Site icon MenWorld.pl

Roboty sprzątające. Jaki wybrać? Przegląd 12 modeli

Technologia rozwinęła się tak mocno, że dziś nawet sprzątanie może odbywać się bez nas. Roboty sprzątające dziś z powodzeniem zastępują ręczne odkurzacze i mopy. Dzięki nim nie musimy tracić energii na czyszczenie dywanów czy mycie podłogi. Jeśli zastanawiacie się nad zakupem robota odkurzającego i nie wiecie na jaki model postawić, nasz przegląd urządzeń przedstawi kilka ciekawych propozycji, na które warto zwrócić uwagę. 

Roboty sprzątające – jaki model wybrać?

Roboty sprzątające, które możemy spotkać na rynku różnią się funkcjami, które oczywiście wpływają na cenę urządzenia. W naszym przeglądzie znajdziecie propozycje w kilku przedziałach cenowych. Jeśli poszukujecie podstawowego modelu lub urządzenia robota sprzątającego skanującego dom, to na pewno znajdziecie propozycję dla siebie. 

Roboty sprzątające. Jaki wybrać? Przegląd modeli
Roboty sprzątające. Jaki wybrać? Przegląd modeli

Roboty sprzątające do 1500 PLN

Roboty sprzątające – iRobot Roomba Combo 

Robot sprzątający Roomba Combo oferuje dwie funkcje: odkurzania i mopowania. Na obudowie urządzenia znajdziemy jeden przycisk, który służy do aktywacji sprzątania, wstrzymania cyklu oraz jego wznowienia. Pojemnik na brud umieszczony został pod pokrywą, a jego opróżnienie jest bardzo proste i intuicyjne. Obok pojemnika znajduje się także przełącznik zasilania, dlatego też przed pierwszym uruchomieniem należy przełączyć go na “on”. Umieszczono tam także szczoteczkę do czyszczenia urządzenia. Z tyłu robota znajdziemy pojemnik na wodę. Zestaw jest dość bogaty, ponieważ z modelem Combo dodatkową nakładkę czyszczącą z mikrofibry, dodatkowe dwie szczotki do sprzątania przy krawędziach i dodatkowy filtr HEPA. 

Na wysoką wydajność sprzątania Roomba Combo wpływa projekt szczotki. Element ten ma kształt litery V, dzięki czemu skutecznie usuwa kurz, brud czy sierść. Nawet z dywanów z długim włosiem. Oczywiście, na wyposażeniu urządzenia znajdują się także dwie szczotki boczne skutecznie czyszczące krawędzie mebli i kąty. Kluczową rolę odgrywa tutaj również duża siła ssąca, dzięki czemu odkurzanie jest bardzo efektywne. Tryb mopowania również działa bardzo wydajnie. W aplikacji mobilnej iRobot możemy wybrać jeden z trzech trybów mopowania powierzchni. 

Aplikacja iRobot odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu odkurzacza Roomba Combo. Z jej poziomu możemy ustawić tryb Spot Clean służący do sprzątania wybranych przez nas miejsc. W tym trybie robot wykonuje ruchy spiralne, dzięki czemu jest jeszcze dokładniejszy. W aplikacji dodamy również harmonogram sprzątania, dzięki któremu robot będzie uruchamiał się wtedy, kiedy nie będzie nas w domu. Warto zaznaczyć, że aplikacja sugeruje częstsze sprzątanie w okresie pylenia rośli. Znajdujący się w zestawie filtr HEPA skutecznie zatrzymuje pyłki, przez co jest przyjazny alergikom. Na pokładzie znajdziemy m.in. czujniki wysokości, które zabezpieczą urządzenie przed upadkiem. 

Robotem można sterować za pomocą popularnych asystentów głosowych – Asystenta Siri, Google oraz Alexa. Przy pomocy głosowych komend możemy uruchamiać urządzenie bez konieczności włączania aplikacji. Jeśli w naszym domu znajdują się rozwiązania smart jest to bardzo wygodne rozwiązanie. 

W kwestii czasu pracy na baterii, Roomba Combo radzi sobie bardzo dobrze. Producent sugeruje, że maksymalny czas pracy wynosi 110 minut i jest to rzeczywisty wynik. Czas ładowania baterii po wyczerpaniu wynosi 240 minut. Niski profil urządzenia sprawia, że robot zmieści się pod większością szafek i sof, dlatego nie musimy martwić się o ewentualne przestawianie mebli. 

Roboty sprzątające – iRobot Roomba Combo 
iRobot Roomba Combo to urządzenie bardzo dobrze wyposażone. Robot sprzątający jest bardzo funkcjonalny i wydajny – oferuje długi czas pracy na baterii, a jego niski profil pomaga w sprzątaniu pomieszczeń.

Roboty sprzątające – Roborock E5

W przypadku Roborock E5 zawartość zestawu jest zdecydowanie większa, niż w modelu S7. Tutaj oprócz dokumentacji i modułu z mopem myjącym, znajdziemy pilota do zdalnego sterowania oraz matę, która zabezpiecza podłogę przed zmoczeniem, kiedy robot wróci do stacji dokującej. Pojemnik na brud znajduje się pod górną klapą. Urządzenie posiada dwa przyciski fizyczne: włączania oraz powrotu do stacji dokującej. Na przedniej krawędzi znajduje się czujnik. Moduł do mycia podłóg z pojemnikiem na wodę mocujemy z tyłu urządzenia. 

Robot sprzątający Roborock E5 to bardziej budżetowe urządzenie, które możemy kupić już w okolicach tysiąca złotych. Model ten został wyposażony w sensor OpticEye, dwa żyroskopy i funkcję precyzyjnego mapowania wewnętrznego. Dzięki tym rozwiązaniom Roborock E5 nie tylko zapamiętuje który obszar już posprzątał, ale również jaki musi jeszcze wyczyścić. W praktyce działa to bardzo dobrze. Zdecydowanie na plus trzeba zaliczyć tryb rozpoznawania dywanów. W momencie, kiedy rozpozna, że jeździ po dywanie, robot zwiększa moc do maksymalnych możliwości. Odpowiada za to autorski system HyperForce, który oferuje siłę o maksymalnej wartości na poziomie 2500 Pa. Na pokładzie znajdziemy filtr klasy E118, który można myć pod bieżącą wodą oraz ogromny pojemnik na kurz – 640 ml. Pojemnik na wodę ma 180 ml!

