Kategorie
Nauka Zdrowie

Uczniowie klas VI-VIII, coś dla Was! Wraca Akademia Lubella!

Niektórzy doskonale znają projekt Akademia Lubella, bowiem startuje już dziewiąta edycja. Dzięki niemu uczniowie klas podstawowych, a konkretnie VI-VIII, mogą szkolić się z zakresu zróżnicowanej diety oraz niemarnowania żywności. Jest to bezpłatny program, w którym ważna jest nowoczesność narzędzi oraz kreatywność uczestników. Co ciekawe, dotychczas w Akademii Lubella uczestniczyło ponad 1,2 mln uczniów oraz 10 tysięcy nauczycieli w całej Polsce!

Uczniowie klas VI-VIII, coś dla Was! Wraca Akademia Lubella!
Uczniowie klas VI-VIII, coś dla Was! Wraca Akademia Lubella!

Akademia Lubella uczy młodzież jak nie marnować jedzenia oraz jak powinna wyglądać zbilansowana dieta

Program ma przede wszystkim za zadanie inspirować uczniów do przygotowania posiłków, które będzie cechować zróżnicowana dieta oraz duch zero waste. Nie marnujmy jedzenia – to właśnie jeden z “motywów przewodnich” dziewiątej edycji Akademii Lubella. Program inspiruje uczniów do tworzenia zdrowych posiłków z wykorzystaniem produktów zbożowych. Podczas dwóch godzin lekcyjnych uczniowie klas VI-VIII mają zdobyć wiedzę oraz umiejętności z zakresu zdrowego odżywiania, racjonalnego żywienia, uprawiania aktywności fizycznych oraz, co ciekawe, ze wspólnego spożywania posiłków.

Warto wspomnieć, że materiały dydaktyczne przygotowano wraz z ekspertami do spraw żywienia oraz nauczania. Wszystko po to by inspirować oraz pokazywać młodzieży, że tematy związane z żywieniem mogą być bardzo ciekawe.

Uczniowie klas VI-VIII, coś dla Was! Wraca Akademia Lubella!
Uczniowie klas VI-VIII, coś dla Was! Wraca Akademia Lubella!

Materiały wideo zaprojektowane wspólnie z popularnym TikTokerem

Autorzy Akademii chcą “uruchomić” wśród uczniów kreatywność, dlatego zachęcają do tworzenia własnych treści edukacyjnych. Motywem jest kanał TV “Nawijamy makaron”. Młodzież ma przygotować ramówkę oraz zrealizować wybrane programy. Co ciekawe, do tego mają wykorzystać własne smartfony oraz formaty video, które znają z mediów społecznościowych.

Aby całość była przygotowana w pełni profesjonalnie, Lubella zaprosiła do współpracy influencera Kacpra Zembrzuckiego (zetkacper). Będzie on redaktorem naczelnym, którego zadaniem będzie motywacja szkół do wzięcia udziału w programie. Innym z jego zadań będzie towarzyszenie młodzieży w zadaniach, które będą realizowane podczas lekcji.

Uczniowie klas VI-VIII, coś dla Was! Wraca Akademia Lubella!
Uczniowie klas VI-VIII, coś dla Was! Wraca Akademia Lubella!

Jak zgłosić się do Akademii Lubella?

Jest to bardzo proste. Wystarczy odwiedzić stronę akademialubella.pl. Następnie klasę, która jest zainteresowana udziałem zgłasza przedstawiciel szkoły, wskazując nauczyciela, który będzie realizował zajęcia. Otrzyma on materiały online, takie jak między innymi scenariusze lekcji, bazę merytoryczną oraz dostęp do materiałów kreatywnych. Finalnie szkoła po zrealizowaniu programu otrzyma certyfikat, który potwierdza udział w programie. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że nauczyciele bardzo pozytywnie odbierają program Akademia Lubella, co z resztą widać po frekwencji poprzednich edycji.

Kategorie
Zdrowie

Renta alkoholowa 2024. Ile miesięcznie wynosi świadczenie?

Tak naprawdę działa, chociaż oficjalna nazwa jest zupełnie inna. Renta alkoholowa 2024 to nic innego jak świadczenie dla osób, które nie są zdolne do pracy. Z jakiego powodu? Oczywiście, alkoholowego. Rentę przyznaje ZUS. Ile wyniesie w tym roku świadczenie?

Zacznijmy od tego, czym jest tak zwana renta alkoholowa. Należy przeanalizować artykuł 12 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dowiadujemy się z niego, że takie świadczenie może przysługiwać osobie, która niestety, jest niezdolna całkowicie, bądź częściowo do pracy zarobkowej przez naruszenie sprawności organizmu. Co ciekawe, nie wyklucza to osób, które mają problemy alkoholowe. W końcu, jakby nie patrzeć, stan zdrowia osoby uzależnionej od alkoholu bardzo często uniemożliwia podjęcie pracy, a co za tym idzie, taka osoba może ubiegać się o rentę.

Renta alkoholowa 2024. Ile miesięcznie wynosi świadczenie?
Renta alkoholowa 2024. Ile miesięcznie wynosi świadczenie?

Renta alkoholowa 2024. Jak ubiegać się o świadczenie?

Zacznę od tego – nie każdy alkoholik otrzyma rentę. Jeśli zmagasz się z problemem alkoholowym, możesz się o nią ubiegać, jednak to lekarz musi zadecydować, że faktycznie jesteś osobą niezdolną do pracy. W skrócie, może być u Ciebie zdiagnozowana choroba zwana alkoholizmem, jednak jeśli chcesz uzyskać rentę, na tym nie koniec. Lekarz musi zdiagnozować schorzenia, które uniemożliwią Ci pracę właśnie przez alkohol. Przykłady? Przewlekłe zapalenie trzustki. Oczywiście, mogą to być również inne problemy zdrowotne spowodowane przez nadużywanie alkoholu.

Sprawa wygląda więc tak, że musisz być uznany przez lekarza za osobę, która nie jest zdolna do pracy. Warto wspomnieć o tym, że trzeba wykazać, że stałeś się niezdolny do pracy np. podczas zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych bądź podczas ubezpieczenia. W zależności od wieku osoby, która chce starać się o rentę, wymagany jest okres składkowy i nieskładkowy.

