Site icon MenWorld.pl

Alerty RCB będą działać inaczej. Kara za niedostosowanie!

Alerty RCB to powiadomienia, które informują nas o złych warunkach atmosferycznych i innych wydarzeniach, które mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu. System ten przejdzie jednak przemianę, którą odczują nie tylko obywatele, ale również operatorzy, dla których nieprzystosowanie się do zmian będzie wiązało się z wysoką karą finansową.

Alerty RCB zmienią swoją formę

Każdy z nas otrzymał kiedyś wiadomość ostrzegawczą, czyli alert RCB, który informował nas o niebezpiecznych warunkach atmosferycznych i innych zagrożeniach, na które trzeba zwracać uwagę. Alerty RCB wystosowywane są przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przeczytaj także: Ukradł 6 tysięcy zdrapek o wartości 28000. Wygrał grosze

Okazuje się, że alerty RCB przejdą modernizację, której efektem będzie nieco inne działanie. Jak podaje portal Rzeczpospolita Ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało wprowadzenie opcji związanej z nadawaniem komórkowym. Co to oznacza? Z takiego systemu korzysta się w wielu europejskich krajach.

Alerty RCB będą działać inaczej. Kara za niedostosowanie!
MSWiA wprowadzi nowy sposób wysyłania alertów RCB.

MSWiA wprowadza nowy system wysyłania

Alerty RCB mają być wysyłane dzięki opcji nadawania komórkowego. System ten sprawia, że wiadomości będą rozsyłane do osób znajdujących się w zasięgu jednej stacji bazowej BTS i będą przypominały swoją formą klasyczną wiadomość SMS. Takie rozwiązanie stosowane jest m.in. we Francji, Niemczech czy w Holandii. MSWiA informuje, że system zostanie wdrożony w lipcu 2023 roku, a w 2024 roku będzie jedynym sposobem rozsyłania ostrzeżeń.

Operatorzy, którzy nie dostosują się do aktualizacji systemu, będą musieli mierzyć się z wysokimi karami. W projekcie istnieje zapis, który mówi o karach finansowych dla operatorów, którzy nie będą wysyłali powiadomień w ciągu co najmniej jednej godziny od momentu wystosowania żądania i powtórzenia wiadomości”. Kara ma obejmować nawet 1 proc. dochodów firmy.

Alerty RCB będą działać inaczej. Kara za niedostosowanie!
Alerty RCB będą działać inaczej. Kara za niedostosowanie! Fot. mat. wł.

Źródło: RP

Exit mobile version