Sterowanie robotem sprzątającym Roborock E5 może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy jest bardziej klasyczny, ponieważ wymagany jest do tego pilot zdalnego sterowania. Na pilocie znajdziemy podstawowe przyciski, jak powrót do bazy, tryby sprzątania oraz ręczne sterowanie kursem robota. Praktycznym dodatkiem jest to, że pilot został wyposażony w magnes, dlatego możemy przymocować go do metalowej powierzchni (np. lodówki). Drugi sposób sterowania jest bardziej nowoczesny i wymaga od nas użycia smartfona. W tym przypadku potrzebna będzie aplikacja Xiaomi Mi Home. Podłączenie odkurzacza z telefonem jest bardzo łatwe. Za pomocą oprogramowania możemy ustawić m.in. harmonogram sprzątania, czy intensywność pracy. 

A jak z baterią? Roborock E5 został wyposażony w akumulator o pojemności 5200 mAh, co wystarczy na 200 minut sprzątania. Warto jednak wspomnieć o funkcji automatycznego doładowania baterii. Jeśli robot uzna, że “potrzeba mu energii” do dokończenia cyklu sprzątania, sam uda się do stacji bazowej. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu powróci na miejsce, w którym przerwał sprzątanie. Robot sprzątający obsługuje język polski i sygnalizuje każde wyciągnięcie pojemnika na brud, czy podłączenie mopa. 

Roboty sprzątające – Roborock E5
Robot sprzątający Roborock E5 to budżetowe, ale wydajne urządzenie, które świetnie sprawdzi się w każdym mieszkaniu. Długi czas na baterii, duża moc ssania i ogromny pojemnik na kurz są jego wielkimi zaletami.

Roboty sprzątające – Eufy RoboVac G10 Hybrid

Jeśli szukacie urządzenia, które cechuje się niewielkimi rozmiarami, to Eufy RoboVac G10 Hybrid powinien was zainteresować. Największą zaletą tego robota wydaje się jego niski profil, ponieważ wysokość urządzenia to jedynie 72,5 mm! Takie wymiary sprawiają, że z powodzeniem zmieści się on pod większością szafek, sof, czy łóżek. W zestawie z robotem znajdziemy moduł do mopowania podłogi z dodatkową ściereczką, dwie wymienne szczotki krawędziowe oraz podstawę, która zapobiega zamoczeniu podłogi. Odkurzacz prezentuje się bardzo stylowo i posiada ciekawy wzór na obudowie. Na niej znajdziemy też jeden przycisk oraz diodę sygnalizującą połączenie z siecią Wi-Fi. Pod spodem umieszczono przełącznik zasilania, a z tyłu znajduje się pojemnik na brud. Górna powierzchnia została pokryta szkłem hartowanym, aby zapobiegać rysowaniu. 

Odkurzacz Eufy RoboVac G10 Hybrid jest urządzeniem oferującym moc ssania na poziomie 2000 Pa. Taka moc sprawia, że urządzenie jest bardzo wydajne i bardzo dobrze radzi sobie z odkurzaniem większości powierzchni. Na pokładzie znajdziemy nawigację żyroskopową, która wpływa na efektywną pracę robota. Za pomocą aplikacji możemy wybrać opcję sprzątania punktowego, która sprawdzi się w mocno zabrudzonych miejscach. W tym trybie odkurzacz zamiast sprzątania liniowego wykorzystuje ruchy okrężne. Robot G10 Hybrid nie posiada jednak zbyt dużego pojemnika na wodę. O ile pojemnik na brud jest zadowalający, ponieważ jego pojemność wynosi 450 ml, to w przypadku tego na wodę mówimy o 130 ml pojemności. 

Sprawdź nasz test: TicWatch Pro 3 GPS – smartwatch z dwoma ekranami

Z racji tego, że w zestawie nie znajdziemy zdalnego pilota, wszystkim funkcjami urządzenia sterujemy za pomocą aplikacji mobilnej Eufy Home App. Jest ona dostępna zarówno na urządzenia z systemem Google Android, jak i Apple iOS. Z jej poziomu możemy ustawić harmonogram sprzątania tak, aby nie kolidował z naszym dniem – robot może sprzątać nasz dom w czasie, kiedy my znajdujemy się w pracy. Do tego możemy ustawić moc sprzątania czy nawet znaleźć urządzenie. Warto również wspomnieć o możliwości sterowania robotem przy pomocy asystenta Google lub Alexa. Robot został wyposażony w moduł głosowy, który informuje nas np. o tym czy robot się ładuje. 

Jak Eufy RoboVac G10 Hybrid prezentuje pod względem pracy na pojedynczym ładowaniu? W trybie standardowego ssania, kiedy urządzenie porusza się po twardej powierzchni, robot może pracować 100 minut. Czas ten skraca się do 40 minut, kiedy sprząta on w trybie maksymalnym, czyli tym odpowiednim dla dywanów. Jest to zadowalający wynik, zwłaszcza w tej klasie urządzeń. Czas ładowania urządzenia do pełna to ponad 5 godzin. 

Roboty sprzątające – Eufy RoboVac G10 Hybrid
Niski profil urządzenia sprawia, że robot odkurzający Eufy RoboVac G10 Hybrid bez problemu zmieści się pod większością mebli i skutecznie pozbędzie się wszelkiego kurzu. Cieszy także kompatybilność z asystentami głosowymi Google i Alexa.

Roboty sprzątające – Tefal Xplorer S75 Animal

Jeśli o tym nie wiedzieliście, to Tefal jest nie tylko producentem garnków, patelni czy urządzeń wykorzystywanych głównie w kuchni, ale posiada w swojej ofercie roboty sprzątające. Tefal Xplorer S75 jest jednym z nich. Urządzenie, które do nas dotarło cechuje się czarnym lakierem. Na górnej części posiada dwa przyciski służące do włączania oraz powrotu do bazy. Dostęp do pojemnika na śmieci znajduje się na górze i jest on bardzo łatwy w obsłudze – wystarczy nacisnąć przycisk, a pojemnik samoczynnie wyskoczy ze swojego miejsca. Na górnej części robota znajduje się również czujnik laserowy LiDAR, który z dużą dokładnością skanuje powierzchnię naszego domu. 