Kolejnym etapem – o ile uzyskamy diagnozę oraz orzeczenie od lekarza, będzie uzyskanie dokumentacji (mam tu na myśli między innymi historię leczenia), która udowodni wpływ alkoholu na naszą chorobę. Następnie taka osoba składa wniosek do ZUS załączając wszystkie niezbędne dokumenty. Finalnie musimy poczekać na dezycję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy pamiętać, co raz jeszcze powtórzę, nie każdemu przysługuje wspomniane świadczenie. Zainteresowany może otrzymać od ZUS odmowę.

Renta alkoholowa 2024. Ile miesięcznie wynosi świadczenie?
Renta alkoholowa 2024. Ile miesięcznie wynosi świadczenie?

Renta alkoholowa 2024. Ile miesięcznie wypłaca ZUS?

Wszystko zależy, czy jesteś częściowo czy całkowicie niezdolny do pracy. W ubiegłym roku mogłeś uzyskać 1191 zł, jeśli mówimy o częściowej niezdolności lub 1588 zł, zakładając, że zostanie uznana całkowita niezdolność do pracy. Należy pamiętać, że świadczenia te co roku podlegają waloryzacji. Zmiana tych kwot może nastąpić w marcu bieżącego roku.

Emerycie, należy Ci się 500 plus od marca. Tak je odbierzesz
Renta alkoholowa 2024. Ile miesięcznie wynosi świadczenie?

Źródło informacji: portal infor.pl.

Kategorie
Zdrowie

Masz to na ustach i idziesz do dentysty? Szczerze? Nie radzę

Wiele osób boi się dentysty jak ognia. W sumie, nie wiem dlaczego. Tak czy inaczej, jeśli idziesz do dentysty i na Twoich ustach pojawiło się to, czym prędzej zadzwoń i odwołaj wizytę. Z resztą, lekarz i tak odprawiłby Cię do domu z kwitkiem.

Jeśli na Twoich ustach pojawiła się opryszczka, lepiej odwołaj wizytę u dentysty.
Idziesz do dentysty? Jeśli na Twoich ustach pojawiła się opryszczka, lepiej odwołaj wizytę.

Jeśli zastanawiasz się o czym mowa, wyjaśniam – chodzi o opryszczkę. Nie tylko narażasz siebie na przykład na nadkażenie bądź ból ale też stanowisz zagrożenie dla personelu. Mało tego, jeśli chodzi o dzieci, temat ten jest jeszcze bardziej skomplikowany. Ba, wręcz niebezpieczny! Mówi o tym specjalista stomatologii dziecięcej z LUX MED Stomatologia, lek. dent. Magdalena Słowik-Mazur. Pamiętaj, o zdrowie trzeba dbać!

Idziesz do dentysty? Odwołaj wizytę, jeśli masz opryszczkę.
Idziesz do dentysty? Odwołaj wizytę, jeśli masz opryszczkę.

Pojawiła się opryszczka, a idziesz do dentysty? Lepiej odwołaj wizytę. Dlaczego?

Nosiciele wirusa HSV wiedzą, że opryszczka może pojawić się praktycznie przez cały rok. Fakt, zimą często pojawiają się bolesne pęcherze. Mogą “wyrosnąć” na ustach bądź w okolicach nosa. Dlaczego właśnie wtedy najczęściej występuje opryszczka? To proste. Zimą nasza odporność jest osłabiona i to właśnie dlatego wirus się uaktywnia. Niestety, jej wyleczenie trwa zazwyczaj około dwa tygodnie. Dlaczego wtedy powinniśmy odwołać wizytę w gabinecie stomatologicznym?

Ból i dyskomfort

Jeśli miałeś opryszczkę, dobrze wiesz, jak jest to bolesna przypadłość. Najlepiej, gdybyśmy w okresie leczenia nie dotykali warg, gdyż każde poruszenie ustami powoduje ból. To właśnie dlatego nie powinniśmy iść do dentysty, kiedy mamy opryszczkę. Mało tego, jeśli zaczyna nam dopiero rosnąć, lekarz podczas wizyty może przypadkowo nacisnąć na pęcherz. Efekt? Zacznie sączyć się z niego płyn, w którym występuje wirus HSV. Z kolei w końcowej fazie opryszczki, a więc kiedy na naszych ustach pojawi się strup, lekarz może go naruszyć, czego efektem będzie lecąca krew. Dobrze, a co ma zrobić osoba, u której pojawił się ropień bądź silny ból zęba? W takim przypadku trzeba skonsultować sprawę z dentystą. Zapewne po przeanalizowaniu sprawy, podejmie decyzję dotyczącą leczenia.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej

Wspominałem już o tym, że w opryszczce znajduje się płyn surowiczy, który ma w sobie wirusa HSV. Jeśli lekarz zajmujący się naszą jamą ustną przypadkowo naruszy pęcherzyk, może dojść do rozsiania wirusa na części układu pokarmowego i oddechowego. Mam na myśli krtań, jamę ustną czy gardło. Mogą pojawić się żywe rany, obrzęk w jamie ustnej i okropny ból.

Możesz zarazić wirusem personel

Pamiętaj – opryszczka jest zmianą o charakterze zakaźnym. Jeśli już masz wirusa HSV, chyba nie chciałbyś zarazić nim lekarza bądź personel, prawda? Wystarczy naruszenie struktury pęcherzy, aby doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. Mało tego, jeśli dentysta uszkodzi pęcherz bądź strup, leczenie może się wydłużyć. Dlatego też, jeśli wyskoczyła opryszczka – lepiej odwołać wizytę.

Idziesz do dentysty, a wyskoczyła opryszczka? Sugeruję, aby przełożyć wizytę na inny termin.
Idziesz do dentysty, a wyskoczyła opryszczka? Sugeruję, aby przełożyć wizytę na inny termin.

