Site icon MenWorld.pl

Test past termoprzewodzących! Jaka jest najlepsza? Sprawdzam

Jaką pastę termoprzewodzącą wybrać? To pytanie zadaje masa osób. Warto zadbać o odpowiednie odprowadzanie ciepła z procesora, dlatego postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i sprawdzić, na którą warto postawić, a których past lepiej unikać. W związku z tym przygotowałem test past termoprzewodzących. Zachęcam do lektury.

Test past termoprzewodzących w 2023 roku. Słowem wstępu

W zawodach bierze udział łącznie osiem past termoprzewodzących. Nie jest to może jakiś ogromny test, na który składałoby się 50 “zawodników”, jednak myślę, że jest już to spokojnie nieco większa liczba, która zasługuje na uwagę i pozwala na wyciągnięcie ciekawych wniosków. W zestawieniu użyłem w zasadzie po jednym przedstawicielu od każdego producenta, za wyjątkiem marki SAVIO, gdzie postanowiłem sprawdzić wszystkie modele z serii GLACIER.

Test past termoprzewodzących! Jaka jest najlepsza? Sprawdzam
Test past termoprzewodzących! Jaka jest najlepsza? Sprawdzam

Omówienie testowanych past termoprzewodzących

Zanim przejdziemy do omówienia platformy testowej i osiągniętych rezultatów, warto rzucić okiem na specyfikację każdej z past termoprzewodzących.

be quiet! DC1 – specyfikacja

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki be quiet

Endorfy Pactum PT-3 – specyfikacja

Większy test past termoprzewodzących? Jaka najlepsza?
Test past termoprzewodzących! Jaka jest najlepsza? Sprawdzam

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki Endorfy

Arctic MX-2 – specyfikacja

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki Arctic.

Natec HUSKY – specyfikacja

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki Natec.

Thermal Grizzly Kryonaut – specyfikacja

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki Thermal Grizzly.

SAVIO GLACIER TG-03 – specyfikacja

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki SAVIO.

SAVIO GLACIER TG-02 – specyfikacja

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki SAVIO.

SAVIO GLACIER TG-01 – specyfikacja

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta – marki SAVIO.

Platforma testowa, na której przygotowałem test past termoprzewodzących

Test past termoprzewodzących – wyniki. Która jest najlepsza?

Testowanie polegało na wygrzewaniu nałożonej pasty przez okres 30 minut. Po testowaniu zostały zapisane wyniki. Następnie została nałożona kolejna pasta i kolejne 30 minut wygrzewania. Finalnie możemy przejść do wyników całego testu, który pochłonął naprawdę sporo godzin z mojego życia.

W przypadku średnich temperatur uzyskanych podczas włączonego obciążenia Small FFT programem prime95 wyniki są już nieco zaskakujące i mniej więcej prezentują nam poszczególne możliwości danych past. Zdecydowanie na przodzie uplasowały się cztery pasty, które mieszczą się w granicy 1 stopnia, co niektórzy nazwaliby błędem pomiarowym. Gdzieś po środku, 2 stopnie dalej jest Arctic MX-2. Na tyle pasta od Nateca oraz Glacier TG-02 i daleko, daleko z tyłu Glacier TG-01.

Idąc dalej, różnice maksymalnych temperatur uzyskanych podczas testowania są dosyć spore i osobiście nie spodziewałem się, że 10 stopni to realna różnica między dostępnymi w dzisiejszym teście pastami. Naprawdę pozytywnie wypadła pierwsza piątka. Sporo gorzej ponownie Natec oraz TG-02 i na szarym końcu TG-01, którego kompletnie nie brałbym pod uwagę składając swojego PC’ta. Chyba, że do jakiejś mało obciążonej pod względem zadań jednostki, która jakoś specjalnie nie będzie się nagrzewała.

Pasty termoprzewodzące. Najlepsza opłacalność pod względem cena/jakość

Na sam koniec zrobiłem zestawienie najlepiej opłacalnych past bazując na pojemności oraz ich cenach. Pactum PT-3 niestety nie jest dostępny w sprzedaży, a jest dołączany do chłodzeń od Endorfy, zatem w przypadku zakupu ich chłodzeń nie trzeba zaopatrywać się w inne pasty, bo dołączona w zupełności wystarczy.

Pasty termoprzewodzące. Najlepsza budżetowa pasta termoprzewodząca

W stosunku ceny, czyli kosztu 1 gram specyfiku, najlepiej wypada TG-01 oraz Husky, które niestety nie prezentowały się specjalnie dobrze. Tanio wypada również MX-2, której wydajność jest już naprawdę zadowalająca i opłaca się ją kupić, jeśli dosyć często dokonujemy wymian past, chociażby ze względu na posiadanie kilku komputerów.

Pasty termoprzewodzące. Najlepszy stosunek cena/wydajność

W stosunku cena wydajność, patrząc na powyższe zestawienie postawiłbym osobiście na Glaciera TG-03, który wypada dosyć tanio, a walczy z Kryonaut od Thermal Grizzly. DC1 było pastą, którą kiedyś bardzo chwaliłem i często wybierałem, jednak aktualnie jej opłacalność jest niska, bo została wyparta przez swojego następcę, którym jest DC2. Tym samym jej cena podskoczyła ze względu na niższą dostępność. Kryonaut jest rewelacyjny, ale jest także drogi. 33 zł za gram to jak dla mnie zdecydowanie za drogo, szczególnie spoglądając na to zestawienie.

Test past termoprzewodzących! Jaka jest najlepsza? Sprawdzam
Test past termoprzewodzących! Jaka jest najlepsza? Sprawdzam

Podsumowanie testu past termoprzewodzących. Wyniki i wnioski.

Przeczytaj również: Brakuje Ci pasty, ale masz ketchup w lodówce? Użyj go!

Exit mobile version