Robot sprzątający Tefal Xplorer S75 dostępny jest w dwóch zestawach – Total Care oraz Animal Care. W pierwszym zestawie znajdziemy trzy ściereczki mopujące: uniwersalną do ścierania powierzchni na mokro, ściereczkę do usuwania trudnych zabrudzeń oraz ściereczkę elektrostatyczną do zbierania drobnych zabrudzeń na sucho. Z kolei opcja Animal Care posiada jedynie nakładkę uniwersalną i, jak sama nazwa mówi, nakładkę Animal Scrab do usuwania śladów pozostawionych przez zabłocone łapy czworonogów. I to właśnie ten drugi zestaw trafił do naszej redakcji.

Jak Tefal Xplorer S75 sprawdza się w testach praktycznych? Urządzenie zostało wyposażone w silnik, którego moc ssania wynosi 2700 Pa. Xplorer S75 może pracować w czterech trybach: cicha praca, standardowa, zwiększona i maksymalna. Producent wyposażył model w tryb Auto Boost, który zwiększa moc ssania, kiedy odkurzacz wykryje, że porusza się po dywanie. Trybami można sterować za pomocą dedykowanej aplikacji Tefal X-Plorer S75-S95, która dostępna jest zarówno dla urządzeń z systemem Apple iOS, jak i Google Android. Oczywiście, aplikacja wysyła do nas powiadomienia. Jeśli robot np. się zaklinuje czy unieruchomi, na ekranie naszego telefonu pojawi się odpowiedni komunikat. 

I to właśnie wspomniane oprogramowanie na smartfony jest centrum dowodzenia, z poziomu którego możemy sterować naszym robotem. Po pierwszym uruchomieniu Tefal Xplorer S75 wykonuje skan naszego domu. Po zmapowaniu wszystkich pomieszczeń mamy możliwość wyboru sprzątania danego pomieszczenia, wyłączenia stref sprzątania, edytowania mapy, czy też ustawiania wirtualnej granicy. Z poziomu aplikacji możemy wybrać tryb sprzątania automatyczny, strefy sprzątania czy pojedynczy pokój. Robot może również rozpoczynać sprzątanie o określonej godzinie, więc może służyć, jako… budzik. Bardzo dużą zaletą robota firmy Tefal jest to, że można go obsługiwać za pomocą asystenta głosowego (Alexa czy Asystent Google).  

Producent nie podaje szczegółowych danych na temat pojemności baterii. Według zapewnień, robot może pracować przez 150 min na pojedynczym ładowaniu. Wynik ten jest osiągalny, tylko w trybie cichej pracy, kiedy szczotki i silnik ssący pracują pod minimalnym obciążeniem. Ładowanie baterii do pełna trwa 4h. Do małych minusów trzeba zaliczyć niewielki pojemnik na wodę, ponieważ ma on jedynie 80 ml. Trzeba jednak przyznać, że robot bardzo efektywnie radzi sobie z myciem podłóg, pomimo tego, że nie posiada pompki dozowania wody, a jedynie otwory, przez które stopniowo wydostaje się woda na ściereczkę mopującą. 

Roboty sprzątające – Tefal Xplorer S75 Animal
Robot odkurzający Tefal Xplorer S75 Animal skutecznie usuwa wszelkie ślady zwierząt zostawione na powierzchni. Mapowanie mieszkania pozwala na sprzątanie konkretnych pomieszczeń. Cieszy także długi czas pracy na jednym ładowaniu.

Roboty sprzątające do 2500 PLN

Roboty sprzątające – Roborock S5 Max

Zestaw robota sprzątającego Roborock S5 Max jest zadowalający. Oprócz samego urządzenia znajdziemy w nim mopa do mycia podłóg, którego podłączenie jest bardzo proste i wygodne. W opakowaniu umieszczona została również mata, którą mocujemy przy stacji ładowania tak, aby po cyklu mycia, podłoga nie była mokra, jeśli zapomnimy ściągnąć elementu mopującego. Samo urządzenie posiada dwa przyciski na obudowie: zasilanie oraz aktywacja powrotu do stacji ładującej. Z tyłu z kolei umieszczony został pojemnik na wodę, który może pochwalić się zadowalającą pojemnością wynoszącą 290 ml. Gdzie znajduje się pojemnik na brud? W górnej części urządzenia, pod przykrywką. Jego wyciągnięcie jest bardzo proste. Usunięcie zbiornika na wodę czy na kurz lub przerwanie sprzątania sygnalizowane jest komendą w języku polskim. W komorze ze zbiornikiem na kurz znajduje się także szczoteczka czyszcząca z twardym włosiem. Rzucającym się w oczy elementem na obudowie robota jest czujnik skanowania powierzchni sprzątania. 

Roborock S5 Max to urządzenie, które może zarówno odkurzać, jak i myć powierzchnie, po których się porusza. Robot został wyposażony w pompkę wody, która nawilża ściereczkę dołączoną do zestawu. Dzięki temu mycie przy pomocy tego urządzenia jest bardzo wydajne. W przypadku, kiedy decydujemy się na mycie obszarów, sprzęt całkowicie wyłącza dozowanie wody w miejscach, które już umył. Za pomocą aplikacji Roborock jesteśmy w stanie wyłączyć strefy mopowania, w których znajdują się dywany. Wystarczy postawić wirtualną barierę i nie przejmować się tym, że robot wjedzie w tę strefę. Aplikacja mobilna, która dostępna jest na urządzenia z systemami Apple i Google pozwala nam na przejęcie pełnej kontroli nad urządzeniem. Możemy wybrać moc ssania, ilość wykorzystywanej wody do mycia, ustawić harmonogram sprzątania, wybrać język urządzenia czy postawić wirtualne granice. Odkurzaczem można sterować za pomocą poleceń głosowych kierowanych za pośrednictwem Asystenta Google lub Alexa

Czujnik umieszczony na obudowie odpowiada za tworzenie mapy naszego domu. Na pokładzie robota sprzątającego Roborcok S5 Max bardzo dokładnie skanuje pomieszczenie, dzięki czemu możemy wybrać jakie części domu ma sprzątać. Sprzęt należy również pochwalić za to, że skutecznie omija wszelkie przeszkody. Na wyposażeniu znajdziemy wiele czujników, które sprawiają, że odkurzacz z dużą dokładnością sprząta wszystkie pomieszczenia. Moc ssąca w tym przypadku to 2000 Pa przy obrotach wentylatora na poziomie 1500 obr./min. W praktyce przekłada się to na dokładnie czyszczenie pomieszczeń. Warto również wspomnieć o tym, że w momencie, kiedy robot sprzątający wykryje dywan, zaczyna odkurzać go z większą mocą. 