Opryszczka u dzieci to bardzo duży problem

Dorośli wiedzą, że opryszczka to po prostu problem, coś uciążliwego. Ostatecznie jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że prędzej czy później zniknie. Sprawa mocno komplikuje się w przypadku małych dzieci. Jeśli u noworodka bądź niemowlęcia pojawi się wirus HSV musimy bardzo uważać, gdyż w takiej fazie życia może nawet dojść do zapalenia opon mózgowych! Jeśli rodzic, bądź ktoś z bezpośredniego otoczenia dziecka będzie mieć opryszczkę, należy czym prędzej działać. Mowa o maści, kremach bądź lekach antywirusowych. Do tego lepiej unikać zbliżeń z dzieckiem, a nawet w przypadku namnażania się wirusa, lepiej założyć maskę ochronną.

Masz to na ustach i idziesz do dentysty? Szczerze? Nie radzę
Masz to na ustach i idziesz do dentysty? Szczerze? Nie radzę
Kategorie
Zdrowie

Nowy rok, nowy Ty? Lidl Ci z tym pomoże! Zadbaj o zdrowie

Kto z nas z początkiem roku, choć raz w swoim życiu nie powiedział słów “nowy rok, nowy ja”? Chyba z ust każdego padły takie słowa. Jeśli tym razem nie rzucasz słów na wiatr, to Lidl Ci w tym pomoże. Zacznij nowy rok o zadbania o swoje zdrowie!

Zadbaj o swoją postawę z piłką gimnastyczną Crivit

W codziennym zabieganym życiu wielu z nas zapomina o regularnym ruchu, co w połączeniu z siedzącym trybem pracy może prowadzić do problemów z kręgosłupem i stawami. Na szczęście istnieje skuteczny sposób, aby zwalczyć te dolegliwości – proste ćwiczenia, do których można wykorzystać np. piłkę gimnastyczną marki Crivit.

Przeczytaj także: Pożałujesz, jeśli nie pójdziesz do Lidla! Trwa wielka akcja!

Ta wszechstronna piłka doskonale sprawdza się nie tylko w klasycznych ćwiczeniach gimnastycznych, ale także jako narzędzie do tzw. “aktywnego siedzenia”. Szczególnie przydatne, gdy pracujesz przy biurku – utrzymując równowagę, wykonujesz mikroruchy, które korzystnie wpływają na mięśnie grzbietu, bioder, kolan i kostek. Co więcej, piłka gimnastyczna Crivit to świetny sposób na poprawę postawy i ogólnej kondycji fizycznej. Nie tylko łagodzi ból pleców, ale także stanowi doskonałe wsparcie dla treningu mięśni core.

W komplecie znajdziesz wszystko, co potrzebne do efektywnego treningu: 2 zatyczki, podnośnik do zatyczki, rurkę do odpowietrzania oraz adapter do pompki. Koszt piłki gimnastycznej Crivit to 39,99 zł.

Postaw na bezpieczny trening, Lidl Ci pomoże

Jeśli zależy Ci na bezpiecznym i efektywnym treningu, to oferta marki Crivit w sklepach Lidl Polska bardzo szeroka. O stabilność podczas treningu zadba składana mata do ćwiczeń Crivit (wymiary po rozłożeniu: 173 x 61 cm), której cena wynosi 29,99 zł/1 szt! Będzie to niezbędny element Twojego zestawu treningowego.

Mata nie tylko gwarantuje przyczepność, minimalizując ryzyko kontuzji, ale także izoluje od twardych podłoży. To właśnie dzięki niej nasz trening stanie się komfortowy i przyjemny, a my nie będziemy musieli martwić się o nasze bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

Od 2 stycznia w sklepach Lidl Polska dostępne będą także taśmy do ćwiczeń oraz zestawy taśm, w atrakcyjnej cenie 19,99 zł/1 zestaw lub 1 szt. To idealne narzędzie do treningu różnych partii mięśni, dające możliwość różnorodności ćwiczeń i dostosowanie intensywności treningu do naszych potrzeb.

Wyposaż swoją domową siłownię

Zbudowanie własnej siłowni w domu to doskonały krok w kierunku zdrowego stylu życia. Dla tych, którzy pragną wzmocnić swoje mięśnie, idealnym wyborem jest zestaw hantli 10 kg (99 zł/1 zestaw). Zestaw ten zawiera 1 gryf hantli (o wadze 2 kg i długości 35 cm), zaciski oraz 6 talerzy z żeliwa – cztery o wadze 1 kg i dwa o wadze 2 kg. Dzięki tej różnorodności ciężarów, łatwo dostosujesz ciężar do swoich możliwości oraz stopnia intensywności treningu.

Nowy rok, nowy Ty? Lidl Ci z tym pomoże!
Hantlami doposażymy naszą domową siłownię! Nowy rok, nowy Ty? Lidl Ci z tym pomoże! Zadbaj o zdrowie! Fot. Lidl

Kettlebelle to kolejny produkt, który znakomicie uzupełnieni domową siłownię. Sprawdzą się one świenie zarówno w treningu siłowym, jak i wytrzymałościowym. Pozwalają na angażowanie praktycznie wszystkich partii ciała. Szeroki uchwyt zapewnia wygodę i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń, co jest kluczowym aspektem dobrego treningu. Dostępne są w różnych wagach – 4, 6 lub 8 kg, wszystkie w atrakcyjnej cenie 39,99 zł/1 szt.

Odpowiedni strój to podstawa komfortowego treningu, a Lidl Ci w tym pomoże

Uprawiając sport, kluczową rolę odgrywa odpowiedni strój, który nie tylko nie ogranicza ruchów, ale także zapewnia komfort termiczny, zwłaszcza jeśli mówimy o zimowych aktywnościach na zewnątrz. Od wtorku, tj. 2 stycznia, w sklepach Lidl dostępna będzie specjalna linia odzieży termicznej dla aktywnych, pozwalając na stworzenie zestawu do biegania już za 58 zł!

Wykorzystując szybkoschnący materiał, struktura ubrań wspiera efektywne odprowadzanie potu i wilgoci, a przyjemny meszek po wewnętrznej stronie sprawia, że nawet podczas niskich temperatur poczujesz się ciepło i komfortowo. Ubrania te dostępne będą w rozmiarach od S do L oraz w pięciu wzorach.

Nowy rok, nowy Ty? Lidl Ci z tym pomoże!
Nowy rok, nowy Ty? Lidl Ci z tym pomoże! Zadbaj o swoje zdrowie! Fot. Lidl

Zimą zadbaj o swój organizm. Lidl Ci w tym pomoże!

