Site icon MenWorld.pl

Samsung Galaxy S10 – test koreańskiego flagowca

Samsung Galaxy S10 pochodzi z serii, która pozwoliła koreańskiemu producentowi przeskoczyć pewien poziom. Modele Galaxy od zawsze stanowiły wyznacznik nowych technologii marki i właśnie tak samo dzieje się w przypadku modelu S10. 

Jakim więc smartfonem jest Samsung Galaxy S10? Jako flagowiec oferuje bardzo wiele. Jest wydajny, jego wykonanie i design są nienaganne, a ekran, który się tutaj znajduje sprawia, że trudno oderwać od niego wzrok. Galaxy S10 to prawdziwy kombajn multimedialny, który oferuje naprawdę bardzo dużo. 

Samsung Galaxy S10
Samsung Galaxy S10

Samsung Galaxy S10, czyli perfekcyjne wykonanie

Nie ma się co oszukiwać, Samsung Galaxy S10 to jeden z najładniejszych smartfonów dostępnych na rynku. Telefon posiada bardzo cienkie ramki wokół wyświetlacza i bardzo dobrze prezentuje się w każdej wersji kolorystycznej. Smartfon jest ładny, smukły i widać po nim, że jest to półka premium. Niestety, na ramki o tych samych rozmiarach musimy jeszcze poczekać, ponieważ górna i dolna różnią się szerokością od tych bocznych. Mimo wszystko telefon nie traci na atrakcyjności. 

Ramki boczne zostały wykonane z wysokiej jakości stopu aluminium, który nie tylko wpływa na wygląd smartfona, ale także na jego wagę. Telefon jest lekki i poręczny, a ramki wyglądają na odporne na zarysowania. Plecki urządzenia zostały pokryte szkłem Gorilla Glass 5. 

Przyciski, porty i złącza jakie posiada Samsung Galaxy S10 

Lewa krawędź Samsunga Galaxy S10 została wykorzystana do umieszczenia przycisków regulacji głośności oraz klawisza Bixby. Asystent dalej nie jest dostępny w języku polskim i zapewne długo jeszcze tak pozostanie, dlatego klawisz ten jest raczej bezużyteczny. Na całe szczęście Samsung pozwolił na przypisanie mu zupełnie innych funkcji systemowych lub szybszy dostęp do wybranej aplikacji.

Po prawej stronie smartfona umieszczono oczywiście przycisk zasilania. Tak jak w poprzednich testowanych przez nas modelach, czyli Samsung Galaxy S10e oraz Samsung Galaxy S10+, przycisk ten umieszczony jest zdecydowanie za wysoko. Gdy chcemy zablokować telefon musimy sięgać znacznie wyżej niż jest to normalne. Kilka milimetrów niżej i przycisk znajdowałby się w optymalnej pozycji. 

Na górnej krawędzi S10 umieszczono szufladkę na dwie karty nano SIM. Oczywiście są to sloty hybrydowe, dlatego też jedną z kart SIM można zastąpić microSD. Maksymalna jej pojemność może wynosić 512 GB. Tuż obok szufladki znalazł się mikrofon. 

Na dolnej krawędzi znajdziemy raczej standardowe wyposażenie, czyli port USB typu C, głośnik, dodatkowy mikrofon oraz wyjście słuchawkowe mini jack 3,5 mm. Jak widać, Samsung nawet we flagowym modelu nie stawia krzyżyka nad klasycznymi słuchawkami, chociaż seria Galaxy Note 10 jest tutaj wyjątkiem.

Galaxy S10 to smartfon ze świetnym głośnikiem

Jeśli chodzi o jakość dźwięku wydobywającego się z smartfona jakim jest Samsung Galaxy S10 to jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Galaxy S10 to zdecydowanie telefon do słuchania muzyki. Głośnik umieszczony na dole świetnie współpracuje z głośnikiem do rozmów, tworząc system stereo. Telefon gra głośno, dźwięk jest dynamiczny i czysty. 

S10 świetnie radzi sobie zarówno z słuchawkami dokanałowymi, jak i nausznymi o stosunkowo niedużej impedancji. Brzmienie jest wyrównane, basy delikatnie podbite, a czystość dźwięku i jego dynamika prezentują się bardzo dobrze.  

