smartfon oferujący naprawdę wiele pozytywnych elementów, jednak producent chyba za bardzo wziął sobie do serca dopisek „Lite”. Wymienione cechy sprawiają, że cena urządzenia wydaje się zawyżona – 1100 złotych byłoby bardziej adekwatną kwotą, za to, co oferuje Honor 200 Lite.

Honor 200 Lite. Czy to budżetowiec wart swojej ceny?
Honor 200 Lite to dobry telefon, ale wydaje się, że jednak powinien być tańszy.
Exit mobile version