Kiedy za oknem szaro i zimno, zadbanie o dostateczną ilość witamin staje się priorytetem dla naszego organizmu. Doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji są zdrowe soki, które możemy łatwo przygotować dzięki wyciskarce wolnoobrotowej 300 W marki SilverCrest. Co więcej, wraz z aplikacją Lidl Plus wyciskarka będzie tańsza o 100 zł, za 229 zł.

Wyciskarka SilverCrest to nie tylko możliwość przygotowania soku z cytrusów, ale także z dowolnych owoców, warzyw czy ziół. Duży otwór (75 mm), daje nam możliwość wyciskania soków z całych owoców. Należy podkreślić, że sok z wyciskarki nie jest podgrzewany ani napowietrzany, co oznacza, że możemy przechowywać go w lodówce aż do 3 dni, ciesząc się długotrwałą świeżością. Dzięki tej wyciskarce, dbanie o zdrową dietę staje się prostsze i smaczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Źródło: opr. wł./info. prasowe Lidl

Kategorie
Sport Zdrowie

Ćwiczysz? Musisz wiedzieć, że to obowiązkowy element diety!

Jeśli ćwiczysz i zamierzasz zadbać o swoją sylwetkę oraz kondycję, naukowcy sugerują abyś pamiętał o tym elemencie swojej diety. Ba, to nie tylko powinien być dodatek, ale jeśli zależy Ci na zdrowiu, musisz wprowadzić go na stałe!

Sprawa wygląda tak. Białko to około 20% masy ciała człowieka. Co ciekawe, około 300 g w przeciągu każdej doby ulega jego wymianie. Jak widać, jest to niezbędny składnik odżywczy, który jest priorytetem jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jest odpowiedzialny za regulację przemiany materii oraz naprawę tkanek. Mało tego, dzięki niemu zachowujemy właściwe pH płynów ustrojowych, a także wzmacnia odporność. Jeśli ćwiczysz na pewno zainteresuje Cię to, że białko pomaga w kwestii przyrostu masy mięśniowej.

Test ASICS GEL-Nimbus 25. Buty do biegania po asfalcie.
Ćwiczysz? Pamiętaj o tym! To obowiązkowy element diety!

Jeśli ćwiczysz, białko będzie Twoim obowiązkowym elementem diety

Naukowcy mówią wprost, a ich słowa są potwierdzone badaniami. Białko musi być stałym elementem zdrowej i przede wszystkim zrównoważonej diety. Możemy je “znaleźć” w serach, rybach, mięsie, orzechach, jajach czy nasionach roślin strączkowych. Warto wiedzieć, że jeśli “pojawią się” niedobory białka, możemy skorzystać z tak zwanych suplementów diety oraz odżywek. Oczywiście nie trudno się domyślić – największe zapotrzebowanie na białko wykazują osoby, które prowadzą aktywny tryb życia. Mam na myśli między innymi sportowców, aczkolwiek nie tylko dla ich jest to niezbędny element diety. Efektem niedoboru białka będzie spożywanie nadmiernych ilości tłuszczu oraz węglowodanów. Efekt? Między innymi otyłość oraz złe samopoczucie.

Ciekawie wypadały badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney. Pewna grupa osób z Australii regularnie spożywała produkty zawierające białko – szczególnie na śniadanie. Dzięki temu zapotrzebowanie na kalorie w ciągu dnia było znacznie mniejsze. Rzecz jasna, to nie jedyne badanie potwierdzające to, jak ważne jest białko w naszej diecie. Osoby, które spożywają optymalną jego ilość mogły pochwalić się mniejszą ilością tkanki tłuszczowej.

Ćwiczysz? Pamiętaj o tym! To obowiązkowy element diety!
Ćwiczysz? Pamiętaj o tym! To obowiązkowy element diety!

Dlaczego warto suplementować białko? Nie tylko jeśli regularnie ćwiczysz!

Białko jest podstawowym składnikiem budulcowym naszych tkanek, mięśni, skóry czy włosów! Jeśli więc ćwiczysz, powinieneś wdrożyć je do swojej diety, gdyż w przypadku kontuzji czy urazów, szybciej wrócisz do zdrowia. To nie koniec atutów! Jest to niezbędny element do wytwarzania hormonów oraz enzymów. Zyskujemy właściwą regulację różnych procesów w naszym organizmie. Mam na myśli między innymi przemiany metaboliczne, trawienie czy krążenie krwi. Białko pomaga również naszemu układowi odpornościowemu. Jak to możliwe? To proste. Odpowiada za produkcję przeciwciał, które to przecież zwalczają przeziębienia, infekcje czy choroby.

Test ASICS GEL-Nimbus 25. Buty do biegania po asfalcie.
Ćwiczysz? Pamiętaj o tym! To obowiązkowy element diety!

Oczywiście, jeśli ćwiczysz, zapewne chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Jeśli faktycznie tak jest, warto abyś wiedział, że białko w pewnym stopniu wydłuża proces trawienia. Dzięki temu odczuwasz sytość przez większą część dnia. Nasuwa się jeszcze pytanie: jak wygląda zapotrzebowanie tego makroelementu? Oczywiście, wszystko zależy od człowieka, aczkolwiek potrzebujemy średnio około 0,8 g białka na każdy kilogram masy naszego ciała. A skąd brać białko? Oczywiście, wspominałem już gdzie znajdziemy go najwięcej, aczkolwiek można również pomóc sobie suplementami.

Suplementy diety to zdrowe produkty spożywcze, które zawierają składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego dnia. Jednym z nich jest właśnie białko, występujące w odpowiednich ilościach i proporcjach w naszych odżywkach białkowych. Znacząco wspomagają one regenerację po wysiłku związanym z wyczynowym uprawianiem sportu czy mniej intensywną aktywnością fizyczną. Odżywki białkowe uzupełniają także niedobory, wspierają wzrost i utrzymanie masy mięśniowej oraz są ważnym elementem zrównoważonej diety.

Rafał Zakrzewski, wiceprezes zarządu i Chief Revenue Officer w SFD.
Kategorie
Kulinaria Zdrowie

Gotujesz ryż w torebce? Przestań tak robić! Jesz truciznę!

