Kategorie
AGD i RTV Smart home

Robot sprzątający Samsung z AI ma odmienić sprzątanie domu!

Sztuczna inteligencja jest wszędzie i ma ją nawet robot sprzątający Samsung! Tak, południowokoreański producent podczas tragów CES 2024 w Las Vegas zaprezentował urządzenie, które ma zrewolucjonizować zachowanie porządku w domu. Co dokładnie ma na myśli?

Robot sprzątający Samsung będzie pracował pod okiem sztucznej inteligencji

Dziś sztuczna inteligencja jest implementowana do coraz większej ilości urządzeń, a zwłaszcza tych smart. Samsung podczas targów CES 2024 w Las Vegas zaprezentował swój robot odkurzający na ten rok, który wspierany jest właśnie AI.

Mam wielką przyjemność przedstawić naszą innowacyjną linię odkurzaczy na 2024 rok, Bespoke Jet Bot Combo, która wykorzystuje nasze najnowsze osiągnięcia w zakresie technologii AI, aby znacznie zwiększyć ich użyteczność. (…) Nowy robot tak jak wcześniej zapewnia wydajne sprzątanie, ale również wnosi doświadczenie klienta na nowy poziom dzięki innowacyjnym funkcjom. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu sprzątanie będzie dla naszych klientów po prostu wygodniejsze.

 – Moohyung Lee, EVP and Head of the Customer Experience Team of Digital Appliances Business w Samsung Electronics

Bespoke Jet Bot Combo z nowoczesnymi rozwiązaniami

Odkurzacz Samsung, a raczej robot sprzątająco-myjący Bespoke Jet Bot Combo został wzbogacony o sztuczną inteligencję, która skupi się na bardziej trafnym i efektywniejszym rozpoznawaniu obiektów stojących na drodze urządzenia. Rozwiązanie to jest kolejną, bardziej udoskonaloną wersją znaną z odkurzaczy Bespoke Jet Bot AI+. Czujnik 3D ma zadbać o to, aby rozpoznawanie obiektów było jeszcze bardziej precyzyjne.

Przeczytaj także: Samsung Jet Bot AI + VR50T95735W. Mercedes wśród robotów.

Robot sprzątający Samsung ze AI ma odmienić sprzątanie domu!_3
Odkurzacz Samsung z AI ma odmienić sprzątanie domu!

Najważniejszą funkcją, jaką posiada robot Samsung Bespoke Jet Bot Combo jest to, że AI, które znajdziemy na pokładzie, jest w stanie rozpoznawać konkretne przestrzenie i plamy, co ma przełożyć się na wydajniejsze sprzątanie. Robot określa i kategoryzuje mapy poszczególnych pomieszczeń i automatycznie sugeruje strefy, które ma omijać (np. taras, balkon czy wejście do domu). To nie wszystko, ponieważ w momencie, kiedy skanery wykryją plamę, robot wróci do stacji dokującej, gdzie podgrzeje nakładki mopa przy wykorzystaniu pary i gorącej wody, a następnie automatycznie wróci do obszaru, który trzeba wymyć. Nakładki obracają się z prędkością 170 obr./min, co jak zapewnia producent, jest skuteczne w walce z uporczywymi plamami.

Robot sprzątający Samsung ze AI ma odmienić sprzątanie domu!_3
Robot sprzątający Bespoke Jet Bot Combo z AI od Samsunga ma odmienić sprzątanie domu!

To jednak nie wszystko, ponieważ robot Samsung Bespoke Jet Bot Combo jest w stanie wykryć rodzaj powierzchni, dzięki czemu jest w stanie skuteczniej sprzątać dany obszar. AI rozpoznaje czy na podłodze znajduje się dywan, wykładzina czy jest to podłoże twarde i samoczynnie dobiera moc ssania, tak aby skutecznie pozbyć się kurzu nawet z najgrubszych dywanów. W momencie, gdy robot wjedzie na dywan, określa, czy konieczne jest odłączenie nakładek mopa w stacji dokującej czy wystarczy ich podniesienie. Wszystko to dzieje się bez ingerencji użytkownika i chroni dywan przed zmoczeniem.

Bespoke Jet Bot Combo dba o higienę, dlatego też po każdym procesie sprzątania stacja dokująca poddaje nakładki mopa 3-stopniowemu czyszczeniu, w którego skład wchodzi ich automatyczne mycie, czyszczenie za pomocą pary i suszenie gorącym powietrzem, co ma zapobiegać powstawaniu zarazków i nieprzyjemnych zapachów.

Robot sprzątający Samsung ze AI ma odmienić sprzątanie domu!_3
Model oferuje funkcję nagrzewania parowego oraz udoskonalony system oparty na sztucznej inteligencji.

Dostępność? Kiedy będzie można kupić urządzenie w Polsce?

Jak podaje Samsung, robot sprzątający jest jeszcze w fazie rozwoju, jednak producent informuje, że Bespoke Jet Bot Combo pojawi się w Polsce w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Źródło: opr. wł./info. prasowe

Kategorie
Smart home

Masz kamerę w sypialni? Hakerzy sprzedają do niej dostęp

Masz kamerę w sypialni? Zespół badaczy odkrył, że nieznana grupa hakerów oferuje dostęp do prywatnych kamer bezpieczeństwa zainstalowanych w sypialniach i toaletach, co jest niezwykle kluczową sprawą w kwestii bezpieczeństwa i prywatności.

Masz kamerę w sypialni? Hakerzy sprzedają do niej dostęp!

Zgodnie z raportem przygotowanym przez badacza bezpieczeństwa, Minha Hunga, hakerzy wykorzystują prywatny kanał na platformie Telegram do udostępniania transmisji z kamer bezpieczeństwa na terenie Wietnamu. Tym samym rejestrują intymne chwile z życia niczego nieświadomych rodzin. Przyczyną prawdopodobnie są słabe hasła lub popularne dane uwierzytelniające.

Masz kamerę w sypialni? Hakerzy sprzedają do niej dostęp Fot. MenWorld
Masz kamerę bezpieczeństwa w sypialni? Hakerzy sprzedają do niej dostęp w internecie! Fot. MenWorld

Przeczytaj także: Z TP-Link Tapo nie wpuścisz do domu osób, których nie lubisz

Nagrania pochodzą jednak nie tylko z domów, ale także miejsc publicznych, w których zainstalowane są kamery. Transmisje obejmują sypialnie, przebieralnie w sklepach odzieżowych, toalety i gabinety masażu. To alarmujące, jak łatwo hakerzy uzyskują dostęp do tak intymnych przestrzeni.