AMOLED i wszystko jasne

Samsung Galaxy S10 to smartfon posiadający 6,1-calowy wyświetlacz wykonany w technologii AMOLED. Jak każdy ekran tego typu prezentuje się świetnie. Oczywiście charakteryzuje się on wysokim poziomem podświetlenia, świetną jakością kolorów, niesamowitą szczegółowością oraz jakością. Ciemne kolory wyświetlane na nim wyglądają naturalniej, zdecydowanie lepiej niż w przypadku smartfonów konkurencji.

Wyświetlacz w Galaxy S10 daje użytkownikowi wyboru nasycenia barw – dostępne są dwie opcje: naturalny i żywy. Pierwszy z nich wykorzystają osoby, które lubią stonowane kolory, drugi zaś jest dla osób, dla których kolory na ekranach smartfonów mają być nasycone. Oczywiście znajdziemy tutaj też standard HDR10+, który pozwala na pełne wykorzystanie możliwości wyświetlacza w Samsung Galaxy S10. Najlepsze efekty widoczne są podczas oglądania filmów wspierających ten format. 

Oczywiście nie możemy obojętnie przejść obok “dziury” umieszczonej w prawym rogu wyświetlacza – mowa tutaj oczywiście o przedniej kamerce. Mogłoby się wydawać, że jest do element, na który będziemy zwracać uwagę podczas korzystania z Galaxy S10. W moim przypadku było zupełnie odwrotnie. Do czarnej kropki w ekranie przyzwyczaiłem się po kilku minutach spędzonych ze smartfonem. Po prostu nie rzuca się ona w oczy. Staje się ona zupełnie niewidoczna kiedy dobierzemy odpowiednią tapetę. W sieci znajdziemy pełno propozycji, które wykorzystują właśnie ten element wyświetlacza w różny sposób. 

Samsung Galaxy S10
Samsung Galaxy S10 posiada ekran AMOLED. Rzecz jasna, jakość obrazu jest wręcz wyśmienita.

Czytnik w ekranie i skanowanie twarzy

Jeśli już jesteśmy przy wyświetlaczu warto wspomnieć o czytniku linii papilarnych znajdującym się właśnie pod nim. Zlokalizowany jest on w dolnej części wyświetlacza, w bardzo ergonomicznym miejscu. Samsung korzysta tutaj z technologii ultradźwiękowej, która jest bezpieczniejsza. Czytnik linii papilarnych działa sprawnie, chociaż jego skuteczność czasami zawodzi. Co prawda technologia ta rozpoznaje odcisk szybko, jednak nie tak szybko jak w przypadku tradycyjnych czytników umieszczanych w obudowie smartfonów. Według zapewnień czytnik dobrze współpracuje z cienkimi foliami nałożonymi na ekran. Gorzej wypada to w przypadku szkła hartowanego. 

Do odblokowywania Galaxy S10 służy również rozpoznawanie twarzy. Forma ta nie jest może najbezpieczniejsza, ale działa szybko i ma bardzo dobrą skuteczność. Gorzej sprawuje się w słabo oświetlonych pomieszczeniach, jednak to zrozumiałe.

Samsung Galaxy S10
Samsung Galaxy S10 wyposażony został w czytnik linii papilarnych umieszczony pod ekranem.

Android Pie 9.0 na pokładzie

Samsung Galaxy S10, jak każdy model koreańskiego producenta, pracuje na systemie Google Android 9 Pie z nakładką OneUI w wersji 1.1. Nakładka Samsunga na system Google działa bardzo dobrze, jest lepiej zoptymalizowana i nie zacina się. Jest to znaczny upgrade względem poprzedniej wersji jaką był Samsung Experience. Płynność animacji jest perfekcyjna, reakcja na polecenia natychmiastowa. Nie ma się jednak co dziwić bo Samsung Galaxy S10 to flagowiec pełną parą. System posiada kilka przydatnych funkcji, które umilają korzystanie ze smartfona. 

