Laptop biznesowy powinien być elegancki, wydajny. Musi pracować długo na akumulatorze, mieć wygodną klawiaturę i czytelny ekran. Co jeszcze? Ważne, by był cichy i lekki. Mam nadzieję, że niczego nie pominąłem. To właśnie dlatego wybrałem… MacBooka Air. Kiedy otrzymałem wiadomość z propozycją testów Lenovo Yoga 730-15IKB pomyślałem “czemu nie”. Na pierwszy rzut oka notebook wydaje się być atrakcyjny pod względem wizualnym. Ze specyfikacji wynika, że posiada bardzo wydajne podzespoły. Core i7 ósmej generacji, 16 GB pamięci RAM, 512 GB SSD, dedykowana karta graficzna NVIDIA GTX 1050. Brzmi ciekawie. Do tego jest to laptop konwertowalny. Co to znaczy? Możemy obrócić wyświetlacz i w taki prosty sposób możemy pracować tylko i wyłącznie na ekranie. Cenowo również wypada nieźle, ponieważ za takie parametry musimy zapłacić około 6500 złotych. Jeśli zainteresował was ten biznesowy laptop dla wymagających zapraszam do dalszej lektury. Oto test Lenovo Yoga 730-15IKB. Aha, doskonale wiem, że w biznesie czas to pieniądz więc zapewniam, że będzie krótko i na temat.
Specyfikacja techniczna Lenovo Yoga 730-15IKB
- Procesor: Intel Core i7-8550U 1.8 GHz, 4.0 GHz w trybie turbo, 8 MB Cache
- Ekran: 15,6 cali, IPS błyszczący, dotykowy, 1920 x 1080 pikseli, Corning Gorilla Glass 3
- Dysk: SSD 512 GB PCIe
- Pamięć RAM: 16 GB DDR4 2400 MHz
- Karta graficzna: Intel UHD Graphics 620 + NVIDIA GeForce GTX 1050 4 GB GDDR5
- Złącza: 1 x USB Typu C, Thunderbolt 3, 2 x USB 3.1, Bluetooth 5, Wi-Fi 802.11ac, HDMI, audio
- Dodatkowe: głośniki stereo 5 W JBL, czytnik linii papilarnych, akumulator 3-komorowy, gwarancja 2 lata
- Wygląd: 360 mm x 249 mm x 16,9 mm, waga 1,89 kg
- System operacyjny: Windows 10 Home
Jak widać, specyfikacja techniczna Lenovo Yoga 730-15IKB wygląda bardzo obiecująco. Sprzęt można także zakupić w innych konfiguracjach, np. z 8 GB pamięci RAM, a także procesorem Intel Core i5-8250U.
Wygląd zewnętrzny
Tak naprawdę trudno jest do czegokolwiek się przyczepić. Aluminiowa obudowa sprawia wrażenie solidnej. Spasowanie poszczególnych elementów również stoi na wysokim poziomie. Zawiasy również wydają się być bardzo dobrze wykonane. Mamy w końcu do czynienia ze sprzętem, który pozwala obrócić wyświetlacz o 360 stopni, dlatego też ten element musi być solidny. Co prawda nie jest to ThinkPad, jednak konstrukcja zasługuje na duży plus. Jest dobrze wykonana, a sam laptop jest smukły i lekki.
Rozkład gniazd i portów
Z lewej strony umieszczono gniazdo USB 3.1, a także audio (zintegrowany port słuchawkowy i mikrofonowy).
Z prawej znajdziemy gniazdo USB 3.1, HDMI, USB typu C. Jest także przycisk zasilania.
Otwierając klapę widzimy podświetlaną klawiaturę, spory touchpad i czytnik linii papilarnych.
Szkoda, że zabrakło czytnika kart pamięci, a także funkcji biometrycznego odblokowania systemu. Warto również dodać, że czytnik linii papilarnych nie do końca jest precyzyjny. Czasami wolałem po prostu wpisać hasło lub pin ręcznie.