Musisz zrobić obiad ale nie chce Ci się obierać ziemniaków. Co robisz? Gotujesz ryż w torebce. Też tak robiłem ale uwierz, czas najwyższy to zmienić. Nie chcę Cię straszyć ale przekraczasz dopuszczalną normę bisfenolu A o 450 razy! To nie żart. Ale nasuwa się pytanie, czy w związku z tym możemy czuć się truci przez producentów?

Gotujesz ryż w torebce? Przestań tak robić! Jesz truciznę!
Gotujesz ryż w torebce? Przestań tak robić! Jesz truciznę!

Kiedyś usłyszałem, że jeśli Bóg by chciał abyśmy gotowali ryż w torebce, to taki też by rósł na polach. Coś w tym jest. Gotujemy go w ten sposób bo jest wygodnie i szybko. Okazuje się, że nie do końca nasza wygoda idzie w parze ze zdrowym odżywianiem. Wszystko przez bisfenol A. Patryk Nowak, diagnosta laboratoryjny postanowił przeanalizować ten temat. Czy faktycznie jesteśmy truci przez producentów ryżu w torebkach?

Gotujesz ryż w torebce? Sugeruję zmienić ten nawyk

Zacznę od tego, że Patryk Nowak dokładnie przeanalizował na swoim kanale na YouTube temat związany z ryżem i wspomnianym bisfenolem A. Jeśli macie czas i chęci, odsyłam do materiału, który przygotował. Postanowiłem też przy okazji opisać to, jakie diagnosta laboratoryjny wyciągnął wnioski ze swoich analiz.

💀👉Gotując ryż w torebkach, przekraczasz dopuszczalną normę bisfenolu A nawet 450 razy. Obliczenia
Gotujesz ryż w torebce? Przestań tak robić! Jesz truciznę! Autor filmu: Patryk Nowak, diagnosta laboratoryjny.

Autor materiału opisuje dokładnie czym jest bisfenol A, który pojawia się w torebkach wykorzystywanych do transportowania ryżu. Według danych literaturowych zawartość bisfenolu A w plastiku wynosi od 3 do 70 ppm, czyli miligramów na kilogram. Zakładając, że w jednej torebce mamy maksymalną dawkę, a masa torebki wynosi 10 gramów, dawka bisfenolu A w torebce ryżu będzie wynosić 0,7 mg. Co to oznacza?

Zgodnie z zaleceniami EFSA, dopuszczalna dawka dzienna wynosi 0,2 nanogramów na kilogram masy ciała. Z kolei najwyższe stężenie NOAEL, które nie powoduje widocznych efektów niekorzystnych wynosi 5 miligramów na kilogram masy ciała. Diagnosta uspokaja więc, że nawet jeśli przeczytamy w sieci, że dawka została znacznie przekroczona to i tak w wielu przypadkach nawet nie zbliżamy się do tej dawki maksymalnej.

Gotujesz ryż w torebce? Przestań tak robić! Jesz truciznę!
Gotujesz ryż w torebce? Przestań tak robić! Jesz truciznę!

Czy ryż gotowany w torebce to trucizna? Diagnosta laboratoryjny to obliczył

Patryk Nowak stwierdził, że czas zrobić obliczenia. Założył, że gotuje torebkę ryżu w litrze wody. Ryż waży 100 gramów, torebka od 8 do 10 gram. Masa ryżu po ugotowaniu według założeń będzie miała 300 gramów. Autor materiału przyjął także, że jeśli cały bisfenol A by się uwolnił do wody i wsiąknął w ryż. Efekt? W ryżu, który skonsumujemy (po odlaniu wody i wyrzuceniu torebki) wynosić będzie 0,21 miligrama. Przypominam – Patryk Nowak zakładał, że cały bisfenol A wsiąkł do ryżu.

Co więc mówią te obliczenia? Przyjmijmy, że osoba dorosła o masie ciała wynoszącej 70 kg zje taki ryż z torebki. Taka osoba przyjęłaby z nim 0,003 mg/kg. Czyli? Czyli aż 15 tysięcy razy więcej niż dopuszczalna dzienna! Żeby nie straszyć, jeśli chodzi o maksymalną dawkę według NOAEL, jest to 0,06% dawki, która mogłaby spowodować u nas efekty niepożądane.

Gotujesz ryż w torebce? Przestań tak robić! Jesz truciznę!
Gotujesz ryż w torebce? Przestań tak robić! Jesz truciznę!

Co Patryk Nowak sądzi o gotowaniu ryżu w torebce?

Patrząc na liczby, które zaprezentował autor materiału nic nie powinno się nam stać. Fakt, przekroczyłeś dopuszczalną dawkę dzienną, ale w przypadku maksymalnej dawki, która nie będzie powodować efektów ubocznych, nie stanie Ci się nic. Tak czy inaczej, jeśli chcesz mieć czyste sumienie, nie gotuj ryżu w torebce. To słowa Patryka Nowaka. A czy faktycznie bisfenol A znajduje się w torebkach? Nie ma żadnych oznaczeń na opakowaniach, więc producenci nas o tym nie informują.

Faktycznie, możemy przekraczać dopuszczalną dawkę ale istnieje bardzo duża przepaść pomiędzy nią, a tą, która mogłaby nam coś zrobić. A to wynika z tego, że dąży się do całkowitego wyeliminowania bisfenolu A. To jednak nie koniec związków, których powinniśmy się obawiać. W ryżu może pojawić się arsen, aflatoksyny. W skrócie – nie da rady wyeliminować wszystkiego. Pozbędziemy się bisfenolu A to pojawi się coś innego. Niestety, jesteśmy narażeni na trucizny i toksyny oraz zanieczyszczenia. Dlatego autor sugeruje by dietę urozmaicać, bo zawsze jeden produkt ma pewne wady czy zalety. Urozmaicenie diety ma nas chronić przed niekorzystnymi skutkami trucizn, które w jedzeniu się znajdują.

Zachęcam do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie.

Kategorie
Nauka Zdrowie

Piątek trzynastego. Dlaczego bardzo boimy się tej 13-tki?