Sam interfejs OneUI jest bardzo przejrzysty i swoją spójnością zachęca do korzystania z telefonu. Jest też bardzo prosty w obsłudze, a użytkownik ma szeroki wybór dostosowania go do swoich potrzeb. Mamy tutaj możliwość zmiany wersji – jasnej oraz ciemnej. Mogą one zmieniać się wraz z harmonogramem. Z jasnego korzystamy w dzień, z ciemnego po zmroku. 

Funkcje systemu

Jednym ze znaków rozpoznawczych smartfonów Samsunga jest z pewnością Always On Display. Wraz z nadejściem aktualizacji do OneUI użytkownik ma możliwość ustawienia kiedy AOD ma się aktywować. Funkcja, która informuje nas o godzinie, dacie i wyświetla ostatnie powiadomienia może działać w trybie ciągłym, w którym to informacje te wyświetlane są na ekranie bez przerwy oraz w trybie domyślny, w którym to pojawia się na ekranie po dotknięciu palcem. 

Użytkownik może swobodnie zmieniać pomiędzy rozdzielczościami wyświetlanego obrazu. Oczywiście od rozdzielczości zależy czas pracy na baterii, jednak warto wiedzieć, że Samsung Galaxy S10 oferuje taką funkcję. Do wyboru mamy rozdzielczości Full HD+, HD+ oraz QHD+. 

Wydajność podzespołów

Tak jak już wspomniałem system jest świetnie zoptymalizowany oraz szybki, a duża w tym zasługa specyfikacji. Samsung Galaxy S10 pracuje na procesorze Samsung Exynos 9820, który został wykonany w technologii 8nm. Nowatorski układ koreańskiego producenta jest niezwykle wydajną jednostką zapewniającą jak najlepsze osiągi nawet podczas dużego nakładu pracy. Dodatkowo znajdziemy tutaj 12-rdzeniowy układ graficzny GPU Mali-G76 MP12, 12 GB pamięci RAM oraz wydajny system chłodzenia, który odprowadzając ciepło gwarantuje wysoką wydajność. To wszystko sprawia, że Galaxy S10 działa tak dobrze i szybko. Poniżej znalazły się wykresy z wynikami z najbardziej popularnych benchmarków sprawdzających prawdziwe możliwości smartfona. 

Samsung Galaxy S10 posiada bardzo przeciętną baterię

Mimo, że do tej pory było kolorowo, to przechodzimy do akumulatora i pracy na pojedynczym ładowaniu. Bateria jaką wykorzystano w Galaxy S10 ma pojemność 3400 mAh i śmiało mogę powiedzieć, że oczekiwałem od niej znacznie więcej. Niestety, jest tak jak w przypadku S10e, w którym to bateria również była największym problemem. 

Przy normalnym użytkowaniu, gdzie z telefonu korzystałem do sprawdzania wiadomości, przeglądania Twittera i Instagrama, energii wystarczało na niecały dzień. W tym przypadku cały czas włączona była transmisja danych komórkowych. Dłuższy czas pracy na baterii osiągalny był w momencie kiedy z telefonu korzystałem sporadycznie. Wtedy właśnie spokojnie wytrzymywał półtora dnia. Realny czas SOT (Screen-On-Time) to około 5-6 godzin co w tych czasach jest wynikiem po prostu przeciętnym. Od flagowca wymaga się jednak więcej. 

Samsung Galaxy S10 posiada technologię ładowania bezprzewodowego, jak i funkcję bezprzewodowego współdzielenia energii z innymi urządzeniami. Oznacza to, że Galaxy S10 potrafi naładować każde urządzenie, które wspiera ładowanie indukcyjne – niezależnie czy są to słuchawki, smartwatch czy inny smartfon. Funkcja działa bardzo dobrze. 

Samsung Galaxy S10
Wraz ze smartfonem Samsung Galaxy S10 otrzymujemy podstawowe elementy takie jak słuchawki, ładowarkę czy przewód.

Do zestawu dołączona została ładowarka, która obsługuje szybkie ładowanie. Galaxy S10 rozładowany do zera, przy pomocy tego zestawu, do pełna ładuje się w około godzinę i 40 minut.

