Alerty RCB to powiadomienia, które informują nas o złych warunkach atmosferycznych i innych wydarzeniach, które mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu. System ten przejdzie jednak przemianę, którą odczują nie tylko obywatele, ale również operatorzy, dla których nieprzystosowanie się do zmian będzie wiązało się z wysoką karą finansową.
Alerty RCB zmienią swoją formę
Każdy z nas otrzymał kiedyś wiadomość ostrzegawczą, czyli alert RCB, który informował nas o niebezpiecznych warunkach atmosferycznych i innych zagrożeniach, na które trzeba zwracać uwagę. Alerty RCB wystosowywane są przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przeczytaj także: Ukradł 6 tysięcy zdrapek o wartości 28000. Wygrał grosze
Okazuje się, że alerty RCB przejdą modernizację, której efektem będzie nieco inne działanie. Jak podaje portal Rzeczpospolita Ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało wprowadzenie opcji związanej z nadawaniem komórkowym. Co to oznacza? Z takiego systemu korzysta się w wielu europejskich krajach.
MSWiA wprowadza nowy system wysyłania
Alerty RCB mają być wysyłane dzięki opcji nadawania komórkowego. System ten sprawia, że wiadomości będą rozsyłane do osób znajdujących się w zasięgu jednej stacji bazowej BTS i będą przypominały swoją formą klasyczną wiadomość SMS. Takie rozwiązanie stosowane jest m.in. we Francji, Niemczech czy w Holandii. MSWiA informuje, że system zostanie wdrożony w lipcu 2023 roku, a w 2024 roku będzie jedynym sposobem rozsyłania ostrzeżeń.
Operatorzy, którzy nie dostosują się do aktualizacji systemu, będą musieli mierzyć się z wysokimi karami. W projekcie istnieje zapis, który mówi o karach finansowych dla operatorów, którzy nie będą wysyłali powiadomień „w ciągu co najmniej jednej godziny od momentu wystosowania żądania i powtórzenia wiadomości”. Kara ma obejmować nawet 1 proc. dochodów firmy.
Źródło: RP