Prywatność warta nie więcej niż 140 złotych

Przestępcy oferują trzy poziomy dostępu, zaczynając od niskiej jakości losowych kanałów za 150 000 VND (6,18 USD) do filmów o wysokiej jakości za 500 000 VND (20,60 USD). Najbardziej zaawansowany poziom VIP, kosztujący 800 000 VND (32,96 USD, ok. 132 zł), zapewnia dostęp do nagrań z poprzednich lat i transmisji na żywo z różnych źródeł. W obliczu tego zagrożenia, eksperci zalecają ostrożność.

Masz kamerę w sypialni? Hakerzy sprzedają do niej dostęp Fot. MenWorld
Masz kamerę w sypialni? Cyberprzestępcy sprzedają do niej dostęp w internecie! Fot. MenWorld

Kamery bezpieczeństwa często rejestrują ważne informacje, takie jak plan dnia członków rodziny. Użytkownicy powinni naprawdę wziąć pod uwagę miejsce ich instalacji, w tym sypialnię. Dobrym pomysłem jest także wybranie silnych haseł, zmiana domyślnych danych uwierzytelniających, aktualizacja urządzeń do najnowszego oprogramowania sprzętowego i jak najszybsze włączenie 2FA (uwierzytelnianie dwuskładnikowe)”

– Krzysztof Budziński, Marken Systemy Antywirusowe, polski dystrybutor oprogramowania Bitdefender

Na ten moment tego typu sytuacje mają miejsce w Wietnamie, ale nie wykluczone, że ten proceder rozrośnie się na inne kraje, w tym na Polskę.

Źródło: opr. wł./ info. pras.

Kategorie
Smart home

Deco X10 od TP-Link rozwiąże Twój problem z internetem

Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych z wieloma pokojami często borykają się z problemami z zasięgiem sieci bezprzewodowej, co skutkuje długim buforowaniem i zanikającym sygnałem. TP-Link wprowadza rewolucyjny system Deco X10, który oferuje prostą odpowiedź na te kłopoty.

Deco X10: Innowacyjne rozwiązanie dla szybkiego i stabilnego WiFi

Deco X10 pracuje w standardzie WiFi 6, zapewniając niesamowite prędkości do 1500 Mb/s w dwóch pasmach transmisji: do 1201 Mb/s w paśmie 5GHz oraz do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Dzięki dwóm gigabitowym portom WAN/LAN w każdym urządzeniu, mesh gwarantuje także szybkie połączenia przewodowe, zapewniając wysoką wydajność komputerom, smart TV czy konsolom do gier.

Przeczytaj także: Zacina Ci się Internet? Sprawdziłem TP-Link Archer AX55 Pro!

Technologie wspomagające i ochrona sieci

X10 z serii Deco wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak OFDMA i MU-MIMO, zwiększając wydajność i umożliwiając jednoczesną transmisję danych przez kilka strumieni. Dodatkowo, QoS pozwala nadawać priorytety urządzeniom i aplikacjom, co zwiększa ich prędkość. System oferuje również kompleksową ochronę sieci, w tym szyfrowanie WPA3 i usługę TP-Link HomeShield, z dostępem do personalizowanych funkcji, kontroli rodzicielskiej i możliwością tworzenia bezpiecznych profili dla każdego domownika.

Deco X10 od TP-Link rozwiąże Twój problem z internetem
Deco X10 rozwiąże Twój problem z internetem

Mesh Networking: bezproblemowe połączenie w każdym zakątku domu

Urządzenia Deco tworzą jednolitą sieć WiFi, eliminując problemy z przerwami w transmisji czy spadkami prędkości podczas przemieszczania się po domu. Dzięki możliwości połączenia kilku urządzeń X10, użytkownicy mogą cieszyć się efektywnym systemem WiFi opartym na najnowszym standardzie WiFi 6, nawet w domach wielopiętrowych.

Nowoczesne WiFi dla każdego domu

Deco X10 jest kompatybilne ze wszystkimi modelami Deco, co ułatwia dostosowanie do istniejących instalacji. Urządzenia będą dostępne w sprzedaży w atrakcyjnych cenach, począwszy od około 260 zł za 1-pack, około 500 zł za 2-pack, do około 730 zł za 3-pack. Mają one trzyletnią gwarancję.

X10 z serii Deco to innowacyjne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zrewolucjonizować swoje połączenia bezprzewodowe. Pozbądź się martwych stref WiFi i ciesz się szybkim, stabilnym internetem w całym swoim domu dzięki temu rozwiązaniu!

Deco X10 od TP-Link rozwiąże Twój problem z internetem
X10 rozwiąże Twój problem z internetem!

Źródło: opr. wł./info. prasowe

Kategorie
Gadżety Smart home

Jeśli apokalipsa nadejdzie jutro, musisz mieć to urządzenie

Hipotetyczny scenariusz – nadchodzi apokalipsa, a Ty zastanawiasz się skąd wziąć prąd? W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będą zasilacze awaryjne UPS Newell Force, które nie tylko dadzą Ci energię, ale również będą monitorować stan sieci i chronić podpięte do nich urządzenia przed nagłymi skokami napięć. Takie urządzenie powinien mieć każdy!

Zasilacze UPS Newell Force z technologią line-interactive

Zasilacze awaryjne UPS Newell Force zostały zaprojektowane z myślą o generowaniu energii w nagłych przypadkach jej braku. Oparte na technologii line-interactive, wykorzystujące konstrukcję offline urządzenie wyposażone zostało w przetwornik napięcia, który niezależnie od źródła zasilania, zawsze pozostaje aktywny.

Przeczytaj także: Dzięki Logitech Sight pracownicy on-line poczują smak świąt!

Kiedy zasilacze UPS Newell Force korzystają z prądu sieciowego, zapewniają stabilizację napięcia, chroniąc przed nagłymi skokami i spadkami napięcia, które mogą uszkodzić podpięty sprzęt lub zaburzyć jego pracę. W sytuacji, gdy zasilacz przechodzi na zasilanie akumulatorowe, przetwornik przekształca prąd stały na prąd zmienny, zapewniając ciągłe zasilanie. Istotną zaletą technologii line-interactive jest bardzo krótki czas przełączania, co oznacza, że zasilacz natychmiastowo reaguje na wszelkie zmiany.

