Connect
To Top

Wybór monitora nie tak łatwy, na co więc zwrócić uwagę?

Wydaje się, że w świecie, gdzie królują laptopy, nie ma już miejsca na monitory. Nic bardziej błędnego, bo choć faktycznie większość osób korzysta z małych przenośnych komputerów, to dalej w cenie są wysokiej jakości ekrany. Niezbędne, chociażby do grania w gry, oglądania filmów czy tworzenia grafiki – zarówno 2D i 3D. Osoba, która kupuje swój pierwszy monitor, może mieć problem, aby zrozumieć najważniejsze parametry, które cechują ten sprzęt. Właśnie z myślą o takich osobach przygotowaliśmy poniższy artykuł. Zapraszamy!

Jakie mamy typy monitorów?

Podstawowa informacja jest taka, że mamy dwa rodzaje monitorów: LED oraz CCFL. W tych pierwszych, jak nazwa wskazuje, źródłem światła są diody LED, a w zależności od zastosowanej technologii może być to RGB (tzw. pełny led) lub podświetlenie krawędziowe. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie będzie miał nas sprzęt, warto wiedzieć, że wszystkie monitory LED są bardzo żywotne, a ponadto zużywają mało prądu. W drugich z omawianych – CCFL źródłem światła jest lampa fluorescencyjna. Choć są tanie, to niestety zużywają dużo prądu, a poza tym mają problem z wyświetleniem głębokiej czerni.

 

Co wiemy o rodzajach matryc?

W tym przypadku mamy bardzo duży wybór. Zacznijmy od matrycy TN (Twisted Nematic), która kusi niską ceną, ale to właściwie jej jedyna poważna zaleta. W oczy szczególnie rzucają się takie wady jak wąskie kąty widzenia (zarówno w poziomie, jak i pionie), słabe, niewystarczające odwzorowanie kolorów czy widoczne martwe piksele. Zdecydowanie lepiej wypadają matryce MVA (Multi-Domained Vertical Aligment). Cechują się dobrymi parametrami – czasem reakcji, szerokimi kątami widzenia i odwzorowaniem kolorów na wysokim poziomie. Wad jako takich nie mają.

Kolejna – PVA cechuje się co prawda dość wolnym czasem reakcji, to jednak zapewnia inne udogodnienia, jak dużą jasność, dobry kontrast oraz szeroki kąt widzenia. Ostatni z omawianych – IPS gwarantuje świetne odwzorowanie kolorów, szybki czas reakcji, wysokiej jakości kontrast oraz jak w modelu PVA – szerokie kąty widzenia.

 

Jaką wybrać przekątną ekranu?

Do wyboru są różne opcje w zależności od tego, do czego potrzebujemy monitora. Do prac biurowych, ale i przeglądania internetu w zupełności wystarczą monitory o przekątnej od 17 do 19, gracze zaś muszą zainwestować w większy rozmiar: 20 – 22. Ci natomiast, którzy poszukują ekranu do oglądania filmów, powinni celować w 24, a nawet więcej.

A jakie proporcje?

Równie istotne są proporcje ekranu, a najczęściej stosowane to 16:9 lub 16:10 (panoramiczne, idealne do grania czy oglądania filmów), 5:4 lub 4:3 (przypominają kwadrat) oraz 21:9 (tak zwane monitory ultrapanoramiczne, nadają się szczególnie do pracy na wielu aplikacjach).

Podsumowując, widzimy, że wybór monitora wcale nie jest łatwym zadaniem i trzeba przeanalizować trochę wytycznych, by wybrać odpowiednio. A to przecież nie wszystko, bo ważne jest też, aby monitory charakteryzował jak najniższy input lag (zapewniający brak opóźnień w przesyłanym sygnale), co ma znaczenie szczególnie dla graczy. Polecamy zestawienie input lag – ranking 9 najlepszych monitorów, by przekonać się, jakie modele zasługują tu na uznanie.

 

Artykuł zewnętrzny.

More in Tech

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media