Site icon MenWorld.pl

Wyprawa w góry – o czym należy pamiętać? 5 wskazówek

Wyprawa w góry to bardzo przyjemna forma aktywności fizycznej, z której korzystają tysiące turystów. W góry możemy chodzić o każdej porze roku, jednak należy pamiętać o wielu aspektach, które sprawią, że wędrówka po górskich szlakach będzie bezpieczna. W tym tekście skupimy się na tym, o czym należy pamiętać, szykując się na podbój górskich szlaków!

Wyprawa w góry może być relaksująca, fascynująca i bardzo zdrowa. Należy pamiętać jednak, że jest to jedna z najbardziej wymagających aktywności fizycznych, na jaką możemy się zdecydować. Wędrowanie po górskich szlakach zagwarantuje nam niezwykłe widoki oraz kontakt z naturą, ale przede wszystkim wysiłek fizyczny.

Wyprawa w góry - o czym należy pamiętać? 5 wskazówek
Wyprawa w góry - o czym należy pamiętać? 5 wskazówek

Wyprawa w góry. Mierz zamiary na siły!

Polskie góry są piękne, a na całym świecie znajdziemy miliony szlaków, którymi można podążać. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie każdej górze damy radę, zwłaszcza jeśli zaczynamy swoją przygodę z górskimi wspinaczkami. Pierwsze co musimy zrobić, to określić naszą formę. Jeśli większość czasu spędzamy przed komputerem, a nasz kontakt ze sportem jest sporadyczny, warto wybrać coś lżejszego. Na sam początek podróż na Morskie Oko będzie wystarczająca, a z czasem i budowaniem formy, możemy kierować się do bardziej zaawansowanych pasm górskich. Nie ma się co rwać z przysłowiową motyką na słońce, ponieważ wyprawa w góry ma być przede wszystkim bezpieczna.

Wyprawa w góry
Wyprawa w góry – o czym należy pamiętać?

Wyprawa w góry. Stale obserwuj pogodę!

Góry są nieprzewidywalne i mowa tutaj o każdym możliwym kontekście. Zaczynając od szlaków, kończąc na pogodzie. To właśnie ten drugi aspekt jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o wędrówki po górskich szlakach. Wyprawa w góry powinna być bezpieczna i przed wyruszeniem na szlak musimy mieć pewność, że pogoda będzie nam sprzyjała. Pewność w górach jest pojęciem względnym, ponieważ pogoda w takich warunkach zmienia się jak w kalejdoskopie.

Najbardziej rzetelne informacje podaje GOPR, a prognozy pogody możemy przeczytać na lokalnej stronie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego lub w schroniskach. Musicie pamiętać, że sprawdzanie pogody w aplikacjach mobilnych w kontekście gór nie jest zbyt miarodajne, ponieważ appki te określają pogody dla miast, a na szczycie mogą panować zupełnie inne warunki.

Od warunków pogodowych zależy także wyposażenie, jakie powinniśmy wziąć w góry. W przypadku upałów należy spakować odpowiednią ilość wody, ponieważ nawodnienie jest tutaj niezwykle ważne. Chodzenie po szczytach, gdzie zacienienie jest praktycznie żadne, wyciśnie z nas dosłownie wszystkie poty. Należy pamiętać o uzupełnianiu płynów w taką pogodę. Jeśli zapowiadana pogoda będzie chłodniejszą, musimy wyposażyć się w odpowiednią odzież, ponieważ o wyziębienie w górach nie jest wcale trudno. Cieplejsza odzież przyda się również w cieplejsze dni, ponieważ na wierzchołku potrafi zawiać zimnym wiatrem. Zawsze warto mieć przy sobie jakąś bluzkę termiczną czy wiatrówkę.

Wyprawa w góry. Gdzie się wybrać? Jaki szlak obrać i jak go wyznaczyć?

Jeśli wybraliście już swoje pasmo górskie, które chcecie zwiedzić, pora wybrać konkretny szlak, który pokonacie. Wyprawa w góry polega głównie na wybraniu sobie celu, do którego chcemy dotrzeć. Jak go wybrać i co nam się do tego przyda?

W dzisiejszych czasach dostęp do Internetu jest zapewniony praktycznie z każdego miejsca, a to oznacza, że mamy ogromną bazę danych dotyczącą wszystkich szlaków. Na nasze smartfon możemy pobrać aplikacje, które nie tylko podpowiedzą nam jaki szlak wybrać, ale także określą nam przybliżony czas przebycia trasy. Pokażą one także szczegóły na jej temat, trudność i sumę podejść. Idealnym rozwiązaniem jest aplikacja https://mapa-turystyczna.pl/ – szczerze polecam. Niemniej jednak nie możemy w pełni polegać na urządzeniach mobilnych i sieci internetowej, bo w górskich warunkach mogą one nas zawieść.

Dlatego też warto wyposażyć się również w klasyczną, papierową mapę turystyczną, która pomoże nam w obraniu tego optymalnego dla nas szlaku. Przede wszystkim papierowa mapa nie ulegnie rozładowaniu czy nie straci zasięgu, dlatego też warto mieć ją przy sobie. Nie zajmuje dużo miejsca, więc możemy spakować ją nawet do kieszeni.

Wyprawa w góry
Wyprawa w góry – o czym należy pamiętać?