Jeśli apokalipsa nadejdzie jutro, musisz mieć to urządzenie
Zasilacz awaryjny Newell Force LI-1500

Idzie apokalipsa? Zabezpiecz swój dom!

Zasilacze awaryjne Newell z serii Force (LI-600, LI-1000, LI-1500) stanowią doskonałe rozwiązanie zarówno dla przestrzeni domowej, jak i biurowej. Urządzenia te nie tylko zapewnią nam dostęp do prądu dzięki swoim komponentom, ale również z racji swoich kompaktowych wymiarów można zabrać je dosłownie wszędzie, nawet tam, gdzie przestrzeń jest mocno ograniczona. Kompaktowy zasilacz umożliwia jednoczesne podłączenie dwóch urządzeń, co pozwala zabezpieczyć wiele urządzeń. Tego typu urządzenia muszą być niezawodne i zasilacze z serii Force takie są. Lepiej mieć je przy sobie w czasie apokalipsy!

Zasilacze UPS Newell Force zabezpieczą również sieć

Zasilacze UPS efektywnie dbają o bezpieczeństwo sieci teleinformatycznej, ponieważ zostały wyposażone w zarówno wejście, jak i wyjście RJ-45. Do jednego ze złączy można podłączyć np. kabel odpowiedzialny za dostęp do internetu, a do drugiego kabel prowadzący do modemu lub routera. W ten sposób ochronimy infrastrukturę teleinformatyczną przed nagłymi fluktuacjami napięcia, ponieważ zasilacz awaryjny będzie pełni rolę pośrednika.

Jeśli apokalipsa nadejdzie jutro, musisz mieć to urządzenie
Zasilacz awaryjny UPS Newell Force LI-1000

Oprogramowanie, które pomoże Ci monitorować pracę urządzenia

Zasilacze awaryjne z Newell Force oferują możliwość korzystania z darmowego oprogramowania monitorującego, Power Manager II. Dzięki niemu jesteśmy w stanie monitorować zarówno stan pracy zasilacza, jak i poziom naładowania akumulatora. To nie wszystko, ponieważ aplikacji pozwala na śledzenie parametrów w czasie rzeczywistym bezpośrednio na ekranie komputera. Na obudowie urządzenia znajduje się port USB typu B, który umożliwia podłączenie do go naszego PC lub laptopa.

Jeśli apokalipsa nadejdzie jutro, musisz mieć to urządzenie
Zasilacz awaryjny Newell Force LI-600

Dodatkowym udogodnieniem, jakie zapewnia aplikacja, jest możliwość zaplanowania czasu działania urządzenia. Oprogramowanie może również zdalnie informować o zidentyfikowanych zdarzeniach poprzez powiadomienia wysyłane na adres e-mail. Aplikacja jest oczywiście dostępna w języku polskim, jak i w innych językach.

Szczegółową specyfikację wszystkich modeli Newell Force znajdziecie pod tym linkiem.

Źródło: opr. wł./info. prasowe

Kategorie
Smart home

Tesla w Biedronce! Będzie naprawdę tanio, więc się spiesz!

Tesla w Biedronce brzmi jak abstrakcja, jednak produkty producenta trafiają do popularnej sieci sklepów w Polsce. Jeśli jednak przez chwile myśleliście, że do marketu trafią samochody amerykańskiego producenta, to chłodzimy zapędy, ponieważ chodzi tutaj o coś zupełnie innego!

Ciekawa oferta sieci sklepów

Zakup Tesli może wydawać się drogi, zwłaszcza że mówimy tutaj o nowoczesnych samochodach, które przecież potrafią jeździć same. Niemniej jednak chciałbym napisać, że samochody Tesla w Biedronce będą wkrótce dostępne, to jednak nie mogę tego zrobić, ponieważ do sieci sklepów trafi urządzenie czeskiej marki, skierowane do właścicieli kotów lub psów.

Przeczytaj także: Z TP-Link Tapo nie wpuścisz do domu osób, których nie lubisz

Tak, czeska marka Tesla zajmuje się produkcją inteligentych urządzeń do domu, które mają ułatwić nam życie i zapewnić bezpieczeństwo. Mowa tutaj o kamerach, oczyszczaczach powietrza czy, jak w tym przypadku, automatycznemu dozownikowi karmy dla kota lub psa. Tesla w Biedronce będzie tania.

Tesla w Biedronce i to w bardzo dobrej cenie

Tesla Smart Pet Feeder to automatyczny dozownik karmy suchej dla kota, który w sklepie Biedronka został mocno przeceniony. Jego nominalna cena to 549 złotych, jednak to urządzenie będzie kosztowało nas tylko 399 złotych! Urządzenie pomieści maksymalnie 4 kilogramy karmy.

Tesla w Biedronce! Będzie naprawdę tanio, więc się spiesz!
Tesla w Biedronce! Będzie naprawdę tanio, więc się spiesz!

Częstotliwość podawania jedzenia naszym pupilom możemy ustawić za pomocą dedykowanej aplikacji Tesla Smart, która dostępna jest zarówno na urządzenia z Androidem, jak i z mobilnym systemem Apple. Porcja podawanej karmy również jest regulowana. Urządzenie obsługuje Wi-Fi (2,4 GHz). Promocja potrwa do 29 października 2023 roku, a po upłynięciu tego okresu, cena dozownika jedzenia powróci do swojej pierwotnej wersji.

Tesla w Biedronce! Będzie naprawdę tanio, więc się spiesz!
Tesla w Biedronce! Będzie naprawdę tanio, więc się spiesz!

Źródło: Biedronka

Kategorie
Smart home

Z TP-Link Tapo nie wpuścisz do domu osób, których nie lubisz

Jeśli nieproszony gość pojawi się na progu twojego domu, to z wideodzwonkiem TP-Link Tapo szybko będziesz mógł zaszyć się w domowym zaciszu i udawać, że nikogo nie ma! Oczywiście głównym atutem urządzenia jest bezpieczeństwo, którego nigdy za wiele.

TP-Link Tapo – wygoda i bezpieczeństwo

Wideodzwonek do drzwi Tapo D230S1 z zasilaniem bateryjnym od firmy TP-Link to urządzenie, które zagwarantuje nam większe bezpieczeństwo. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie także komfort, dzięki niezwykle prostej instalacji urządzenia bez ingerencji w infrastrukturę budynku czy ogrodzenia, ale również aż do 180 dni nieprzerwanej pracy! Tak długi czas pracy gwarantuje akumulator o pojemności 6700 mAh.

