Masz kamerę w sypialni? Hakerzy sprzedają do niej dostęp Fot. MenWorld
109
Views

Masz kamerę w sypialni? Zespół badaczy odkrył, że nieznana grupa hakerów oferuje dostęp do prywatnych kamer bezpieczeństwa zainstalowanych w sypialniach i toaletach, co jest niezwykle kluczową sprawą w kwestii bezpieczeństwa i prywatności.

Masz kamerę w sypialni? Hakerzy sprzedają do niej dostęp!

Zgodnie z raportem przygotowanym przez badacza bezpieczeństwa, Minha Hunga, hakerzy wykorzystują prywatny kanał na platformie Telegram do udostępniania transmisji z kamer bezpieczeństwa na terenie Wietnamu. Tym samym rejestrują intymne chwile z życia niczego nieświadomych rodzin. Przyczyną prawdopodobnie są słabe hasła lub popularne dane uwierzytelniające.

Masz kamerę w sypialni? Hakerzy sprzedają do niej dostęp Fot. MenWorld
Masz kamerę bezpieczeństwa w sypialni? Hakerzy sprzedają do niej dostęp w internecie! Fot. MenWorld

Przeczytaj także: Z TP-Link Tapo nie wpuścisz do domu osób, których nie lubisz

Nagrania pochodzą jednak nie tylko z domów, ale także miejsc publicznych, w których zainstalowane są kamery. Transmisje obejmują sypialnie, przebieralnie w sklepach odzieżowych, toalety i gabinety masażu. To alarmujące, jak łatwo hakerzy uzyskują dostęp do tak intymnych przestrzeni.

Prywatność warta nie więcej niż 140 złotych

Przestępcy oferują trzy poziomy dostępu, zaczynając od niskiej jakości losowych kanałów za 150 000 VND (6,18 USD) do filmów o wysokiej jakości za 500 000 VND (20,60 USD). Najbardziej zaawansowany poziom VIP, kosztujący 800 000 VND (32,96 USD, ok. 132 zł), zapewnia dostęp do nagrań z poprzednich lat i transmisji na żywo z różnych źródeł. W obliczu tego zagrożenia, eksperci zalecają ostrożność.

Masz kamerę w sypialni? Hakerzy sprzedają do niej dostęp Fot. MenWorld
Masz kamerę w sypialni? Cyberprzestępcy sprzedają do niej dostęp w internecie! Fot. MenWorld

Kamery bezpieczeństwa często rejestrują ważne informacje, takie jak plan dnia członków rodziny. Użytkownicy powinni naprawdę wziąć pod uwagę miejsce ich instalacji, w tym sypialnię. Dobrym pomysłem jest także wybranie silnych haseł, zmiana domyślnych danych uwierzytelniających, aktualizacja urządzeń do najnowszego oprogramowania sprzętowego i jak najszybsze włączenie 2FA (uwierzytelnianie dwuskładnikowe)”

– Krzysztof Budziński, Marken Systemy Antywirusowe, polski dystrybutor oprogramowania Bitdefender

Na ten moment tego typu sytuacje mają miejsce w Wietnamie, ale nie wykluczone, że ten proceder rozrośnie się na inne kraje, w tym na Polskę.

Źródło: opr. wł./ info. pras.

Kategoria artykułu
Smart home
Karol Snopek

Sport i nowe technologię to dziedziny, w których czuję się najlepiej. Nie widzę świata poza Boston Celtics i tym co dzieje się w NBA. Wielki fan J. Cole i muzyki spod gatunku R'n'B!

Możliwość opublikowania komentarza wyłączona.