Wiele osób widząc, że w kalendarzu wypada piątek trzynastego, nagle odwołuje ważne sprawy i wręcz wyczekuje, by ten dzień jak najszybciej się skończył. Ma to związek z triskaidekafobią. Dlaczego uważamy, że taka data w kalendarzu jest pechowa?

Osobiście nie jestem zwolennikiem takich teorii. Ktoś sobie coś wymyślił i nagle każdy ma wierzyć w to, że jeden dzień w roku (maksymalnie przypadają trzy piątki trzynastego) będzie tym pechowym. Już nie wspominam o czarnym kocie, chodzeniu pod drabiną i tak dalej i tak dalej. Jak dla mnie to śmieszne, ale niech sobie każdy wierzy w to, co chce. Tak czy inaczej, ten przesąd podobno bierze się z konkretnej daty, 13 października 1307 roku. O co chodzi?

Piątek trzynastego. Dlaczego bardzo boimy się tej 13-tki?
Piątek trzynastego. Dlaczego bardzo boimy się tej 13-tki?

Francja, templariusze, przekleństwo króla i papieża

Wróćmy do wspomnianego już roku 1307. To właśnie wtedy król Francji, Filip IV oskarżył templariuszy o herezję, sodomę i coś jeszcze. Mowa o bałwochwalstwie. Co ciekawe, tak naprawdę to Filip IV był zadłużony u templariuszy, a oskarżenia miały pomóc w pozbyciu się wierzycieli. Według informacji, które można znaleźć na przykład na portalu Wikipedia, tego dnia, mistrz zakonu, Jacques de Malay przeklął króla Filipa IV oraz papieża Klemensa V. Stało się tuż przed spłonięciem na stosie. Rok później nie żył żaden z nich. Król kilka miesięcy po egzekucji, papież natomiast zaledwie miesiąc. Warto także wspomnieć, że ludzie zaczęli uważać piątek trzynastego za pechowy dopiero na początku XX wieku, a więc wiele długich lat po tym wydarzeniu.

Dlaczego trzynastka jest uznawana za pechową? Ciężko powiedzieć. A może chodziło o to, że w ostaniej wieczerzy uczestniczyło trzynaście osób? Mowa o dwunastu apostołach i Jezusie. Łatwiej wytłumaczyć kwestię piątku, który według chrześcijan jest najgorszym dniem tygodnia, gdyż to właśnie w piątek zmarł Jezus na krzyżu. Tak czy inaczej, ludzie naprawdę unikają trzynastki jak ognia. Wystarczy tylko sprawdzić układ rzędów siedzeń w takich liniach lotniczych jak Lufthansa, Air France czy Ryanair. Na próżno szukać tam trzynastki.

Piątek trzynastego. Dlaczego bardzo boimy się tej 13-tki?
Piątek trzynastego. Dlaczego bardzo boimy się tej 13-tki?

Piątek trzynastego to… choroba? Triskaidekafobia. Co to takiego?

Jeśli chodzi o lęk przed piątkiem trzynastego i ogólnie liczbą trzynaście, można do tego tematu podejść naukowo. Mam na myśli zdrowie. Problem ten zaliczamy do formy zaburzenia nerwicowego. Jeśli boisz się trzynastki, możesz śmiało uznać, że chorujesz na triskaidekafobię. Jest to bardzo stare pojęcie, które zapoczątkował w 1910 roku Isador Coriat, amerykański psychiatra. Warto jednak wspomnieć, że można faktycznie uznać ten przesąd za fobię tylko wtedy, gdy ktoś nie może normalnie funkcjonować.

Jakby tego wszystkiego było mało, lęk przed piątkiem trzynastego również ma swoją nazwę. Mowa o paraskewidekatriafobii. Jest to połączenie greckich słów – paraskevi (piątek) oraz dekatreis (trzynasty). Do tego dochodzi fobia czyli nic innego jak strach. Co ciekawe, Grecy, Rumuni i Hiszpanie nie uznają piątki trzynastego za pechowy, a… wtorek. Włosi z kolei za pechowy uznają piątek siedemnastego. Czy słusznie? Według mnie to tylko ludzki przesąd. Nie powinniśmy się bać tego dnia.

Ludzie naprawdę głęboko wierzą w przesąd związany z trzynastką. Wspominałem już o tym, że nie ma rzędu numer 13 w samolotach. To jednak nie koniec. Przykładowo w niektórych hotelach nie znajdziemy pokoi z numerem trzynastym. Są również windy, w których nie dostaniemy się na trzynaste piętro. WORD w Łodzi nie posiada samochodu egzaminacyjnego z numerem trzynastym. Fani polskiego, kultowego serialu Alternatywy 4 doskonale wiedzą, jak pechowym miejscem było mieszkanie o numerze 13. Nie będę opowiadał – musicie sami zobaczyć.

Piątek trzynastego. Dlaczego bardzo boimy się tej 13-tki?
Piątek trzynastego. Dlaczego bardzo boimy się tej 13-tki?
Kategorie
Zdrowie

Jak wybrać idealne kosmetyki po goleniu dla mężczyzn?

Po zakończeniu golenia skóra może być podrażniona i wrażliwa. Idealne kosmetyki po goleniu to klucz do zapewnienia jej odpowiedniej pielęgnacji i komfortu. Produkty tego typu nie tylko łagodzą podrażnienia, ale także nawilżają, redukując suchość oraz przyczyniają się do zapobiegania wrastającym włoskom. Czy naprawdę warto stosować kremy po goleniu i jakie mają one właściwości?

test maszynki do golenia BIC Hybrid Flex 5. Co o niej sądzę?
Jak wybrać idealne kosmetyki po goleniu dla mężczyzn?

Zadziwiające właściwości balsamu do golenia: Przewodnik dla dżentelmenów!

Zanurz się w świecie niezwykłych korzyści balsamu po goleniu i dowiedz się, dla kogo jest on nieodzownym dodatkiem do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Balsamy, żele i kremy po goleniu to produkty, których stosowanie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia skóry oraz ogólnego komfortu po procesie golenia. Oto kilka powodów, dlaczego warto używać produktów po goleniu:

Łagodzenie podrażnień: Golenie może prowadzić do podrażnień skóry, zaczerwień oraz drobnych skaleczeń. Balsam po goleniu ma właściwości łagodzące, a to wszystko dzięki takim składnikom, takim jak aloes, pantenol czy kwas hialuronowy, które pomagają redukować te objawy.