Jak pod względem pracy na baterii wypada Roborock S5 Max? Producent zapewnia 180 minut pracy na jednym ładowaniu. W zupełności wystarczy to na wysprzątanie całego domu. Ładowanie do pełna również zajmuje 180 minut.

Roboty sprzątające – Roborock S5 Max
Jednym z największych plusów robota sprzątającego Roborock S5 Max są powiadomienia głosowe wydawane po polski. Urządzenie posiada możliwość tworzenia mapy domu i ustawienia wielu funkcji. Do tego wszystkiego pracuje 3 godziny na pojedynczym ładowaniu.

Roboty sprzątające – Puron PR10 

Puron PR10 to urządzenie dość bogato wyposażone. W zestawie z robotem sprzątającym znajdziemy kilka zamiennych części. Oprócz samego urządzenia umieszczono tutaj pojemnik na wodę z dwoma ściereczkami, wymienny filtr, pilot zdalnego sterowania oraz szczotki krawędziowe. Samo urządzenie wykończone jest błyszczącym tworzywem, dlatego też prezentuje się bardzo ciekawie. Na obudowie znajdziemy dwa przyciski: zasilania oraz powrotu do stacji dokującej. Rzucającym się w oczy elementem jest czujnik laserowej nawigacji, który tworzy dokładną mapę naszego domu i wyświetla ją w aplikacji mobilnej. Pojemniki na brud i wodę znajdują się oczywiście z tyłu urządzenia. Ich czyszczenie i wymiana jest bardzo prosta. 

Robot sprzątający Puron PR10 to urządzenie, które dysponuje dużą mocą. Producent zastosował tutaj silniki ssące o mocy wynoszącej aż 2500 Pa, więc urządzenie nie ma żadnych problemów z odkurzaniem np. dywanów. PR10 wyposażony został w dwie szczotki krawędziowe i turboszczotkę. To, co warto zaznaczyć, to lampa UV, która nie jest czymś często spotykanym w robotach. Element ten umieszczony jest pod spodem, obok turboszczotki. Odpowiedzialny jest za zabijanie bakterii i roztoczy, co jest wielkim plusem urządzenia. 

Jak przystało na zaawansowany robot 3-w-1, który potrafi odkurzać, mopować i eliminować wszelkie bakterie, Puron PR10 obsługiwany jest za pomocą aplikacji mobilnej. We Back dostępna jest zarówno na urządzenia mobilne z systemem Google, jak i Apple. Aplikacja ta pozwala na ustawianie mocy sprzątania pośród trzech trybów: cichego, standardowego i turbo. Oczywiście, w aplikacji po cyklu sprzątania pojawi się mapa naszego domu, w której możemy dodawać wirtualne ściany oraz strefy wyłączone ze sprzątania. Aplikacja pozwala nam edytować mapę, nazywać pomieszczenia i wybierać konkretne, które w danym momencie robot ma posprzątać. Dodatkową funkcją jest również lokalizator urządzenia. Robot posiada wbudowany głośnik sygnalizujący nam pracę urządzenia. Komunikaty i aplikacja dostępne są w języku polskim. Oprogramowanie to nie jedyny sposób na sterowanie urządzeniem, ponieważ mamy do dyspozycji wspomniany wcześniej pilot. 

W zestawie z robotem sprzątającym Puron PR10 znajdziemy dwa pojemniki: na kurz oraz na wodę. Oba cechują się bardzo dużą pojemnością. Pojemnik na kurz i brud ma 300 ml pojemności, dzięki czemu nie musimy często go opróżniać. Z kolei pojemnik na wodę posiada dwie komory. Do jednej z nich wlewamy wodę z płynem i ma ona pojemność 360 ml, druga komora to miejsce na zanieczyszczenia suche i w tym przypadku mówimy o 300 ml pojemności. To sprawia, że urządzenie jest bardzo wydajne i może w jednym cyklu umyć i odkurzyć powierzchnię o metrażu 200 m2!

Puron PR10 korzysta z laserowej technologii skanowania mieszkania, dzięki czemu dokładnie wie, gdzie jechać i jakich obszarów unikać. Skutecznie omija on meble i wszelkie przeszkody, które stoją mu na drodze. Co więcej, urządzenie uczy się w czasie rzeczywistym i nawet po przestawieniu np. sofy, jest w stanie ją ominąć. Dodatkowo znajdziemy tutaj również czujnik wysokości i specjalny czujnik, który po wykryciu wjazdu na kable wycofuje się bez wciągania przewodów. W praktyce działa to bardzo skutecznie. 

Co z baterią? Robot sprzątający Puron PR10 wyposażono w akumulator o pojemności 3200 mAh, co wystarcza na 120 minut pracy w trybie standardowym. Pełne naładowanie urządzenia zajmuje pięć godzin. Jeśli poziom baterii spadnie do minimum i urządzenie nie będzie w stanie kontynuować pracy, wróci do stacji ładującej. Po naładowaniu baterii wznowi pracę od miejsca, w którym ją przerwał. 

Roboty sprzątające – Puron PR10 
Puron PR10 oferuje wysoką moc ssania, dzięki czemu pracuje bardzo wydajnie. Do tego wszystkiego mamy tutaj do czynienia z długim czasem pracy na baterii i nowoczesną technologią skanowania mieszkania.

Roboty sprzątające – Roborock S7 

Urządzenie, które dotarło naszej redakcji ma kolor biały połączony ze srebrnymi elementami. Na górnej powierzchni znajdziemy trzy przyciski – przycisk zasilania, bazy oraz sprzątania punktowego, którym włącza się także blokadę przed dziećmi. Nad przyciskami umieszczono diodę sygnalizującą. Wyróżniającym się elementem jest z pewnością czujnik mapowania pomieszczenia umieszczony na górze urządzenia. Pojemnik w Roborock S7 ukryty jest pod klapą, czyli jest bardzo łatwo dostępny. Pojemnik na wodę umieszczono z tyłu urządzenia. Zaraz pod nim umieszcza się moduł z mopem myjącym. Zawartość zestawu jest podstawowa, bo oprócz modułu z mopem znajdziemy tutaj tylko dokumentację.

