Connect
To Top

Żeglarstwo – sport na każdą kieszeń

Każdego lata podczas, pobytu nad morzem lub jeziorem, tęsknie spoglądasz w stronę sunących po wodzie białych żagli? Marzysz o tym, żeby spędzić wakacje na wodzie, ale uważasz, że żeglarstwo nie jest sportem dla ciebie? Z pewnością ucieszy cię więc fakt, że tak naprawdę… mylisz się. Żeglarstwo jest bowiem sportem dla każdego z nas – niezależnie od wieku, płci czy zasobności portfela. Czas więc rozprawić się z wciąż panującymi mitami na temat tego fascynującego sportu.

Sport nie tylko dla prawdziwych mężczyzn

Uważasz, że żeglarstwo to sport, którym parać mogą się wyłącznie mężczyźni? Rozejrzyj się będąc nad morzem lub jeziorem. Z pewnością zauważysz, że na jachtach nie brakuje nie tylko pięknych kobiet, ale również dzieci w różnym wieku. Wypad na jacht od dawna nie jest już wyłącznie męską wyprawą. Żeglowanie to sport dla całej rodziny. Doskonale świadczy o tym rosnąca popularność zagranicznych, rodzinnych rejsów, podczas których każdy członek rodziny ma określone zadania i pomaga wspólnie dobić bezpiecznie do portu.

Coraz popularniejsze są również wyjazdy dla dzieci i młodzieży, podczas których twoja pociecha może poznać tajniki bezpiecznego żeglowania. Nie tylko w Polsce organizowane są obozy i półkolonie, które nie tylko uczą żeglowania, ale również są wspaniałą przygodą.

Jakie korzyści daje żeglarstwo?

Wiele osób rezygnuje z nauki żeglowania uważając, że jest to sport, który nie ma nam zbyt wiele do zaoferowania. To błąd. Żeglarstwo cieszy się prestiżem – umiejętność pływania jachtem świadczy bowiem o wielu cenionych cechach charakteru, takich jak opanowanie czy pewność siebie. Co więcej, osoby, które żeglują, często mają okazję poznać niezwykle malownicze zakątki kraju i świata. To zatem idealny sport dla tych, którzy są ciekawi są świata i uwielbiają podróżować.

To jednak nie wszystko – żeglowanie uczy wielu cennych rzeczy. Osoby, które podjęły wyzwanie i zapisały się na kurs motorowodny, szybko uczą się pokory wobec natury, wytrwałości oraz samozaparcia. To cechy, które przydają się nie tylko na wodzie, ale również w codziennym życiu.

Czy zawsze trzeba mieć uprawnienia żeglarskie?

Wiele osób, które marzą o tym, by żeglować, rezygnuje z tego, ponieważ przeraża je wizja konieczności wyrobienia patentu żeglarskiego. Uważają, że jest to niepotrzebny wydatek lub też boją się, że nie podołają. Zupełnie niesłusznie. Warto bowiem zdać sobie sprawę z tego, że swojej przygody z żaglami wcale nie musisz rozpoczynać od kursu i egzaminu.

Nie zapominaj, że na jachcie nie jesteś przecież sam – wystarczy, że towarzyszyć będzie ci doświadczony sternik, byś mógł przekonać się, czy jest to sport, który zawładnie twoim sercem. Dopiero, gdy poczujesz „żeglarskiego bakcyla” możesz zdecydować się na kurs żeglarski. Wbrew obiegowej opinii, jego odbycie nie musi oznaczać ani karkołomnego wysiłku, ani wysokich kosztów.

Ceny kursów wahają się w okolicach 600-1000 zł, zaś sam ich przebieg bardziej przypomina doskonałą zabawę, niż nudną i męczącą naukę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kursów żeglarskich, odwiedź stronę http://sztormgrupa.pl. Znajdziesz tam wiele cennych informacji o ich cenie i przebiegu.

Nie musisz mieć własnego jachtu!