Nawilżanie: Proces golenia może usunąć naturalne oleje z powierzchni skóry twarzy, co najczęściej prowadzi do suchości i szorstkości. Balsam odświeża skórę po goleniu, ponieważ często produkty tego typu wzbogacone w substancje nawilżające, które pomagają przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

Zapobieganie wrastającym włoskom: Wrastające włoski mogą być dużym utrapieniem, ponieważ powodują one bolesne stany zapalne. Dzięki stosowaniu kremów po goleniu, możemy zapobiec wrastaniu włosków poprzez złuszczanie martwego naskórka i ułatwianie wydostawania się nowych włosków na powierzchnię skóry.

Chłodzący efekt: Wiele kremów po goleniu dla mężczyzn daje chłodzący efekt, który może przynieść ulgę po podrażnieniach spowodowanych goleniem, dając uczucie odświeżenia i kojącej chłodności.

Zapach i estetyka: Wiele kremów po goleniu ma przyjemne zapachy, które mają za zadanie dodać poczucia świeżości po goleniu. Dodatkowo, stosowanie kremów po goleniu może być także aspektem higienicznym i estetycznym, pomagając utrzymać skórę w dobrym stanie.

Długoterminowa pielęgnacja: Regularne stosowanie kremów po goleniu może pomóc w długoterminowej pielęgnacji naszej skóry. Poprzez dostarczanie składników odżywczych i nawilżających znajdujących się w produktach po goleniu, możesz zadbać o zdrowy wygląd skóry i zapobiec problemom, takim jak przesuszenie czy szorstkość.

Jak wybrać idealne kosmetyki po goleniu dla mężczyzn?
Jak wybrać idealne kosmetyki po goleniu dla mężczyzn?

Tajemnice wyboru najlepszego balsamu: Odkryj skarb dla swojej skóry! To idealne kosmetyki po goleniu

Balsam po goleniu dla mężczyzn to produkt, którego korzystanie wpływa na lepszą kondycję naszej skróty. Oczywiście, wybór odpowiedniego balsamu po goleniu jest istotny dla zapewnienia sobie jak najlepszej jakości golenia oraz pielęgnacji skóry. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze produktów pielęgnacyjnych po goleniu:

Typ skóry: Twoja skóra może być sucha, normalna, tłusta, wrażliwa lub mieszana. Wybierając balsam po goleniu, pamiętaj, aby wybrać taki, który jest dostosowany i odpowiedni do twojego typu skóry.

Składniki nawilżające: Dobry balsam po goleniu powinien zawierać składniki nawilżające, takie jak gliceryna, kwas hialuronowy, pantenol czy oleje roślinne. To pomoże utrzymać nawilżenie skóry i zapobiec jej wysuszaniu.

Składniki łagodzące: Jeśli twoja skóra jest delikatna, czyli podatna na podrażnienia lub zaczerwienienia po goleniu, szukaj balsamów zawierających składniki łagodzące, takie jak aloes, rumianek czy witamina E.

Bez alkoholu: Najlepsze kremy po goleniu to takie, które nie zawierają alkoholu. Składnik ten może dodatkowo wysuszać skórę i powodować podrażnienia, co nie jest komfortowe i przyczynia się do pogorszenia ogólnej kondycji skóry twarzy.

Zapach: Wybór zapachu jest kwestią indywidualną, ale warto upewnić się, że wybrany zapach nie będzie drażnił węchu. Zbyt intensywny zapach dla niektórych może być bardzo drażniący, co nie będzie komfortowe podczas regularnego użytkowania.

Konsystencja: W typ przypadku wszystko zależy od indywidualnych preferencji – niektórzy wolą gęstsze kremy, podczas gdy inni bardziej lekkie balsamy. Wybierz taki kosmetyk, który jest dla ciebie najwygodniejszy w codziennym użytkowaniu!

Testowanie: Pamiętaj, że nie każdy produkt będzie dla Ciebie odpowiedni! Jeśli masz wrażliwą skórę lub alergie, zawsze warto przetestować balsam na małym fragmencie skóry przed pełnym użyciem. Tym sposobem upewnisz się, że wybrany przez Ciebie kosmetyk nie wywoła reakcji alergicznej.

Cena i marka: Na rynku znajdziemy wiele marek oferujących różne balsamy, żele czy kremy do golenia. Oczywiście oferowane są one w różnych przedziałach cenowych. Pamiętaj jednak, że cena nie zawsze odzwierciedla jakość.

Recenzje i opinie: Tak jak w przypadku innych produktów, przed zakupem kosmetyków stosowanych po goleniu, warto sprawdzić opinie innych użytkowników na temat konkretnego produktu. Dzięki temu maleje szansa na zakup przysłowiowego „kota w worku”.

Jak wybrać idealne kosmetyki po goleniu dla mężczyzn?
Jak wybrać idealne kosmetyki po goleniu dla mężczyzn?

Bezkonkurencyjny balsam po goleniu: Twoja skóra zasługuje na luksus!

Czy warto stawiać na tego typu kosmetyki? Tak, ponieważ stosowanie kremu po goleniu odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej kondycji skóry. Skóra po procesie golenia potrzebuje specjalnej pielęgnacji, dlatego warto inwestować w produkty dopasowane do jej potrzeb. 

Pamiętaj, że wybór balsamu do golenia zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb twojej skóry. Dobrze dobrane produkty pomogą poprawić jakość golenia i zdrowie twojej skóry. Podkręć jakość swojego golenia dzięki niezrównanemu balsamowi po goleniu dostępnemu w sklepie online drmaxdrogeria.pl.

Jak wybrać idealne kosmetyki po goleniu dla mężczyzn?
Jak wybrać idealne kosmetyki po goleniu dla mężczyzn?

Sprawdź również nasze artykuły z kategorii zdrowie.

Kategorie
Zdrowie

Waterdrop zamienia wodę w coś znacznie lepszego. O co chodzi

Waterdrop zamienia wodę w napój, który zdecydowanie “ulepsza” jej smak. Dzięki temu osoby, które nie przepadają za jej piciem, zdecydowanie, zmienią zdanie. A pamiętajcie, eksperci alarmują! Powinniśmy na każdy kilogram masy naszego ciała przyjmować około 0,02 litra. To oznacza, że statystycznie dorosły człowiek powinien jej spożywać od 1,5 do 2 litrów każdego dnia. Nie każdy ją jednak lubi. A jak się do niej przekonać?