Roborock S7 to najbardziej zaawansowany robot sprzątający dostępny obecnie w ofercie producenta. Urządzenie to korzysta z sonicznej technologii, która pozwala na dokładne mycie powierzchni i zaschniętych plam bez żadnych problemów. Wibracje wykorzystywane przez turboszczotkę sprawiają, że urządzenie myje podłogę z częstotliwością do 3 000 razy na minutę. Wystarczy wlać do 300 ml pojemnika wodę z płynem, podłączyć mop myjący i patrzeć, jak plamy znikają z naszej podłogi. 

Model S7 został wyposażony w ciekawe rozwiązanie, a konkretnie mechanizm podnoszenia i opuszczania mopa. Uruchamia się on w momencie, kiedy wykryje dywan, co pozwala na jednoczesne odkurzanie i mycie podłogi, bez konieczności interwencji z naszej strony. I to właśnie rozpoznawanie dywanów jest bardzo ciekawym i przydatnym rozwiązaniem. W momencie kiedy Roborock S7 wykryje dywan automatycznie zwiększa moc ssania. Technologia Roborock HyperForce oferuje aż 2500 Pa mocy, co zapewnia dokładne sprzątanie. Warto dodać, że wszelkie sygnały i informacje przekazywane są w języku polskim. Jest to duży plus, zwłaszcza dla osób, które nie znają języka angielskiego. 

Odkurzacz Roborock S7 świetnie radzi sobie na różnych powierzchniach i jest bardzo efektywny. Zastosowano tutaj baterie o pojemności aż 5200 mAh, co pozwala na 3 godziny realnej pracy na jednym ładowaniu. Duży zbiornik na kurz również jest zaletą tego urządzenia. Robot sprzątający do mapowania powierzchni domu wykorzystuje technologię LiDAR, a aplikacja dostępna na telefony (Android i iOS) pozwala na śledzenie trasy robota. Oprogramowanie pokazuje nie tylko mapę naszego domu, ale także informację, gdzie znajdują się dywany. Z jej poziomu można także wybrać moc odkurzania i intensywność mycia podłóg. W aplikacji możemy ustawiać godziny sprzątania poszczególnych pomieszczeń czy wyłączyć obszary, których robot ma nie sprzątać. Urządzenie jest kompatybilne ze stacja bazową, która opróżnia pojemnik odkurzacza bez naszej ingerencji. 

Roboty sprzątające – Roborock S7
Roborock S7 to urządzenie wyposażone w bardzo ciekawy mechanizm podnoszenia i opuszczania mopa, kiedy znajdzie się na dywanie. Duża moc ssania, trzy godziny pracy na baterii i obsługa języka polskiego przekładają się na wygodę użytkowania tego robota.

Roboty sprzątające – Eufy X8 RoboVac Hybrid

RoboVac X8 Hybrid cechuje czarny kolor oraz złote elementy na górnej powierzchni. Trzy minimalistyczne przyciski umieszczone w przy krawędzi uruchamiają sprzątanie punktowe, zasilanie i powrót do stacji ładowania. Wyżej znajduje się dioda sygnalizująca pracę robota sprzątającego. Wyróżniającym się elementem na obudowie urządzenia są sensory nawigacji laserowej iPath. Pojemnik na kurz znajduje się z tyłu urządzenia. Do zestawu dołączony jest pojemnik na wodę o pojemności 250 mln oraz szmatka mopująca. 

Robot odkurzający RoboVac X8 Hybrid jest urządzeniem wyposażonym w system nawigacji laserowej iPath. Technologa ta odpowiada za dokładne mapowanie powierzchni naszego domu. Mapa naszego mieszkania wyświetlana jest w aplikacji mobilnej Eufy Home, która dostępna jest zarówno na urządzenia z systemem Apple iOS, jak i Google Android. Z poziomu aplikacji możemy wyodrębnić poszczególne pomieszczenia i wskazać, który konkretnie pokój ma sprzątać robot. Urządzenie jest w stanie zapisać w swojej pamięci mapy kilku pięter. Istnieje możliwość również wybrania mocy sprzątania. Moc oferowana przez robota sprzątającego według producenta wynosi 4000 Pa i dostarczana jest przez dwie turbiny. Jest to unikalne rozwiązanie, ponieważ zwiększa wydajność robota. Urządzenie to zdaje test w mieszkaniu, w którym mieszkają zwierzęta, ponieważ skutecznie zbiera sierść z dywanów i innych powierzchni. 

Pojemnik z wodą umieszczamy w dolnej części robota sprzątającego. Zarówno montaż, jak i demontaż tego elementu jest bardzo prosty. Zbiornik opróżnia się z wody z płynem w wolnym tempie, dlatego też urządzenie jest pod tym względem bardzo wydajne. Oczywiście, za pomocą aplikacji, w prosty sposób możemy wyodrębnić obszary, które robot RoboVac X8 Hybrid ma omijać. Wirtualną ścianę możemy postawić więc w miejscu, w którym znajduje się jedzenie dla zwierząt, zabawki naszego dziecka, czy obszar z przewodami. Warto również wyróżnić funkcję BoostIQ, która dobiera moc ssania w zależności od potrzeb. Szczególnie sprawdza się to na dywanach. Co więcej, “na pokładzie” znajduje się również technologia UltraPack Dust – Compression, która odpowiedzialna jest za kompresję kurzu w pojemniku. 

Jak pod względem wydajności wypada robot RoboVac X8 Hybrid? Producent zapewnia, że urządzenie jest w stanie pracować przez 180 minut. Czas ten jest miarodajny, jednak urządzenie musi pracować na przy najniższych obrotach aby go osiągnąć. Przy większej mocy czas ten skraca się do półtorej godziny, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem. Ładowanie baterii trwa trzy godziny.

Ciekawym rozwiązaniem, o którym warto wspomnieć, jest wsparcie obsługi za pomocą poleceń głosowych. Robota sprzątającego Eufy X8 RoboVac Hybrid można obsługiwać przy pomocy asystenta głosowego Google lub Alexa. 

Roboty sprzątające – Eufy X8 RoboVac Hybrid
Eufy X8 RoboVac Hybrid posiada technologię kompresji zebranego kurzu, dlatego też jest on bardzo wydajny. Mapowanie powierzchni domu, kompatybilność z asystentami głosowymi, prosta w obsłudze aplikacja i długi czas pracy na baterii – wszystko to sprawia, że urządzenie jest bardzo funkcjonalne.