Przeczytaj także: Test Eufy RoboVac X8 Hybrid. Robot sprzątający do 2000 zł

TP-Link Tapo D230S1 został wyposażony w slot na kartę microSD, dzięki któremu z łatwością będziemy mogli zapisywać, odtwarzać i kopiować nagrane materiały wideo. Karta znajduje się w dołączonym do zestawu hubie. To jednak nie wszystko, ponieważ urządzenie ma połączenie z chmurą Tapo Care. Urządzenie będzie działać sprawnie niezależnie od pogody, ponieważ posiada ono certyfikat IP68.

Wysoka jakość zawsze i wszędzie

Wideodzwonek TP-Link Tapo D230S1 oferuje bardzo dobrą specyfikację, która gwarantuje wysoką jakość nagrań. Obiektyw zamontowany w urządzeniu ma 5MP i rejestruje obraz w jakości 2K, na pokładzie znalazła się także dioda doświetlająca oraz przetwornik Starlight. To nie wszystko, ponieważ dzwonek oferuje kąt widzenia na poziomie 160 stopni, a także podgląd na żywo w formacie 4:3 w dedykowanej aplikacji. To pozwala na oglądanie gości od stóp do głów, nawet jeśli stoją metr od dzwonka. Takie proporcje obrazu sprawiają, że dzwonek pokazuje zdecydowanie bardziej szczegółowy obraz niż inne urządzenia tego typu w formacie 16:9.

Oczywiście dzwonek został wyposażony we wbudowany mikrofon oraz głośnik, co pozwala na dwukierunkową komunikację z osobą znajdującą się przy bramie czy drzwiach. Tapo D230S1 daje możliwość nagrania i odtworzenia wiadomości głosowej, co usprawnia komunikację z gośćmi. Najciekawszą funkcją wydaje się system rozpoznawania twarzy oraz samochodów. Jeśli pod naszą bramą pojawi się nieznajomy, dzwonek wyśle na smartfon właściciela powiadomienie push, a w razie kradzieży uruchomi alarm, który pozwoli na szybką reakcję.

Dzwonek TP-Link Tapo będzie dostępny w sprzedaży, a jego cena detaliczna będzie wynosić ok. 490 złotych. Urządzenie objęte jest 2-letnia gwarancją producenta.

Źródło: info. prasowe/TP-Link

Kategorie
AGD i RTV Dom Smart home

Test Eufy RoboVac X8 Hybrid. Robot sprzątający do 2000 zł

Odkurzy, umyje, dokładnie posprząta. Pewnie gdyby chciał to i by schabowego zrobił. Bo w sumie, czemu nie! Test Eufy RoboVac X8 Hybrid pokazuje, jak powinna wyglądać czysta podłoga. Nie dość, że odkurzy wszystkie nieczystości to jeszcze skutecznie mopuje powierzchnie. To się ceni! I jest to robot sprzątający do 2000 zł!

Gdybym miał powiedzieć jaki gadżet technologiczny lubię najbardziej, na dzień dzisiejszy bez wahania powiedziałbym, że jest to robot sprzątający. Chyba nic mnie nie irytuje tak bardzo jak konieczność odkurzania. Dobrze, jeszcze gorsze jest tylko wyciąganie i wkładanie naczyń do zmywarki. Jeśli Was denerwuje coś innego – dajcie znać w komentarzach. Chętnie poczytam. Tak czy inaczej, dla mnie odkurzanie to strata czasu. Dlatego też bacznie obserwuję rozwój sprzętu, które mnie wyręczą w tym obowiązku. Całe szczęście, że producenci dwoją się i troją aby przygotować jak najbardziej zaawansowane modele z ciekawymi rozwiązaniami. I tu muszę się przyznać – test Eufy RoboVac X8 Hybrid pokazał mi, jak powinna wyglądać podłoga w moim mieszkaniu.

Test Eufy RoboVac X8 Hybrid. Robot sprzątający do 2000 zł
Test Eufy RoboVac X8 Hybrid. Robot sprzątający do 2000 zł

Test Eufy RoboVac X8 Hybrid – specyfikacja techniczna i zawartość opakowania

Dodam tylko, że nie jest to nowość na naszym rynku. Ten robot jest już dostępny jakiś czas, aczkolwiek nadal jest to ciekawa propozycja dla kogoś, kto chciałby kupić solidny sprzęt za rozsądne pieniądze. Czyli? Czyli niecałe 2000 zł np. u dystrybutora. Tyle właśnie kosztuje ten robot sprzątający. A widziałem też, że da się go kupić taniej!

Zawartość opakowania

 • Robot Eufy RoboVac X8 Hybrid
 • Zasilacz ze stacją ładowania
 • Instrukcja obsługi
 • Ściereczki do pomowania
 • Pojemnik na wodę – 250 ml
 • Pojemnik na kurz – 400 ml
 • Filtry HEPA
 • Sztoki boczne
 • Czyścik z nożem

Specyfikacja techniczna

 • Pojemność baterii – 5200 mAh
 • Czas pracy – do 180 minut
 • Ładowanie – około 4 – 5 godzin
 • Głośność pracy – około 60 dB
 • Moc ssania: 2000 Pa (dwie turbiny)
 • Wysokość robota – 9,7 cm
Test Eufy RoboVac X8 Hybrid. Robot sprzątający do 2000 zł
Test Eufy RoboVac X8 Hybrid. Robot sprzątający do 2000 zł

Robot sprzątający Eufy RoboVac X8 Hybrid

Nie jest to nasze pierwsze spotkanie z tym modelem. Gościł kilka razy w naszych zestawieniach robotów odkurzających. Dlatego też odbierając go kolejny raz do testów doskonale wiedziałem z jakim produktem mam do czynienia. Widać na pierwszy rzut oka, że producent zastosował tutaj wysokiej jakości materiały. Na górze mamy szkło hartowane, boki to duża ilość gumy, co pozwala na uniknięcie uszkodzeń przy ostrych krawędziach (a są takie – wystarczy np. ściana z cegieł).

Popatrzmy teraz na spód. Konstrukcja jest raczej… standardowa jak na tego typu urządzenia. Mamy szczotkę, która zgarnia większe nieczystości. Jest też małe kółko, które można szybko zdemontować, jeśli chcemy np. je wyczyścić. Dalej, praktycznie w centralnym miejscu ulokowano szczotkę zaprojektowaną tak, aby nie wplątywały się w nią włosy. Są również gumowe, solidne koła, które napędzają robota. Tuż za nimi ulokowano pojemnik na kurz. Jest też miejsce, do którego podpinamy pojemnik na wodę aby aktywować funkcję mopowania.