Podobno woda pozwala nam na zachowanie dobrej formy oraz poprawia koncentrację. Zapewne tak jest. Jak dla mnie woda to źródło życia, a więc i wpływa na nasze zdrowie. Ja osobiście nie mam problemu z jej piciem. Butelka czy dwie przez cały dzień? Żaden problem. Są jednak osoby, które za nic w świecie nie potrafią się zmusić do picia wody. Dlaczego? Nie oszukujmy się – najczęściej ma ona neutralny smak, który, nie wiem, może komuś nie odpowiada?

Sam zauważyłem, że np. woda z górskiego potoku smakuje zupełnie inaczej niż ta butelkowana, a jeszcze inaczej niż ta, która leci z kranu. Jeśli więc smak miałby sprawić, że będziemy chcieli pić ją częściej, należy coś z tym zrobić. Ale co? To samo pytanie zadawał sobie Martin Murray, który w 2016 roku wystartował z projektem Waterdrop.

Waterdrop zamienia wodę w napój.
Waterdrop zamienia wodę w napój.

Mała kostka, która diametralnie zmienia smak wody.

Otrzymałem do testów ten produkt. Był bardzo chwalony przez firmę, która go przesłała. Z resztą, cały czas otrzymuję wiadomości, które wychwalają Waterdrop w niebogłosy. Czy słusznie? Poczekajcie z werdyktem. Jaka jest tak naprawdę misja tej firmy oprócz tego, że Waterdrop zmienia wodę w napój? Bo przecież to żadna filozofia. Jakoś ta firma przecież musi inaczej zachęcić klientów do zakupu jej produktów. Przede wszystkim chodzi o ekologię. Ale też dodałbym do tego odrobinę ekonomii. Dlaczego?

Waterdrop zamienia wodę w napój.
Waterdrop zamienia wodę w napój.

To proste. Nie kupujemy wody butelkowanej, ponieważ wystarczy mieć swój bidon. Nie oszukujmy się – patrząc na cenę wody z kranu, a cenę tej, którą kupujemy w sklepach można się zszokować. Idziesz do sklepu i kupujesz butelkę wody. Ile ona dziś kosztuje? 1,5 – 2,5, a może nawet i 3 zł, prawda? Litr kranówki to około jeden grosz. Tak, jeden grosz! OK, niektórzy boją się jej pić, dlatego warto wtedy zastosować filtr, aczkolwiek nadal w takim przypadku mówimy o znikomych kosztach. Nie wspominam już o wodach smakowych. No właśnie, skoro Waterdrop zmienia wodę “neutralną” w taką, która ma jakiś smak, ile wtedy kosztuje butelka?

Waterdrop zamienia wodę w napój.
Waterdrop zamienia wodę w napój.

Waterdrop zamienia wodę w napój. Całkiem smaczny. A ile wtedy kosztuje butelka?

Obecnie w sklepie Waterdrop możecie kupić dwadzieścia jeden różnych smaków. Ja otrzymałem do sprawdzenia między innymi czarną porzeczkę połączoną z czarnym bzem i acti. W smaku… może być. Osobiście nie jestem zwolennikiem smakowych wód – wolę jednak klasyczny, neutralny smak. Tak czy inaczej, cenowo mamy jedno opakowanie od 30,99 zł do 39,99 zł. W jednym takim pudełeczku dostajemy 12 sztuk tak zwanych microdrinków. Każdy z nich rozpuszczamy w 400 – 600 ml zimnej wody pitnej. To oznacza, że jedna butelka, powiedzmy półlitrowa kosztuje 2,58 zł w najtańszej wersji.

Waterdrop zamienia wodę w napój.
Waterdrop zamienia wodę w napój.

Nie doliczam nawet wody, bo wszyscy wiemy ile kosztuje. Jeśli więc mielibyście wypić trzy butelki by wypić np. 1,5 litra wody, będzie Was to kosztować 7,74 zł, bo przecież trzeba rozpuścić trzy kapsułki w trzech osobnych butelkach. Jak widać, wcale nie jest to takie tanie, jak mogłoby się wydawać. OK, nie marnujemy plastiku – to fakt. Druga sprawa, jeśli ktoś nie lubi pić wody, zyskuje tak zwany drink bez cukru, konserwantów i “wyposażony” w witaminy takie jak C/B3/B6 (w zależności od. tego, który smak wybierzemy). Waterdrop ma w sobie naturalne ekstrakty z owoców i roślin. To również jest ważne.

Dodam jeszcze, że od jakiegoś czasu w sklepie można kupić nowy smak – KOKO PINA. Jak nie trudno się domyślić, jest to połączenie kokosu i ananasa. Nie pisałbym o tym, ale to smak, który opracowała społeczność Waterdrop. Można więc chyba powiedzieć, że to nie tylko napój, ale też “styl życia”. Żarty żartami, ma on witaminy takie jak C, B3 oraz B6 i najważniejsze – nie zawiera cukru ani konserwantów.

Waterdrop zamienia wodę w napój.
Waterdrop zamienia wodę w napój.

Czy warto kupić Waterdrop?

Ciężko mi powiedzieć. Na pewno jest to coś fajnego i zdrowego. Tanie na pewno nie jest, chociaż patrząc na różnorodność smaków, na bank nie odtworzylibyście tego samego kupując np. odpowiednie owoce czy rośliny. Fakt, można przecież wrzucić do dzbanka miętę, ogórka czy cytrynę ale zapewniam – to nie będzie to samo. Jeśli macie chęć zwiększyć ilość pitej wody, a nie możecie przekonać się do jej smaku – polecam spróbować. Waterdrop jest naprawdę w porządku dla takich osób. Jeśli jednak myślisz, że zaoszczędzisz na wodzie butelkowanej to niestety mam złą wiadomość – nie zaoszczędzisz.

Waterdrop zamienia wodę w napój.
Waterdrop zamienia wodę w napój.
Exit mobile version