Roboty sprzątające powyżej 2500 PLN

Roboty sprzątające – iRobot Roomba i7+

Robot odkurzający iRobot Roomba i7+ to kolejna pozycja, które może zostać wyposażona w stację ładująco-czyszczącą Clean Base, przez co w nazwie znajduje się “+”. W zestawie z urządzeniem znajdziemy dodatkową szczotkę boczną czy filtr. Samo urządzenie prezentuje stonowany, elegancki design. Na górze robota sprzątającego znajdziemy trzy przyciski dotykowe: służący do uruchomienia sprzątania, powrotu do stacji dokującej oraz sprzątania punktowego. Co więcej, testowany przez nas egzemplarz został wyposażony również w niewielkie urządzenie, które możemy położyć np. w miejscu, w którym znajduje się jedzenie dla naszych zwierząt, a wiązka laserowa będzie służyła jako wirtualna ściana. Granicę można ustawić na półokrąg, który “chroni” obszar 60 cm lub 3 metry w linii prostej. Bardzo przydatne akcesorium, które docenimy, jeśli mamy w swoim domu zwierzaki. Z tyłu urządzenia znajduje się pojemnik na brud o pojemności 400 ml. 

Stacja ładująco-czyszcząca Clean Base, znajdująca się na wyposażeniu iRobot Roomba i7+ to bardzo wygodne rozwiązanie, które do minimum zmniejsza naszą ingerencję w pracę urządzenia. Robot po skończeniu cyklu sprzątania lub w momencie, kiedy pojemnik na brud osiągnie określony poziom zapełnienia, podjeżdża do stacji, a ta w kilka sekund opróżnia zapełniony pojemnik. Worek, który umieszczony jest w stacji CleanBase według zapewnień producenta, ma wystarczyć na 60 dni. Jego wymiana jest bardzo prosta. Warto zaznaczyć, że jest to worek AllergenLock, który zatrzymuje do 99 proc. pyłków i grzybów. Sprawia to, że modele Roomba wyposażone w stację Clean Base są szczególnie wskazane dla alergików oraz właścicieli zwierząt domowych.  

Robot sprzątający iRobot Roomba i7+ wyposażony został w dokładny i efektywny 3-stopniowy system sprzątania. Pod spodem znajdziemy ruchomą głowicę czyszczącą wyposażoną w dwie specjalnie zaprojektowane gumowe szczotki główne, które doskonale radzą sobie na każdej nawierzchni. Gruntownie usuwają nie tylko wszelkiego rodzaju okruchy z gładkiej powierzchni, ale również eliminują sierść na dywanach. Pomaga w tym oczywiście duża moc ssania. Oczywiście, na wyposażeniu znajdziemy szczotkę boczną, której zadaniem jest sprzątanie przy krawędziach ścian czy mebli. 

Głównym narzędziem pozwalającym na wykorzystywanie funkcji robota jest oczywiście aplikacja mobilna iRobot Home. Jest ona dostępna zarówno na urządzenia z systemem Google Android, jaki i Apple iOS. Oprogramowanie pozwala na ustawianie harmonogramów sprzątania, trybów pracy i przede wszystkim na tworzenie map, które można stworzyć dla aż 10 pięter. Inteligentne mapy Impring Smart Mapping dokładnie skanują powierzchnię naszego domu i zapamiętują układ wszystkich mebli i pomieszczeń. Reagują również w momencie, kiedy układ w pomieszczeniu ulegnie zmianie. Mapy pozwalają także na nazywanie konkretnych pokoi oraz aktywację ich sprzątanie. Robot jest w stanie zapamiętać do 10 planów pięter. Polecenia sprzątania możemy wydawać za pomocą asystentów głosowych (Asystent Siri, Google i Alexa). 

Za tworzenie mapy odpowiada system iAdapt 3.0 wespól z technologią Imprint Smart Mapping. Dzięki temu rozwiązaniu robot jest w stanie stworzyć dokładny skan pomieszczeń i omijać wszelkie przeszkody znajdujące się na jego drodze. System pozwala również na tworzenie orientacyjnych punktów, dzięki czemu możemy przerwać sprzątanie, a w momencie ponownego uruchomienia cyklu sprzątania urządzenie powróci do miejsca, w którym skończyło poprzedni cykl. Na pokładzie znajduje się także technologia Dirt Detect, która przy pomocy czujników odnajduje miejsca, które najczęściej ulegają zabrudzeniu, na których robot koncentruje pracę. Użytkownik ma też możliwość tworzenia na mapach specjalnych stref sprzątania, czy stref bez dostępu dla robota. Te funkcje umożliwiają dostosowanie trybu pracy robota do potrzeb domowników. Oczywiście, urządzenie posiada czujniki wysokości, dzięki którym nie spadnie ze schodów. Niski profil robota Roomba i7 pozwala na skutecznie sprzątanie pod meblami i łóżkami. 

Czas pracy robota to około 75 minut i ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości, natomiast pełne naładowanie baterii zajmuje około 180 minut. 

Roboty sprzątające – iRobot Roomba i7+
Największą zaletą robota sprzątającego iRobot Roomba i7 jest wysoka jakość pracy na każdej powierzchni, co przekłada się na gruntowne odkurzanie. Nie można zignorować również bardzo przydatnej stacji CleanBase.

Roboty sprzątające – Hobot Legee 7

Model: Hobot Legee 7
Maksymalna siła ssania: 2700 Pa
Pojemność akumulatora: 4500 mAh
Funkcje: tworzenie mapy, odkurzanie, mopowanie, zamiatanie
Pojemność pojemnika na kurz: 0,5 l
Hałas: do 65 dB
Czas pracy: 240 minut

Robot sprzątający Hobot Legee 7 zdecydowanie różni się pod względem kształtu od urządzeń, które znajdują się naszym zestawieniu. Model ten nie posiada owalnego kształtu, a jego kształt przypomina literę “D”. Na powierzchni urządzenia znajdziemy sekcję z przyciskami funkcyjnymi, a bliżej tylnej krawędzi umieszczono czujniki LiDAR do skanowania powierzchni mieszkania. Pojemnik na kurz oraz na wodę znajduje się w centralnej części urządzenia, a dostęp do tych elementów możliwy jest poprzez podniesienie górnej klapy. Do robota sprzątającego możemy podłączyć dwa mopy sprzątające. Pod spodem urządzenia znajdziemy turboszczotkę oraz szczotkę krawędziową o długości 3,5 centymetra.