Ogólnie robot sprzątający Eufy RoboVac X8 Hybrid jest naprawdę atrakcyjny pod względem wizualnym, aczkolwiek ciemny kolor oraz praca z kurzem oznaczają to, że jeśli chcemy go utrzymać w nienagannej kondycji, będziemy musieli go bardzo często “serwisować”, czyli czyścić. Nie jest to raczej żaden problem. Po prostu o tym wspominam. Warto wrócić do tematu silnika. W tym przypadku jest to “biturbo”, bowiem silniki mamy dwa. Znajdują się w okolicach zbiornika. Dodam jeszcze, że w przypadku mopowania model ten radzi sobie doskonale, chociaż nie ukrywam, brakuje jakiegokolwiek docisku, który jeszcze lepiej czyściłby podłogę.

Test Eufy RoboVac X8 Hybrid. Robot sprzątający do 2000 zł
Test Eufy RoboVac X8 Hybrid. Robot sprzątający do 2000 zł

Jak robot sprzątający Eufy RoboVac X8 Hybrid radzi sobie z nieczystościami?

Jest to jeden z topowych modeli marki, dlatego nie będzie raczej zaskoczeniem dla nikogo to, że radzi sobie z kurzem nad wyraz dobrze. Nawet wtedy, gdy chcecie czyścić dywany z długim włosiem. Muszę przyznać, że zastosowanie dwóch turbin to strzał w dziesiątkę. Nie spodziewałem się tego, że tak dużo kurzu znajduje się w pomieszczeniu! Robot zbiera skutecznie wszystko, dosłownie wszystko. Dodatkowym atutem tego modelu jest zastosowanie radaru LiDAR. Ta technologia pomaga robotowi z inteligentnym sprzątaniu. Jeśli chodzi o moc, mamy do dyspozycji cztery tryby: 450 Pa, 850 Pa, 1450 Pa oraz najmocniejszy – 2000 Pa. Robot generuje wtedy od 60 do 70 dBa. Czy jest głośno? Według mnie nie.

Test Eufy RoboVac X8 Hybrid. Robot sprzątający do 2000 zł
Test Eufy RoboVac X8 Hybrid. Robot sprzątający do 2000 zł

Mopowanie podłóg za pomocą Eufy RoboVac X8 Hybrid

Oprócz sprzątania, testowany model potrafi wyczyścić naszą podłogę za sprawą wody i szmatki. Wystarczy dołączyć do zestawu specjalny element wpinany na dwa zatrzaski i w oprogramowaniu ustawić opcję mopowania. Dzięki temu robot będzie odświeżał podłogi sprawiając, że będą naprawdę czyste. Czy działa skutecznie? To zależy co przez to rozumiecie. Fakt, woda faktycznie się delikatnie wylewa i nasze podłogi są zdecydowanie czystsze – testowane na płytkach i panelach, jednak osobiście czasami wyciągałem korki z pojemnika na wodę, aby ten płyn leciał o wiele intensywniej. Dlaczego? Mop nie ma żadnego dociążenia do podłogi, przez co nie mogłem tej funkcji nazwać faktycznym myciem, a delikatnym odświeżeniem. Nie oszukujmy się, podłoga nie będzie umyta tak, jakbyśmy zrobili to osobiście wykorzystując w tym celu tradycyjny mop.

Test Eufy RoboVac X8 Hybrid. Robot sprzątający do 2000 zł
Test Eufy RoboVac X8 Hybrid. Robot sprzątający do 2000 zł

Oprogramowanie

Robot potrafi zapamiętać kilka map. Możemy więc nauczyć go sprzątania na piętrach, albo pokusić się o dodanie mapy tarasu. Oprogramowanie pozwala nie tylko na zaprogramowanie map, ale również za pomocą aplikacji możemy zdalnie uruchomić robota, ustawić moc działania, a także wybrać konkretne strefy, które mają być posprzątane. Możliwe jest również sprawdzenie historii, a także ustalenie harmonogramu. Dodam również, że Eufy RoboVas X8 Hybrid sprząta w minutę 1 m2. Tak przynajmniej wynika z historii sprzątania.

Test Eufy RoboVac X8 Hybrid

Testowany robot jest już dostępny na rynku przez długi czas. Widać na nim wspomniany “ślad czasu” ale absolutnie to nie znaczy, że coś z nim jest nie tak. Wręcz przeciwnie! Nadal potrafi skutecznie posprzątać całe mieszkanie, radzi sobie z dywanami, a zaawansowany LiDAR precyzyjnie przygotuje mapę. Jedynie można nieco krzywić się na skuteczność mopa ale z drugiej strony, przecież robot robi co może i faktycznie podłoga jest czystsza. Ja tam nie miałem powodów do narzekania. Poważnie.

Jeszcze raz podrzucam link do porównywarki, gdzie znajdziecie znajdziecie Eufy RoboVac X8 Hybrid. Z tego co widzę, na chwilę obecną najtańszą ofertę ma sklep EasyUse (1999 zł).

Kategorie
Smart home

Roboty sprzątające do 3000 zł. Jaki wybrać? Polecane modele

W obecnych czasach sprzątanie nie wymaga od nas wysiłku, ponieważ całą “brudną robotę” mogą wykonać za nas roboty odkurzające. Na rynku znajdziemy setki urządzeń tego typu, jednak na jakie naprawdę warto zwrócić uwagę? Oto zestawienie “roboty sprzątające do 3000 zł”, które podpowie wam, jakie urządzenie jest warte uwagi i spełni wasze oczekiwania.

Roboty sprzątające 2023 - jaki wybrać?
Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać?

Roboty sprzątające do 3000 zł – przegląd modeli. Który wybrać?

Eufy RoboVac X8 Hybrid

Nasze zestawienie “Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać?” zaczniemy od modelu Eufy RoboVac X8 Hybrid. Ten automatyczny odkurzacz charakteryzuje się bardzo stylowym wyglądem – przeważający czarny kolor ze złotymi dodatkami po prostu wygląda dobrze. Wygląd w takim urządzeniu nie jest jednak najważniejszy. W zestawie z robotem znajdziemy dodatkowe szczotki boczne, filtr, zbiornik na wodę o pojemności 250 ml, ściereczkę do mopa oraz pięć jednorazowych ściereczek, również do mopa. Wyposażenie jest naprawdę bogate, co jeszcze bardziej ułatwi nam utrzymywanie naszego domu w czystości.