Trzy aparaty i nagrywanie w 4K

Samsung Galaxy S10 został wyposażony w trzy aparaty – główny z obiektywem szerokokątnym. Obok znalazł się teleobiektyw z dwukrotnym zoomem optycznym oraz obiektyw ultra szerokokątny (0,5x). Jeśli chodzi o dwie pierwsze matryce to zmiany względem poprzedniej S-ki zaszły głównie w oprogramowaniu, które w inny sposób przetwarza obraz. 

Galaxy S10 wykorzystuje dwie przesłony. Do wyboru mamy przesłonę f/2.4 i f/1.5, które zmieniają się automatycznie zależnie od warunków oświetleniowych. W połączeniu z optyczną stabilizacją obrazu zdjęcia w nocnej scenerii nie są rozmazane i mają dobrą jakość. 

Tak jak przyzwyczaiły nas poprzednie generacje flagowca Samsunga, Galaxy S10 robi bardzo dobre zdjęcia. Materiały uwieczniane przy pomocy aparatu głównego stoją na wysokim poziomie. Ujęcia prezentują się świetnie, sceneria jest szczegółowa, a obraz ostry. Niestety aparat ma problemy z obiektami posiadającymi skomplikowaną budowę. Liście czy gałęzie wyglądają nienaturalnie. Teleobiektyw z dwukrotnym zoomem optycznym spisuje się bardzo dobrze i tak samo jak główny aparat korzysta z cyfrowej stabilizacji obrazu. 

Zdjęcia w trybie ultraszerokokątnym również wyglądają dobrze, jednak w rogach można dostrzec aberrację optyczną oraz chromatyczną. Nie rzuca się to zbytnio w oczy, jednak jest to zjawisko, które istnieje. Tryb ten przydaje się w sytuacjach, w których to chcemy sfotografować coś większego, np. piękny krajobraz. Tutaj nie doświadczymy optycznej stabilizacji obrazu, ale mimo wszystko zdjęcia są dobrej jakości. 

Dobrą informacją dla osób, które lubią przerabiać zdjęcia na swój sposób jest to, że Samsung Galaxy S10 zapisuje zdjęcia w formacie RAW. W tym formacie zdjęcia nie posiadają wyżej wymienionych problemów. 

Jeśli chodzi o nagrywanie materiałów video to Samsung Galaxy S10 umożliwia nagrywanie filmów w jakości 4k w 60 klatkach na sekundę. Do dyspozycji mamy tutaj optyczną stabilizację obrazu. Nagrania HDR10+ oraz przełączanie między 3 aparatami dostępne jest jedynie przy nagraniach 30 fps. Oczywiście materiały w 4k 60 kl./s. są bardzo płynne, obraz jest szczegółowy, a jakość dźwięku stoi na wysokim poziomie. 

Przednia kamerka w Samsung Galaxy S10

Przedni aparat posiada tylko jeden sensor a jego rozdzielczość to 10 Mpx. Zdjęcia wykonywane kamerą selfie są wysokiej jakości, zupełnie jak w przypadku zdjęć z głównego aparatu. Kolory są nasycone, szczegółowość obrazu jest wysoka, a dynamika tonalna dobra. Kamerka jest w stanie nagrywać obraz w rozdzielczości 4K 30 kl./s. 

Są zalety, są wady – czyli czym mnie zaciekawił Samsung Galaxy S10, a co mi się nie podobało

Jedną z największych zalet tego urządzenia jest z pewnością jego wyświetlacz, który w wyprodukowany w technologii AMOLED sprawia, że nie możemy się od niego oderwać. Nie tylko jakość wyświetlanego obrazu, ale jego rozmiar ma tutaj duże znaczenie. Ekran pokrywa 88% przedniego panelu, więc oglądanie filmów jest po prostu wygodne. Dodajmy do tego wysokiej jakości audio i mamy telefon, który zapewni nam rozrywkę na godziny. 

Oczywiście znajdziemy tutaj też minusy, bo Samsung Galaxy S10 nie jest smartfonem idealnym. Na pewno jednym z aspektów, który może trochę zniesmaczyć jest bateria, której czas pracy jest strasznie przeciętny. Osoby, które pracują na telefonie na pewno nie będą zadowolone z akumulatora zastosowanego w Galaxy S10. Zbyt wysoko umieszczone przyciski funkcyjne są drobnostkami, jednak takimi, które potrafią być irytujące.

Exit mobile version