Klawiatura i touchpad
Projekt klawiatury jest według mnie trochę… dziwny. Z resztą sami zobaczcie na zdjęcie. Lenovo Yoga 730-15IKB ma na bokach klawiatury bardzo dużo miejsca. Co prawda części numerycznej raczej i tak by się tam nie zmieściło, jednak jakby nie patrzeć, to puste miejsce nie każdemu może się spodobać. Klawiatura oferuje dwustopniowe podświetlenie. Nie miałem żadnych uwag do jej pracy. Skok jest prawidłowy, a same klawisze bardzo dobrze wyprofilowane.
Touchpad nie jest natomiast najmocniejszą stroną tego komputera. Uważam, że powinien być o wiele bardziej precyzyjny w tym przedziale cenowym.
Ekran
Lenovo Yoga 730-15IKB wyposażony jest w błyszczącą matrycę IPS, która oferuje rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Warto zauważyć, że wokół niej mamy bardzo małe ramki. Boczne mają 8 mm grubości, natomiast górna 12 mm. Tam też znajduje się kamerka do wideorozmów. Niestety (standardowo dla modeli Yoga) ta dolna ramka jest bardzo duża, co trochę psuje estetykę. Niestety ma to związek z konstrukcją, więc musimy to zrozumieć. Jasność podświetlenia wynosi około 285 cd/m2. Niestety taki wynik nie zadowala. Szczególnie, gdy będziecie chcieli popracować przy dużym słońcu. Matryca nadrabia jednak dobrym pokryciem palety. W przypadku sRGB jest to 85,6%, natomiast Adobe RGB 62,6%. Jest to więc wyświetlacz dobry do codziennej pracy, aczkolwiek profesjonaliści chcący przerabiać grafikę muszą uzbroić się w nieco bardziej zaawansowany ekran.
Testy wydajności laptopa Lenovo Yoga 730-15IKB
Wydajność tego modelu stoi na wysokim poziomie, co potwierdzają wyniki z benchmarków. Dotyczy to także karty graficznej. Jak potwierdza test, Lenovo Yoga 730-15IKB to nie tylko dobry laptop do pracy, ale także pozwala na rozrywkę. Mowa tutaj nawet o takich tytułach jak Rise of the Tomb Raider czy Wiedźmin 3. O FIFA, czy CS:GO nie wspominam. Jeśli chodzi o test w grach, Lenovo Yoga 530 ma w niektórych miejscach zero. To dlatego, że laptop nie przeszedł pozytywnie testu w tych tytułach.
Warto jeszcze wspomnieć, że laptop ma tendencję do nagrzewania się z racji tego, że posiada aluminiową obudowę. Na szczęście nie są to na tyle wysokie temperatury, by przeszkadzały w codziennym użytkowaniu sprzętu. Ot, da się z tym żyć. Plusem jest także bardzo cicha praca układu chłodzenia oraz wydajna bateria. Z resztą, zobaczcie sami jak wypadają wyniki.
Podsumowanie testu Lenovo Yoga 730-15IKB
Muszę przyznać, że Lenovo Yoga 730-15IKB wywarł na mnie pozytywne wrażenie. To elegancki i wydajny laptop, który sprawdzi się zarówno w pracy, jak i podczas rozrywki. Oczywiście nie oznacza to, że Yoga 730 jest notebookiem do gier. Sprzęt oferuje długi czas pracy na baterii, ma wygodną klawiaturę, jest cichy. Przeszkadza trochę za mała jasność ekranu i niezbyt precyzyjny touchpad. Nie są to jednak wady na tyle uciążliwe, by przekreślać ten model w kwestii zakupu. Nic z tych rzeczy! Ba, wręcz przeciwnie. Lenovo Yoga 730-15IKB to godny uwagi laptop, który szczerze polecam.