Jeśli już wybraliśmy szlak, warto zapoznać się ze szczegółami – jaki jest średni czas przejścia, a jaki jest rzeczywisty. Tabliczki kierunkowe, na których napisany jest przybliżony czas podejścia, nie są zbyt miarodajne, ponieważ nie uwzględniają one postojów. Realny czas podejścia można określić za pomocą wzorów matematycznych. Niezwykle ważne są warunki pogodowe, o czym wspomniałem wcześniej. Nie należy ich lekceważyć, niezależnie od tego, czy wybieramy się na Giewont czy nad Morskie Oko. Ostatnim aspektem jest długość dnia. Jeśli chcemy na spokojnie pokonać szlak, najlepiej wybrać się na niego z samego rana. Nikt nie chce pałętać się po górach po zmroku, a jeśli już do tego dojdzie, to lepiej mieć ze sobą latarkę.

Wyprawa w góry to również kwestia dojechania na wybrany przez nas szlak. Warto sprawdzić jak tam dojechać. Osoby, które nie chcą płacić za parkingi, mogą wybrać się na szalki busami, które jeżdżą w okolicach. Jest to wygodniejsze i bardziej ekologiczne, a przede wszystkim bardziej opłacalne. Jeśli jednak wybieracie własny środek transportu, to musicie liczyć się nie tylko z dodatkowymi opłatami, ale korkami i stresem związanym z szukaniem wolnego miejsca parkingowego.

Wyprawa w góry. Co zabrać ze sobą?

Wyposażenie naszego plecaka będzie mocno uzależnione do pory roku, w jaką wybieramy się w góry. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na górski szlak wiosną, latem, jesienią, czy zimą, podstawowym elementem naszego wyposażenia są oczywiście buty przystosowane do takich warunków. Po górskich szlakach nie chodzimy w butach sportowych, sandałach czy innych klapkach, chyba, że chcemy wrócić z wyjazdu o kulach. Wystarczy 10-minutowy deszczyk, a nasze nogi będą latać jak po lodzie.

Górskie buty powinny zapewniać odpowiednią przyczepność, posiadać wysokiej jakości podeszwę, dzięki której nawet po kilkugodzinnej wędrówce nie będą nas boleć stopy. Nie ma reguły czy buty powinny być przed, czy za kostkę, bo jest to tylko i wyłącznie preferencja każdego z nas. Trzeba jednak podkreślić, że wyższe obuwie będzie dodatkowo chroniło naszą kostkę przed ewentualnym skręceniem. Dla wielu podstawowym wyposażeniem są kijki, które dają dodatkowe wsparcie podczas wspinaczki po kamieniach.

Wyprawa w góry
Wyprawa w góry – o czym należy pamiętać?

Przeczytaj także: Keen NXIS EVO WP – test butów trekkingowych

Skarpety też są bardzo ważne – stawiamy na wysokie, które będą chronić nasze stopy przed przetarciami. Z kolei plecak powinien mieć klamry na klatce piersiowej i na pasie, ponieważ wtedy możemy odciążyć ramiona. Możemy kupić zarówno model wodoodporny, jak i specjalny pokrowiec, który będzie chronił jego zawartość przed wodą. Do plecaka należy spakować odpowiednią ilość jedzenia, podstawową apteczkę (folię NRC, tabletki przeciwbólowe, bandaże czy płyn do dezynfekcji), wodę (dużą ilość zwłaszcza w letnie, upalne dni), dokumenty oraz numery służb ratowniczych, kontakt do bliskiej osoby oraz gotówkę, ponieważ w górskich schroniskach bardzo rzadko można płacić kartą!

Co na pewno należy zabrać ze sobą w zimie? Oprócz wyżej wymienionych rzeczy i ciepłych ubrań, na pewno przyda nam się termos z ciepłym napojem, który rozgrzeje nas podczas zimnej pogody. Na szlaku jest to nieocenione. Oczywiście przydadzą nam się także rękawiczki, które nie będą krępować naszych ruchów. Podczas zimy szlak może być oblodzony, dlatego też warto wyposażyć się w raki na buty czy nakładki z kolcami. Krem do twarzy przyda się zarówno latem, jak i zimą. W czasie zimowym zdecydowanie szybciej robi się ciemno, dlatego też warto mieć pod ręką czołówkę z zapasowym zestawem baterii!

Zabrałem Salomon X ULTRA 3 LTR GTX na Kasprowy Wierch
Wyprawa w góry - o czym należy pamiętać? 5 wskazówek

Wyprawa w góry. Gdzie nocować w górach?

Wyprawa w góry może nam się przeciągnąć, dlatego też nocowanie na górskich szlakach to temat, który musimy poruszyć. Jeśli jesteście początkującymi miłośnikami górskich wspinaczek, na tę chwilę raczej nie będzie was interesowała kilkudniowa podróż po górskich pasmach. Jeśli jest jednak inaczej, to jedynym miejscem, w którym możecie spokojnie przenocować, są schroniska. Co prawda takie miejsca mają obowiązek przyjęcia wędrownika, kiedy ten wie, że nie zdąży zejść ze szlaku, jednak warto taki nocleg zaplanować kilka tygodni wcześniej – inaczej będziemy spać na ziemi.

W schroniskach znajdują się pokoje, prysznice i łazienki. Wystarczy zadzwonić i zarezerwować łóżko wcześniej, zwłaszcza w najbardziej obleganych szlakach turystycznych. Warto też dowiedzieć się, czy oferują one pościel i poduszki, ponieważ w innym wypadku trzeba będzie wyposażyć się w śpiwór.

Pozostaje także kwestia spania w namiocie. Z racji tego, że większość polskich szlaków górskich znajduje się na terenie Parków Narodowych, spanie w namiocie jest zabronione. Wszystko przez aktywne życie zwierząt w nocy. Nikt nie chce przecież obudzić się w namiocie i usłyszeć buszującego niedźwiedzia.

Exit mobile version