Roboty sprzątające 2023 - jaki wybrać? Eufy RoboVac X8 Hybrid
Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać? Eufy RoboVac X8 Hybrid

Sam robot odkurzający Eufy RoboVac X8 Hybrid oferuje technologie, które sprawiają, że jest on bardzo wydajny i efektywny. Przede wszystkim producent zastosował tutaj dwie potężne turbiny, które generują łącznie moc 4000 Pa! Tak silny i szybki przepływ powietrza sprawia, że robot jest w stanie nie tylko posprzątać wszystkie okruchy czy kurz, ale również pozbyć się sierści zwierząt zalegającej w każdym kącie naszego mieszkania. W “arsenale” znajdziemy również technologię BoostIQ, która zwiększa moc zasysania w bardziej zabrudzonych miejscach czy np. po wjechaniu na dywan. Co więcej, robot Eufy pozwala na sprzątanie konkretnych miejsc – wystarczy wskazać je na aplikacji mobilnej.

Roboty sprzątające 2023 - jaki wybrać? Eufy RoboVac X8 Hybrid
Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać? Eufy RoboVac X8 Hybrid

Jeśli już jesteśmy przy aplikacji mobilnej, to jest ona dostępna zarówno na urządzenia z systemem Google Android, jak i Apple. Jak przystało na nowoczesne roboty, Eufy RoboVac X8 Hybrid przy wykorzystaniu zaawansowanego systemu czujników skanuje pomieszczenia, tworząc mapę całego mieszkania. Z poziomu appki możemy nie tylko wybrać konkretne pomieszczenie, jakie ma posprzątać robot, ale również ustawić harmonogram sprzątania salonu, pokoju czy kuchni lub wyznaczyć strefy, do których nie może wjeżdżać robot. Warto również wspomnieć o wsparciu dla asystenta Google i Alexa, co pozwala uruchamiać sprzątanie za pomocą komend głosowych. W robocie zastosowano pojemną baterię, która pozwala na 180 minut odkurzania lub 140 minut mopowania.

Roboty sprzątające 2023 - jaki wybrać? Eufy RoboVac X8 Hybrid
Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać? Eufy RoboVac X8 Hybrid

Eufy Robovac LR30 Hybrid+

Eufy Robovac LR30 Hybrid+ to kolejny robot tego producenta, który znalazł się w naszym zestawieniu “Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać?”. To, co wyróżnia go od poprzednio opisywanego modelu to przede wszystkim stacja opróżniająca, która ogranicza do minimum naszą pracę przy odkurzaniu. Oprócz wspomnianej stacji w zestawie znajdziemy same najpotrzebniejsze akcesoria – dodatkowe worki na kurz, filtr, moduł mopujący, ściereczkę do mopa, wodoodporną podkładkę, 200 ml zbiornik na wodę czy dodatkowe szczotki boczne.

Robot sprzątający Eufy Robovac LR30 Hybrid+ posiada turbinę o dużej mocy, która generuje 3000 Pa. Z taką siłą ssania odkurzacz ten poradzi sobie z każdym zabrudzeniem i bez problemu pozbędzie się problemu nadmiaru sierści w naszym domu, jaki zostawiają nasze futrzane pociechy. Kurz czy paprochy nie mają z nim szans. Najważniejszym elementem całego zestawu wydaje się jednak stacja z samo-opróżnieniem. W praktyce działa to tak, że robot po skończonej sekcji sprzątania udaje się do stacji, która samoczynnie opróżnia pojemnik robota.

Wszystkie brudy trafiają do worka, który opróżniamy raz na 60 dni lub wtedy, gdy zostanie wysłany do nas komunikat o przepełnieniu. Worek znajdujący się w zestawie jest antybakteryjny i dezodoryzujący, co oznacza, że nie tylko eliminuje rozwój bakterii, ale również niweluje nieprzyjemne zapachy.

Eufy Robovac LR30 Hybrid+ został wyposażony w nawigację laserową iPath, wykorzystującą nowoczesną technologię LiDAR. Technologia ta tworzy mapę pomieszczenia oraz stale monitoruje ścieżkę sprzątania (ta ma kształt litery “Z”) przed przeszkodami. Robot jest więc bardzo dokładny w swojej pracy. Mapa naszego miejsca zamieszkania dostępna jest oczywiście w aplikacji mobilnej. Urządzenie jest w stanie rozpoznać do trzech pięter naszego miejsca zamieszkania, więc nie ma potrzeby, aby za każdym razem skanować dane piętro naszego domu w celu posprzątania.

Oczywiście z poziomu aplikacji możemy wybrać sprzątanie konkretnego pomieszczenia czy wybrać strefy, do których nie powinien wjeżdżać robot. Można również ustawić siłę sprzątania czy mopowania. Pełna kontrola nad sprzątaniem. Robot Eufy Robovac LR30 Hybrid+ posiada także technologię BoostIQ, która automatycznie zwiększa moc ssania po wjechaniu np. na dywan.

Robot może być sterowany głosowo, ponieważ wspiera takich asystentów głosowych jak Google czy Alexa. Bateria w tym urządzeni pozwala na 145 minut pracy w trybie cichym.

Tefal Xplorer S130 AI

A co jeśli chcielibyśmy kupić robota sprzątającego wspieranego przez sztuczną inteligencję? Nie, nie jest to tylko gdybanie, ponieważ Tefal Xplorer S130 AI to przedstawiciel tego nowoczesnego gatunku urządzeń sprzątających. Sztuczna inteligencja analizuje, jak często i kiedy urządzenie wysyłane jest do sprzątania i w pełni adaptuje zachowania użytkownika, tworząc spersonalizowany harmonogram pracy. Co więcej, SI przypomni nam o strefach, które nie sprzątaliśmy od dłuższego czasu i zapamięta miejsca, w których miał problem ze sprzątaniem i zasugeruje stworzenie stref zakazanych, tak aby sprzątanie obyło się bez problemów. W zestawie znajdziemy trzy szmatki do mycia i sprzątania o różnym zastosowaniu oraz pojemnik na wodę, czyli niezbędny element w procesie mopowania podłóg.

Tefal Xplorer S130 AI. Roboty sprzątające 2023 - jaki wybrać?
Tefal Xplorer S130 AI. Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać?