Robot Hobot Legee 7 to urządzenie wyposażone w funkcję Doskonałego Czyszczenia, która oferuje aż 8 trybów sprzątania. Każdy z trybów można przypisać do konkretnego pomieszczenia. Wśród nich znajdziemy m.in. tryb kuchnia, do sprzątania zacieków i plam, tryb zwierzaka, dzięki któremu pozbędziemy się sierści i śladów zwierząt, czy tryb polerowania przywracający dawny kolor dywanom. Nie można także zapomnieć o trybie spersonalizowanym, który pozwala dobrać ustawienia odkurzacza do swoich potrzeb. Pozostałe tryby to standardowy, turbo, ECO i suchy. Odkurzacz oferuje moc ssania na poziomie 2700 Pa.

Warto jednak wspomnieć o nowoczesnych funkcjach usuwania brudu. Duża moc ssania pozbywa się wszelkiego kurzu i pyłu, jednak to nie wszystko. Robot sprzątający Hobot Legee 7 został wyposażony w mechanizm ruchu posuwistozwrotnego, który ma imitować ludzkie ruchy podczas sprzątania. Turboszczotka obraca się z prędkością 900 razy/min, a siła mopowania wynosi tutaj aż 1,8 kg, dzięki czemu robot bez problemu radzi sobie z zaschniętymi plamami i kurzem. Dodatkową zaletą jest sam kształt urządzenia, ponieważ dokładnie czyści on powierzchnię wzdłuż ścian, czy pod meblami i w rogach.

Głównym narzędziem do obsługi robota jest oczywiście aplikacja mobilna. To na niej pokazuje się mapa mieszkania, którą możemy podzielić na konkretne pomieszczenia. Robot jest w stanie zapamiętać 5 map. Za jej pomocą możemy ustawić wirtualne bariery, od których robot ma stronić. Oprogramowanie pozwala na dostosowanie siły sprzątania, czy wybór jednego z ośmiu trybów. Co ciekawe, robot pozwala zastąpić systemowe komunikaty głosem użytkownika. Hobot Legee 7 jest kompatybilny z asystentem Google oraz Siri!

W Hobot Legee 7 zastosowano pojemną, 4500 mAh baterię, która starcza na cztery godziny pracy, więc mówimy tutaj o bardzo wydajnym urządzeniu.

Roboty sprzątające – Hobot Legee 7
Robot sprzątający Hobot Legee 7 to urządzenie wyróżniające się swoim kształtem obudowy. Na wyposażeniu znajdziemy wiele trybów sprzątania, które możemy przystosować do swoich potrzeb. Długi czas pracy jest wielką zaletą tego urządzenia.

Roboty sprzątające – Tefal Xplorer S95 Animal

Robot sprzątający Tefal Xplorer Serie 95 Animal to urządzenie, które z pewnością wyróżnia się elementami wyposażenia od innych opisanych modeli. W zestawie znajdziemy trzy różne szczotki: silikonową z włosiem, która skutecznie sprząta zwierzęcą sierść, silikonową do precyzyjnego zbierania włosów z podłogi oraz puszystą do zbierania drobnych cząstek kurzu. Dodatkowo znajdziemy tutaj zestaw do czyszczenia w postaci zbiornika na wodę oraz trzech ściereczek – zielonej do usuwania drobinek kurzu bez wody, czerwonej do usuwania zaschniętych śladów oraz standardowej ściereczki mopującej w kolorze niebieskim. Warto zaznaczyć, że urządzenie posiada wielofunkcyjny pojemnik główny, który z jednej strony zbiera kurz i brud, a z drugiej strony można go napełnić wodą. 

Górna powierzchnia ma matowe wykończenie i znajdziemy tutaj dwa przyciski: zasilania oraz powrotu do stacji. Na górze umieszczony został także zestaw czujników oraz kamera laserowa, która odpowiedzialna jest za skanowanie naszego domu. Robot Tefal Xplorer Serie 95 Animal został wyposażony w czujnik uskoku oraz wysokości, co sprawia, że  nie spadnie ze schodów. Na boku urządzenia umieszczona została kamera ToF, dzięki której robot jest w stanie dokładnie poruszać się wzdłuż ścian. 

Jedną z największych zalet robota sprzątającego Tefal Xplorer Serie 95 Animal jest jego moc ssąca. W trybie turbo sięga ona nawet 12000 Pa! Tryb turbo możemy aktywować z poziomu aplikacji mobilnej. Urządzenie aktywuje go również automatycznie po wjechaniu na dywan. Tak duża moc sprawia, że robot świetnie usuwa wszelkie okruchy i nieczystości znajdujące się we włosiu dywanu. Urządzenie korzysta także z inteligentnego systemu Smart Aqua Force, który dozuje wodę myjącą podłogi w pożądanej ilości dla lepszej wydajności. Na pokładzie znalazł się także filtr EPA zatrzymujący kurz i alergeny. Sam pojemnik na brud ma aż 0,5 litra pojemności. Odkurzacz ma 10 centymetrów wysokości. 

Głównym narzędziem odpowiadającym za sterowanie urządzeniem jest oczywiście aplikacja mobilna. Oprogramowanie dostępne jest na telefony i tablety z systemem Android oraz iPhone’y i iPady. Daje ona dostęp do wszystkich funkcji urządzenia. Tak jak już wcześniej opisałem, z jej poziomu można dostosować moc ssania. To jednak nie wszystko, ponieważ aplikacja umożliwia nam wybór ilości dozowania wody podczas cyklu mopowania. Oprogramowanie pozwala oczywiście na stawianie wirtualnych ścian czy eliminację obszarów wyłączonych ze sprzątania oraz z mopowania. Możemy oczywiście ustawiać harmonogram sprzątania, znaleźć robota, czy zdalnie nim sterować. Tefal Xplorer Serie 95 Animal posiada wsparcie dla asystentów głosowych Google i Alexa. 

Bateria, którą zastosowano w Tefal Xplorer Serie 95 Animal, pozwala na ponad 225 minut sprzątania w trybie standardowym, co w zupełności wystarczy na posprzątanie całego domu podczas jednego cyklu. Pełne naładowanie urządzenia zajmuje 4 godziny. 

