Rapoo

Test: Rapoo V-Pro V500S – tania klawiatura mechaniczna dla graczy warta polecenia

Podstawowym narzędziem każdego gracza jest myszka oraz klawiatura. Wiadomo, że im lepsza, tym wygodniej będzie się grało, a co z tym idzie osiągnięcia w danej grze znacznie wzrosną. W dzisiejszych czasach klawiatury mechaniczne coraz bardziej wypierają membranowe, pomimo tego, że jeszcze kilkanaście lat temu było dokładnie odwrotnie. Nie dziwi więc fakt, że zainteresowanie „mechanikami” wśród producentów znacznie wzrasta. W tej recenzji przyjrzymy się klawiaturze V-Pro V500S, oferowanej przez Rapoo. 

Wygląd

Klawiatura V-Pro V500S to jedna z wielu, jakie ma do zaoferowania firma Rapoo. Charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, jest poręczna i idealna dla graczy, którzy często podróżują ze swoim sprzętem. Jednak minusem takiego rozwiązania jest brak klawiatury numerycznej, co dla niektórych może być kluczowe. Ja sam musiałem się przez kilka godzin przyzwyczajać do takiego układu.

„Mechanik” ten posiada pomarańczowe podświetlenie z pięciopoziomową regulacją jasności oraz czterema różnymi trybami prasy. Szkoda, że V-Pro V500S nie ma możliwości wyświetlania innych kolorów (RGB), ale za tak niewielkie pieniądze, jakie trzeba za nią zapłacić, ten fakt można wybaczyć. Korpus obudowy wykonany został z aluminium oraz plastikowych przycisków. Sprawia on wrażenie solidnego produktu. Waga konstrukcji wynosi niespełna kilogram,  co jest raczej zaletą, gdyż mamy małe szanse na niechciane przesunięcie się sprzętu. Sam wygląd V500s nie wyróżnia się niczym na tle konkurencji. Ot zwykły mechanik za podobną cenę, trochę szkoda że producent nie zdecydował się na jakiś krok ku ciekawszemu designowi, ale nie można mieć wszystkiego. Wrażenie robi także czcionka użyta na klawiszach, jest nietypowa i można powiedzieć nadaje takiego „sportowego” charakteru klawiaturze.

V-Pro V500S

Funkcje

Klawiatura od Rapoo to ciekawy wybór jeżeli szukamy niedrogiego mechanika z niezbyt dużą ilością funkcji, ale posiadającymi te najważniejsze. Dlatego też znajdziemy tu niezwykle pożądany przez graczy Anti-Ghosting, czyli możliwość naciśnięcia w jednym momencie wielu klawiszy. Szczególnie przydatny jest on w grach typu MOBA.

Poza wyżej wymienioną funkcją, znajdziemy tu także 90 klawiszy z 92 możliwych do zaprogramowania na dowolny sposób. To znaczy, że prawie każdy klawisz może mieć jakąś przypisaną do niego akcję, która aktywuje się po naciśnięciu. Do dostosowania przycisków pod własne potrzeby służy niezwykle intuicyjna aplikacja, którą można pobrać z oficjalnej strony producenta. Do wyboru mamy pięć różnych profili, które na dowolny sposób można zapisywać i edytować, a także przypisać do plików konkretne gry. Ma to pozwolić klawiaturze na rozpoznanie i załadowanie naszych ustawień pod konkretny tytuł.

V-Pro V500S aplikacja

Do dyspozycji oddano nam także klawisz blokowania przycisku Windows, który zawsze był zmorą graczy w ważnych momentach. Zdziwił mnie natomiast fakt, iż nie znalazło się tu miejsce dla przycisku FN. Na jego miejscu jest drugi przycisk z logiem Windowsa.

Dane techniczne

  • Wymiary klawiatury: 351 x 142 x 37 mm
  • Zastosowane przełączniki: Kailh Blue (odpowiednik CHERRY MX Blue)
  • Żywotność przełączników: do 70 milionów kliknięć
  • Waga: 975 gramów
  • Skok klawiszy: 2 milimetry
  • Długość kabla: 2 metry
  • Obsługiwane systemy: Windows XP, 7, Vista, 8, 10

Klawiatura w codziennym użytkowaniu

Jestem posiadaczem membranowej klawiatury i przejście na klawiaturę mechaniczną (nie była to pierwsza, ale po dłuższym czasie nastąpiła zmiana) sprawiło, że tak zwany „skill” w bardziej wymagających grach na nowo się we mnie pojawił. Tak całkiem seriom to używanie V500s na co dzień to naprawdę przyjemna rzecz,. Pisanie jest niezwykle wygodne i daje prawdziwą satysfakcję. Trzeba jednak pamiętać, że mechanik od Rapoo to głównie klawiatura stworzona do grania i na tym polu sprawuje się najlepiej. Dzięki zastosowaniu chińskich odpowiedników przełączników Cherry MX Blue (Kailh Blue) ma wyczuwalny skok klawiszy, przez co nie ma mowy o pomyłce i naciśnięciu innej literki przez przypadek. Sama możliwość programowania i zapisywania profili to bardzo dobra sprawa i dla osób tak leniwych jak ja, którym nie chciałoby się ciągle zmieniać ustawień to idealne rozwiązanie. Gram w różnego rodzaju gry, od strzelanek typu CounterStrike Global Offensive, przez gry MOBA, jak League of Legends, a na grach RPG czy wyścigowych kończąc. Do każdego rodzaju stworzyłem konfigurację pod własne upodobania i powiem szczerze, że nie wiem jak sobie bez tego poradzę po zakończeniu testów. Jest to świetne rozwiązanie znacznie ułatwiające rozgrywkę.

Czy V-Pro V500s jest warta zakupu?

Klawiatura od Rapoo jest bardzo dobrym wyborem, jeżeli szukasz taniego mechanika, który zapewni Ci wszystkie podstawowe i ważne dla gracza funkcje. Wygoda korzystania z tego produktu jest naprawdę wysoka, a samo pisanie to czysta przyjemność. Dodać jednak muszę, iż nawet porównując tę klawiaturę z innymi modelami wyposażonymi w przełączniki Kailh Blue jest dość głośna, co może irytować domowników, jeżeli nie mieszkamy sami. Klawiatura V500s jest warta uwagi, a w tym segmencie cenowym jest jedną z lepszych opcji. Jeżeli jednak posiadasz większe fundusze, to zastanów się nad zakupem nieco lepszego modelu. Rapoo V-Pro V500S po kilku miesiącach użytkowania może okazać się zwyczajnie niewystarczająca.

Cena w dniu publikowania recenzji: około 120 złotych

 

Test: Rapoo V-Pro V500S – tania klawiatura mechaniczna dla graczy warta polecenia

Test: Rapoo V-Pro V500S – tania klawiatura mechaniczna dla graczy warta polecenia