Robot sprzątający Tefal Xplorer S130 AI, który znajduje się w naszym zestawieniu “Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać?” jest niezwykle kompaktowym urządzeniem, który nie będzie miał problemów ze sprzątaniem w ciasnych obszarach. Jego wysokość to jedynie 8 centymetrów, co sprawia, że jest jednym z najniższych robotów dostępnych na rynku. Takie parametry sprawiają, że bez problemu wjedzie pod meble czy łóżko i rozprawi się z kurzem. O czystość zadba silnik o wysokiej mocy 2700 Pa. Oczywiście nie można zapomnieć o funkcji mopowania, która myje podłogę dwa razy, w różnych kierunkach. Takie rozwiązanie sprawia, że po procesie mycia na wyczyszczonej powierzchni nie znajdziemy plam i smug.

Tefal Xplorer S130 AI. Roboty sprzątające 2023 - jaki wybrać?
Tefal Xplorer S130 AI. Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać?

Aplikacja na smartfony, dzięki której jesteśmy w stanie sterować robotem odkurzającym Tefal Xplorer S130 AI, jest rozbudowana. Przede wszystkim jest ona dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android, jak iOS. Z jej poziomu nie tylko mamy dostęp do mapy stworzonej przez systemy czujników zainstalowanych w robocie, ale także możemy ustalić moc odkurzania i mopowania poszczególnych pomieszczeń. Każdemu z pokoi możemy nadać nazwę, wybrać typ podłóg i moc odkurzania, którą preferujemy w danym pomieszczeniu.

Tefal Xplorer S130 AI. Roboty sprzątające 2023 - jaki wybrać?
Tefal Xplorer S130 AI. Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać?

Z racji zastosowania pojemnego akumulatora robot jest w stanie pracować przez 120 minut bez konieczności ładowania. Kiedy ta nastąpi, robot przerwie pracę, wróci do stacji ładowania, a po osiągnięciu optymalnego poziomu naładowania wróci do pracy w tym samym miejscu, w którym ją przerwał. Wszystko to będzie odbywać się w ciszy, ponieważ robot Tefal Xplorer S130 AI, który znajduje się w naszym zestawieniu “Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać?” generuje 60 dB hałasu.

Tefal X-plorer Serie 75s+

Kolejnym robotem odkurzającym, na który warto zwrócić uwagę, jest Tefal X-plorer serie 75s+. Urządzenie to zostało wyposażone w stację automatycznego opróżniania, która w kilka sekund pozbędzie się kurzu, okruchów czy sierści zalegającej w pojemniku robota. W urządzeniu zastosowano wydajny silnik, który poradzi sobie z każdym zabrudzeniem, a jednoczesna funkcja odkurzania i mopowania sprawi, że nasz dom zawsze będzie błyszczał! W zestawie z odkurzaczem Tefal Xplorer 75s+ znajdziemy trzy rodzaje ściereczek, akcesorium do czyszczenia, trzy worki na brud do stacji opróżniającej oraz nakładkę mopującą.

Odkurzacz Tefal X-plorer serie 75s+ został wyposażony w turbinę, której moc wynosi 2700 Pa. Urządzenie to świetnie więc nadaje się do odkurzania zarówno podłóg, jak i dywanów. Cztery poziomy pracy pozwalają nam na wybranie mocy ssania, dzięki czemu możemy dostosować ją w zależności od powierzchni, po jakiej będzie poruszał się robot. X-plorer serie 75s+ został zaprojektowany tak, aby mógł pokonać przeszkody o maksymalnej wysokości 18 mm, dzięki czemu bez problemu poradzi sobie z większością dywanów.

Warto również zaznaczyć, że robot daje nam również możliwość wybrania intensywności mopowania powierzchni. Wszystko to dzięki technologii Smart Aqua Power i trzypoziomowej regulacji dozowania wody. Zbiornik ma 300 ml pojemności, a to wystarczająco dużo, aby umyć całe mieszkanie! Wiele zależy też od koloru ściereczki, jaki założymy na nakładkę mopującą – szara przeznaczona jest do uniwersalnego mycia, niebieska do zaschniętych plam, natomiast zielona jest elektrostatyczna, która przeznaczona jest do zbierania drobnego kurzu. Warto zauważyć, że zielonej używamy tylko na sucho, bez wody!

Stacja opróżniająca dołączona do zestawu z odkurzaczem automatycznym Tefal X-plorer serie 75s+ to urządzenie, które sprawi, że praktycznie wcale nie będziemy musieli zajmować się naszym nowym pomocnikiem. Po zakończonym cyklu sprzątania robot uda się do stacji, która za pomocą turbiny o mocy 25 000 Pa opróżni jego pojemnik z brudu. Worek znajdujący się w wewnątrz stacji ma wysoki poziom filtracji zanieczyszczeń i alergenów – i to na poziomie 99,99%! Pojemność jednego worka to 4 litry, przez co wystarczy wymienić go raz na 60 dni.

Aby w pełni skorzystać z możliwości robota Tefal X-plorer serie 75s+ potrzebna jest nam aplikacja mobilna, w której znajdziemy mapę naszego mieszkania przygotowaną przez szereg zaawansowanych czujników i laserów. Z jej poziomu możemy ustawić harmonogram sprzątania, moc, z jaką będzie odkurzał czy mopował podłogi robot w danym pokoju, wykluczyć strefy sprzątania czy wybrać konkretne pomieszczenie, które właśnie w danym momencie chcemy posprzątać. Akumulator zastosowany w tym modelu pozwoli na 120 minut pracy.

Tefal X-plorer serie 95

Tefal X-plorer Serie 95 to kolejny robot sprzątający tego producenta w naszym zestawieniu “Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać?”. Model S95 może pochwalić się niesamowitą mocą ssącą, która zapewni doskonałe czyszczenie każdej powierzchni, niezależnie od tego, czy są to panele, wykładzina, parkiet czy dywan o bardzo długim włosiu. A to nie jedyny plus, ponieważ w zestawie znajdziemy od groma akcesoriów. Poza przyrządem do czyszczenia robota, dwoma ściereczkami (niebieska do codziennego użytku, czerwona do usuwania trudniejszych zabrudzeń) i nakładką mopującą, w zestawie znajdują się także trzy różne szczotki – turboszczotka “animal” do usuwania trudniejszych zabrudzeń i sierści, precyzyjna turboszczotka przystosowana do usuwania włosów i długiej sierści zwierząt oraz puszysta szczotka, która usuwa nawet najdrobniejszy kurz.