Roboty sprzątające – Tefal Xplorer S95 Animal
Robot sprzątający Tefal Xplorer S95 Animal jest urządzeniem bardzo wydajnym. Pozwala na ponad trzy godziny pracy, co jest wielki plusem tego urządzenia. Do tego w zestawie znajdziemy wiele przydatnych akcesoriów, takich jak wymienne turboszczotki. Największym jednak atutem modelu S95 jest jego moc ssania, która wynosi aż 12000 Pa!

Roboty sprzątające – iRobot Roomba j7+

Seria Roomba j7+ to nowość w ofercie producenta, która cechuje się bardzo ciekawą specyfikacją. Sam wygląd urządzenia jest bardzo stonowany. Królują tutaj czerń i metaliczna szarość. Górna część korpusu została wykonana z metalu. Na tym elemencie znajdziemy przycisk do uruchamiania robota. Bardzo ciekawą częścią robota jest nawigacja Precision Vision, która została wyposażona w diodę LED do lepszego mapowania powierzchni pomieszczenia. Z tyłu urządzenia znajdziemy pojemnik na brud, jednak jego ręczne opróżnianie będzie bardzo sporadyczne, ponieważ w zestawie z modelem Roomba j7+ znajdziemy stację ładująco-czyszczącą Clean Base oraz dodatkowe części eksploatacyjne

Stacja ładująco-czyszcząca jest kluczowym elementem wyposażenia robota odkurzającego iRobot Roomba j7+. To dzięki niej nie będziemy musieli zaglądać do pojemnika z brudem. W górnej części stacji umieszczony jest worek na brud, który należy wymieniać raz na dwa miesiące lub rzadziej, jeśli zabrudzeń w domu jest mniej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które do minimum zmniejsza naszą ingerencję w pracę urządzenia. Turbina umieszczona w stacji skutecznie opróżnia pojemnik na brud. Warto zaznaczyć, że stacja Clean Base wyposażona jest w worki AllergenLock, które według producenta zatrzymują 99% pyłków i pleśni, co oznacza, że robot ten jest przyjazny alergikom. Świetnie sprawdzi się także w domach ze zwierzętami, które gubią sierść.

To, co należy wiedzieć o robocie sprzątającym iRobot Roomba j7+, to fakt, że został on wyposażony w dwie gumowe szczotki główne osadzone na ruchomej głowicy czyszczącej. Rozwiązanie to jest niezwykle skuteczne i uniwersalne, umożliwia robotom Roomba gruntowne odkurzanie wszystkich typów podłóg – od dywanów, przez kafle po parkiet. Oczywiście, znajdziemy tutaj również boczną szczotkę sprzątającą, która skutecznie usuwa brud przy krawędziach, wzdłuż ścian i z trudno dostępnych miejsc. Robot posiada trzystopniowy system sprzątania. System Dirt Detect , dzięki czujnikom umożliwia wykrycie miejsc bardziej zabrudzonych i koncentrację pracy na nich. 

iRobot Roomba j7+ jest urządzeniem wykorzystującym zaawansowane technologie do dokładnego sprzątania naszego domu. Na pokładzie znajdziemy system nawigacji Precision Vision, pozwala najdokładniej orientować się w sprzątanej przestrzeni. Dzięki takiej technologii, robot jest w stanie sprawnie poruszać się po naszym domu oraz rozpoznawać,  identyfikować i omijać przeszkody jak skarpetki, kable, ubrania, ręcznik czy „niespodzianki” pozostawione przez domowego pupila. Na froncie znajdziemy diodę LED, która wpływa na wysoką skuteczność urządzenia. Wspomniany system jest w stanie rozpoznać w stanie rzeczywistym wszelkie przeszkody w postaci przewodów, zwierzaków i zabawek, by następnie je omijać. Co więcej, robot za zgodą użytkownika może robić zdjęcia obiektów, które staną na jego drodze, dzięki czemu możemy zdalnie kontrolować jego pracę i decydować czy jest to przeszkoda stała, tymczasowa czy obiekt nie stanowiący przeszkody. 

Oczywiście, wszystkimi funkcjami odkurzacza iRobot Roomba j7+ sterujemy za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej na dwa najpopularniejsze systemy mobilne. Oprogramowanie jest bardzo proste w obsłudze. Robot sprzątający po wykonaniu 2-3 pełnych cykli sprzątania w naszym domu będzie w stanie wyświetlić nam mapę (robot może stworzyć nawet 10 map różnych kondygnacji). Pozwala ona na nazwanie poszczególnych pomieszczeń, ustawienia granic i obszarów, do których robot nie może wjeżdżać. Sprzęt uczy się nawyków i tworzy harmonogram sprzątania. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest funkcja, która uruchamia się we wzmożonym okresie pylenia roślin i linienia zwierząt. Wtedy Roomba j7+ sugeruje częstsze sprzątanie, aby pozbyć się większości alergenów. Jak przystało na nowoczesne urządzenie, robotem można sterować za pomocą asystentów głosowych (Siri, Google i Alexa).

Według zapewnień producenta maksymalny czas sprzątania to 75 minut i tak w rzeczywistości jest. Ładowanie urządzenia zajmuje około trzy godziny. 

Roboty sprzątające – iRobot Roomba j7+
Robot sprzątający iRobot Roomba j7+ posiada zaawansowane technologie, które z wielką dokładnością skanują nasze mieszkanie, co przekłada się na wydajne sprzątanie. Stacja ładująco-czyszcząca do minimum ogranicza naszą ingerencję w pracy urządzenia.

Roboty sprzątające. Podsumowanie 

Rynek robotów sprzątających jest bardzo rozwinięty i z pewnością mamy w czym wybierać. Producenci oferują urządzenia w różnych przedziałach cenowych, a te bezpośrednio związane są z możliwościami urządzenia. Najtańsze roboty sprzątające oferują podstawowe funkcje, czyli sprzątanie i mopowanie. Jeśli chcemy większej wygody użytkowania w postaci mapy naszego domu i wybierania sprzątania poszczególnych pomieszczeń, musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem. Najdroższe roboty sprzątające dostępne na rynku posiadają stacje ładująco-czyszczące, które ograniczają naszą ingerencję w pracę urządzenia do minimum. Wybór urządzenia zależy od naszych oczekiwań. 

roboty odkurzające
Roboty sprzątające. Jaki wybrać? Przegląd 12 modeli.
Exit mobile version