Kolejnym, wciąż pokutującym mitem jest ten, który mówi, że na żeglowanie pozwolić mogą sobie wyłącznie bogate osoby, które są posiadaczami własnego jachtu. To bardzo krzywdzące i nieprawdziwe. W dzisiejszych czasach żeglować może każdy z nas. Wystarczy bowiem, że skorzystamy z możliwości, jakie daje czarter jachtów, by bez problemu wybrać się w rejs krajowy lub zagraniczny.

Obecnie w wielu miejscach Polski prężnie działają wypożyczalnie, które oferują nowoczesne i komfortowe jachty w dobrej, przystępnej cenie. Warto również dodać, że mają one spory wybór jachtów, wśród których nie brakuje tych, których cena pozytywnie cię zaskoczy. Nie daj więc wmówić sobie, że nie stać cię na wakacje pod żaglami!

Wyrusz z przyjaciółmi – będzie taniej!

Marzysz o zagranicznym rejsie, pragniesz poznać lepiej np. hiszpańskie wyspy, albo zawsze chciałeś spróbować swoich sił na obozie żeglarskim na Mazurach, ale obawiasz się, że samodzielnie nie zaplanujesz takiej wyprawy lub przeraża cię jej koszt? To również nie musi być problemem. Po pierwsze, możesz zdecydować się na wzięcie udziału w zorganizowanym rejsie pod opieką profesjonalistów. Takie rejsy to starannie wybrana trasa i gwarancja pięknych widoków oraz niezapomnianej przygody.

Co więcej, udział w nich wcale nie musi być drogi. Koszty zorganizowanych rejsów rozkładają się bowiem po równo na każdego uczestnika. Jeśli zabierzesz ze sobą przyjaciół – każdy z was zapłaci mniej. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej amatorów żeglarstwa decyduje się na takie właśnie wyprawy wspólnie ze znajomymi.

Więcej o rejsach żeglarskich dowiesz się TUTAJ

Żeglowanie – nie tylko po oceanach!

Obiegowa opinia głosi, że żeglowanie to pływanie po wodach mórz i oceanów. Przez to wiele osób, które boją się nieograniczonych, otwartych przestrzeni, fal i sztormów, rezygnuje ze spełniania swoich marzeń o pływaniu. To błąd. Żeglarstwo morskie daje wiele możliwości i jest wspaniałą, niezapomnianą przygodą, ale nie jest (i nigdy nie było) jedyną dostępną opcją. Nie musisz decydować się na rejsy po Bałtyku lub innych morzach i oceanach. Istnieje bowiem również żeglarstwo lądowe.

Co więcej, zyskuje ono na popularności. W naszym kraju możemy uprawiać je chociażby na Mazurach. Jest ono doskonałą alternatywą nie tylko dla osób obawiających się morza, ale również tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na dłuższy wyjazd czy rodzin z dziećmi. Żeglarstwo lądowe niczym nie ustępuje morskiemu i również może być wspaniałą przygodą dla ciebie oraz twoich bliskich. Podsumowując, warto przestać wierzyć we wszystko, co mówi się na temat żeglarstwa. Tym bardziej, że najczęściej negatywnie o tym wspaniałym sporcie wypowiadają się osoby, które nie miały z nim nic wspólnego.

Zapamiętaj, że żeglarstwo to sport dla każdego – mężczyzny, kobiety i dziecka. Nie liczy się wiek, zasobność portfela czy fakt, że nie chcesz pływać po morzu. Każdy z nas może czerpać radość z pięknych widoków i łopotu żagli nad swoja głową. Warto o tym pamiętać i nie bać się spełniać swoich marzeń!

More in Sport

MenWorld.pl to lifestylowy magazyn dla mężczyzn. Na łamach naszej witryny internetowej można przeczytać artykuły z wielu dziedzin, które powinny zainteresować prawdziwego faceta. Nasi redaktorzy tworzą teksty o motoryzacji, podróżach, modzie, nowych technologiach oraz kulturze. Każdego dnia pojawiają się kolejne artykuły pisane w formie blogowej.

Copyright © 2015-2018 MenWorld.pl | DiGnet Media