Roboty sprzątające do 3000 zł. Jaki wybrać? Polecane modele
Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać? Tefal X-plorer serie 95

Robot odkurzający Tefal X-plorer Serie 95 poradzi sobie z każdą powierzchnią i każdym zabrudzeniem, a to dzięki niesamowitej mocy! Silnik, jaki wykorzystano, ma moc ssania na poziomie 12 000 Pa. Nie musimy się więc obawiać tego, że robot nie będzie w stanie wyczyścić mocno zabrudzonej podłogi czy grubego i długowłosego dywanu! Oczywiście moc odkurzania można regulować za pomocą aplikacji, a do dyspozycji użytkownika przekazano cztery tryby pracy: cicha praca – standardowa – zwiększona – maksymalna. Na “pokładzie” znajdziemy także tryb Auto Boost, który po wjechaniu na dywan automatycznie zwiększa moc ssania. Tryb ten można również włączyć ręcznie.

Oczywiście X-plorer serie 95 oferuje również także funkcję mopowania, i tak jak w przypadku odkurzania, tutaj również możemy ustawić ilość dozowanej wody. Robot posiada funkcję Scrub, która poradzi sobie z najbardziej zaschniętymi plamami.

Roboty sprzątające do 3000 zł. Jaki wybrać? Polecane modele
Roboty sprzątające 2023 – jaki wybrać? Tefal X-plorer serie 95

Aplikacja mobilna pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału robota Tefal X-plorer Serie 95. To w niej możemy ustawić moc ssania, nawet dla poszczególnych pomieszczeń, wybrać sprzątanie konkretnego pokoju w danej chwili, ilość dozowanej wody podczas mopowania czy wybranie stref, które mają być poza zasięgiem robota. Dokładna mapa mieszkania tworzona jest przez zaawansowaną kamerę laserową, a kamer boczna ToF sprawia, że robot porusza się dokładnie wzdłuż ścian, dzięki czemu nie pomija żadnych zabrudzeń.

Robotem można sterować za pomocą asystentów głosowych takich jak Asystent Google czy Alexa, a bateria pozwala aż na 225 minut sprzątania w trybie cichym. Urządzenie jest też bardzo ciche, ponieważ w podstawowym trybie generuje jedynie 60 dB hałasu.

Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać? Podsumowanie

Dotarliśmy do końca publikacji związanej z robotami sprzątającymi. Wybór wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Który będzie najlepszy? Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna, ponieważ jedna osoba wymaga, by np. był to model z mopowaniem, gdyż chcemy nie tylko odkurzonych, ale również prowizorycznie umytych podłóg. Inna osoba będzie wymagać dodatkowego pojemnika na nieczystości. Jak widzicie, wszystko zależy od podejścia do tematu. Jedno jest pewne – każdy z prezentowanych robotów to solidny sprzęt, który posłuży Wam przez wiele lat.

Jeśli chcielibyście zobaczyć inne modele, odsyłam do naszego artykułu sprzed roku. W przypadku, gdyby żaden z tych robotów nie spełnił waszych oczekiwań – np. tych budżetowych i interesuje was tani robot odkurzający, odsyłam do Aliexpress. Oczywiście, pamiętajcie, że znajdziecie również roboty sprzątające na Allegro, czyli na “lokalnym podwórku”, ale sugeruję sprawdzać sprzedawców – zdarzają się tacy, którzy sprzedają coś np. z Aliexpress, ale doliczają swoją prowizję. Wy i tak czekacie długo na sprzęt, a dodatkowo, niestety, przepłacacie.

Testowaliśmy roboty sprzątające w 2022 roku. Sprawdź, jaki model wybrać.

Roboty sprzątające do 3000 zł - jaki wybrać?
Roboty sprzątające do 3000 zł – jaki wybrać?
Kategorie
Smart home Urządzenia mobilne

Masz telefon z Wi-Fi? Mogą Cię śledzić z dokładnością do 1 m

Tak naprawdę niewiele potrzeba, by śledzić kogokolwiek, kto posiada urządzenie wyposażone w możliwość połączenia z siecią bezprzewodową. A jak wszyscy wiemy, każdy telefon z Wi-Fi to dziś podstawa. Dzięki temu przestępca może nas śledzić z dokładnością do 1 metra. Są jednak plusy tego rozwiązania.

Polecane smartfony na grudzień_9
Masz telefon z Wi-Fi? Mogą Cię śledzić z dokładnością do 1 m

Zacznijmy od tego, jakim cudem ktoś może mnie śledzić, skoro przecież Wi-Fi oferuje bardzo dobre zabezpieczenia. To proste. Wystarczy kilka produktów, które pozwolą na śledzenie dowolnej osoby i to z dokładnością jednego metra. Mało tego, wcale nie potrzeba nam hasła do Wi-Fi by “odnaleźć” taką osobę. Nawet wtedy, gdy znajduje się za jakąś ścianą. Pamiętajmy, że jeśli urządzenie chce dołączyć do danej sieci, tak czy inaczej musi dojść do “wstępnego nawiązania połączenia”. A to oznacza, że pojawia się sygnał zwrotny. Można zmierzyć czas odpowiedzi, dzięki czemu według wzoru, który opracowali inżynierowie z Uniwersytetu Waterloo dowiemy się gdzie znajduje się wspomniany telefon z Wi-Fi.

Jak zwiększyć sygnał Wi-Fi? Pomóc może FRITZ!Box 6890 LTE oraz FRITZ!Repeater 3000
Masz telefon z Wi-Fi? Mogą Cię śledzić z dokładnością do 1 m

Masz telefon z Wi-Fi? Mogą Cię śledzić z dokładnością do 1 m

Jak to działa? W skrócie – językiem laików – chodzi o odbicie fal radowych. Nic odkrywczego w świecie techniki. Warto jednak zauważyć, że w tym przypadku mówimy o taniej elektronice, którą posiada tak naprawdę każdy z nas. Wystarczą moduły Wi-Fi oraz regulator napięcia.

Abyście nie popadali w panikę mogę tylko dodać, że taka technologia może być wykorzystywana np. podczas katastrof, gdzie trudno znaleźć zasypaną pod gruzem osobę. Oczywiście, jak to zwykle bywa, taka technika to “łakomy kąsek” dla włamywaczy, którzy np. będą mogli sprawdzić czy jesteśmy w danym momencie w domu.

Masz telefon z Wi-Fi? Mogą Cię śledzić z dokładnością do 1 m
Masz telefon z Wi-Fi? Mogą Cię śledzić z dokładnością do 1 m

Sprawdź również inne nasze artykuły z kategorii nowe technologie.

Exit mobile version